*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2032833 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Αυτό που αναφέρεις είναι απαράδεκτο και εμπεριέχει δόλο. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτές τις νόμιμα αποκτηθείσες προϋπηρεσίες κάνε επώνυμη καταγγελία  ειδάλλως εσύ παρανομείς με το να συκοφαντείς έχοντας σκοπό να δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις για ίδιον όφελος.
εγω γραφω αυτα που γνωρίζω σε ενα φόρουμ.
και πριν μιλήσεις για δολο η οτιδήποτε αλλο να ριξεις μια ματια στουν πινακες προυπηρεσίας των γυμναστων.  τους είδες?
γνωρίζεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Αν δεν είσαι γυμναστής μάλλον δε θα ξέρεις για το "πάρτι" που έγινε τα προηγούμενα χρόνια.
Αν, όμως, είσαι γυμναστής δε χρειάζεται να ζητάς αποδείξεις για κάτι, που όλοι στην ειδικότητά σας γνωρίζουν!

εγω γραφω αυτα που γνωρίζω σε ενα φόρουμ.
και πριν μιλήσεις για δολο η οτιδήποτε αλλο να ριξεις μια ματια στουν πινακες προυπηρεσίας των γυμναστων.  τους είδες?
γνωρίζεις?
Μου είναι αδιάφορο αφού έγιναν σύμφωνα με τον νόμο και εφόσον γνωρίζετε κάτι αλλά δεν καταγγέλλετε επώνυμα είστε ηθικοί αυτουργοί και προβοκάτορες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2015, 12:53:21 πμ από balaoutis »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
απαράδεκτο αλλα πιο πανω αναφέρεις - Δεν μπορούμε όμως να καταρτισουμε ένα σύστημα μόνο για ένα κλάδο-
στις συνελεύσεις που παίρνεις μερος εχουν τεθεί τέτοιου είδους ζητηματα?
ο τρόπος απόκτησης προϋπηρεσίας στους γυμναστές και οχι μονο εκεί αλλα εκεί τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά τι συμβαίνει θα αποτελέσουν σημαία σε επερχόμενες πρόσφυγες- διεκδικήσεις, και να δουμε τοτε τι είδους επιχειρήματα θα αντικρούσουν τα αίσχη που έχουν γίνει.
και πιο δικαστηριο θα δεχτεί οτι αν εχεις 36 μηνες προυπηρεσίας σαν γυμναστης στην Ελλάδα δικαιούσαι διορισμό.
Και βέβαια έχουν τεθεί. Σε αυτές που έχω πάει εγώ Όχι συγκεκριμένα για τους γυμναστές  γενικότερα. Έτσι πετύχαμε και την καταρτηση κριτηρίων για την πρόσληψη στην πδς και την επιλογή μας από τον πίνακα αναπληρωτών στην ενισχυτική. Στην πδς όλοι γνωρίζουμε το αμαρτωλό παρελθόν και στην ενισχυτική την πρώτη χρονιά που ο νόμος δεν όριζε πόσες ώρες θα πάρει ο καθένας έγινε Μεγάλο γλέντι. Δώσαμε τέλος σε αυτά. Όχι εγώ προσωπικά όλοι όσοι τρέξαμε γι αυτά. Εσύ πήγες καμία φορά στην ελμε σου να τα θέσεις?
Όσο για τις αποκτηθεισες προϋπηρεσίες με αυτό τον τρόπο θα σου πω πως αν και τις θεωρώ και εγώ ανήθικες αναξιοκρατικές  Και ότι άλλο θες είναι συννομες.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μου είναι αδιάφορο αφού έγιναν σύμφωνα με τον νόμο και εφόσον γνωρίζετε κάτι αλλά δεν καταγγέλλετε επώνυμα είστε ηθικοί αυτουργοί και προβοκάτορες.
Ε αν εσένα σου είναι αδιάφορο, δεν έχει καμιά σημασία. Ευτυχώς υπάρχουν πολλοί που τους ενδιαφέρει ο τρόπος που αποκτήθηκε η προϋπηρεσία. Έγιναν σύμφωνα με το νόμο, αλλά όχι σύμφωνα με το σύνταγμα. Το ΣτΕ το έχει επισημάνει!

