*

Αποστολέας Θέμα: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 26252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« στις: Μάρτιος 09, 2015, 04:16:19 μμ »
Λοιπόν ανοίγω αυτό το θέμα γιατί σημερα πήγα να πάθω συγκοπή Ένας συνάδελφος αναπληρωτής προερχόμενος απο ιδιωτικο σχολείο ( σημειωτέον υπηρετησε 10 χρονια διπλα στο σπίτι του και μετα εκλεισε το σχολείο) μου είπε ότι έχει αναγνωριστεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ η προυπηρεσία του μισθολογικα και για αυτό πήρε βαθμό Γ1 Ποσα θελουν να μας τρελανουν δεν ξερω Εγω εχω τρεξει 12 χρονια απο Ροδο μεχρι Εβρο σε δημόσια δημοτικα σχολεία και μου αναγνωριζουν μεχρι 7 Ετσι λέει ο νομος Εμεις μωρε στα δημοσια σχολεία στο πηγαδι κατουρησαμε; Βεβαια όλα αυτα τα λέω για τους καρεκλοκενταυρους του Υπουργειου επι Λοβερδου που βγαλανε τον νομο για την αναγνωριση των ιδιωτικων εκπαιδευτικών. Τι αδικιες είναι αυτες; Και το κυριοτερο είναι ότι δεν φταινε οι ιδιωτικοι. Δεν τα χω με αυτους αλλα με τους γραμματεις και φαρισαίους του Υπουργείου. Κατι πρεπει να γινει για να αρθει αυτη η αδικία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2015, 04:18:06 μμ από baxalakis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:58 »

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 09, 2015, 04:25:26 μμ »
Λοιπόν ανοίγω αυτό το θέμα γιατί σημερα πήγα να πάθω συγκοπή Ένας συνάδελφος αναπληρωτής προερχόμενος απο ιδιωτικο σχολείο ( σημειωτέον υπηρετησε 10 χρονια διπλα στο σπίτι του και μετα εκλεισε το σχολείο) μου είπε ότι έχει αναγνωριστεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ η προυπηρεσία του μισθολογικα και για αυτό πήρε βαθμό Γ1 Ποσα θελουν να μας τρελανουν δεν ξερω Εγω εχω τρεξει 12 χρονια απο Ροδο μεχρι Εβρο σε δημόσια δημοτικα σχολεία και μου αναγνωριζουν μεχρι 7 Ετσι λέει ο νομος Εμεις μωρε στα δημοσια σχολεία στο πηγαδι κατουρησαμε; Βεβαια όλα αυτα τα λέω για τους καρεκλοκενταυρους του Υπουργειου επι Λοβερδου που βγαλανε τον νομο για την αναγνωριση των ιδιωτικων εκπαιδευτικών. Τι αδικιες είναι αυτες; Και το κυριοτερο είναι ότι δεν φταινε οι ιδιωτικοι. Δεν τα χω με αυτους αλλα με τους γραμματεις και φαρισαίους του Υπουργείου. Κατι πρεπει να γινει για να αρθει αυτη η αδικία.
φιλε οντως ειναι ΑΔΙΚΙΑ......και η προυπηρεσια των ιδιωτικων και των αναπληρωτων να ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2015, 07:31:07 μμ »
Λοιπόν ανοίγω αυτό το θέμα γιατί σημερα πήγα να πάθω συγκοπή Ένας συνάδελφος αναπληρωτής προερχόμενος απο ιδιωτικο σχολείο ( σημειωτέον υπηρετησε 10 χρονια διπλα στο σπίτι του και μετα εκλεισε το σχολείο) μου είπε ότι έχει αναγνωριστεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ η προυπηρεσία του μισθολογικα και για αυτό πήρε βαθμό Γ1 Ποσα θελουν να μας τρελανουν δεν ξερω Εγω εχω τρεξει 12 χρονια απο Ροδο μεχρι Εβρο σε δημόσια δημοτικα σχολεία και μου αναγνωριζουν μεχρι 7 Ετσι λέει ο νομος Εμεις μωρε στα δημοσια σχολεία στο πηγαδι κατουρησαμε; Βεβαια όλα αυτα τα λέω για τους καρεκλοκενταυρους του Υπουργειου επι Λοβερδου που βγαλανε τον νομο για την αναγνωριση των ιδιωτικων εκπαιδευτικών. Τι αδικιες είναι αυτες; Και το κυριοτερο είναι ότι δεν φταινε οι ιδιωτικοι. Δεν τα χω με αυτους αλλα με τους γραμματεις και φαρισαίους του Υπουργείου. Κατι πρεπει να γινει για να αρθει αυτη η αδικία.
Αν είναι δυνατόν , γιατί όλους εμάς τους αναπληρωτές σε δημόσια σχολεία να μας τιμωρούν σε όλα  >:(
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2015, 07:32:26 μμ »
Η μισθολογικη αναγνωριση ειναι μεχρι 7 ετη για ολους. Εχουν κανει λαθος. Πεστο στον φιλο σου γιατι μετα θα χρειαστει να τα δωσει αναδρομικα πισω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:58 »

