*

Αποστολέας Θέμα: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 195046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #434 στις: Μάιος 27, 2015, 04:52:06 μμ »
5. Οι πίνακες εκλογέων αποτελούνται από όλους τους εκπαιδευτικούς ( μόνιμους και αναπληρωτές ) που κατά την ημέρα της διεξαγωγής της μυστικής ψηφοφορίας καλύπτουν λειτουργικές ανάγκες στην εν λόγω σχολική μονάδα, με εξαίρεση την περίπτωση που εκπαιδευτικός διδάσκει σε περισσότερες σχολικές μονάδες ή Ε.Κ. ,ο οποίος περιλαμβάνεται στον πίνακα εκλογέων της σχολικής μονάδας όπου  έχει  τις  περισσότερες  ώρες,  με  βάση  την  απόφαση  διά θεσης  των Υπηρεσιακών Συμβουλίων, σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 4α εδάφιο 6 του άρθρου 19 του ν.4327/2015.

Αν εκείνη την ημέρα είσαι κανονικά σε άλλο σχολείο, τότε θα πας στο σχολείο που σε έχουν βάλει στον πίνακα εκλογέων και ψηφίζεις κανονικά
Δηλαδή δεν θα πάω καθόλου στο σχολείο που κάνω μάθημα κανονικά εκείνη την ημέρα, αλλά σ'εκείνο στου οποίου τον πίνακα εκλογέων είμαι;
Γιατί σήμερα, όταν ρώτησα, κάποιοι αιρετοί μού είπαν να πάω κανονικά στο σχολείο που είμαι εκείνη την ημέρα και να φύγω μια ώρα νωρίτερα για να πάω στο σχολείο τοποθέτησής μου να ψηφίσω. Σημειωτέον ότι αλλού μένω, αλλού είναι το ένα σχολείο και αλλού το άλλο, δεν είναι λίγα χιλιόμετρα, επαρχία γαρ...
Δηλαδή θα πρέπει εκείνη την ημέρα να γίνω το παιδί-λάστιχο;  :o :o :o
Θα πάρω και στη Διεύθυνση αύριο κι έχω ένα προαίσθημα ότι θα μου πουν κάτι άλλο!  :P
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:28 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #435 στις: Μάιος 27, 2015, 07:55:53 μμ »
Δηλαδή δεν θα πάω καθόλου στο σχολείο που κάνω μάθημα κανονικά εκείνη την ημέρα, αλλά σ'εκείνο στου οποίου τον πίνακα εκλογέων είμαι;
Γιατί σήμερα, όταν ρώτησα, κάποιοι αιρετοί μού είπαν να πάω κανονικά στο σχολείο που είμαι εκείνη την ημέρα και να φύγω μια ώρα νωρίτερα για να πάω στο σχολείο τοποθέτησής μου να ψηφίσω. Σημειωτέον ότι αλλού μένω, αλλού είναι το ένα σχολείο και αλλού το άλλο, δεν είναι λίγα χιλιόμετρα, επαρχία γαρ...
Δηλαδή θα πρέπει εκείνη την ημέρα να γίνω το παιδί-λάστιχο;  :o :o :o
Θα πάρω και στη Διεύθυνση αύριο κι έχω ένα προαίσθημα ότι θα μου πουν κάτι άλλο!  :P

συγνώμη αλλά την ημέρα εκείνη, μετά τις 15 ας πούμε, έχουν τελειώσει οι εξετάσεις και να το πω ευγενικά η κατάσταση είναι χαλαρή, πιστεύεις ότι κανείς θα σου πει έλα από εδώ και μετά τρέχα εκεί; ενημέρωσε τον δ/ντη του σχολείου ότι θα πας στο άλλο σχολείο και τέλος, πίστεψε με δεν πρόκειται να πει κάτι.
Επίσης δεν ξέρουμε πια μέρα θα είναι οπότε υπομονή

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #436 στις: Μάιος 27, 2015, 07:58:45 μμ »
ξεκίνησαν οι αιτήσεις συνάδελφοι; ξέρουμε συμμετοχή;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #437 στις: Μάιος 27, 2015, 08:42:09 μμ »
Εν ολίγοις, ποιο είναι το πλαίσιο και η λογική για να είναι κάποιος στον εκλογικό κατάλογο; Οι δικαιολογίες που κατασκευάζονται εκ των υστέρων στις διευκρινίσεις (π.χ. αυτοί που την ημέρα της ψηφοφορίας καλύπτουν λειτουργικές ανάγκες στη μονάδα) εμένα δεν με πείθουν. Περισσότερο με πείθει ότι βαδίζουν σε μια λογική ότι όσοι έχουν αποσπαστεί/διατεθεί από τους προηγούμενους είναι «δικοί τους» και όσοι επιστρέφουν από την διαθεσιμότητα είναι (δυνητικά) «δικοί μας».

