*

Αποστολέας Θέμα: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)  (Αναγνώστηκε 11676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 09, 2015, 03:46:42 μμ »
Καλα, εχει τόσο μεγάλη σημασία αν θα γίνει ηλεκτρονικά η αίτηση, εγώ σε πολυ μεγάλη Δευτεροβαθμια παω, εντάξει χάνω ενα πρωινό, αλλά αυτο που με καίει ειναι αν θα δουλεύουμε, πού και το σημαντικότερο: θα κάνουμε αίτηση στα τυφλά, ενώ δε θα ξέρουμε τη σειρά μας στους ανοιγμένος πίνακες. Η ηλεκτρονική αίτηση μας μάρανε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:58 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 09, 2015, 04:17:18 μμ »
Καλα, εχει τόσο μεγάλη σημασία αν θα γίνει ηλεκτρονικά η αίτηση, εγώ σε πολυ μεγάλη Δευτεροβαθμια παω, εντάξει χάνω ενα πρωινό, αλλά αυτο που με καίει ειναι αν θα δουλεύουμε, πού και το σημαντικότερο: θα κάνουμε αίτηση στα τυφλά, ενώ δε θα ξέρουμε τη σειρά μας στους ανοιγμένος πίνακες. Η ηλεκτρονική αίτηση μας μάρανε.

Προσωπικά έχει σημασία για μένα. Σαφώς και πρωτίστως προσδοκώ διορισμούς. Όμως επαναλαμβάνω ότι το θεωρώ και θέμα αξιοπρέπειας. Γιατί να είμαστε 100 άτομα σε ένα διάδρομο χωρίς παράθυρο που χωράει 10 άτομα εν μέσω καλοκαιριού και κάνουμε κάτι που μπορεί να γίνει από τον υπολογιστή σε 10 λεπτά, ενώ εκεί χάνω όλο μου το πρωί? Αναφέρομαι στη Γ Αθήνας.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 09, 2015, 04:23:06 μμ »
Προφανώς και δεν έχει την πρώτη σημασία ο τρόπος υποβολής της αίτησης, και προφανώς δεν πρόκειται ούτε φέτος να γίνει ηλεκτρονικά (χρειάζεται κατάλληλη προετοιμασία, λογισμικού, δικτύου κλπ). Σε ένα πιο θεωρητικό επίπεδο (και φέτος...) δεν βλάπτει η συζήτηση και η διεκδίκηση, αρκεί να μην τρέφει κανείς αυταπάτες ότι κάτι θα αλλάξει τώρα τελευταία στιγμή.
Από τη μία με ηλεκτρονικές δηλώσεις γλυτώνεις την ταλαιπωρία (ειδικά όταν η πλειοψηδία των αιτούντων δεν θα προσληφθεί), όμως από την άλλη χάνεται η κοινωνική επαφή, η ανταλλαγή των όποιων απόψεων με συναδέλφους στην ουρά κλπ. Αν και είμαι σίγουρος ότι το 90+% θα προτιμήσει χωρίς δεύτερη κουβέντα την ηλεκτρονική δήλωση  ;)


Υ.Γ. evangelia 77 αν στη ΔΔΕ Γ' Αθήνας υπάρχει πρόβλημα, πας σε άλλες ΔΔΕ από πριν..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 09, 2015, 04:33:18 μμ »
Προφανώς και δεν έχει την πρώτη σημασία ο τρόπος υποβολής της αίτησης, και προφανώς δεν πρόκειται ούτε φέτος να γίνει ηλεκτρονικά (χρειάζεται κατάλληλη προετοιμασία, λογισμικού, δικτύου κλπ). Σε ένα πιο θεωρητικό επίπεδο (και φέτος...) δεν βλάπτει η συζήτηση και η διεκδίκηση, αρκεί να μην τρέφει κανείς αυταπάτες ότι κάτι θα αλλάξει τώρα τελευταία στιγμή.
Από τη μία με ηλεκτρονικές δηλώσεις γλυτώνεις την ταλαιπωρία (ειδικά όταν η πλειοψηδία των αιτούντων δεν θα προσληφθεί), όμως από την άλλη χάνεται η κοινωνική επαφή, η ανταλλαγή των όποιων απόψεων με συναδέλφους στην ουρά κλπ. Αν και είμαι σίγουρος ότι το 90+% θα προτιμήσει χωρίς δεύτερη κουβέντα την ηλεκτρονική δήλωση  ;)