Αυτός που εθελοτυφλεί και στρουθοκαμηλίζει λέει τους άλλους προβοκάτορες;
Οι ηθικοί αυτουργοί αυτής της κατάστασης δεν είναι εκείνοι που δε συμμετείχαν στο πάρτι.
Πόσο απλά παρουσιάζονται τα θύματα, που έμεναν άνεργοι εξαιτίας όσων είχαν διασυνδέσεις, ως ηθικοί αυτουργοί...
Αν δεν μπορείς να δεις το πάρτι που γινόταν με τα μάτια σου, είναι γιατί δε θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aplas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μου είναι αδιάφορο αφού έγιναν σύμφωνα με τον νόμο και εφόσον γνωρίζετε κάτι αλλά δεν καταγγέλλετε επώνυμα είστε ηθικοί αυτουργοί και προβοκάτορες.
Σου ειναι αδιαφορο διοτι δεν τολμας να δεις την αληθεια...ισως και να φοβασαι να δεις την αληθεια...καλο διορισμο!!!

Αποσυνδεδεμένος Aplas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ε αν εσένα σου είναι αδιάφορο, δεν έχει καμιά σημασία. Ευτυχώς υπάρχουν πολλοί που τους ενδιαφέρει ο τρόπος που αποκτήθηκε η προϋπηρεσία. Έγιναν σύμφωνα με το νόμο, αλλά όχι σύμφωνα με το σύνταγμα. Το ΣτΕ το έχει επισημάνει!

Αυτός που εθελοτυφλεί και στρουθοκαμηλίζει λέει τους άλλους προβοκάτορες;
Οι ηθικοί αυτουργοί αυτής της κατάστασης δεν είναι εκείνοι που δε συμμετείχαν στο πάρτι.
Πόσο απλά παρουσιάζονται τα θύματα, που έμεναν άνεργοι εξαιτίας όσων είχαν διασυνδέσεις, ως ηθικοί αυτουργοί...
Αν δεν μπορείς να δεις το πάρτι που γινόταν με τα μάτια σου, είναι γιατί δε θέλεις.
για καποιους ο συμβιβασμος ηταν τροπος ζωης και η ανοχη τους ελπιδα διορισμου...μακαρι να ηταν ανοχη και οχι συνενοχη...ας ελπιζουμε οτι η σημερινη ηγεσια του υπουργειου θα θυμηθει ολες εκεινες  τις ερωτησεις στη Βουλη σχετικα με τον τροπο επιλογης προσωπικου στα σχολεια... πιστη για ισονομια, αξιοκρατια. Μας την υποσχεθηκαν

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
crown1 επειδη μιλας για δικαιοσυηνη δεν μου απαντας γιατι εμεις που ειμασταν 24+ασεπ που ειμασταν ωρομισθιο,ι αφου γνωριζεις  το παρτυ που γινοτανε, γιατι να μην διοριστουμε? δεν περασαμε ασεπ ? δεν καναμε προυπηρεσια μερα μερα απο ΑΣΕΠ? το 24 crown1 σε εμενα προσωπικα που ειμαι τριτεκνος εχει γινει 60 μηνο! τι θα μου πεις τωρα? οτι δεν ειμαι ικανος εγω αλλα αυτος που εγραψε το 2008 καλυτερα απο μενα? Σε παρακαλω δεν ειναι ολες οι ιστοριες των γυμναστων παρανομες! Καποιοι εχουμε περασει ασεπ!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
crown1 επειδη μιλας για δικαιοσυηνη δεν μου απαντας γιατι εμεις που ειμασταν 24+ασεπ που ειμασταν ωρομισθιο,ι αφου γνωριζεις  το παρτυ που γινοτανε, γιατι να μην διοριστουμε? δεν περασαμε ασεπ ? δεν καναμε προυπηρεσια μερα μερα απο ΑΣΕΠ? το 24 crown1 σε εμενα προσωπικα που ειμαι τριτεκνος εχει γινει 60 μηνο! τι θα μου πεις τωρα? οτι δεν ειμαι ικανος εγω αλλα αυτος που εγραψε το 2008 καλυτερα απο μενα? Σε παρακαλω δεν ειναι ολες οι ιστοριες των γυμναστων παρανομες! Καποιοι εχουμε περασει ασεπ!

