*

Αποστολέας Θέμα: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 195050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #420 στις: Μάιος 26, 2015, 09:10:57 μμ »
οπως ειπα πρεπει να παρουσιασει τον εαυτο του στο εκλογικο σωμα, οχι σε οσους τυχαινει να ειναι εκεινη την ημερα στο σχολειο, που μπορει να μην ψηφιζουν καν. δεν μπορει ο καθε υποψηφιος να παρουσιαζεται σε διαφορετικη συνθεση συλλογου.
 Ενσταση μπορει να κανει και ο καθε καθηγητης που θα ηθελε να ακουσει τον συγκεκριμενο υποψηφιο αλλα η υπηρεσια τον υποχρεωσε να βρισκεται σε αλλο σχολειο εκεινη την ωρα.

με την λογική αυτή αν είμαι στην γαύδο, δεν πιάνει σήμα η τιβι και το ραδιο και δεν ακούσω τους υποψηφίους για τις βουλευτικές εκλογές μπορώ να κάνω ένσταση και να ακυρωθούν οι εκλογές ? δεν νομίζω συνάδελφε

δεν είναι υποχρεωτικό από τον νόμο άλλωστε να παρουσιαστείς, υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:13 »

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #421 στις: Μάιος 26, 2015, 09:20:02 μμ »
με την λογική αυτή αν είμαι στην γαύδο, δεν πιάνει σήμα η τιβι και το ραδιο και δεν ακούσω τους υποψηφίους για τις βουλευτικές εκλογές μπορώ να κάνω ένσταση και να ακυρωθούν οι εκλογές ? δεν νομίζω συνάδελφε

δεν είναι υποχρεωτικό από τον νόμο άλλωστε να παρουσιαστείς, υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα
τα ιδια μου ελεγες και για τις εφορευτικες επιτροπες και ειδες οτι δημιουργηθηκαν και σχολικη και ανα διευθυνση,
το θεμα δεν ειναι αν συμφωνουμε μεταξυ μας (και εγω δεν σκαω αν θα παρουσιαστει ή οχι καποιος υποψηφιος)
αλλα αν μπορει να γινει αιτια ακυρωσης απο καποιο δικαστηριο.
και στα δικαστηρια ολα κρινονται απο λεπτομερειες εστω και τυπικες

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #422 στις: Μάιος 26, 2015, 09:59:49 μμ »
τα ιδια μου ελεγες και για τις εφορευτικες επιτροπες και ειδες οτι δημιουργηθηκαν και σχολικη και ανα διευθυνση,
το θεμα δεν ειναι αν συμφωνουμε μεταξυ μας (και εγω δεν σκαω αν θα παρουσιαστει ή οχι καποιος υποψηφιος)
αλλα αν μπορει να γινει αιτια ακυρωσης απο καποιο δικαστηριο.
και στα δικαστηρια ολα κρινονται απο λεπτομερειες εστω και τυπικες

εγώ δεν σου είπα οτι δεν θα γίνουν, ελεγα ότι στους υποδντες δεν είχαμε και το θεωρώ περιττό και γραφειοκρατικό

πάμε στο θέμα που θέτεις και σου ξαναλέω, μπορεί ο υποψήφιος να στείλει το βιογραφικό του ή να αυτοπαρουσιαστεί, σε κάθε περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικό, τι θα λέει η ένσταση ?
ας κάνει κατά του νόμου ένσταση και καλή επιτυχία και άμα κάνει κάποιος το συζητάμε ξανά
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2015, 11:30:54 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #423 στις: Μάιος 26, 2015, 10:29:39 μμ »
Οσοι ειναι στη διαθεση του Πυσπε και διδασκουν σε 5-6 σχολεια, που ψηφιζουν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:13 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #424 στις: Μάιος 26, 2015, 11:13:51 μμ »
Σε αυτό που έχουν τις περισσότερες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #425 στις: Μάιος 27, 2015, 12:06:27 πμ »
Η ημερομηνία εκλογών στη Δευτεροβάθμια θα πάει όσο πιο πίσω γίνεται, μήπως προλάβουν και ψηφίσουν (καταλλήλως...) όσοι επιστρέφουν από τη διαθεσιμότητα. Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος για τον οποίο δεν ανακοινώθηκε σήμερα το χρονοδιάγραμμα για τη Δευτεροβάθμια παρά μόνο για την Πρωτοβάθμια.

http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/index.php_.pdf

Αγώνας δρόμου λέμε...

