*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2032022 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι επαναπροσλαμβανόμενοι είναι περισσότεροι από όσους αναφέρετε.
Εκτός από τους διορισμούς στην Υγεία, μην ξεχνάτε  τους ένστολους που έχουν αναλογία διορισμού 1:1 και φημολογείται ότι συνταξιοδοτούνται 7500, το πολιτικό παιχνίδι Καμμένου που θέλει 5500 διορισμούς ΕΠΟΠ στο στρατό, την επαναλειτουργία της ΕΡΤ, τους διοικητικούς των πανεπιστημίων που υπάγονται στο Υποπαιθ. Κρατήστε μικρό καλάθι συνάδελφοι, θα πέσουν κορμια στο υπουργικό συμβούλιο.
Και εφόσον μας έχουν γραμμένους στους μισθούς, μήπως μας γράψουν και στους διορισμούς...
Δυστυχώς ισχύει και ο σκόπελος 1:10 στην παιδεία, δεν έχει προσπελαστεί.

 Οι ένστολοι είναι εκτός 15000  και ούτε για την ΕΡΤ  είναι σίγουρο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Θα είναι εξαιρετικα στενα τα πραγματα.Η Υγεια θα παρει τη μεριδα του λεοντος.Τουλαχιστον να εχουμε γιατρους να μην πεθαινει κοσμος τζαμπα και βερεσε.7.000 για την Παιδεια μου φαινεται εξωφρενικο υπο αυτές τις συνθηκες.Ποσοι είναι οι διαθεσιμοι των ΕΠΑΛ;

 Δεν μπορω να στειλω μηνυμα αν δεν σβησω τον τιτλο του τοπικ


οι διαθεσιμοι των ΕΠΑΛ για να καταλαβω τι ειδικότητες ειναι? μην μου πει τε κομμωτές -αισθητικοί και εγώ δεν ξέρω τι.δεν υποτιμώ κανέναν αλλά τόσοι εκ/κοι λείπουν απο τα σχολειά.

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
2500 ειναι των ΕΠΑΛ αλλά κάποιοι είχαν εξαιρεθεί λόγω μεταπτυχιακών, δεύτερου πτυχίου και τριτεκνίας νομίζω.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
2500 ειναι των ΕΠΑΛ αλλά κάποιοι είχαν εξαιρεθεί λόγω μεταπτυχιακών, δεύτερου πτυχίου και τριτεκνίας νομίζω.

καλά κρασιά...2500,τι ειδικότητες είναι? τι σημαίνει εξαιρεθεί?δεν απολύθηκαν?έλεος πια.λες και είναι μόνο αυτοί αδικημένοι. ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Eίχαν εξαιρεθεί οι συγκεκριμένες κατηγορίες, οι υπολοποι περίπου 1900 τελούσαν υπό διαθεσιμότητα και πληρώνονταν με το 75% του μισθού. (είναι τεχνικές ειδικότητες)
Οι διοικητικοί των αει που υπάγονται στο υποπαιθ ειναι περίπου 1000 αν θυμάμαι καλά.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
3500 είναι όσοι θα επαναπροσληφθούν(μέσα και των Επαλ) και αυτοί αφαιρούνται από τους 15000 . Μένουν 11500 για παιδεια , υγεία και ελεγκτικούς μηχανισμούς . Αυτά με βάση τα όσα  έχουν πει οι αρμόδιοι υπουργοί  :)

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
3500 είναι όσοι θα επαναπροσληφθούν(μέσα και των Επαλ) και αυτοί αφαιρούνται από τους 15000 . Μένουν 11500 για παιδεια , υγεία και ελεγκτικούς μηχανισμούς . Αυτά με βάση τα όσα  έχουν πει οι αρμόδιοι υπουργοί  :)

Σίγουρα με σχολικούς φύλακες, καθαρίστριες, δημοτική αστυνομία είναι περίπου 6000. Δεν ξέρω όμως αν θα προσληφθούν όλοι μέσα στο 2015. για τους ένστολους είσαι σίγουρος οτι είναι εκτός;
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω  ότι όσοι απολύθηκαν ή τέθηκαν σε διαθεσιμότητα λόγω μνημονίου ήταν περίπου 4000 . Και για τους ενστόλους είμαι σιγουρος .

