*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Αυτό που λες μου θυμίζει κάτι παλιές ταινίες που άν δεν παντρευόταν η μεγάλη αδελφή δε μπορούσαν να παντρευτούν οι μικρότερες. Οπως λες και συ στο χέρι μας είναι. Οποιος λοιπόν θέλει να αποδείξει ότι μπορεί κιόλας. Η ικανότητα δεν κρίνεται από την ηλικία και ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αποδεικνύοντας ότι το αξίζει μιας και δεν υπάρχει χώρος για όλους. Κατανοητή η θέση των ανθρώπων αυτών αλλά αφού δε χωράμε όλοι η δουλειά δεν είναι φιλανθρωπία αλλιώς γίνεται αδικία.Αν σου τύχει δουλειά παραχώρησε τη θέση σου σε κάποιον μεγαλύτερο με λιγότερα προσόντα πιθανώς από τα δύο σου πτυχία αφού τον λυπάσαι. Αν κάνεις δική σου δουλειά δε θα θες να πάρεις τον ικανότερο;

Καταλαβαίνω τι λέτε. Απλά εάν το δούμε και με απλά μαθηματικά: έστω ότι γίνει ασεπ σύντομα ( οι θέσεις για τον κλάδο των φιλολόγων δε θα είναι πολλές χιλιάδες ώστε και ο νέος να έχει πολλές ελπίδες ), πώς θα μπορέσει ο νέος απόφοιτος να φτάσει το 85-90/100 ώστε να έχει πιθανότητες να διεκδικήσει μία θέση και να ανοίξει ο δρόμος για αυτόν; Γιατί να ζει περιμένοντας κάτι ανέφικτο που μπορεί να του έρθει μετά από 10-15 χρόνια; Όχι ότι θα διοριστεί μαγικά, απλά ενδεχομένως τότε να είναι πιο καλές οι συνθήκες για αυτόν. Δε λυπάμαι κάποιον, απλά δε ζω με αυταπάτες. Όπως και εγώ, έτσι και άλλοι συμφοιτητές μου ( και με πτυχίο άριστα - κάποιοι από αυτούς ) προχωράμε παρακάτω. Ξέρω πολλές περιπτώσεις που συμφοιτητές μου ξεκίνησαν μεταπτυχιακά σε άλλον κλάδο ( διοικητικό - οικονομικό ) μαζί με νέες γλώσσες κινέζικα, ρώσικα για να μπορέσουν να ανοίξουν και άλλες πόρτες  :) και δεν περιμένουμε έναν ασεπ με αναλογία 1:40/50.Ακόμη και στην Ελλάδα της κρίσης, υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα που έχουν προοπτικές. Τώρα όταν με το καλό αποφοιτήσω, ας πάρει ο εργοδότης μου όποιον κρίνει στη δουλειά του. Και εγώ όταν πάρω το πτυχίο στην εργοθεραπεία, ξέρω ότι στην αρχή δε θα μπορώ να έχω ίδιες ευκαιρίες εργασιακά σε σχέση με μια εργοθεραπεύτρια με εμπειρία στην αισθητηριακή ολοκλήρωση ας πούμε.Ένα παράδειγμα έφερα. Και το έκανα γιατί οκ οι νέοι απόφοιτοι, δεν ανακαλύψαμε τον τροχό. Θα μας δοθούν ευκαιρίες - σε όλους τους ανθρώπους πιστεύω δίνονται ευκαιρίες σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους είτε μιλάμε για δουλειά, είτε για σχέσεις - το θέμα είναι οι ευκαιρίες να είναι πραγματικές. Και για μένα ένας ασεπ με 20.000+ υποψήφιους για 300-500 θέσεις, δεν είναι ευκαιρία. Αυτή είναι η γνώμη μου  :) Δε θα γράψω άλλα, γιατί είμαι ήδη εκτός topic. Καλή τύχη σε όλους !
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
: Εντελως διαβλητος ο γραπτος ΑΣΕΠ

Ρε λες να είχα μπάρμπα στην Κορώνη και να μην το ήξερα ;
Κι εγώ που νόμιζα ότι έχω διοριστεί αξιοκρατικά.
Να πάω στο πάμε πακέτο να βρω τον μπάρμπα μου ;   :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Η συζήτηση γίνεται χωρίς αντικείμενο και ουσιαστικά μόνο συζήτηση δεν μπορεί να χαρακτηρισθει. Το θέμα ξεκλειδώνεται προσωρινά. Κάποια στιγμή θα διαγραφούν τα άσχετα με το θέμα μηνύματα

Κατόπιν πολλων αναφορών θα παρακαλούσαμε όλες οι απόψεις να γίνονται σεβαστές, να πέσουν οι τόνοι και να αποφεύγονται οι αντιπαραθέσεις.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση που δειχνουν μέλη και επισκέπτες και ελπίζουμε στην καλή συνεργασία.

