*

Αποστολέας Θέμα: Πιέσεις για αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ των μεταπτυχιακών τίτλων - Μάιος 2015  (Αναγνώστηκε 165687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
SOS ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:

Επικοινώνησαν τηλεφωνικά από το πανεπιστήμιο Λευκωσίας μαζί μου πριν λίγα λεπτά (το γραφείο της κ. Κουμουνδούρου) και ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΟΥ ΜΑΪΟΥ 2015 ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ έφυγαν ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 13:00 για τα γραφεία του ΔΟΑΤΑΠ στην Αθήνα σε ένα μεγάλο κουτί - φάκελο!
Με διαβεβαίωσε, επίσης, ότι υπάρχει περίπτωση να ληφθούν μέχρι και αύριο το μεσημέρι από τον οργανισμό.. Επίσης, συζητήσαμε και για τη διαδικασία express αλλά και για το γεγονός ότι πέρυσι το πανεπιστήμιο Λευκωσίας ενώ έστειλε τα πιστοποιητικά πιο αργά, εν τούτοις η πίεση των αποφοίτων του 2014 καρποφόρησε και εντός 3 εβδομάδων είχαν την αναγνώριση στα χέρια τους.
Συνάδελφοι, ήρθε η ώρα να οργανωθούμε και να προτείνουμε δράσεις. Geonipap, υπήρξε συμμετοχή στην ομάδα του facebook για τις δράσεις που αποφασίσαμε να κάνουμε;

Συναδελφοι καλο ειναι να υπαρξει πιεση απο ολες τις κατευθυνσεις. Υπαρχουν ατομα (μαζι και εγώ) που θελουν το μεταπτυχιακο και για παιδαγωγικη επαρκεια κ επομενως θα το χρειαστουμε για τους πινακες για να ανεβουμε θεσεις. Αρα το θέμα ειναι καθολικο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Καλημέρα,

Σήμερα, κατόρθωσα και έβγαλα γραμμή στο εσωτερικό του ΔΟΑΤΑΠ που σχετίζεται με το πρωτόκολλο (Πρώτα καλείς το 2105281000 και, ύστερα, το εσωτερικό 201). Πέντε είναι τα δεδομένα που αντλήθηκαν από τη συζήτηση:

1) Όλοι οι μεταπτυχιακοί τίτλοι του πανεπιστημίου Λευκωσίας λήφθηκαν την Παρασκευή αλλά το κουτί παραμένει κλειστό (!) και δεν ανοίχθηκε ακόμα, ώστε να προχωρήσει η διαδικασία.
2) Δεν υπάρχουν εκκρεμότητες με τους απόφοιτους των μεταπτυχιακών τίτλων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας των προηγούμενων εξεταστικών περιόδων. Οι αναγνωρίσεις είναι έτοιμες και απομένει απλά η παραλαβή από τους αποφοίτους.
3) Έχει ξεκινήσει η διαδικασία αναγνώρισης όσων απόφοιτων έκαναν αίτηση για αναγνώριση μεταπτυχιακών τίτλων από ιδρύματα του εξωτερικού (όχι μόνο της Λευκωσίας) την περίοδο Απρίλιο - Μάιο του 2015. Συνεπώς, εάν υπάρχουν απόφοιτοι της Λευκωσίας (όπως μου επισήμανε η ίδια) οι οποίοι έκαναν αίτηση για αναγνώριση εκείνη την περίοδο, τότε θα ξεκινήσει η διαδικασία και για αυτούς.
4) Δεν είναι ενημερωμένη για τη διαδικασία express. Δεν γνωρίζει τι έλαβε χώρα πέρυσι το καλοκαίρι με τους αποφοίτους του Μαΐου του 2014 εφόσον όταν οι τίτλοι όταν φεύγουν από το πρωτόκολλο, υπόκεινται στην αρμοδιότητα του κ. Παπαβλασόπουλου. Με παρέπεμψε σε αυτόν, επομένως, για περαιτέρω πληροφορίες.
5) Δυστυχώς, συνάδελφοι, δεν κατόρθωσα να βγάλω γραμμή στα δύο τηλέφωνα του κ. Παπαβλασόπουλου (σταθερό 2105281026 ή καλείς πρώτα το 2105281000 με εσωτερικό το 306). Η γραμμή του, ακόμα και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές, είναι κατειλημμένη!

