*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2027726 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οι εκτός πινάκων δεν έχουν να περιμένουν τίποτε....απλώς σαν ανέκδοτο ακούγεται όλο αυτό και σαν εμπαιγμός....Ακόμα κι αν με ένα μαγικό τρόπο σβήνονταν όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσίες στους πίνακες και κατέβαιναν να δώσουν ασεπ όλοι οι εκτός, οι θέσεις που προαναγγέλθηκαν για εφέτος (3000 σε όλο το ΥΠΕΠΘ) είναι τόσο λίγες που δεν έχουν καμία ελπίδα, πόσο μάλλον αν αθροιστούν με τους παλιούς αναπληρωτές....Τι τους περιμένει; στην καλύτερη ό,τι και εμάς πριν 9 ή 7 χρόνια όταν πρωτοδώσαμε ασεπ, δηλαδή ένα ωρομισθιλίκι ή αναπληρωτηλίκι...και αν το δεχθούν κι αυτό... Διότι ας μην νομίζουν ό,τι θα πάνε να εργασθούν στην Αττική ή στην ηπειρωτική Ελλάδα (αν κρίνω από φουρνιές νεώτερών μου  με τους οποίους κάνω τα τελευταία 8 χρόνια αιτήσεις κάθε καλοκαίρι στις δδε για ωρομίσθιος ή αναπληρωτής), αλλά τους περιμένει ξερόνησο ή ραχούλα....πράγμα που σημαίνει πως και να τους καλέσουν δεν θα πάνε ή δεν θα τους καλέσουν απλούστατα,επειδή δεν θα βάλουν ναι σε όλα....

να το δώσουν τότε... αν και νομίζω οτι οι περισσότεροι δε θα θέλατε να γίνει κάτι τέτοιο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ΣτΕ μιλά για την υπάρχουσα προσαύξηση: 1χρόνος =1 μόριο
Στο διαγωνισμό του 2008 από τους 3271 επιτυχόντες 16 άτομα είχαν προαύξηση προϋπηρεσίας 3-5 μόρια, 26 άτομα 2-2,5 μόρια... Αν γίνει αυτό που εσείς θέλετε, η προϋπ θα γίνει αποκλειστικός τρόπος διορισμού.

Δέχεστε να συνταχθούν πίνακες αναπληρωτών για φέτος, έστω και με αυτή τη πρασαύξηση, δηλ επιτυχόντες 2008 και προσαύξηση 1 μόριο το χρόνο για να φανεί ότι υπάρχει εποπτεία ασεπ;;;;
Πως τους μέτρησες;
Κάτω απο 2 πόσοι είναι ; Με 0,5; 1; 1,5;

Πρέπει να  είναι αρκετοί.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
να το δώσουν τότε... αν και νομίζω οτι οι περισσότεροι δε θα θέλατε να γίνει κάτι τέτοιο..
δεν ξέρω τι θέλουμε οι περισσότεροι το σίγουρο είναι πως οι νέοι άμα δουν τους πενιχρούς αριθμούς στις προσλήψεις θα το σκεφτούν δυο και τρεις φορές για να μπουν σε μια τέτοια διαδικασία και συναγωνιζόμενοι χιλιάδες παλιούς κι ακόμα τόσους στους πίνακες αναπληρωτών.... 8)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν ξέρω τι θέλουμε οι περισσότεροι το σίγουρο είναι πως οι νέοι άμα δουν τους πενιχρούς αριθμούς στις προσλήψεις θα το σκεφτούν δυο και τρεις φορές για να μπουν σε μια τέτοια διαδικασία και συναγωνιζόμενοι χιλιάδες παλιούς κι ακόμα τόσους στους πίνακες αναπληρωτών.... 8)

Δεν έχεις παρά  να ρωτήσεις έναν άνεργο....  8)  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχεις παρά  να ρωτήσεις έναν άνεργο....  8)  ;D
βλέπω με τι προθυμία βάζουν ''ναι σε όλα'' πλήρους και μειωμένου ωραρίου,.... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν ξέρατε αυτά που έμαθα εγώ χτες ....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2015, 05:47:09 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτή η λίστα εισαγωγής που λες τι είναι; αν δε θέλεις να πεις στείλε μου πμ.αν μπορείς

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχεις παρά  να ρωτήσεις έναν άνεργο....  8)  ;D

Αχ, πόσο σε καταλαβαίνω...Δυστυχώς και πολλοί ακόμα συνάδελφοι...Παρ΄ όλ΄ αυτά, μυαλό δε βάζουμε. Συνεχίζεται η διχόνοια, η επανάσταση του καναπέ...