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Παιδιά καλημέρα
αν ημουνα υπουργος και διαβαζα την τελευταια σελιδα μυνηματων ουτε εναν δε θα διοριζα...γιατι απλουστατα αυτο που βγαινει απο οσα λετε μοιρολατρικοτατα ειναι εν ολιγοις οτι "για μας τους κακομοιρηδες παλι τιποτα δε θα μεινει"
Θεωρειτε πιο αποδεκτο να επαναπροσλαβει φυλακες καθαριστριες και κομμωτριες απο εκπαιδευτικους;;;
παμε καλα; που ειναι η διεκδικητικοτητα ;γιατι τοση μοιρολατρεια; θα μας φανε οι αλλοι αν αποδεχομαστε ετσι μοιρολατρικα ό,τι μας σερβιρουνε;
Το 7000 ειναι ΔΕΣΜΕΥΣΗ προ εκλογων- οπως όλοι οι κλαδοι πρεπει να απαιτησουμε κι εμεις να υλοποιηθει -ανεξαρτητα κατα ποσο θα το πετυχουμε...γιατι μασαμε την καραμελα τοσο καιρο οτι θα μας ανακοινωσει αριθμο προσληψεων τελος Μάρτη και δεν τους τριβει κανενας στα μουτρα τις προεκλογικες τους δεσμευσεις; Αν κανουμε τοσο ευκολα γαργαρα αμαχητι τις κωλοτουμπες τους κανεναν δεν προκειται να διορισουν...τουλαχιστον να το παλεψουμε...αν το παλεψουμε αν φωναξουμε ,μονο τοτε εχουμε πιθανοτητες κατι να βγαλουμε...όχι ομως να κατεβαζουμε και μονοι μας τα βρακια μας!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ

οι διαθεσιμοι των ΕΠΑΛ για να καταλαβω τι ειδικότητες ειναι? μην μου πει τε κομμωτές -αισθητικοί και εγώ δεν ξέρω τι.δεν υποτιμώ κανέναν αλλά τόσοι εκ/κοι λείπουν απο τα σχολειά.
Eίναι όλος ο τομέας υγείας και πρόνοιας. Στο ΕΠΑΛ που είμαι καταργήθηκαν οι ειδικότητες Νοσηλευτών και Βρεφονηπιοκόμων. Οι συνάδελφοι που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα, εκτός από Νοσηλευτές και Βρεφονηπιοκόμοι, ήταν και Γιατροί, Οδοντίατροι κλπ, αφού στις εν λόγω ειδικότητες οι μαθητές διδάσκονται και ανατομία όπως και άλλα μαθήματα ιατρικού ενδιαφέροντος.
  

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απο τις 12000 προσλήψεις (αντί 15000 που ήταν αρχικά) θα αφαιρεθούν οι διαθεσιμότητες και μένουν 9000, απο αυτές 3000 για την παιδεία, λεει ο Μπαλτάς
 www.alfavita.gr

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Kαι για τις τρεις βαθμιδες λεει.Θα μας φαει η Τριτοβαθμια.Μονιμως πανεπιστημιακούς στη θεση του Υπουργου Παιδειας,αυτα να περιμενετε.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μάλιστα. Με λίγα λόγια ελάχιστοι διορισμοί όπως το περίμενα. Να δούμε τώρα και πόσους αναπληρωτές θα πάρουν από Σεπτέμβρη. Το ΕΣΠΑ πάντως θα ναι μειωμένο 40%. Βέβαια προεκλογικά ακούγαμε ότι τα κονδύλια για τη παιδεία έχουν εξασφαλιστεί κτλ κτλ. Μια από τα ίδια προβλέπω. Μακάρι να διαψευσθώ.

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αξιος ο τιραντακιας Κοτσυφακης...μια χαρα του βγηκε το πονταρισμα στον Κατρουγκαλο...Και  οι μαζικοι διορισμοι τωρα  τι θα γινουν?...εννουσε ο Κοτσυφακης μαζικοι διορισμοι στην Τεχνικη εκπαιδευση μαλλον κ επειδη ηταν ευκολως εννουμενο προφανως παραλειποταν...Και οι μονιμοι που τον εχουν ψηφισει για εργατοπατερα τους ας αφησουν τα κοκαλακια τους στα νησιακ τα κορφοβουνια αφου οι μη διορισμοι στη Γενικη Παιδεια ισουνται με μη μεταθεση...κ το μειωμενο εσπα ισουται κ με μη αποσπαση...Καλα δεν συζηταω για τη μαυρη τη μοιρα των αναπληρωτων,ετσι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 269
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.