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2015, 02:56:47 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Κάθονται λεει και σκέφτονται στο υπουργείο πώς να μην αδικήσουν τις προϋπηρεσίες (χωρίς ΑΣΕΠ βέβαια), δεν ντρέπονται να μας το λένε αυτο; Μπορούσαν τόσα χρόνια να παραβιάζουν το Σύνταγμα, να παραβιάζουν τις ίδιες αντισυνταγματικές ρυθμίσεις τους 60%-40%, ακομη και αυτο το παραβίαζαν συστηματικά απο το 2002, απο τότε που το εφηύραν. Οι ασεπιτες φυσικά δεν κάθονταν, απο το 2002, και το 2005 και το 2007 και τελευταία οι διοριστέοι του 2008 προσέφυγαν στη δικαιοσύνη, δεν είχαν άλλο τροπο, δεν τους άκουγε κανεις, κάποιοι δε δικαιώθηκαν, άλλοι δικαιώθηκαν για το ίδιο πράγμα, αλλά το υπουργείο δεν εφάρμοζε την αποφασή τους και ακομη σέρνονται στα δικαστήρια. Εφόσον ο υπουργός δε θελει άλλες πρόσφυγες, να δικαιώσει όλους αυτούς τους ανθρώπους που κόπιασαν και κάθονταν σπιτι τους ενώ δεν ήταν επιλογή τους για να βλέπουν άλλους να δουλεύουν χωρίς κόπο, αλλά με τροπο. Για το δίκαιο βούληση χρειάζεται μονο, οχι χρόνος, ενώ για να παρανομήσεις θελει πολυ σκέψη, πως να κανεις σλάλομ (όπως στο σκι) χωρίς να ρίξεις καμία σημαιούλα, αλλά να φτάσεις και πρώτος!
Ντροπή τους που για ακομη μια φορά σκέφτονται πώς να παρανομήσουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αδυνατώ να συλλάβω περι τίνος πρόκειται!
http://www.alfavita.gr/arthron/8000-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B9%CE%BA-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%81%CF%81%CF%8D%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C
Αλλά την δεδομένη στιγμή το θεωρώ προκλητικό. Και αγανακτώ!
ΑΣΕΠ θα δώσουν?  ::) ;D ;D ;D
Και γιατί κρύβεις τα οργανικά κενά (αν υπάρχουν, ή πλεονάσματα, μια ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) στα σχολεία και φανερώνεις μόνο αυτά;
Εγώ κουφάθηκα πάντως

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Κάθονται λεει και σκέφτονται στο υπουργείο πώς να μην αδικήσουν τις προϋπηρεσίες (χωρίς ΑΣΕΠ βέβαια), δεν ντρέπονται να μας το λένε αυτο; Μπορούσαν τόσα χρόνια να παραβιάζουν το Σύνταγμα, να παραβιάζουν τις ίδιες αντισυνταγματικές ρυθμίσεις τους 60%-40%, ακομη και αυτο το παραβίαζαν συστηματικά απο το 2002, απο τότε που το εφηύραν. Οι ασεπιτες φυσικά δεν κάθονταν, απο το 2002, και το 2005 και το 2007 και τελευταία οι διοριστέοι του 2008 προσέφυγαν στη δικαιοσύνη, δεν είχαν άλλο τροπο, δεν τους άκουγε κανεις, κάποιοι δε δικαιώθηκαν, άλλοι δικαιώθηκαν για το ίδιο πράγμα, αλλά το υπουργείο δεν εφάρμοζε την αποφασή τους και ακομη σέρνονται στα δικαστήρια. Εφόσον ο υπουργός δε θελει άλλες πρόσφυγες, να δικαιώσει όλους αυτούς τους ανθρώπους που κόπιασαν και κάθονταν σπιτι τους ενώ δεν ήταν επιλογή τους για να βλέπουν άλλους να δουλεύουν χωρίς κόπο, αλλά με τροπο. Για το δίκαιο βούληση χρειάζεται μονο, οχι χρόνος, ενώ για να παρανομήσεις θελει πολυ σκέψη, πως να κανεις σλάλομ (όπως στο σκι) χωρίς να ρίξεις καμία σημαιούλα, αλλά να φτάσεις και πρώτος!
Ντροπή τους που για ακομη μια φορά σκέφτονται πώς να παρανομήσουν!
Και πάλι με βρίσκεις σύμφωνο! ΟΛΟΙ μέσω ασεπ, αναπληρωτές και μόνιμοι. Η κατάργησή του είναι μέγα λάθος. Να έχει ο νέος την ευκαιρία και ο παλιότερος που δεν πέρασε ποτέ τη βάση επίσης.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
O Koυρακης ηταν ξεκαθαρος.Ψαχνει το υπουργειο νομικο παραθυρο για να διορισει και εμας που στηριξαμε τα σχολεια ανω της 10ετιας....με μια τυποις εποπτεια του ασεπ προφανως για τα ματια του κοσμου..Αυτα θα τα πουν και οι συνδικαλιστες τωρα που θα μιλησουν αυτα θα κανει ;)