Σύμφωνα με το ΣτΕ το 24 είναι παράνομο και οχι ο ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πιστη για ισονομια, αξιοκρατια. Μας την υποσχεθηκαν
++++
Μέχρι την παρασκευή πρέπει να μάθουμε τι σκοπεύουν κάνουν οι διορισμοί θα είναι ελάχιστοι, περίπου 3.000 θα απευθύνονται σε συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς διοριστεους και απολυμένους, δεν θα διορίσουν μόνο στην πρωτοβάθμια δευτεροβάθμια αλλά και στα πανεπιστήμια. Τώρα που οι αναπληρωτές θα μπορούν να αρνηθούν και να κάνουν αίτηση την επόμενη χρονιά αν δεν έχουν κίνητρο την προϋπηρεσία ποιος θα τους κρατήσει στα σχολεία, φανταστείτε να πηγαίνουν  στα νησιά και  τον Μάρτιο να δηλώνουν παραίτηση για να εργαστούν στον τουρισμό!
Τα κριτήρια του ασεπ πρέπει να είναι αντικειμενικά, η προϋπηρεσία είναι το βασικότερο, ο  ημερομηνία και ο βαθμός πτυχίου. Τι σας είπαν οι δικηγόροι, δέχεται το σύνταγμα ως αντικειμενικό προσόν διορισμού την επιτυχία σε ασεπ ?  Απ’ όλους τους διαγωνισμούς ή μόνο από τον τελευταίο? Πως θα αποκλείσουν τους νέους πτυχιούχους από το συγκεκριμένο κριτήριο, θα το ονομάσουν ειδική κατηγορία σαν τους πολύτεκνους , ανάπηρους?
Οι επιτυχόντες ασεπ καβάλησαν το καλάμι , δεν υπάρχει περίπτωση να τους κάνουν το χατίρι γιατί είμαστε χιλιάδες οι νεότεροι χωρίς ασεπ  και οι έχοντες προϋπηρεσία.
Στην καλύτερη περίπτωση θα δουλέψουν ως αναπληρωτές μέχρι να βρεθεί ο υπουργός που θα δικαιώσει όσους έχουν διδακτορικό και θα πει πως από το 2010 έπρεπε να είχαν διοριστεί πριν από τους επιτυχόντες ασεπ!

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
 
++++
Μέχρι την παρασκευή πρέπει να μάθουμε τι σκοπεύουν κάνουν οι διορισμοί θα είναι ελάχιστοι, περίπου 3.000 θα απευθύνονται σε συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς διοριστεους και απολυμένους, δεν θα διορίσουν μόνο στην πρωτοβάθμια δευτεροβάθμια αλλά και στα πανεπιστήμια. Τώρα που οι αναπληρωτές θα μπορούν να αρνηθούν και να κάνουν αίτηση την επόμενη χρονιά αν δεν έχουν κίνητρο την προϋπηρεσία ποιος θα τους κρατήσει στα σχολεία, φανταστείτε να πηγαίνουν  στα νησιά και  τον Μάρτιο να δηλώνουν παραίτηση για να εργαστούν στον τουρισμό!
Τα κριτήρια του ασεπ πρέπει να είναι αντικειμενικά, η προϋπηρεσία είναι το βασικότερο, ο  ημερομηνία και ο βαθμός πτυχίου. Τι σας είπαν οι δικηγόροι, δέχεται το σύνταγμα ως αντικειμενικό προσόν διορισμού την επιτυχία σε ασεπ ?  Απ’ όλους τους διαγωνισμούς ή μόνο από τον τελευταίο? Πως θα αποκλείσουν τους νέους πτυχιούχους από το συγκεκριμένο κριτήριο, θα το ονομάσουν ειδική κατηγορία σαν τους πολύτεκνους , ανάπηρους?
Οι επιτυχόντες ασεπ καβάλησαν το καλάμι , δεν υπάρχει περίπτωση να τους κάνουν το χατίρι γιατί είμαστε χιλιάδες οι νεότεροι χωρίς ασεπ  και οι έχοντες προϋπηρεσία.
Στην καλύτερη περίπτωση θα δουλέψουν ως αναπληρωτές μέχρι να βρεθεί ο υπουργός που θα δικαιώσει όσους έχουν διδακτορικό και θα πει πως από το 2010 έπρεπε να είχαν διοριστεί πριν από τους επιτυχόντες ασεπ!