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 09, 2015, 09:16:02 μμ »
Η μισθολογικη αναγνωριση ειναι μεχρι 7 ετη για ολους. Εχουν κανει λαθος. Πεστο στον φιλο σου γιατι μετα θα χρειαστει να τα δωσει αναδρομικα πισω

Αμ δεν τα ξερεις καλα συναδελφε Για διαβασε παρακατω επισημο εγγραφο του Υπουργειου

ΘΕΜΑ: «Διευκρίνιση σχετικά με τη ν αναγνώριση προϋπηρεσίας για βαθμολογική - μισθολογική εξέ
σε εφαρμογή του αρθρ. 97 του Ν.4310/2014».

Σε συνέχεια του αριθμ.206540/Ε2/18-12-2014 εγγράφου τη ς Υπηρεσίας μας σας
ενημερώνουμε ότι αναγνωρίζεται ο συνολικός ypovoc τη ς προϋπηρεσίας των εκπαιδευτικών σε
σχολεία τη ς Κύπρου και ισότιμα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού , εφόσον δεν έχει
χρησιμοποιηθεί για απονομή σύνταξης, καθώς και της προϋπηρεσίας των εκπαιδευτικών σε
σχολεία τη ς ιδιωτικής εκπαίδευση ς για τη ν ένταξη του υπό κρίση προσωπικού στις διατάξεις του
Ν.4024/2011 και για τη ν υπηρεσιακή του κατάσταση .
Επισημαίνεται ότι για τη ν ως άνω προϋπηρεσία δεν υφίσταται ο περιορισμός των επτά
ετών του άρθρ, 6 του Ν4024/2011
και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες, λόγω
αρμοδιότητας.
Η ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙ Α ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
ΕΥΔΟΚΙΑ ΚΑΡΔΑΜΙΤΣΗ
Εσωτερική διανομή:
α) Δ/νση Διοίκηση ς Προσ/κού Π.Ε. Τμήμα Β'
β) Δ/νση Διοίκηση ς Προσ/κού Δ.Ε. Τμήμα Β'

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 09, 2015, 09:18:08 μμ »
Τα χω παρει Με πνιγει το δικιο ΕΛΕΟΣ Αν ειναι δυνατον !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εχω συναδελφο ειδικης αγωγης 12 χρονια αναπληρωτη σε ΔΗΜΟΣΙΟ σχολειο και του αναγνωριζουν τα 7 Και των ιδιωτικων ΟΛΑ Ακομη περναει το μεσον και οι γνωστοι των γνωστων Βαρεθηκα με τις συντεχνιες τους Αστα διαλα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2015, 09:20:03 μμ από baxalakis »

