*

Αποστολέας Θέμα: Πιέσεις για αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ των μεταπτυχιακών τίτλων - Μάιος 2015  (Αναγνώστηκε 165092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγνώμη κιόλας αλλά όταν υπάρχουν στο δοαπατ, 4000-5000 μεταπτυχιακα για αναγνώριση, λογικό το νρίσκω να καθυστερούν
To θέμα είναι πως δεν θα έπρεπε να ξεκινήσουν ήδη την διαδικασία και να δίνουν αποφάσεις αναγνώρισης;; Η εγκύκλιος αναμένεται ως το τέλος της βδομάδας.. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως οι αιτήσεις θα είναι από 10 έως 21 Αυγούστου....Θα προλάβουν;; η θα αναγκάσουν τον κόσμο να τρέχει τελευταία μέρα των αιτήσεων. Υπάρχει και μια διαδικασία για την παραλαβή της αναγνώρισης από αυτούς που μένουν εκτός Αθηνών... Δεν είναι όλα τόσο εύκολα όπως θέλει να τα παρουσιάζει ο Δοαταπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Eννοείται ότι πρέπει όλοι να προλάβουν να κάνουν αίτηση αλλά όταν έχουν μαζευτεί χιλιάδες masters τι να σου κάνει κι ο δοαταπ.
Για μένα φταίνε και τα πανεπιστήμια της Λευκωσίας και της Ιταλίας που δέχθηκαν τους πάντες.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Eννοείται ότι πρέπει όλοι να προλάβουν να κάνουν αίτηση αλλά όταν έχουν μαζευτεί χιλιάδες masters τι να σου κάνει κι ο δοαταπ.
Για μένα φταίνε και τα πανεπιστήμια της Λευκωσίας και της Ιταλίας που δέχθηκαν τους πάντες.
Γιατί της Βουλγαρίας πάνε πίσω;;; έχουν κριτήρια για να τους δεχτούν;; Της Ιταλίας από όσο ξέρω έχουν παγώσει οι αναγνωρίσεις λόγω ενστάσεων

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
και γι'αυτό συνάδελφε
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Η πράξη αναγνώρισης μου κατέφθασε και η σφραγιδα ειναι επισημότατη και υπάρχει ανάγλυφη και ορατότατη. Κανένα θέμα λοιπόν. Εύχομαι σε όλους να προλάβετε τις αιτήσεις.
Επίσης να ξέρετε οτι τα αντίγραφα πτυχίου και αναγνώρισης που θα καταθέσετε την δευτεροβάθμια θέλουν απο ενα επικυρώσιμο το καθένα που θα πάρετε απο δικαστήριο και θα τα πάτε σε δικηγόρο για την τελική επικύρωση.
Σε τρέξιμο να βρισκόμαστε γενικότερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2015, 01:26:02 μμ από marilou1981 »

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η πράξη αναγνώρισης μου κατέφθασε και η σφραγιδα ειναι επισημότατη και υπάρχει ανάγλυφη και ορατότατη. Κανένα θέμα λοιπόν. Εύχομαι σε όλους να προλάβετε τις αιτήσεις.
Επίσης να ξέρετε οτι τα αντίγραφα πτυχίου και αναγνώρισης που θα καταθέσετε την δευτεροβάθμια θέλουν απο ενα επικυρώσιμο το καθένα που θα πάρετε απο δικαστήριο και θα τα πάτε σε δικηγόρο για την τελική επικύρωση.
Σε τρέξιμο να βρισκόμαστε γενικότερα...
Γιατί απαιτείται αυτη η διαδικασία? Δεν έχει καταργηθεί η επικυρωση εγγραφων προς το δημόσιο?

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η πράξη αναγνώρισης μου κατέφθασε και η σφραγιδα ειναι επισημότατη και υπάρχει ανάγλυφη και ορατότατη. Κανένα θέμα λοιπόν. Εύχομαι σε όλους να προλάβετε τις αιτήσεις.
Επίσης να ξέρετε οτι τα αντίγραφα πτυχίου και αναγνώρισης που θα καταθέσετε την δευτεροβάθμια θέλουν απο ενα επικυρώσιμο το καθένα που θα πάρετε απο δικαστήριο και θα τα πάτε σε δικηγόρο για την τελική επικύρωση.
Σε τρέξιμο να βρισκόμαστε γενικότερα...
Είσαι απόφοιτη Μαίου??Ή είχες τελειώσει νωρίτερα??Πότε είχες κάνει αίτηση????