Καλημέρα
το 3000 που λες πως σου προκυπτει; και τι περιλαμβανει αυτο το νουμερο; εχεις συγκεκριμενες πληροφοριες απο καπου;
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σύμφωνα με το ΣτΕ το 24 είναι παράνομο και οχι ο ασεπ.
δεν μου λεει κατι αλλο το δικαστικο και αλλο το ηθικο!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ζηταμε πολλα, την ωρα που το "αγιο" Συνταγμα (αρ. 103) προβλεπει να μεινουμε αναπληρωτες σε οργανικα κενα εφ' ορου ζωης

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Ζηταμε πολλα, την ωρα που το "αγιο" Συνταγμα (αρ. 103) προβλεπει να μεινουμε αναπληρωτες σε οργανικα κενα εφ' ορου ζωης
Eτσι είναι και για ένα να είσαι σίγουρος τα τελευταία χρόνια το είχαν στο σχεδιασμό τους και μάλλον θα συνεχίσουν να το έχουν και οι καινούριοι με ψήγματα μόνιμων διορισμών!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
KostasMath, το είχα επισημάνει πως για τη φετινή χρονιά οι μόνιμοι διορισμοί θα είναι λίγοι, αφού το Υπουργείο θα μονιμοποιήσει μόνο τους διοριστέους του 2008 και τους εκπαιδευτικούς των ΕΠΑΛ που είναι σε διάθεση. Τώρα για το νούμερο των 3000, γίνε πιο συγκεκριμένος με περαιτέρω πληροφορίες, για να καταλάβουμε.
Θα το επαναλάβω: η απόφαση του ΣτΕ δεν μπορεί να αγνοηθεί ούτε να ακυρωθεί από κανέναν! Τώρα αυτό που γράφεις για τους νεότερους, που δεν έχουν προλάβει να δώσουν ποτέ ΑΣΕΠ, δε φταίει κανείς άλλος, παρά η κάθε φορά πολιτική ηγεσία του Υπουργείου, με τα τερτίπια και τις ανορθόδοξες μεθόδους της! Σε διαβεβαιώ πως αν ξαναγινόταν ΑΣΕΠ θα ξαναπήγαινα, όπως και χιλιάδες άλλοι, για να διεκδικήσω μία θέση στους διοριστέους! Αλλοίμονο σ' αυτούς που έχουν συνηθίσει να "βολεύονται" με άλλους τρόπους, απαξιώνουν το γραπτό διαγωνισμό κι έχουν όλο απαιτήσεις! Εξάλλου, από το Υπουργείο έχουν πει πως για τη φετινή χρονιά δεν προλαβαίνουν να κάνουν ΑΣΕΠ, μπορεί να γίνει μετά από κανά-δυο χρόνια, δεν αποκλείεται τίποτα!
Τώρα, αν κάποιο απέκτησαν την προυπηρεσία τους με αξιοκρατικό τρόπο, χωρίς μέσα και διασυνδέσεις, καλά κάνουν και την υπερασπίζονται. Ξέρω, όμως, περιπτώσεις ατόμων που έχουν εργαστεί σε δημόσια σχολεία, χωρίς να ξέρουν ούτε το γνωστικό που διδάσκουν, επειδή είχαν άκρες στις Δ/νσεις, στα σχολεία και στους συνδικαλιστές! Αυτούς μην τους υπερασπίζεσαι, γιατί τότε αυθαιρετείς!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.