Αυτό μου φαίνεται λίγο θεωρία συνωμοσίας.
Μην ξεχνάμε ότι θα μπορούσαν απλά να συνεχίσουν με το προηγούμενο σύστημα, να αλλάξουν τη σύνθεση των υπηρεσιακών συμβουλίων και να γίνει...
Δοκιμάζουν κάτι νέο και αναπόφευκτα δημιουργούνται προβλήματα. Ίσως και περισσότερα απ' όσα περίμεναν.
Γι' αυτό φαίνεται ότι ασχολήθηκαν πολύ με αυτό. Όπως κάναμε κι εμείς. Νομίζω ότι τα υπόλοιπα θέματα δε θα αρχίσουν να μπαίνουν σε σειρά πριν γίνει κάτι με τους έξω.
Οι ωρομίσθιοι έπρεπε να ψηφίζουν, συμφωνώ. Αλλά στους αποσπασμένους θα γινόταν μπέρδεμα, στο ξεκαθάρισμα ποιοι είναι "χρόνια εξαφανισμένοι".
Με τους συναδέλφους της διαθεσιμότητας προσωπικά έχω μια ευαισθησία, γιατί δεν μπορώ να ξεχάσω τον Αρβανιτόπουλο που το πρωί καταργούσε ειδικότητες και το απόγευμα εγκαινίαζε ιδιωτικά ΙΕΚ.

ΥΓ: Αυτό με το Αιγάλεω δεν το είχε πει ο Γεωργίου, αλλά ο Γιάννης Σπάθας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:28 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #438 στις: Μάιος 27, 2015, 09:57:04 μμ »
Το ξέρω, όμως την γενική του "Αιγαλέου" την έχει πει/μεταφέρει σε μια εκπομπή του ο Γεωργίου :)

Αντίστοιχη και η δική μου ευαισθησία για τους συναδέλφους της διαθεσιμότητας, ανεξαρτήτως του θέματος των εκλογών Διευθυντών.

Κατά τα λοιπά νομίζω σεβαστή αλλά και κατανοητή η όποια διαφορά στις απόψεις μας.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #439 στις: Μάιος 27, 2015, 10:03:02 μμ »
Στα σχολεία όπου κανείς υποψήφιος δεν συγκεντρώνει το 20%, ή όπου ο ένας και μοναδικός που συγκεντρώνει 20% επιλέγει άλλο σχολείο, τι προβλέπεται; 
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #440 στις: Μάιος 27, 2015, 10:44:46 μμ »
συγνώμη αλλά την ημέρα εκείνη, μετά τις 15 ας πούμε, έχουν τελειώσει οι εξετάσεις και να το πω ευγενικά η κατάσταση είναι χαλαρή, πιστεύεις ότι κανείς θα σου πει έλα από εδώ και μετά τρέχα εκεί; ενημέρωσε τον δ/ντη του σχολείου ότι θα πας στο άλλο σχολείο και τέλος, πίστεψε με δεν πρόκειται να πει κάτι.
Επίσης δεν ξέρουμε πια μέρα θα είναι οπότε υπομονή
Μιλάω για Πρωτοβάθμια, όπου κάνουμε μαθήματα κανονικά και χαλάρωση θα δω μόνο όταν αυτά επισήμως τελειώσουν... Η ημερομηνία εκεί ήδη έχει τεθεί, αλλιώς πώς θα ήξερα ότι έχω μάθημα στο συγκεκριμένο σχολείο, για να ρωτάω τι πρέπει να κάνω... Ναι, είναι πολύ πιθανό να μου πουν, αν έτσι επιβεβαιώσει η Δ/νση, πήγαινε από εκεί και μετά πας αλλού. Μακάρι να μη γίνει, αυτό εξαρτάται από τον διευθυντή, με τον οποίο δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Παρ'όλ'αυτά, εγώ πρέπει να ξέρω τι ΠΡΕΠΕΙ να γίνει κανονικά. Το τι θα γίνει στο τέλος, θα εξαρτηθεί από πολλά. :)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #441 στις: Μάιος 27, 2015, 11:14:37 μμ »
Μιλάω για Πρωτοβάθμια, όπου κάνουμε μαθήματα κανονικά και χαλάρωση θα δω μόνο όταν αυτά επισήμως τελειώσουν... Η ημερομηνία εκεί ήδη έχει τεθεί, αλλιώς πώς θα ήξερα ότι έχω μάθημα στο συγκεκριμένο σχολείο, για να ρωτάω τι πρέπει να κάνω... Ναι, είναι πολύ πιθανό να μου πουν, αν έτσι επιβεβαιώσει η Δ/νση, πήγαινε από εκεί και μετά πας αλλού. Μακάρι να μη γίνει, αυτό εξαρτάται από τον διευθυντή, με τον οποίο δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Παρ'όλ'αυτά, εγώ πρέπει να ξέρω τι ΠΡΕΠΕΙ να γίνει κανονικά. Το τι θα γίνει στο τέλος, θα εξαρτηθεί από πολλά. :)