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
O Koυρακης ηταν ξεκαθαρος.Ψαχνει το υπουργειο νομικο παραθυρο για να διορισει και εμας που στηριξαμε τα σχολεια ανω της 10ετιας....με μια τυποις εποπτεια του ασεπ προφανως για τα ματια του κοσμου..Αυτα θα τα πουν και οι συνδικαλιστες τωρα που θα μιλησουν αυτα θα κανει ;)

Τελειωσαν τα παραθυρα των 17 χρονων. Τερμα.Θα βρουν μπροστα τους ολους τους ανθρώπους που περασαν με τον ΑΣΕΠ.Ξεχατε τα αυτά τα τερτίπια.

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/13123-21-04-15-συνέντευξη-του-αναπληρωτή-υπουργού-πολιτισμού,-παιδείας-και-θρησκευμάτων,-τάσου-κουράκη,-στον-ρ-σ-alpha-9,89.html

Νομίζω είναι σαφής η πρόθεση του υπουργού να δώσει τη δέουσα σημασία στο θέμα ΑΣΕΠ. Επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    Πές πως μετά απο 300 σελίδες σχολίων καταφλερετε να με πείσετε ότι δεν πρέπει να μετρήσει ο ΑΣΕΠ ή η προυπηρεσία. Τί θα κερδίσετε, υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί ο μέν την θέση για τον δε ή ανάποδα. Για αυτό σας λέω μην χάνετε τον χρόνο σας για χαζά. Ξέρουν πιο σύστημα θα εφαρμοστεί αλλα θα το πουν στο τέλος της σχολικής χρονιάς για να μην έχουν μαζικές παραιτήσεις αναπληρωτών που θα μείνουν για πάντα στην απέξω. Μέχρι 30 Ιουνίου λοιπόν ας γελάσουμε με τις γραφικότητες των δεινοσαύρων του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προβλέπονται 2.500 νέοι διορισμοί και 500 διορισμοί διοριστέων του ΑΣΕΠ 2008
Στο πολυνομοσχέδιο του υπουργείου Παιδείας αναμένεται να ενταχθούν και οι ρυθμίσεις για το νέο τρόπο διορισμού των εκπαιδευτικών καθώς θα πρέπει σύντομα να καταλήξουν στο υπουργείο σε ένα σύστημα διορισμών ώστε να προσληφθούν οι εκπαιδευτικοί πριν την έναρξη του νέου σχολικού έτους. Στα στενά αυτά χρονικά πλαίσια εντάσσεται και ο διάλογος με τους συνδικαλιστικούς φορείς των εκπαιδευτικών. Ωστόσο το υπουργείο Παιδείας δεν μπορεί να μη λάβει υπόψη του την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας που πρώτο αποκάλυψε το newsbeast.gr. Θυμίζουμε ότι το Συμβούλιο είχε κρίνει
αντισυνταγματικούς τους διορισμούς των εκπαιδευτικών με βάση το 24μηνο, 30μηνο και την προϋπηρεσία (40%), δίνοντας κατεύθυνση για ΑΣΕΠ.
Το υπουργείο Παιδείας πιθανόν να προχωρήσει σε ένα σύστημα διορισμών που θα στηρίζεται στην επιτυχία του γραπτού διαγωνισμού με παράλληλη προσμέτρηση της προϋπηρεσίας. Ένα από τα σενάρια θέλουν την προσμέτρηση της βαθμολογίας του ΑΣΕΠ του 2008 και της προϋπηρεσίας με ενιαίο συντελεστή και όχι διαβαθμισμένο όπως όριζε ο νόμος 4186/2013.
Ως προς τον αριθμό των διορισμών, έχουμε γράψει ότι αυτές θα ανέρχονται σε 3000, εκ των οποίων οι 500 περίπου θα αφορούν τους ΦΕΚΙΤΕΣ του 2008 και οι υπόλοιπες 2.500 την κάλυψη των κενών σε νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια.
