*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;  (Αναγνώστηκε 16673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 02:48:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Όλες οι μανάδες και οι αναπληρώτριες δικαιούνται αυτή την άδεια. Υπάρχει άλλωστε και το σχετικό έγγραφο.
https://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/adeies_ekpaideytikon_0.pdf
Θέλω μόνο να αναφέρω τη περσινή μου εμπειρία. Με είχαν καλέσει σε ένα σχολείο για αναπληρώτρια, και χρειάστηκε κάπου στα μισά της χρονιάς να κάνω χρήση αυτής της άδειας για να είμαι κοντά στο παιδί μου. Από τους 4 μήνες χρησιμοποίησα μόνο τους 2 και για να το πετύχω αυτό με τα χίλια ζόρια, διότι δεν μου το υπογράφανε με τίποτα το ρημάδι το χαρτί ενώ τους είχα καταθέσει όλα τα χαρτιά από το νοσοκομείο και χρειάστηκε να φτάσω μέχρι πολύ ανώτερους. Δεν θα σχολίασω το γεγονός της αντιμετώπισης όταν γύρισα στο σχολείο, αλλά θα σταθώ στο θέμα των μορίων. Τα μόρια μου δεν περαστήκανε στους φετινούς πίνακες, αλλά εμφανιστήκανε μόνο οσα είχα δουλέψει. Με βάση λοιπόν, το χθεσινό link που ανέβασα θεώρησα ότι τελικά θα τη μετρήσουνε τη προυπηρεσία και οπότε πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω αν χρειάζεται να κάνω κάποια διαδικασία. Η απάντηση είναι ότι η προυπηρεσία δεν πρόκειται να μπεί και ότι μπορεί ναι μεν να μετράει ως πραγματικός χρόνος προυπηρεσίας αλλά μόνο σε ότι αφορά τη βαθμολογική και την οικονομική εξέλιξη. Δεν μετράει ως διδακτική προυπηρεσία.
Η όλη αντιμετώπιση είναι πάρα πολύ άδικη και θέλω να το ψάξω δικαστικά διότι όπως έχουν αναφέρει και ποιο πάνω άλλοι συνάδελφοι, υπάρχουν κάποια σχετικά έγγραφα. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να ξέρει κάτι παραπάνω??
Υ.Γ. Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα

έτσι μου είπαν κι εμένα πέρυσι που ρωτησα!επομένως,σαν να σου λέει,δε σε συμφέρει να την παρεις αφού χάνεις προυπηρεσία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:55 »

Αποσυνδεδεμένος tempelina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 03:28:26 μμ »
Συνάδελφοι καλησπερα!
'Εκανα και εγώ χρήση της άδειας του νόμου 4075/12 πρόπερσι που γέννησα την κόρη μου. Πήρα 4 μήνες γιατι δεν είχα κανέναν να την αφήσω τόσο μικρή. Για τη δυνατότητά μας αυτή με είχε πληροφορήσει μια άλλη συνάδελφος, αναπληρώτρια ψυχολόγος, που είχε κάνει χρήση της και μου είχε πει ότι της μέτρησαν την προυπηρεσία κ πήρε τα μόρια κανονικά! Φυσικά εμένα τον επόμενο χρόνο δεν μου τα έβαλαν ποτέ. Πήγα στο συνήγορο του πολίτη κ μου είπε ότι το υπουργείου παραβιάζει το νόμο/ευρωπαϊκή οδηγία κ τους έστειλε αναφορά αλλά δυστυχώς ο συνήγορος δε μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω. Μετά πήγα σε δικηγόρο ιδιωτικά κ το έψαξε. Κάναμε εξώδικο στο υπουργείο κ μας απάντησαν ότι περιμένουν γνωμοδότηση από το νομικό συμβούλιο του κράτους στο οποίο είχαν στείλει ερώτημα σχετικά με το θέμα. Το καλοκαίρι το ΝΣΚ γνωμοδότησε αρνητικά, ότι δλδ δεν αποτελεί πραγματική διδακτική υπηρεσία. Απο εδώ κ πέρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι δικαστήριο αλλά οικονομικά δε με παίρνει να το κάνω. Λόγω των 4 μηνών που μου αφαίρεσαν έπεσα 50 περιπου θέσεις στον πίνακα με αποτέλεσμα φέτος να δουλεύω μειωμένου ωραρίου... Αυτή η αδικία/παρανομία μου κόστισε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 04:55:08 μμ »
Αυτες οι αδειες δεν προσμετρωνται ως διδακτικη προυπηρεσια ουτε στους μονιμους εκπαιδευτικους. Αν καποιος μονιμος εχει κανει τα χαρτια του για μουσικα, καλλιτεχνικα ή οπουδηποτε χρειαζεται συμπληρωμενη προυπηρεσια καποιων των,χορηγειται ειδικη βεβαιωση απο την διευθυνση οπου αναγραφεται ο πραγματικος χρονος διδακτικης προυπηρεσιας και απο τον οποιο αφαιρουνται οι μακροχρονιες αδειες διαφορων τυπων. Συμαδελφος πχ που καλυπτε χρονικα τα χρονια για να κανει αιτηση για μουσικο σχολειο, δεν μπορουσε να κανει αιτηση γιατι ειχε δυο διαδοχικες εγκυμοσυνες με αδειες επαπειλουμενης και στο καπακιαδειες ανατροφης. Οπου αναφερεται διδακτικη προυπηρεσια, ειναι η καθε μερα που εχεις περασει πραγματικα μεσα στην ταξη.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 05:00:30 μμ »
Και εγώ αυτό ξέρω. Πάνω από 1 μήνα άδεια δεν προσμετράται ως διδακτική προυπηρεσία για κανέναν και ανεξαρτήτως του τύπου της άδειας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2015, 05:12:51 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:55 »

Αποσυνδεδεμένος tempelina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 05:34:45 μμ »
Δηλαδή οι μόνιμες που παίρνουν 9 μήνες άδεια λοχείας δεν παίρνουν την προϋπηρεσία τους?