δεν είχα καταλάβει ότι ήσουν Α/θμια, σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να φύγεις νωρίτερα έτσι και αλλιώς για είσαι στο άλλο σχολείο στην ώρα σου και να ενημερωθούν οι γονείς.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #442 στις: Μάιος 28, 2015, 12:52:02 πμ »
Tελικά τι γίνεται με το υποχρεωτικό ωράριο του διευθυντή;επιτρέπεται να συμπληρώσει και με μαθήματα β ανάθεσης ή ρroject;
φαντάζομαι γίνεται μόνο όταν έχουν καλύψει τα ωράρια τους αυτοί που έχουν πρώτες αναθέσεις και παρόλα αυτά παραμένουν κενά. Σε διαφορετική περίπτωση μου φαίνεται αδιανόητο ο διευθυντής να δεσμεύσει από τώρα ώρες  β ανάθεσης που δικαιωματικά ανήκουν στον οργανικά ανήκοντα στο σχολείο
Ας πούμε (άλλη περίπτωση) ότι οι ώρες του βγαίνουν με ά ανάθεση του υποψήφιου διευθυντή  υπό την προυπόθεση όμως ότι θα εξοβελιστεί ο οργανικά ανήκων στο σχολείο (ολικά ή μερικά) Γίνεται αυτό;
Και αν οι οργανικά ανήκοντες πάρουν απόσπαση το καλοκαίρι; Πολλά ερωτήματα και διευκρινήσεις δεν βλέπω. Τόσο δύσκολο ειναι να δώσουν διευκρινήσεις;
οι διευθύνσεις ποιο τρόπο υπολογισμού θα διαλέξουν;

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #443 στις: Μάιος 28, 2015, 09:57:39 πμ »
Αφού θα είσαι σε άδεια θα λείπεις, δεν έχεις κυρώσεις.
Λογικό ακούγεται, ευχαριστώ  :)
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #444 στις: Μάιος 28, 2015, 12:08:19 μμ »
Αυτό με το ωράριο του διευθυντή ίσχυε από πριν, δεν είναι κάτι νέο.
Προφανώς ο διευθυντής δε θα πηγαίνει σε άλλο σχολείο να συμπληρώσει ωράριο!
Π.χ. αυτό...
Ας πούμε (άλλη περίπτωση) ότι οι ώρες του βγαίνουν με ά ανάθεση του υποψήφιου διευθυντή  υπό την προυπόθεση όμως ότι θα εξοβελιστεί ο οργανικά ανήκων στο σχολείο (ολικά ή μερικά) Γίνεται αυτό;
...γνωρίζω περίπτωση που έχει γίνει. Ο οργανικά ανήκων (που είχε ήδη μειωμένο ωράριο) έμεινε με 5 ώρες και διατέθηκε.

Και με τη β' ανάθεση λογικά ισχύουν τα ίδια.
Αλλά είναι κοινό "μυστικό" ότι στις περισσότερες περιπτώσεις μένει ο διευθυντής με μειωμένο (έως καθόλου)  ::)

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #445 στις: Μάιος 28, 2015, 02:21:02 μμ »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #446 στις: Μάιος 28, 2015, 05:18:15 μμ »
https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/%CE%92%CE%9D%CE%A3%CE%A3465%CE%A6%CE%983-%CE%99%CE%A1%CE%A8/document?inline=true

Παρασκευή 19/6 η ψηφοφορία στην Δευτεροβάθμια.
Λοιπόν έχουμε και λέμε! 19 Ιουνίου εκλογές διευθυντών σχολικών μονάδων και 29/6 εκλογές υποδιευθυντών! Ωραία! Φεύγοντας για διακοπές και κλείνοντας τα σχολεία θα ξέρουμε περίπου τι κατάσταση θα επικρατεί από Σεπτέμβριο ο καθένας στο σχολείο του!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #447 στις: Μάιος 28, 2015, 05:40:51 μμ »
https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/%CE%92%CE%9D%CE%A3%CE%A3465%CE%A6%CE%983-%CE%99%CE%A1%CE%A8/document?inline=true

Παρασκευή 19/6 η ψηφοφορία στην Δευτεροβάθμια.

να ευλογήσω τα γένια μου, έπεσα ακριβώς στην ημερομηνία, μακάρι να ήταν έτσι και στο τζόκερ

επίσης απαντήθηκε το ερώτημα με το ερώτημα για τις ώρες των δ/ντων στο ίδιο μοτίβο όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα μου, μάλλον μας διαβάζουν τι να πω.

2. Δυνατότητα υποβολής αίτησης υποψηφιότητας για θέση Διευθυντή σχολικής μονάδας σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 4 του άρθρου 22 του ν.4327/2015 ( Α ́50  ), έχει ο εκπαιδευτικός  εφόσον  το  ωρολόγιο  πρόγραμμα  της  συγκεκριμένης  σχολικής  μονάδας περιλαμβάνει αριθμό διδακτικών ωρών για τα μαθήματα πρώτης και δεύτερης ανάθεσης και της τυχόν δεύτερης ειδικότητας που αντιστοιχεί στον αριθμό ωρών υποχρεωτικού ωραρίου για το Διευθυντή.

άραγε πότε θα ψηφίσουν δ/ντες υποδ/ντες τον διευθυντή διεύθυνσης? μέσα στον ιούλιο, αύγουστο, σεπτέμβριο
θεωρώ πιθανότερο αρχές ιουλίου....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.