Υ.Γ. evangelia 77 αν στη ΔΔΕ Γ' Αθήνας υπάρχει πρόβλημα, πας σε άλλες ΔΔΕ από πριν..
Εσύ πρέπει να είσαι μεγάαααλος, πολύ μεγάλος, παππούς πια! Η κοινωνική επαφή έχει χαθεί εδώ κι χρόνια. Νομίζω τελευταία χρονιά που στριμώχτηκα στις γνωστές σαρδελοσειρές με τον ιδρώτα του άλλου πάνω σου ήταν το 2008. Μετά, μολονότι μάλιστα μειώθηκε το προσωπικό, συνέβη κάτι μαγικό και αρχίσαμε να τελειώνουμε αμέσως. Η τελευταία φορά που περίμενα σε ουρά ήταν το 2012 και η ουρά ήταν μόλις 10 άτομα!!! Ε μετά άρχισα να πηγαίνω κατά τις 10...μη χάσουμε και τον ύπνο μας καλοκαιριάτικα, αφού δε θα είχε ουρά... :)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:58 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 09, 2015, 04:45:22 μμ »
Αναμονή 3-4 ωρών τα τελευταία χρόνια δεν είχα συναντήσει είναι η αλήθεια. Αλλά ακόμα και στη μισή ώρα προλαβαίνεις να πιάσεις κουβέντα  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 09, 2015, 05:25:14 μμ »
Στη Β Αθηνας πρεπει να πας αξημέρωτα,περσι πηγα στις 7.30 και παλι περιμενα καμια 10ρια ατομα πανω από εμενα.Οταν περιμενεις ένα 4ωρο μεσα στο νερο αν πας στις 10 το πρωι,και κουβεντα πιανεις και πιανεσαι γενικοτερα γιατι οι συνάδερφοι εχουν πιασει μεχρι και τα σκαλια και κάθονται.
Δεν καταλαβαινω όμως γιατι δεν συμπληρωνουν τις αιτησεις από το σπιτι πολλοι,και τις συμπληρωνουν στο ποδι.
Δεν εχουν υποψιν τους τις περιοχες,βαζουν ο,τι να ναι και μετα παραπονιουνται για το που τους ξεβρασε το κυμα.
 Μια χρονια,μια φιλόλογος στεκοταν διπλα μου και συμπληρωνε.''Θα βαλω Γ Πειραια που είναι και κοντα''.''Ναι,ναι,βαλε Γ Πειραια,ηλεκτρικο,μετρο,κοντα είναι''της ελεγε η φιλη της.Μετρο,ηλεκτρικο και κουπι,συγγνωμη που επεμβαινω αλλα η Γ Πειραια είναι τα Κύθηρα,της λεω.Το διεγραψε με το στυλο αμεσως.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 09, 2015, 05:35:41 μμ »
Καλά, το ότι κάποιοι δεν κάνουν τον κόπο να προσυμπληρώσουν την αίτηση και να έχουν μελετήσει τις περιοχές, είναι που δείχνει το πόσο ακατάλληλοι ίσως είναι για διδασκαλία.
Κακώς της είπες για τη Γ Πειραιά.. ας πήγαινε Κύθηρα (ωραίο νησί) με μετρό...  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 09, 2015, 05:38:13 μμ »
Καλά, το ότι κάποιοι δεν κάνουν τον κόπο να προσυμπληρώσουν την αίτηση και να έχουν μελετήσει τις περιοχές, είναι που δείχνει το πόσο ακατάλληλοι ίσως είναι για διδασκαλία.
Κακώς της είπες για τη Γ Πειραιά.. ας πήγαινε Κύθηρα (ωραίο νησί) με μετρό...  ;D
Ειμαι και πονετική,τι να κανω,δεν το θελω χα χα