Το Αιγάλεω και οι δικοί μας Διευθυντές να κερδάνε κι όλα τ' άλλα θέματα να πα να...

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #426 στις: Μάιος 27, 2015, 01:14:38 πμ »
http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/index.php_.pdf

Αγώνας δρόμου λέμε...

Το Αιγάλεω και οι δικοί μας Διευθυντές να κερδάνε κι όλα τ' άλλα θέματα να πα να...
Σε κάποιο σχολεἰο έχουν πει για 19/6. Δεν ισχὐει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #427 στις: Μάιος 27, 2015, 01:26:10 πμ »
Η ημερομηνία εκλογών στη Δευτεροβάθμια θα πάει όσο πιο πίσω γίνεται, μήπως προλάβουν και ψηφίσουν (καταλλήλως...) όσοι επιστρέφουν από τη διαθεσιμότητα. Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος για τον οποίο δεν ανακοινώθηκε σήμερα το χρονοδιάγραμμα για τη Δευτεροβάθμια παρά μόνο για την Πρωτοβάθμια.
http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/index.php_.pdf

Αγώνας δρόμου λέμε...

Το Αιγάλεω και οι δικοί μας Διευθυντές να κερδάνε κι όλα τ' άλλα θέματα να πα να...

Για να καταλάβω, θεωρείς ότι δε θα έπρεπε να ψηφίσουν κι αυτοί οι συνάδελφοι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2015, 01:28:39 πμ από λιθοσφαιριστής »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #428 στις: Μάιος 27, 2015, 07:32:11 πμ »
Από την εγκύκλιο:
Οι εκπαιδευτικοί – εκλογείς που συμπληρώνουν διδακτικό ωράριο σε δύο ή περισσότερα σχολεία ισόποσες ώρες εντάσσονται στους καταλόγους των σχολικών μονάδων τοποθέτησής τους.
Καταρχάς, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σε ερώτησή μου προς τη Διεύθυνση δεν ήξεραν να μου πουν με σιγουριά, πόσω μάλλον να μου αναφέρουν τι λέει η εγκύκλιος! Το θέμα όμως τώρα είναι ότι την ημέρα της ψηφοφορίας, εγώ είμαι σε άλλο σχολείο από αυτό στο οποίο είμαι τοποθετημένη, οπότε, πώς θα γίνει;  :-\
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #429 στις: Μάιος 27, 2015, 10:31:12 πμ »
Καταρχάς, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σε ερώτησή μου προς τη Διεύθυνση δεν ήξεραν να μου πουν με σιγουριά, πόσω μάλλον να μου αναφέρουν τι λέει η εγκύκλιος! Το θέμα όμως τώρα είναι ότι την ημέρα της ψηφοφορίας, εγώ είμαι σε άλλο σχολείο από αυτό στο οποίο είμαι τοποθετημένη, οπότε, πώς θα γίνει;  :-\

5. Οι πίνακες εκλογέων αποτελούνται από όλους τους εκπαιδευτικούς ( μόνιμους και αναπληρωτές ) που κατά την ημέρα της διεξαγωγής της μυστικής ψηφοφορίας καλύπτουν λειτουργικές ανάγκες στην εν λόγω σχολική μονάδα, με εξαίρεση την περίπτωση που εκπαιδευτικός διδάσκει σε περισσότερες σχολικές μονάδες ή Ε.Κ. ,ο οποίος περιλαμβάνεται στον πίνακα εκλογέων της σχολικής μονάδας όπου  έχει  τις  περισσότερες  ώρες,  με  βάση  την  απόφαση  διά θεσης  των Υπηρεσιακών Συμβουλίων, σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 4α εδάφιο 6 του άρθρου 19 του ν.4327/2015.

Αν εκείνη την ημέρα είσαι κανονικά σε άλλο σχολείο, τότε θα πας στο σχολείο που σε έχουν βάλει στον πίνακα εκλογέων και ψηφίζεις κανονικά

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #430 στις: Μάιος 27, 2015, 10:45:49 πμ »
Καλημέρα. kinegiros ευτυχώς που είσαι στο φόρουμ και μας ενημερώνεις, γιατί αν περιμέναμε από διευθύνσεις και προϊσταμένους, αλλά και συνδικαλιστές ....