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν ξέρατε αυτά που έμαθα εγώ χτες ....

Τι έμαθες, δηλ???

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εγώ δεν κατάλαβα τι θα ισχύει στη β/θμια για όσους είναι στην ειδική με την προύπηρεσία ?? ::)για πρωτοβαθμια το λεει με σαφήνεια

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγώ δεν κατάλαβα τι θα ισχύει στη β/θμια για όσους είναι στην ειδική με την προύπηρεσία ?? ::)για πρωτοβαθμια το λεει με σαφήνεια
Για να μην λέει τίποτα δεν αλλάζει τίποτα. Χωρίς να καταλαβαίνω τη λογική της αλλαγής για τη πρωτοβάθμια θα υποθέσω πως έγινε γιατί εκεί υπάρχει σχολή με βασικό πτυχίο στην ειδική αγωγή σε αντίθεση με τη δευτεροβάθμια που δεν υπάρχει αντίστοιχη σχολή.  Πάντως αλλαγή με νόμο αναδρομικής ισχύος δε πρέπει να στέκει νομικά. Κάποιοι πήραν τις αποφάσεις τους με βάση τους ισχύοντες νόμους.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σημασια εχει να εξασφαλιστει η εργασια σε εμας που δουλευαμε τοσα χρονια σαν μονιμοι-αναπληρωτες..Ευτυχως η κυβερνηση το καταλαβαινει αυτο..Λογικες συναδελφων που μας εποφθαλμιουν ειναι απαραδεκτες και θα ελεγα οτι με τετοια νοοτροπια τους αξιζει η ανεργια ;)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
οι εκτός πινάκων δεν έχουν να περιμένουν τίποτε....απλώς σαν ανέκδοτο ακούγεται όλο αυτό και σαν εμπαιγμός....Ακόμα κι αν με ένα μαγικό τρόπο σβήνονταν όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσίες στους πίνακες και κατέβαιναν να δώσουν ασεπ όλοι οι εκτός, οι θέσεις που προαναγγέλθηκαν για εφέτος (3000 σε όλο το ΥΠΕΠΘ) είναι τόσο λίγες που δεν έχουν καμία ελπίδα, πόσο μάλλον αν αθροιστούν με τους παλιούς αναπληρωτές....Τι τους περιμένει; στην καλύτερη ό,τι και εμάς πριν 9 ή 7 χρόνια όταν πρωτοδώσαμε ασεπ, δηλαδή ένα ωρομισθιλίκι ή αναπληρωτηλίκι...και αν το δεχθούν κι αυτό... Διότι ας μην νομίζουν ό,τι θα πάνε να εργασθούν στην Αττική ή στην ηπειρωτική Ελλάδα (αν κρίνω από φουρνιές νεώτερών μου  με τους οποίους κάνω τα τελευταία 8 χρόνια αιτήσεις κάθε καλοκαίρι στις δδε για ωρομίσθιος ή αναπληρωτής), αλλά τους περιμένει ξερόνησο ή ραχούλα....πράγμα που σημαίνει πως και να τους καλέσουν δεν θα πάνε ή δεν θα τους καλέσουν απλούστατα,επειδή δεν θα βάλουν ναι σε όλα....
Φίλο portokali, αυτά τα έχουμε πολυσυζητήσει...εγώ αλλιώς θέτω το ζήτημα. Για να γυρίσει ο τροχός χρειάζονται πολλές προσλήψεις. Την ευθύνη για το μπάχαλο την έχουν οι πολιτικοί κυρίως και εμείς φυσικά που τους ψηφίζουμε.
Αν γίνουν αρκετές προσλήψεις θα πάψει η γκρίνια. Μας χρωστάνε προσλήψεις ενός έτος. Ας προσθέσει και τις επόμενες για να δούμε φως...προσλήψεις σημαίνει και μεταθέσεις, αποσπάσεις και ελπίδα για τους άνεργους εκπαιδευτικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2015, 06:58:23 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σημασια εχει να εξασφαλιστει η εργασια σε εμας που δουλευαμε τοσα χρονια σαν μονιμοι-αναπληρωτες..Ευτυχως η κυβερνηση το καταλαβαινει αυτο..Λογικες συναδελφων που μας εποφθαλμιουν ειναι απαραδεκτες και θα ελεγα οτι με τετοια νοοτροπια τους αξιζει η ανεργια ;)
ειδες που φτασαμε συναδελφε?????????/ ο ενας να βγαλει το ματι του αλλου πλεον....ενας πρωην ιδιωτικος εκπαιδευτικος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.