*

Αποστολέας Θέμα: Απουσίες ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 5685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απουσίες ΙΕΚ
« στις: Μάιος 26, 2015, 10:07:34 μμ »
Καλησπέρα σας!
Σπουδάζω σε ένα δημόσιο Ιεκ και έχω ξεπεράσει κάποιες απουσίες σε 3 μαθήματα(έχω κάνει 3 έξτρα απουσίες από το επιτρεπόμενο όριο) πχ το όριο του μαθήματος είναι 5 και έχω 8. Μου είπαν πως με το χαρτί γιατρού μπορεί να δικαιολογηθεί μία μόνο έξτρα  απουσία δηλαδή αν ήταν 6 και όχι  άλλες 2 και έτσι με υποχρεώνουν να φέρω ψεύτικο χαρτί από αιμοδοσία ενώ τους είπα πως δεν είμαι αιμοδότης διότι έχω θέμα με τον αιματοκρίτη μου. Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει όντως με τις απουσίες;; Γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν μπορώ να βρω χαρτί από αιμοδοσία και που να το βρω;;
Εκτός του ότι το σύστημα με τις απουσίες είναι εντελώς εξωφρενικό οι ίδιοι δεν βοηθάνε καθόλου προτιμάνε οι καταρτιζόμενοι να φέρνουν ψεύτικα χαρτιά παρά να κάνουν κάτι οι ίδιοι. Τι να πω..Ελλάδα το μεγαλείο σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:18:51 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες ΙΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2015, 12:10:35 πμ »
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, απλώς να σου πω ότι φίλος μου πάει σε ΙΕΚ και εκεί με τις απουσίες γίνεται χαμός. Υπάρχουν πολλά άτομα που δεν πατάνε σχεδόν ποτέ, γιατί δουλέυουν και δεν παίρνουν απουσίες. Περνάνε κανονικά τα μαθήματα και μάλιστα παίρνουν και βαθμό στα εργαστήρια στα οποία επίσης δεν πατάνε! Άρα προφανώς δεν πας στο ιεκ που πάει ο γνωστός μου!

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες ΙΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 27, 2015, 01:00:10 πμ »
Σε δημόσιο Ιέκ πάω. Ναι ξέρω υπάρχουν και αυτά. Και σε εμάς γίνονται. Υπάρχουν άτομα που απλά έχουν γνωστούς στην γραμματεία και δεν έχουν πατήσει όλο το εξάμηνο και πρόβλημα δεν έχουν και θα κόψουν εμάς που έχουμε 2-3 παραπάνω απουσίες. Είναι άδικο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες ΙΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 27, 2015, 10:08:58 μμ »
Ξερει κανεις τι ισχυει για την αιμοδοσια και πως μπορω να παρω χαρτι απο εκει χωρις να δωσω εγω η ιδια αιμα μιας και δεν μπορω δυστυχως αλλοιως θα εδινα χωρις κανενα προβλημα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:18:51 »

Αποσυνδεδεμένος el torero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες ΙΕΚ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 10, 2017, 05:04:40 μμ »
Σε δημόσιο Ιέκ πάω. Ναι ξέρω υπάρχουν και αυτά. Και σε εμάς γίνονται. Υπάρχουν άτομα που απλά έχουν γνωστούς στην γραμματεία και δεν έχουν πατήσει όλο το εξάμηνο και πρόβλημα δεν έχουν και θα κόψουν εμάς που έχουμε 2-3 παραπάνω απουσίες. Είναι άδικο αυτό.

ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ 'ΧΕΙΣ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ, βλ. http://www.pde.gr/index.php?topic=766.9576

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες ΙΕΚ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 10, 2017, 07:11:23 μμ »
Jov7 είμαι 10 χρόνια εκπαιδευτής στα δημόσια ΙΕΚ και ξέρω πολύ καλά ότι αυτά τα χαρίσματα με τις απουσίες γίνονται.

Ωστόσο είναι άλλο κάποιοι να δουλεύουν και να έχουν ζητήσει ελαστικότητα στο θέμα των απουσιών έχοντας έρθει ήδη σε συνεννόηση με τη διεύθυνση του ΙΕΚ και άλλο κάποιος σπουδαστής να έχει κάνει απουσίες για να πάει για καφέ.

Προσωπικά ούτε με τη συνεννόηση με τη διεύθυνση συμφωνώ όχι γιατί νομικά δεν ξέρω αν καλύπτετε (ξέρω δικαστήρια που έχουν γίνει για τέτοια θέματα) αλλά γιατί ένα δίπλωμα ΙΕΚ βοηθός βρεφονηπιοκόμου με το σπουδαστή να έχει πατήσει μια ως δυο φορές τη χρονιά απορώ πως θα βοηθήσει το βρεφονηπιοκόμο και πραγματικά κρίμα το βρέφος.

Απλώς να αναλογιστούμε όλοι τις ευθύνες μας. Και εγώ είχα κάνει σε μεταπτυχιακό 2-3 απουσίες παραπάνω γιατί δούλευα (αλήθεια δούλευα) και οι άνθρωποι δεν με πέρασαν και δεν διαμαρτύρομαι καθόλου για αυτό παρόλο που πλήρωσα το εξάμηνο 1300 ευρώ και αυτά τα λεφτά πήγαν χαμένα.

Ήταν απολύτως σωστοί και με αυτό τον τρόπο διατηρούν το κύρος του μεταπτυχιακού.
 Δεν έκατσα να σκεφτώ "μήπως υπάρχουν άλλοι με περισσότερες απουσίες που τους πέρασαν". Υποθέτω πως θα υπήρχαν αλλά τι να τους πω "ο κανονισμός λέει να με κόψετε αλλά σας παρακαλώ θέλω να με περάσετε.".

Τι να πω! Μπορεί να φαίνονται αυστηρά αυτά που γράφω αλλά νομίζω ότι έχει ξεχαρβαλωθεί η κατάσταση και αυτό θα έπρεπε να σε ανησυχεί σχετικά με την ποιότητα των σπουδών και την ποιότητα των ανθρώπων που μπορεί να σταθούν επιεικείς σε απουσίες, σε διαγωνίσματα, σε βαθμούς κλπ.


 

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες ΙΕΚ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 19, 2017, 09:54:01 πμ »
Μια ερώτηση-απορία από την πλευρά των σπουδαστών: γνωστή μου έχει "κοπεί" από τις απουσίες που έκανε στο δημόσιο ΙΕΚ. Φέτος το τμήμα που την ενδιέφερε δεν προκηρύχθηκε ξανά. Μπορεί να επανεγγραφεί στο ίδιο ΔΙΕΚ στην περσινή ειδικότητα ή δεν θα λειτουργήσει για όσους πιθανά είχαν επίσης "κοπεί"; Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να αναζητήσει άλλη ειδικότητα μαι και η συγκεκριμένη ειδικότητα δεν προτάθηκε στην πόλη της;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.