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #431 στις: Μάιος 27, 2015, 11:02:15 πμ »
Είμαι σε άδεια ως τις αρχές Ιουλίου. Υποθέτω ότι η δευτεροβάθμια θα συμπεριλάβει το όνομά μου στις λίστες εκλογέων. Αν ΔΕΝ εμφανιστώ στο σχολείο καθόλου, ξέρετε αν υπάρχουν κυρώσεις;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #432 στις: Μάιος 27, 2015, 01:36:15 μμ »
Είμαι σε άδεια ως τις αρχές Ιουλίου. Υποθέτω ότι η δευτεροβάθμια θα συμπεριλάβει το όνομά μου στις λίστες εκλογέων. Αν ΔΕΝ εμφανιστώ στο σχολείο καθόλου, ξέρετε αν υπάρχουν κυρώσεις;

Αφού θα είσαι σε άδεια θα λείπεις, δεν έχεις κυρώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #433 στις: Μάιος 27, 2015, 04:45:12 μμ »
Για να καταλάβω, θεωρείς ότι δε θα έπρεπε να ψηφίσουν κι αυτοί οι συνάδελφοι;

Να ψηφίσουν, αλλά…

Διαπιστώνω ότι γίνεται προσπάθεια κατασκευής του εκλογικού σώματος σύμφωνα με τις επιδιώξεις της συγκεκριμένης πολιτικής ηγεσίας.
1) Γιατί να μην ψηφίσουν οι συνάδελφοι ωρομίσθιοι;
2) Γιατί να μην ψηφίσει κάποιος που μπορεί να έχει (μεμονωμένη, όχι διαδοχικές συνεχόμενες) μηνιαία αναρρωτική άδεια εντός της οποίας πέφτει η ημερομηνία των εκλογών; (ενώ το μεγαλύτερο μέρος της χρονιάς υπηρετούσε στο σχολείο)
3) Γιατί να μην ψηφίσει κάποιος που φέτος είναι αποσπασμένος ή με ολική διάθεση σε φορέα; (δεν μιλάω για τους επί χρόνια εξαφανισμένους με αποσπάσεις εκτός σχολικής αίθουσας) Ξέρει καλύτερα από αυτόν ο συνάδελφος που επιστρέφει από 2 χρόνια διαθεσιμότητας και όχι αυτός που ΦΕΤΟΣ ΜΟΝΟ είναι εκτός;
Και άλλα.

Εν ολίγοις, ποιο είναι το πλαίσιο και η λογική για να είναι κάποιος στον εκλογικό κατάλογο; Οι δικαιολογίες που κατασκευάζονται εκ των υστέρων στις διευκρινίσεις (π.χ. αυτοί που την ημέρα της ψηφοφορίας καλύπτουν λειτουργικές ανάγκες στη μονάδα) εμένα δεν με πείθουν. Περισσότερο με πείθει ότι βαδίζουν σε μια λογική ότι όσοι έχουν αποσπαστεί/διατεθεί από τους προηγούμενους είναι «δικοί τους» και όσοι επιστρέφουν από την διαθεσιμότητα είναι (δυνητικά) «δικοί μας».

Και όλα αυτά ενώ στα υπόλοιπα θέματα της παιδείας (υποχρηματοδότηση – ούτε καν για τις δαπάνες συμμετοχής στις μαθητικές Ολυμπιάδες, κονδύλια για αναπληρωτές, κτηριακά κ.ά.), θέματα που αφορούν τους μαθητές καθώς και για τα δικά μας υπηρεσιακά θέματα (μετατάξεις, μεταθέσεις, διορισμοί, μισθολογική καθήλωση κ.ά.) δεν βλέπουμε όχι μόνο την ίδια σπουδή αλλά ούτε υπάρχει ένδειξη προς τα πού πάμε ή τι σχέδιο θα ακολουθηθεί.

Γι’ αυτό και ανέφερα αυτά περί «Αιγαλέου» (Γεωργίου speaking) κτλ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.