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2015, 09:30:22 μμ »
Και εγώ σήμερα έπεσα επάνω σε μία απόφαση μισθολογικής κατάταξη από δδε, και είχε αναγνωρίσει σε φίλο αναπληρωτή 10, 5 έτη και τον κατέτασσε σε Δ . Ξέρω ότι το συγκεκριμένο παλικάρι έχει προϋπηρεσία σε τει και επαλ και όχι από ιδιωτικά και κύπρο. Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2015, 09:48:54 μμ »
Και εγώ σήμερα έπεσα επάνω σε μία απόφαση μισθολογικής κατάταξη από δδε, και είχε αναγνωρίσει σε φίλο αναπληρωτή 10, 5 έτη και τον κατέτασσε σε Δ . Ξέρω ότι το συγκεκριμένο παλικάρι έχει προϋπηρεσία σε τει και επαλ και όχι από ιδιωτικά και κύπρο. Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;
Μηπως εχει μεταπτυχιακο ή διδακτορικο; Το μτπχ προσθετει 2 ετη μισθολογικα ενω το διδακτορικο 6 ετη Αρα αν ο συναδελφος εχει διδακτορικο και 4,5 ετη προυπηρεσια σε επαλ τοτε ναι μπορει να εχει 10,5 ετη μισθολογικη προυπηρεσια

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2015, 09:59:39 μμ »
Σίγουρα όχι ούτε μεταπτυχιακό ούτε διδακτορικό, τον ξέρω καλά. Εξάλλου σε αυτούς που είχαν το ανέφερε αναλυτικά στη λίστα. Χαλάλι του, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2015, 10:03:45 μμ »
Ουτε και γω με αυτους που εχουμε μπλεξει

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 10, 2015, 12:01:01 πμ »
Μηπως εχει μεταπτυχιακο ή διδακτορικο; Το μτπχ προσθετει 2 ετη μισθολογικα ενω το διδακτορικο 6 ετη Αρα αν ο συναδελφος εχει διδακτορικο και 4,5 ετη προυπηρεσια σε επαλ τοτε ναι μπορει να εχει 10,5 ετη μισθολογικη προυπηρεσια
Δεν υπολογίζονται μεταπτυχιακά, διδακτορικά για το κλιμάκιο!!!!
Αυτό ισχύει από τον περασμένο Μαιο.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 10, 2015, 01:14:04 μμ »
Τα μεταπτυχιακα και τα διδακτορικα δεν προσμετρωνται πλεον στην μισθολογικη κλιμακα.
Πολλες διευθυνσεις στην απολυτη αγνοια τους δεν το εφαρμοζουν, με αποτελεσμα να δημιουργουνται αυτες οι παρεξηγησεις και στρεβλωσεις (τεραστια αδικια).

@ baxalakis: Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο τους αναγνωριζει ολα τα ετη. Στο αρ. 97 λεει οτι θα συνυπολογιστει ο συνολικος χρονος, χωρις να αναιρειται ομως ο περιορισμος των 7 ετων. Εχει γινει μια περιεργη και αυθαιρετη ερμηνεια (για μενα εσφαλμενη). Σε καθε περιπτωση παντως αποτελει ενα αριστο "πατημα" για δικαστικη διεκδικιση. Απο την κοιμισμενη ΔΟΕ κ ΟΛΜΕ φυσικα μην περιμενετε τιποτα. Θα πρεπει να οργανωθουν απο μονοι τους οι θιγμενοι

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 10, 2015, 07:07:24 μμ »

@ baxalakis: Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο τους αναγνωριζει ολα τα ετη. Στο αρ. 97 λεει οτι θα συνυπολογιστει ο συνολικος χρονος, χωρις να αναιρειται ομως ο περιορισμος των 7 ετων. Εχει γινει μια περιεργη και αυθαιρετη ερμηνεια (για μενα εσφαλμενη). Σε καθε περιπτωση παντως αποτελει ενα αριστο "πατημα" για δικαστικη διεκδικιση. Απο την κοιμισμενη ΔΟΕ κ ΟΛΜΕ φυσικα μην περιμενετε τιποτα. Θα πρεπει να οργανωθουν απο μονοι τους οι θιγμενοι
[/quote]

Δεν εγινε καμια αυθαιρετη ερμηνεια ισα ισα κουτοπονηρια εγινε

Παραθέτω το αρθρο 97 όπως ακριβως είναι στον νόμο:

Στο τέλος της παρ. 4 του άρθρου 6 του ν. 4024/2011
(Α΄ 226) προστίθενται εδάφια ως ακολούθως:
«Ο συνολικός χρόνος της προϋπηρεσίας των εκπαι−
δευτικών σε σχολεία της Κύπρου και ισότιμα ελληνικά
σχολεία του εξωτερικού, εφόσον δεν έχει χρησιμοποι−
ηθεί για απονομή σύνταξης, καθώς και η προϋπηρεσία
τους σε σχολεία της ιδιωτικής εκπαίδευσης, συνυπο−
λογίζεται για την ένταξη του υπό κρίση προσωπικού
στις διατάξεις του παρόντος και για την υπηρεσιακή
τους κατάσταση.»

