*

Αποστολέας Θέμα: Β Ειδικότητα Α ανάθεση  (Αναγνώστηκε 889 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nicosdimakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Β Ειδικότητα Α ανάθεση
« στις: Μάιος 22, 2015, 11:12:42 μμ »
Καλησπέρα
Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.
Ας υποθέσουμε ότι είμαι σε ένα σχολείο και έχω μόνο 6 ώρες από την Α' ειδικότητά μου Α' ανάθεση.
Έχω όμως και Β Ειδικότητα. Δεδομένου ότι στη Β ανάθεση υπάρχει όριο αλλά στην Α' ανάθεση από Β ειδικότητα δεν υπάρχει όριο,
τότε μπορώ να πάρω όσες ώρες θέλω από αυτή. Για παράδειγμα μπορώ να πάρω 6 ώρες από Α ειδικότητα και 14 ώρες από Β.
Αυτά ισχύουν σίγουρα όταν υπάρχει λειτουργικό κενό.
Τι γίνεται όμως σε περίπτωση οργανικού? Θέλω να πω ότι αυτές οι 14 ώρες κανονικά πρέπει να βγουν οργανικό κενό. Όμως ο τελευταίος νόμος που ψηφίστηκε και είχε μέσα και τις λεγόμενες υποχρεωτικές αποσπάσεις δεν έλεγε ότι πρώτα συμπληρώνουν οι καθηγητές του σχολείου με Α,Β ειδικότητα/ανάθεση και μετά βγαίνουν τα οργανικά κενά?
Δηλαδή αν υπάρχει άτομο που μπορεί να παίρνει σαν α ανάθεση από β ειδικότητα αυτές τις ώρες αυτές δεν θα βγουν ποτέ οργανικό?
Ο συλλογισμός μου είναι σωστός?
Δεν με ενδιαφέρει αν είναι λογικό ή δικαίο και δεν θέλω να ακούσω τις απόψεις σας (χωρίς παρέξηγηση  :D)
Με ενδιαφέρει τι λέει ξεκάθαρα ο νόμος σε αυτή την περίπτωση.
Παρακαλώ αν κάποιος ξέρει με βεβαιότητα να απαντήσει και αν γίνεται να μου υποδείξει και το σχετικό σημείο του νόμου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β Ειδικότητα Α ανάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β Ειδικότητα Α ανάθεση
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2015, 11:19:24 μμ »
Νομίζω ότι δεν πρέπει να περιμένεις συγκεκριμένη παράγραφο του νόμου να αναφέρεται σε αυτό, αλλά περισσότερο είναι θέμα ερμηνείας του νόμου. Εκτιμώ ότι θα δοθεί οργανικό κενό κι αυτό γιατί εσύ μπορείς να καλύψεις οργανικό κενό μόνο στην πρώτη ειδικότητα σου. Δηλαδή μόνο για τις ώρες της πρώτης σου ειδικότητας καλύπτεις το οργανικό κενό.. Από τη στιγμή που προκύπτει ανάγκη 14 ωρών σε ένα αντικείμενο δύο συνεχόμενες σχολικές χρονιές, δίνεται οργανικό κενό. Το αν αυτό θα καλυφθεί από β ανάθεση, από β ειδικότητα, από αναπληρωτή ή από αποσπασμένο έρχεται δεύτερο εκτιμώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159528
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.