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 09, 2015, 06:08:24 μμ »
Προφανώς και δεν έχει την πρώτη σημασία ο τρόπος υποβολής της αίτησης, και προφανώς δεν πρόκειται ούτε φέτος να γίνει ηλεκτρονικά (χρειάζεται κατάλληλη προετοιμασία, λογισμικού, δικτύου κλπ). Σε ένα πιο θεωρητικό επίπεδο (και φέτος...) δεν βλάπτει η συζήτηση και η διεκδίκηση, αρκεί να μην τρέφει κανείς αυταπάτες ότι κάτι θα αλλάξει τώρα τελευταία στιγμή.
Από τη μία με ηλεκτρονικές δηλώσεις γλυτώνεις την ταλαιπωρία (ειδικά όταν η πλειοψηδία των αιτούντων δεν θα προσληφθεί), όμως από την άλλη χάνεται η κοινωνική επαφή, η ανταλλαγή των όποιων απόψεων με συναδέλφους στην ουρά κλπ. Αν και είμαι σίγουρος ότι το 90+% θα προτιμήσει χωρίς δεύτερη κουβέντα την ηλεκτρονική δήλωση  ;)


Υ.Γ. evangelia 77 αν στη ΔΔΕ Γ' Αθήνας υπάρχει πρόβλημα, πας σε άλλες ΔΔΕ από πριν..


Δικαιολογημένα είναι προτιμότερη η ηλεκτρονική δήλωση, προς αποφυγή περιττής ταλαιπωρίας.... Όσο για την κοινωνική επαφή υπάρχουν και άλλοι χώροι  πολύ πιο ευχάριστοι για αυτή τη δουλειά από τις ΔΙΔΕ/ΔΙΠΕ :)

lxmix

  • Επισκέπτης
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 09, 2015, 06:21:16 μμ »
Αν δεν ζητάς, δεν παίρνεις. Αφήστε τα "αυτό μας μάρανε".

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:19:22 πμ »
Αν δεν ζητάς, δεν παίρνεις. Αφήστε τα "αυτό μας μάρανε".
Ζήτα αυτά που καίνε πολυ και άσε τα ηλεκτρονικά. Όλα τα άλλα τα λύσαμε...

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:34:42 πμ »
Ζήτα αυτά που καίνε πολυ και άσε τα ηλεκτρονικά. Όλα τα άλλα τα λύσαμε...
Συμφωνώ απόλυτα με Syllas.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:02:48 πμ »
Είναι τόσο δύσκολο να τρέξει ένα σύστημα για να καταθέτουμε ηλεκτρονικά τις αιτήσεις? Είναι θέμα πρακτικό...Σ΄ένα μικρό διάδρομο πολυκατοικίας (μιλάω για τη δική μου Διεύθυνση) δεκάδες άτομα στοιβαγμένα. Προσωπικά φέρνω και το γιο μου μια και δεν έχω κάποιον να τον  κρατήσει το πρωί. Του παίρνω και κάτι να φάει να μην πεινάει...και κάτι να πιει να μη διψάει...βρίσκει κι άλλα παιδάκια παρέα και παίζουν...Ανυπομονεί το πουλάκι μου να έρθει εκείνη η στιγμή! Εγώ πάλι δεν ανυπομονώ καθόλου...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:16:49 πμ »
Εδώ κάνουν επιτροπές επι επιτροπών και δεν μπορούν να καταλήξουν σε τροπο διορισμών και πρόσληψης, έχουν αιτήσεις μεταθέσεων αποσπάσεων και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, συν ότι πρέπει να ελεγχθεί η προϋπηρεσία και όλα τα αλλά κριτήρια αν χρειαστεί που δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη παρά μονο αν γίνει επι τόπου. Μια μέρα του καλοκαιριού ειναι, δείτε το σαν ευκαιρία να δείτε γνωστούς για ενα καφε και συζήτηση. Το γεγονός ότι θα δηλώσουμε στα τυφλά, το λέω τριτη φορά εδώ, χωρίς να ξέρουμε τη σειρά μας; Τόσο απλο ειναι μωρε, πρόσθεσε στο σύστημα 4 χρόνια προϋπηρεσίες και βάλε μας να δηλώσουμε με ανανεωμένο πίνακα, ΟΧΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ! Αυτο έπρεπε να ζητάτε, να μας ξεκαθαρίσουν τον τροπο διορισμών, αν θα κάνουν διορισμούς, τον τροπο πρόσληψης και τα άλλα λύνονται. Ειναι δυνατόν να αναλωνόμαστε σε τέτοια ανούσια πράγματα; Ε δεν ειναι τυχαίο ότι ανοίγει τέτοιο θέμα στο τοπικ φιλολόγων. Όλοι οι άλλοι ασχολούνται με το δάσος και οι φιλόλογοι κόλλησαν στο δέντρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2015, 10:31:41 πμ από Syllas »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.