Οι νομικοι του Υπουργειου ερμηνευσαν ετσι το αρθρο διοτι ο νομοθετης βαζει την τροποποιηση ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ της παρ 4 του αρθρου 6 ετσι ώστε να αποφυγει τον περιορισμο των 7 ετων ο οποίος αναφερεται στον συγκεκριμένο νόμο νωριτερα Γιαυτο ειπαν ότι δεν εμπιπτει στον περιορισμο των 7 ετων Νομικα τερτιπια της ΟΙΛΕ και των κολητων τους στα Υπουργεία

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 10, 2015, 07:19:05 μμ »
@ baxalakis: Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο τους αναγνωριζει ολα τα ετη. Στο αρ. 97 λεει οτι θα συνυπολογιστει ο συνολικος χρονος, χωρις να αναιρειται ομως ο περιορισμος των 7 ετων. Εχει γινει μια περιεργη και αυθαιρετη ερμηνεια (για μενα εσφαλμενη). Σε καθε περιπτωση παντως αποτελει ενα αριστο "πατημα" για δικαστικη διεκδικιση. Απο την κοιμισμενη ΔΟΕ κ ΟΛΜΕ φυσικα μην περιμενετε τιποτα. Θα πρεπει να οργανωθουν απο μονοι τους οι θιγμενοι


Δεν εγινε καμια αυθαιρετη ερμηνεια ισα ισα κουτοπονηρια εγινε

Παραθέτω το αρθρο 97 όπως ακριβως είναι στον νόμο:

Στο τέλος της παρ. 4 του άρθρου 6 του ν. 4024/2011
(Α΄ 226) προστίθενται εδάφια ως ακολούθως:
«Ο συνολικός χρόνος της προϋπηρεσίας των εκπαι−
δευτικών σε σχολεία της Κύπρου και ισότιμα ελληνικά
σχολεία του εξωτερικού, εφόσον δεν έχει χρησιμοποι−
ηθεί για απονομή σύνταξης, καθώς και η προϋπηρεσία
τους σε σχολεία της ιδιωτικής εκπαίδευσης, συνυπο−
λογίζεται για την ένταξη του υπό κρίση προσωπικού
στις διατάξεις του παρόντος και για την υπηρεσιακή
τους κατάσταση.»

Οι νομικοι του Υπουργειου ερμηνευσαν ετσι το αρθρο διοτι ο νομοθετης βαζει την τροποποιηση ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ της παρ 4 του αρθρου 6 ετσι ώστε να αποφυγει τον περιορισμο των 7 ετων ο οποίος αναφερεται στον συγκεκριμένο νόμο νωριτερα Γιαυτο ειπαν ότι δεν εμπιπτει στον περιορισμο των 7 ετων Νομικα τερτιπια της ΟΙΛΕ και των κολητων τους στα Υπουργεία

Δεν διαφωνω, αλλα δεν το βλεπω και εντελως αποσαφηνισμενο. Αποψη μου οτι θα επρεπε να αναφερει "κατ' εξαιρεση". Τωρα το εχει τοσο γενικα που για εμενα εμπιπτει και στο περιορισμο των 7 ετων.
Για να καταλαβεις το σκεπτικο: Αν καποιος αναπληρωτης εχει 15 ετη προϋπηρεσια, οταν θα παει να κανει αιτηση αναγνωρισης, θα του αναγνωριστουν και τα 15 ετη (κανεις δεν μπορει να πει οτι δεν εχει 15 πραγματικα ετη), αλλα μισθολογικα θα του αναγνωριστουν μονο τα 7.
Παντως το ξαναλεω, γιατι ειναι ξεκαθαρο, δικαστικα ο δρομος φαινεται ορθανοιχτος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159649
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.157 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.