*

Αποστολέας Θέμα: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)  (Αναγνώστηκε 11659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 10, 2015, 01:55:25 μμ »
Αφού κάποιοι δε θεωρείτε σημαντική την πρότασή μου, δεκτές και οι άλλες απόψεις, και αφού το παίρνετε στην πλάκα, θα κάνω κάτι ανάλογο. Προτείνω λοιπόν να μην μπορεί να κάνει δήλωση όποιος μυρίζει και δεν είναι καθαρός. Γιατί τι φταίνε οι άλλοι 99 που είναι στον ίδιο διάδρομο με αυτόν καλοκαιριάτικα? Επίσης, προτείνω να απαγορευτεί και η προσέλευση γονέων στις ΔΔΕ , ναι το έχω δει και αυτό! Εκπαιδευτικοί αγκαζέ με τη μαμά που μας πρήζει για το μέλλον μας και μας μαυρίζει την ψυχή. Πέρισυ είχα μια πίσω μου που μου είπε κι εσύ πότε θα διοριστείς, στα 50?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:10 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:08:53 μμ »
Και εγώ έχω δει εκπαιδευτικό που είχε στρώσει πετσέτα θαλάσσης στο διάδρομο της ΔΙΔΕ Α΄Αθήνας  και καθόταν στο πάτωμα μέχρι να έρθει η σειρά του αργά το μεσημέρι. Μας καλούσε  και εμάς να μοιραστούμε την πετσέτα φωνάζοντας "....άλλος για την παραλία;"

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:25:10 μμ »
Αφού κάποιοι δε θεωρείτε σημαντική την πρότασή μου, δεκτές και οι άλλες απόψεις, και αφού το παίρνετε στην πλάκα, θα κάνω κάτι ανάλογο. Προτείνω λοιπόν να μην μπορεί να κάνει δήλωση όποιος μυρίζει και δεν είναι καθαρός. Γιατί τι φταίνε οι άλλοι 99 που είναι στον ίδιο διάδρομο με αυτόν καλοκαιριάτικα? Επίσης, προτείνω να απαγορευτεί και η προσέλευση γονέων στις ΔΔΕ , ναι το έχω δει και αυτό! Εκπαιδευτικοί αγκαζέ με τη μαμά που μας πρήζει για το μέλλον μας και μας μαυρίζει την ψυχή. Πέρισυ είχα μια πίσω μου που μου είπε κι εσύ πότε θα διοριστείς, στα 50?
Σπουδαία πρόταση, εδώ ο κόσμος καίγεται και ........

lxmix

  • Επισκέπτης
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:36:52 μμ »
Ζήτα αυτά που καίνε πολυ και άσε τα ηλεκτρονικά. Όλα τα άλλα τα λύσαμε...

Όλα όσα μπορείς να έχεις τα ζητάς και παίρνεις ό,τι μπορείς. Επειδή κάποια καίνε και έχουν προτεραιότητα δεν σημαίνει ότι δεν θα ζητήσουμε και πιο απλά πράγματα. Εσένα σου φαίνεται πιο εύκολο και απλό να γίνουν διορισμοί ή οι ηλεκτρονικές δηλώσεις; Ή μήπως σου είπε κανείς ότι επειδή ζητήσεις ηλεκτρονικές δηλώσεις δεν μπορείς να ζητήσεις και διορισμούς;




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:10 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:41:14 μμ »
Μπλα μπλα μπλα, συνεχίστε. Τους φιλολόγους τους απασχολούν σπουδαία ζητήματα...

lxmix

  • Επισκέπτης
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:53:04 μμ »
Μπλα μπλα μπλα, συνεχίστε. Τους φιλολόγους τους απασχολούν σπουδαία ζητήματα...

Αν και δεν είμαι φιλόλογος, νομίζω εσύ είσαι στο νήμα αυτού του ζητήματος ενώ σε απασχολούν σημαντικότερα ζητήματα;

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:57:50 μμ »
Μπλα μπλα μπλα, συνεχίστε. Τους φιλολόγους τους απασχολούν σπουδαία ζητήματα...

Ελπίζω να αστειεύεσαι και όχι να ειρωνεύεσαι. Ναι, για εμένα και αυτό είναι σημαντικό και με απασχολεί. Δικαίωμα μου δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:50:44 μμ »
Αν και δεν είμαι φιλόλογος, νομίζω εσύ είσαι στο νήμα αυτού του ζητήματος ενώ σε απασχολούν σημαντικότερα ζητήματα;
Μόλις γραφτηκες στο φόρουμ 5 απο τα 9 μηνύματά σου ειναι για την ηλεκτρονική αίτηση. Ααα και για να τελειώνει το παραμύθι, η πετσέτα στη Δευτεροβαθμια, η μάνα με τον εκπαιδευτικό παραμάσχαλα και η μυρωδιά του καθενός στη Δευτεροβαθμια δεν ειναι τίποτα μπροστά σε αυτο που βλεπω κάθε μέρα και μόλις πριν απο 15 λεπτά ξανά στο λιμάνι του νησιου: χιλιάδες μετανάστες με παιδια, χωρίς φαγητο, φάρμακα ρούχα, να κοιμούνται στο δρόμο (δε συζητάμε για πετσέτα θαλασσης). Και ναι οργανώσαμε εκδήλωση για να μαζέψουμε χρήματα, να τους παμε φαγητο, έδωσα φάρμακα. Τωρα τι κάθομαι και σου δίνω λογαριασμό... Συνέχισε εσυ να συζητάς για ηλεκτρονικές αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:53:16 μμ »
Και αγώνα για τη μείωση των φιλολογικών ωρών δίνουμε, και στα δικαστήρια ζητήσαμε το δίκαιο μας, ήρθες τωρα να μας πεις εσυ για ηλεκτρονικές αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:41:41 μμ »
Συνάδελφε Syllas,
δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλά άλυτα προβλήματα, μεταξύ αυτών και το μεταναστευτικό. Συμμερίζομαι την απογοήτευση/αγανάκτησή σου. Όμως, αυτό δε σημαίνει πως δεν πρέπει να ζητάμε να βελτιωθούν κάποιες καταστάσεις, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δε θίγουν κανέναν.
Φιλικά,
μια άνεργη συνάδελφος.