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Γιατί απαιτείται αυτη η διαδικασία? Δεν έχει καταργηθεί η επικυρωση εγγραφων προς το δημόσιο?

Ειμαι απόφοιτη του Ιανουαριου. Αριθμό πρωτοκόλλου εχω 4945 και τον έλαβα στις 26/02/2015.
geonipap η επικύρωση εγγράφων όντως εχει καταργηθεί εδώ και περιπου δυο χρόνια με νόμο. Απλά εγώ θυμόμουν πέρσι την κολλητή που τελείωσε το ίδιο μεταπτυχιακό η οποία πήγε να το καταθέσει με τις αιτήσεις και της ζητήσανε επικύρωση. Τρέχαμε καλοκαιριάτικα να βρούμε δικηγόρους και οι περισσότεροι ήταν σε άδεια.
Σήμερα το πρωί αφού έλαβα την αναγνώριση πήγα στη δευτεροβάθμια για να το ξαναδιασταυρώσω και μου είπανε τα ίδια. Θέλει επικύρωση και το αντίγραφο του πτυχίου και αυτο της αναγνώρισης με 2 επικυρωσιμα που λαμβάνονται απο δικαστήριο και εν συνέχεια τα πάτε σε δικηγόρο για τα περαιτέρω.
Σας συνιστώ όταν με το καλό λάβετε όλοι την αναγνώριση (ειλικρινά σας το εύχομαι να τελειώσει το μαρτύριο σας γρήγορα) να προβείτε και εσείς στη διαδικασία αυτή.
Καλή τύχη μέσα απο την καρδιά μου σε όλους και όλες...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2015, 04:03:12 μμ από marilou1981 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Γιατί απαιτείται αυτη η διαδικασία? Δεν έχει καταργηθεί η επικυρωση εγγραφων προς το δημόσιο?

Τα αλλοδαπά και τα ιδιωτικά έγγραφα χρειάζεται να γίνουν φωτοαντίγραφα και να επικυρωθούν από δικηγόρο. Αυτά τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα τα κρατάτε σαν πρωτότυπα και καταθέτετε απλά ανεπικύρωτα φωτοαντίγραφα αυτών.http://www.ydmed.gov.gr/?p=7906

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Τα αλλοδαπά και τα ιδιωτικά έγγραφα χρειάζεται να γίνουν φωτοαντίγραφα και να επικυρωθούν από δικηγόρο. Αυτά τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα τα κρατάτε σαν πρωτότυπα και καταθέτετε απλά ανεπικύρωτα φωτοαντίγραφα αυτών.http://www.ydmed.gov.gr/?p=7906
Δηλαδή δεν θα ξαναβγάζουμε αντίγραφα κάθε χρόνο για να ξανακάνουμε την ίδια διαδικασία εεεε;;; Τα ήδη επικυρωμένα αντίγραφα θα τα βγάζουμε απλή φωτοτυπία και θα τα προσκομίζουμε.
Κατάλαβα καλά;;;

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Ναι, το ίδιο ακριβώς κάνουμε και με τα πιστοποιητικά γνώσης ξένων γλωσσών.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Ναι, το ίδιο ακριβώς κάνουμε και με τα πιστοποιητικά γνώσης ξένων γλωσσών.

Να είσαι καλά Kakar που μας ξεαγχωσες σε αυτο το κομμάτι...

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επομένως στο δικηγόρο πηγαίνουμε την αναγνώριση από το δοαταπ και το αντίγραφο πτυχίου που μας έχει στείλει το πανεπιστήμιο; Κατάλαβα σωστά;

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Επομένως στο δικηγόρο πηγαίνουμε την αναγνώριση από το δοαταπ και το αντίγραφο πτυχίου που μας έχει στείλει το πανεπιστήμιο; Κατάλαβα σωστά;
Και εγώ έτσι κατάλαβα. Επικύρωση μια φορά και μετά θα βγάζουμε απλά φωτοτυπίες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158550
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.