Προτείνω, αρχικά, τη σύνταξη επιστολής η οποία θα έχει ως βάση την έγκυρη αναγνώριση των μεταπτυχιακών τίτλων του πανεπιστημίου Λευκωσίας τον Μάιο του 2014 και η οποία θα υπογραφεί (σε μορφή google docs) από συνάδελφους, μόνιμους και αναπληρωτές, οποιωνδήποτε ειδικοτήτων οι οποίοι επιθυμούν την αναγνώριση σε έγκυρο χρόνο. Απ' ότι είδα, ο στόχος μας είναι κοινός, οπότε κοινή πρέπει να είναι και η πίεση.

Εάν συμφωνείτε, θα αναλάβω ο ίδιος τη σύνταξη επιστολής και θα την ανεβάσω εδώ ώστε να υπογραφεί. Επιπλέον, ο geonipap μπορεί να την ανεβάσει στην ομάδα στο facebook, μιας και εγώ δεν δραστηριοποιούμαι στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Όποιες ενέργειες, ωστόσο, είναι ανάγκη να γίνουν άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ένα μεγάλο μπράβο συνάδελφε για την προσπάθειά σου!
Συμφωνώ σε όσα υποστηρίζεις. Καλό είναι να ξεκινήσουμε τη σύνταξη της επιστολής...

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα,

Σήμερα, κατόρθωσα και έβγαλα γραμμή στο εσωτερικό του ΔΟΑΤΑΠ που σχετίζεται με το πρωτόκολλο (Πρώτα καλείς το 2105281000 και, ύστερα, το εσωτερικό 201). Πέντε είναι τα δεδομένα που αντλήθηκαν από τη συζήτηση:

1) Όλοι οι μεταπτυχιακοί τίτλοι του πανεπιστημίου Λευκωσίας λήφθηκαν την Παρασκευή αλλά το κουτί παραμένει κλειστό (!) και δεν ανοίχθηκε ακόμα, ώστε να προχωρήσει η διαδικασία.
2) Δεν υπάρχουν εκκρεμότητες με τους απόφοιτους των μεταπτυχιακών τίτλων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας των προηγούμενων εξεταστικών περιόδων. Οι αναγνωρίσεις είναι έτοιμες και απομένει απλά η παραλαβή από τους αποφοίτους.
3) Έχει ξεκινήσει η διαδικασία αναγνώρισης όσων απόφοιτων έκαναν αίτηση για αναγνώριση μεταπτυχιακών τίτλων από ιδρύματα του εξωτερικού (όχι μόνο της Λευκωσίας) την περίοδο Απρίλιο - Μάιο του 2015. Συνεπώς, εάν υπάρχουν απόφοιτοι της Λευκωσίας (όπως μου επισήμανε η ίδια) οι οποίοι έκαναν αίτηση για αναγνώριση εκείνη την περίοδο, τότε θα ξεκινήσει η διαδικασία και για αυτούς.
4) Δεν είναι ενημερωμένη για τη διαδικασία express. Δεν γνωρίζει τι έλαβε χώρα πέρυσι το καλοκαίρι με τους αποφοίτους του Μαΐου του 2014 εφόσον όταν οι τίτλοι όταν φεύγουν από το πρωτόκολλο, υπόκεινται στην αρμοδιότητα του κ. Παπαβλασόπουλου. Με παρέπεμψε σε αυτόν, επομένως, για περαιτέρω πληροφορίες.
5) Δυστυχώς, συνάδελφοι, δεν κατόρθωσα να βγάλω γραμμή στα δύο τηλέφωνα του κ. Παπαβλασόπουλου (σταθερό 2105281026 ή καλείς πρώτα το 2105281000 με εσωτερικό το 306). Η γραμμή του, ακόμα και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές, είναι κατειλημμένη!

Προτείνω, αρχικά, τη σύνταξη επιστολής η οποία θα έχει ως βάση την έγκυρη αναγνώριση των μεταπτυχιακών τίτλων του πανεπιστημίου Λευκωσίας τον Μάιο του 2014 και η οποία θα υπογραφεί (σε μορφή google docs) από συνάδελφους, μόνιμους και αναπληρωτές, οποιωνδήποτε ειδικοτήτων οι οποίοι επιθυμούν την αναγνώριση σε έγκυρο χρόνο. Απ' ότι είδα, ο στόχος μας είναι κοινός, οπότε κοινή πρέπει να είναι και η πίεση.