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 06:12:36 μμ »
Μια μικρή διευκρίνηση: άδεια ''κύησης'' λέγεται η 2-μηνη προ της γέννας, ''λοχείας'' η 3-μηνη (2-μηνη έγινε τώρα;) αμέσως μετά τη γέννα (εξ ου και ''λοχείας''), και ''ανατροφής''  η 9-μηνη μετά την ''λοχείας''.
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 06:46:10 μμ »
Στις αναπληρώτριες είναι σίγουρα δίμηνη η άδεια της λοχείας.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 07:02:33 μμ »
Μισθολογικα και συνταξιοδοτικα, ναι. Διδακτικα, οχι. Οπου χρειαζεται να συγκριθουν και να προσμετρηθουν διδακτικες προυπηρεσιρς, οχι

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 06, 2015, 11:14:11 μμ »
Μια μικρή διευκρίνηση: άδεια ''κύησης'' λέγεται η 2-μηνη προ της γέννας, ''λοχείας'' η 3-μηνη (2-μηνη έγινε τώρα;) αμέσως μετά τη γέννα (εξ ου και ''λοχείας''), και ''ανατροφής''  η 9-μηνη μετά την ''λοχείας''.

Η άδεια κύησης είναι 8 εβδομάδες και η άδεια λοχείας 9 εβδομάδες και αυτό ίσχυε πάντα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 12:31:00 πμ »
Δηλαδή οι μόνιμες που παίρνουν 9 μήνες άδεια λοχείας δεν παίρνουν την προϋπηρεσία τους?

Σαν διδακτική προυπηρεσία όχι.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 01:45:06 πμ »
Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να ξέρει κάτι παραπάνω??


Γνωρίζω ότι για άδειες λοχειας/κύησης , και για περισσότερο ακόμα χρονικό διάστημα:
α) σε μόνιμες συναδέλφισσες μέτραγε και ως διδακτική
β) σε αναπληρώτριες μέτρησε και τις επόμενες χρονιές για τους πίνακες αναπληρωτών

ως το 2013.

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;;;;;
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 08, 2015, 05:00:32 μμ »
Μια μικρή διευκρίνηση: άδεια ''κύησης'' λέγεται η 2-μηνη προ της γέννας, ''λοχείας'' η 3-μηνη (2-μηνη έγινε τώρα;) αμέσως μετά τη γέννα (εξ ου και ''λοχείας''), και ''ανατροφής''  η 9-μηνη μετά την ''λοχείας''.
Η άδεια κύησης είναι 8 εβδομάδες και η άδεια λοχείας 9 εβδομάδες και αυτό ίσχυε πάντα.
Η διευκρίνησή μου αφορούσε στην ονομασία της κάθε άδειας και όχι στη διάρκειά της, όπως θα διαπιστώσεις αν διαβάσεις μερικά posts πριν από το δικό μου (μια συνάδελφος έκανε λόγο για  ‘‘9- μήνες άδεια λοχείας’’ –ενώ είναι ‘‘ανατροφής’’- και κάποιες άλλες συνάδελφοι χρησιμοποιούν τον όρο ‘‘ανατροφής’’ για την ‘‘λοχείας’’) και έκανα τη  διόρθωση ‘με τρόπο’, για να ξέρουμε τι λέμε. (Η αναφορά στη διάρκεια έγινε παρεπιπτόντως, και ναι έχεις δίκιο, 3-μηνη είναι για τις μόνιμες.)

Ο τίτλος του θέματος με εξέπληξε ευχάριστα, γιατί οι αναπληρώτριες των δημοσίων σχολείων χρόνια τώρα, δεν δικαιούνται (9-μηνη) άδεια ανατροφής, (σε αντιδιαστολή με τις αναπληρώτριες των ιδιωτικών σχολείων –το είχα ψάξει και παλαιότερα, το 2007 που ήμουν αναπληρώτρια-).

Δεν διάβασα το θέμα από την αρχή. Ελπίζω οι αναπληρώτριες συνάδελφοι να δικαιωθούν.
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 08, 2015, 08:28:28 μμ »

Η διευκρίνισή μου αφορούσε τη διάρκεια της κάθε άδειας ακριβώς επειδή διάβασα όλο το θέμα αλλά και επειδή υπήρχε και στο δικό σου μήνυμα ένα ερώτημα.

Παρεμπιπτόντως, το κριτήριο για τη χορήγηση της άδειας ανατροφής είναι ο χρόνος εργασίας στον ίδιο εργοδότη που δεν πρέπει να είναι λιγότερος από 1 χρόνο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dimg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής και στις αναπληρώτριες;
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 08, 2015, 08:44:57 μμ »
Υπολογισμός χρόνου άδειας άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου ως χρόνου πραγματικής υπηρεσίας...Διατάξεις του Ν.4075/2012:  http://seepea-stella.blogspot.gr/2015/11/40752012.html
α) Όταν αναφέρει "χρόνος πραγματικής υπηρεσίας" εννοεί διδακτική προϋπηρεσία ή κάτι άλλο;
β) Αφορά και αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.