lxmix

  • Επισκέπτης
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:43:35 μμ »
Αυτή είναι η συνδρομή σου στο νήμα; Να αναφέρεις ότι υπάρχουν σημαντικότερα θέματα από αυτό που συζητάμε εδώ για να απαξιώσεις το θέμα της ηλεκτρονικής αίτησης και κατ επέκταση όσους ασχολούνται με αυτό;

Edit: Θα παρακαλούσα να επανέλθουμε στο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2015, 05:47:50 μμ από lxmix »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 11, 2015, 02:44:34 πμ »
Στη Β Αθηνας πρεπει να πας αξημέρωτα,περσι πηγα στις 7.30 και παλι περιμενα καμια 10ρια ατομα πανω από εμενα.Οταν περιμενεις ένα 4ωρο μεσα στο νερο αν πας στις 10 το πρωι,και κουβεντα πιανεις και πιανεσαι γενικοτερα γιατι οι συνάδερφοι εχουν πιασει μεχρι και τα σκαλια και κάθονται.
Δεν καταλαβαινω όμως γιατι δεν συμπληρωνουν τις αιτησεις από το σπιτι πολλοι,και τις συμπληρωνουν στο ποδι.
Δεν εχουν υποψιν τους τις περιοχες,βαζουν ο,τι να ναι και μετα παραπονιουνται για το που τους ξεβρασε το κυμα.
 Μια χρονια,μια φιλόλογος στεκοταν διπλα μου και συμπληρωνε.''Θα βαλω Γ Πειραια που είναι και κοντα''.''Ναι,ναι,βαλε Γ Πειραια,ηλεκτρικο,μετρο,κοντα είναι''της ελεγε η φιλη της.Μετρο,ηλεκτρικο και κουπι,συγγνωμη που επεμβαινω αλλα η Γ Πειραια είναι τα Κύθηρα,της λεω.Το διεγραψε με το στυλο αμεσως.

Όπως κάποιοι πιθανόν να προτιμούν τη Γ΄Πειραιά λόγω...μετρό, πολλοί προτιμούν να καταθέσουν τις αιτήσεις τους σε διευθύνσεις που είναι κοντά σε σταθμούς μετρό, γι`αυτό παρατηρείται αυτή η ανισοκατανομή.
Να προσθέσω ότι αυτοί που συμπληρώνουν τις αιτήσεις στο πόδι είναι γύρω στο 90% αλλά τη μεγαλύτερη καθυστέρηση προκαλούν αυτοί που την τελευταία στιγμή, την ώρα της καταχώρισης, αποφασίζουν για τις προτιμήσεις τους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 11, 2015, 01:39:20 μμ »
Πολυ σωστή επισήμανση. Τους εχουμε δει χρονια τωρα, μπροστά μας να λένε, οχ ξέχασα τη β' Ηρακλείου, αχ την Αιτωλοακαρνανία τη θέλω 2η οχι 15η και μια τέτοια αλλαγή καθυστερεί απίστευτα γιατι δεν μπορει ο υπάλληλος να τη βάλει απλά ενδιάμεσα. Για ειδικότητες που έχουν συνωστισμό κάποιες μεγάλες δευτεροβάθμιες έχουν λάβει μέτρα και τα τελευταία 3-4 χρονια η εξυπηρέτηση ειναι πολυ γρήγορη.

lxmix

  • Επισκέπτης
Απ: Ας γίνει ηλεκτρονική η αίτηση για αναπληρωτές (2015)
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 11, 2015, 02:19:45 μμ »
Μια πρόταση θα μπορούσε να είναι να σταλεί αίτημα με συλλογή υπογραφών για την υποβολή της αίτησης σε ηλεκτρονική μορφή στο Υπουργείο Παιδείας. Οι καθηγητές πληροφορικής που γράφουν στις συζητήσεις θα μπορούσαν να συνδράμουν στη συζήτηση. Εδώ γίνονται άλλες κι άλλες σημαντικότερες εργασίες ηλεκτρονικά.

Και σαν πρόταση, τις πρώτες 2 χρονιές ας τρέξει παράλληλα και ηλεκτρονική υποβολή και η παραδοσιακή με το στήσιμο στην ουρά και το χάσιμο ένος πρωϊνού σε αναμονή.

Επίσης δεν ξέρω γιατί αυτό το θέμα παραμένει στους φιλόλογους, κανονικά αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς. Ίσως θα ήταν σκόπιμο να μεταφερθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2015, 02:22:44 μμ από lxmix »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159633
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.