Εάν συμφωνείτε, θα αναλάβω ο ίδιος τη σύνταξη επιστολής και θα την ανεβάσω εδώ ώστε να υπογραφεί. Επιπλέον, ο geonipap μπορεί να την ανεβάσει στην ομάδα στο facebook, μιας και εγώ δεν δραστηριοποιούμαι στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Όποιες ενέργειες, ωστόσο, είναι ανάγκη να γίνουν άμεσα.
Συμφωνώ απόλυτα για όσα γράφεις.. Λογικά σήμερα φτάσανε τα πτυχία μας στον ΔΟΑΤΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Συναδελφοι καλο ειναι να υπαρξει πιεση απο ολες τις κατευθυνσεις. Υπαρχουν ατομα (μαζι και εγώ) που θελουν το μεταπτυχιακο και για παιδαγωγικη επαρκεια κ επομενως θα το χρειαστουμε για τους πινακες για να ανεβουμε θεσεις. Αρα το θέμα ειναι καθολικο.

Δεν σας είπε όμως η Ακαδημαϊκή σύμβουλος ότι το πανεπιστήμιο έμεινε άπραγο σε αυτό την προσπάθεια και έτσι η όποια πίεση κάναμε οι απόφοιτοι του σεπτεμβρίου 2014 έπεσε στο κενό και οι αναγνωρίσεις μας έγιναν τον Μάιο του 2015.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
 Οι απόφοιτοι του 2014 ΔΕΝ είχαμε πρόβλημα..εγώ προσωπικά κάθε φορά που έπαιρνα τηλ, απαντούσε η κοπέλα από το ΔΟΑΤΑΠ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και εξυπηρετούσε πρόθυμα..  αν κ έκανα μεταπτυχιακό σε άλλο αντίστοιχο ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου μέσα σε 20 μέρες είχε αναγνωριστεί σε όλους μας.. Ακούστηκε ότι είχε πιέσει και το Πανεπιστήμιο που κάναμε το Μεταπτυχιακό, αλλά και εμείς οι ίδιοι φυσικά συμβάλλαμε στο να αναγνωριστούν άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος roialim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Οι απόφοιτοι του 2014 ΔΕΝ είχαμε πρόβλημα..εγώ προσωπικά κάθε φορά που έπαιρνα τηλ, απαντούσε η κοπέλα από το ΔΟΑΤΑΠ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και εξυπηρετούσε πρόθυμα..  αν κ έκανα μεταπτυχιακό σε άλλο αντίστοιχο ιδιωτικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου μέσα σε 20 μέρες είχε αναγνωριστεί σε όλους μας.. Ακούστηκε ότι είχε πιέσει και το Πανεπιστήμιο που κάναμε το Μεταπτυχιακό, αλλά και εμείς οι ίδιοι φυσικά συμβάλλαμε στο να αναγνωριστούν άμεσα.

πως ακριβως συμβάλλατε στην αμεση αναγνωριση?
άσε τα πράγματα να συμβαίνουν, το καθένα στον καιρό του, και μην προσπαθείς να σπρώξεις το ποτάμι....

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα! Αν και οι καταστάσεις είναι δύσκολες, έχουμε κάποια εξέλιξη σχετικά με την αναγνώριση;

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι γνωριζει κανεις πως γινεται η διαδικασια επισπευσης αναγνωρισης;

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Συνάδελφοι γνωριζει κανεις πως γινεται η διαδικασια επισπευσης αναγνωρισης;