Βαρύτητα αναμένεται να δοθεί και στην Ειδική Εκπαίδευση αφού στρατηγικός στόχος του Υπουργείου Παιδείας είναι η ποιοτική αναβάθμιση της ειδικής εκπαίδευσης της χώρας και στο πλαίσιο αυτό εξελίσσεται ήδη μια μεγάλη προσπάθεια καταγραφής των προβλημάτων και προγραμματισμού της θεραπείας όπως έχει δηλώσει ο αναπληρωτής υπουργός Τάσος Κουράκης.
Με δεδομένη τη δημοσιονομική κατάσταση και το πλαίσιο του προγραμματισμού για την όσο το δυνατόν καλύτερη προετοιμασία για το επόμενο σχολικό έτος, το ΥΠΟΠΑΙΘ, σε συνεργασία με τα συναρμόδια Υπουργεία, εξετάζει όλες τις υφιστάμενες δυνατότητες για μόνιμους διορισμούς στην Ειδική Εκπαίδευση, σε ολόκληρη την Επικράτεια.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
    Πές πως μετά απο 300 σελίδες σχολίων καταφλερετε να με πείσετε ότι δεν πρέπει να μετρήσει ο ΑΣΕΠ ή η προυπηρεσία. Τί θα κερδίσετε, υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί ο μέν την θέση για τον δε ή ανάποδα. Για αυτό σας λέω μην χάνετε τον χρόνο σας για χαζά. Ξέρουν πιο σύστημα θα εφαρμοστεί αλλα θα το πουν στο τέλος της σχολικής χρονιάς για να μην έχουν μαζικές παραιτήσεις αναπληρωτών που θα μείνουν για πάντα στην απέξω. Μέχρι 30 Ιουνίου λοιπόν ας γελάσουμε με τις γραφικότητες των δεινοσαύρων του φόρουμ.
Αυτο που προυποθετει επιτυχια στον ΑΣΕΠ τιποτα αλλο δεν μπορει να γινει δεκτο...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Ας περιμενουμε παλι να δουμε τι θα κανουν.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω με τις κατηγορίες για ασεπ και προϋπηρεσία !
Εγώ ξέρω περίπτωση πολύτεκνου που δήλωσε τα παιδιά του γείτονα για δικά του, απολύθηκε αργότερα και περιπτώσεις μαϊμού αναπήρων!

Μην την ψάχνεις αλλού, μία είναι η λύση:
τα λεφτά, το φαΐ και οι γεννήσεις...
Τα κριτήρια πρέπει να είναι αντικειμενικά όπως η ημερομηνία γέννησης, η ημερομηνία εισαγωγής στο πανεπιστήμιο αφαιρώντας μόρια στους αιώνιους φοιτητές και η ημερομηνία πτυχίου. Έτσι θα έχουν την ευκαιρία όσοι έχουν ηλικία συνταξιοδότησης να εργαστούν, οι χαμηλού επιπέδου που άργησαν να πάρουν πτυχίο θα βρίσκονται χαμηλότερα στον πίνακα, όσοι νέοι καταφέρνουν να πάρουν νωρίτερα το πτυχίο θα έχουν την ευκαιρία να προσπεράσουν τους λίγο μεγαλύτερους.
Λέτε να εφαρμόσουμε το σύστημα των εποπ, να αρχίσουμε τρέξιμο…, και εκεί υπάρχουν περιπτώσεις που ενώ ο άλλος είναι 1,70 κάνει μπάνιο και μαζεύει στο πλύσιμο…
Μήπως να σκεφτούμε το ενδεχόμενο της κλήρωσης, π.χ μαζεύοντας αποδείξεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2015, 07:51:37 πμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.