*

Αποστολέας Θέμα: Μηχανολόγοι Μηχανικοί και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 6502 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mengineer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μηχανολόγοι Μηχανικοί και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« στις: Ιούνιος 20, 2015, 02:46:00 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα σας. Είμαι μια άνεργη μηχανικός και σκεπτόμενη διάφορους τρόπους για να βρω δουλειά στο χώρο της εκπαίδευσης προσανατολίζομαι στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ. Και γι’ αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας, την γνώση και την εμπειρία σας. Δεν έχω εργαστεί ποτέ στις ΕΠΑΣ αλλά απ’ ότι έμαθα υπάρχει αρκετή δουλειά για μας τους μηχανικούς, οι συνθήκες εργασίας δεν είναι δύσκολες και τα λεφτά είναι σχετικά καλά. Επίσης μου είπαν ότι υπάρχουν θετικές προοπτικές για τις ΕΠΑΣ. Το πρόβλημα είναι ότι τα μόρια μου δε μου επιτρέπουν πολλές επιλογές. Για φέτος όμως έμαθα ότι στις ΕΠΑΣ του Έβρου συνάδελφοι με μόνο 400 μόρια κατόρθωσαν και πήραν πλήρες ωράριο. Και φέτος τα πράγματα απ' ότι φαίνεται θα είναι πάλι έτσι. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά με 1000 και κάτι μόρια (1000 από την παιδαγωγική επάρκεια) να δηλώσω εκεί μια και δεν έχω άλλες υποχρεώσεις και μπορώ να μετακομίσω. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μηχανολόγοι Μηχανικοί και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:15:50 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανολόγοι Μηχανικοί και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 20, 2015, 04:16:18 μμ »
Mengineer καλως ήρθες στο pde.
Ακολούθησε το ένστικτο σου κι αν κάποτε αποδειχθεί λαθος, τουλάχιστον θα ηταν δικό σου...
Πριν πολλά χρόνια είχα τους ίδιους προβληματισμούς. Ο δρόμος είναι πράγματι ανηφορικός, αλλά και ποιος δεν είναι πλέον...
Εδώ μέσα θα μπορείς να ενημερωνεσαι για ότι σε απασχολεί, εφόσον βέβαια μπορεί κάποιος να ανταποκριθεί στις απορίες σου.
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος mengineer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηχανολόγοι Μηχανικοί και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2015, 12:52:00 πμ »
Σ'ευχαριστώ porcupinetree! Θέλω να κάνω κι εγώ κάποιο ξεκίνημα και οι συγκεκριμένες ΕΠΑΣ έχουν τα χαμηλότερα μόρια στην Ελλάδα. Αρχικά δε με πειράζει να μη βγάζω πολλά χρήματα, αρκεί να ξεκινήσω και ξέρω ότι εκεί έχει δουλειά και για μας τους νέους. Εξάλλου ακούγονται πολλά. Μέχρι και ότι μπορεί η προυπηρεσία αυτή να μετρήσει στη δευτεροβάθμια. Επίσης και για το γεγονός ότι πολλοί θα φύγουν με σύνταξη και θα πρέπει να αντικατασταθούν οι μόνιμοι με νέους διορισμούς. Τί γνώμη έχετε για όλα αυτά;;;; Νομίζω ότι αξίζει να γίνουν κάποιες θυσίες....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159631
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.