Καλημέρα,
Είναι αλήθεια ότι οι εξελίξεις "πάγωσαν" το θέμα.. Εγώ μέχρι και χθες προσπαθούσα να μιλήσω τηλεφωνικά με Παπαβλασόπουλο ή Παφλιώτη αλλά δεν κατόρθωσα να βγάλω γραμμή. Ωστόσο, από τις αρχές της άλλης εβδομάδας, θα είμαι ο ίδιος στην Αθήνα και θα ξεκινήσω τις κατ' ιδίαν συναντήσεις.
Το τελευταίο δεδομένο που έλαβα χθες ήταν ότι βρισκόμαστε όλοι στη διαδικασία "φάκελος πλήρης". Σε κάποιους έχουν ελεγχθεί τα πιστοποιητικά ενώ η διαδικασία θα ολοκληρωθεί μέχρι την Τετάρτη/Πέμπτη για όλους τους απόφοιτους του πανεπιστημίου Λευκωσίας. Τέλος, μου επισήμανε ότι η ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ, λόγω του πλήθους των μεταπτυχιακών τίτλων, καθυστερεί ως προς την έγκαιρη ενημέρωσή της.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα,
Είναι αλήθεια ότι οι εξελίξεις "πάγωσαν" το θέμα.. Εγώ μέχρι και χθες προσπαθούσα να μιλήσω τηλεφωνικά με Παπαβλασόπουλο ή Παφλιώτη αλλά δεν κατόρθωσα να βγάλω γραμμή. Ωστόσο, από τις αρχές της άλλης εβδομάδας, θα είμαι ο ίδιος στην Αθήνα και θα ξεκινήσω τις κατ' ιδίαν συναντήσεις.
Το τελευταίο δεδομένο που έλαβα χθες ήταν ότι βρισκόμαστε όλοι στη διαδικασία "φάκελος πλήρης". Σε κάποιους έχουν ελεγχθεί τα πιστοποιητικά ενώ η διαδικασία θα ολοκληρωθεί μέχρι την Τετάρτη/Πέμπτη για όλους τους απόφοιτους του πανεπιστημίου Λευκωσίας. Τέλος, μου επισήμανε ότι η ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ, λόγω του πλήθους των μεταπτυχιακών τίτλων, καθυστερεί ως προς την έγκαιρη ενημέρωσή της.

Σ ευχαριστώ πολυ. Η αληθεια ειναι πως βαζω τα στοιχεια μου στο συστημα κ δεν μου βγαζει τπτ!
Αν μπορεις να μας πληροφορησεις για αυτα που θα μαθεις. Ωστοσο, θα ηταν "αχρηστο" να καναμε αιτηση επισπευσης;;

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
roialim μας είχαν πει από το Πανεπιστήμιο πως θα μιλήσουν από το ΔΟΑΤΑΠ και θα διευθετηθεί άμεσα το θέμα.. όταν κάναμε ακόμη μαθήματα το είχαμε θέσει ως ζήτημα δε περιμέναμε να πάρουμε πτυχίο και μετά.. από τη πλευρά μας παίρναμε τηλέφωνο κάθε μέρα σχεδόν και ρωτούσαμε σε τι φάση βρίσκεται  ο φάκελός μας.
Όσον αφορά τη διαδικασία επίσπευσης που διάβασα σε συζητήσεις σας, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.. και εμείς νομίζαμε ότι γίνεται η επίσπευση αν πληρώσεις παραπάνω χρήματα. Αλλά για όλους το ίδιο είναι δεν υπάρχει διαδικασία επίσπευσης.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
roialim μας είχαν πει από το Πανεπιστήμιο πως θα μιλήσουν από το ΔΟΑΤΑΠ και θα διευθετηθεί άμεσα το θέμα.. όταν κάναμε ακόμη μαθήματα το είχαμε θέσει ως ζήτημα δε περιμέναμε να πάρουμε πτυχίο και μετά.. από τη πλευρά μας παίρναμε τηλέφωνο κάθε μέρα σχεδόν και ρωτούσαμε σε τι φάση βρίσκεται  ο φάκελός μας.
Όσον αφορά τη διαδικασία επίσπευσης που διάβασα σε συζητήσεις σας, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.. και εμείς νομίζαμε ότι γίνεται η επίσπευση αν πληρώσεις παραπάνω χρήματα. Αλλά για όλους το ίδιο είναι δεν υπάρχει διαδικασία επίσπευσης.

Υπαρχει αιτηση επισπευσης. Μου το προτεινε υπαλληλος του ΔΟΑΤΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Εγώ πάντως που τελείωσα το μεταπτυχιακό τον Ιανουάριο δεν έχω λάβει ακόμα την αναγνώριση. Και ο σύζυγός μου, απόφοιτος Σεπτεμβρίου πήρε την αναγνώριση αλλά ακόμα όχι την παιδαγωγική επάρκεια. Δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159551
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 262
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.