*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης  (Αναγνώστηκε 6867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας. Είμαι εκπαιδευτικός (με οργανική θέση) και ενδιαφέρομαι για μετάταξη σε άλλο Υπουργείο. Η σχετική προκήρυξη μετάταξης στην οποία θα συμμετάσχω αναφέρει ότι η μετάταξη θα πραγματοποιηθεί με ταυτόχρονη μεταφορά οργανικής θέσης. Η απορία μου είναι εύλογη. Το Υπουργείο Παιδείας επιτρέπει μετατάξεις εκπαιδευτικών σε άλλα Υπουργεία με μεταφορά οργανικής θέσης άρα και απώλεια πιστώσεων; Θα παρακαλούσα όποιον-α γνωρίζει κάτι, ας με διαφωτίσει, καθώς είναι ένα θέμα που με απασχολεί για αρκετό καιρό και δεν έχω βγάλει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα. Έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με το Υπουργείο Παιδείας και δε μου δίνουν ξεκάθαρη απάντηση για το θέμα. Κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2015, 03:46:48 πμ από Babis_Trikala »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος faniola09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2015, 11:40:51 πμ »
εγω 2 φορες που εκανα αιτηση μεταταξης για να παω σε αλλο υπουργειο με απορριψανε λεγοντας οτι οι εκπαιδευτικοι δεν μπορουν να βγουν εκτος υπουργειου παιδειας!

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2015, 09:25:01 μμ »
εγω 2 φορες που εκανα αιτηση μεταταξης για να παω σε αλλο υπουργειο με απορριψανε λεγοντας οτι οι εκπαιδευτικοι δεν μπορουν να βγουν εκτος υπουργειου παιδειας!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εμένα τον τελευταίο χρόνο που ασχολούμαι με την περίπτωση της μετάταξης σε άλλο Υπουργείο κάτι τέτοιο μου λένε. Ωστόσο, οι προκηρύξεις μετατάξεων κοινοποιούνται και στο Υπουργείο Παιδείας και οι διατάξεις με τις οποίες γίνονται δεν αποκλείουν τους εκπαιδευτικούς από τη διαδικασία. Προσωπικά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο δεν είναι το ενδεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα μιας αίτησης μετάταξης αλλά τα διάφορα εμπόδια και κωλύματα (αυθαίρετα όπως έχω καταλάβει) επί της ίδιας της διαδικασίας.
Επειδή δεν έχω φτάσει ακόμη ως το τέλος μιας τέτοιας διαδικασίας, καθώς είναι αρκετά χρονοβόρα, θα ήθελα αν μπορείς σε παρακαλώ να μου αναφέρεις τις διατάξεις που επικαλέστηκαν για την απόρριψή σου, μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη. Φαντάζομαι ότι σου κοινοποίησαν γραπτώς τους λόγους της απόρριψης. Οποιαδήποτε πληροφορία που έχεις στο θέμα αυτό είναι σημαντική για μένα. :)

Αποσυνδεδεμένος faniola09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 27, 2015, 10:58:41 μμ »
να σου πω την αληθεια δεν μου ηρθε ποτε εγγραφως η νομοθεσια την οποια επικαλεστηκε το υπουργειο..αλλα υπηρξε περιπτωση που πηγα να κανω τα χαρτια μου σε αποκεντρωμενη περιφερεια και δεν με αφησαν καν να τα καταθεσω μολις ειδαν οτι ειμαι εκπαιδευτικος.. το υπουργειο ειναι καθετο οτι δεν βγαινει κανεις εκτος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 28, 2015, 02:14:36 πμ »
Φανή ευχαριστώ πολύ για τη νέα απάντηση στο μήνυμά μου. Πάντως θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι το Υπουργείο δε σου αιτιολόγησε επαρκώς την αρνητική του απάντηση από τη στιγμή που συμμετείχες κανονικά στη διαδικασία μετάταξης. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πρόκειται για μια αυθαιρεσία που δε βασίζεται σε κάποιο συγκεκριμένο νόμο ή έστω γνωμάτευση του Ν.Σ.Κ. Απλώς μπλέκουμε στη γνωστή δαιδαλώδη γραφειοκρατία και τις αυθαιρεσίες των Υπουργείων που λειτουργούν με δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 28, 2015, 09:32:01 πμ »
Αν θυμάμαι καλά στις μαζικές μετατάξεις εκπαιδευτικών που έγιναν το 2013 υπήρξε και μια ομάδα ατομων που μετατάχθηκαν σε άλλα υπουργεία και γι αυτό ήταν σε διαφορετικό ΦΕΚ από τους υπόλοιπους... λεπτομέρειες δεν θυμάμαι γιατί δεν με αφορούσε! αλλά ίσως αν το ψάξεις εσύ που ενδιαφέρεσαι το βρεις

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 28, 2015, 04:14:43 μμ »
Καλησπέρα Άννα και ευχαριστώ για το μήνυμά σου. Αυτό που λες ισχύει, αλλά αφορά υποχρεωτικές μετατάξεις, καθώς κάποιοι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί είχαν τεθεί σε διαθεσιμότητα λόγω της βίαιης κατάργησης των οργανικών τους θέσεων. Είναι διαφορετική περίπτωση, καθώς οι μετατάξεις αυτές έγιναν με συγκεκριμένο νόμο, αυτόν που αφορούσε τη διαθεσιμότητα και την υποχρεωτική κινητικότητα.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 28, 2015, 04:30:21 μμ »
Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα δει ότι δεν μπορεί να μεταταχθεί  κάποιος προς το Υπουργείο Παιδείας καθώς δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία.
Επίσης εδώ http://www.nsk.gov.gr/webnsk/pdf.jsp?fileid=30741394
λέει προς το τέλος
Στις διατάξεις  της παρ. 18 του άρθρου ενάτου του νόμου 4057/2012 εμπίπτουν και οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι μπορούν να μεταταγούν, συντρεχουσών των νομίμων προϋποθέσεων, ακόμη και με μεταφορά της θέσης τους όταν δεν υπάρχει κενή θέση στην υπηρεσία υποδοχής. Η μετάταξη έχει δυνητικό χαρακτήρα για τη διοίκηση, η οποία θα πρέπει να αποφασίζει, σχετικώς, σταθμίζοντας τις εκατέρωθεν ανάγκες και λαμβάνοντας πρόνοια για την εύρυθμη λειτουργία των Σχολικών Μονάδων.
Δες και νόμο 1824/1988 παράγραφος 7 άρθρο 5 (είναι πιο παλιός και έχει βελτιωθεί με τις καινούριες διατάξεις καθώς δε χρειάζονται κενές θέσεις)
Επιτρέπεται η μετάταξη εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες, καθώς και σε Ν.Π.Δ.Δ., εφ' όσον υπάρχει σύμφωνη γνώμη των διοικούντων αυτά οργάνων. Οι μετατασσόμενοι πρέπει να κατέχουν τα προσόντα του κλάδου στον οποίο μετατάσσονται. Η μετάταξη γίνεται σε κενή θέση ύστερα από αίτηση του ενδιαφερομένου, γνώμη των αρμόδιων υπηρεσιακών συμβουλίων και κοινή απόφαση των αρμόδιων κατά περίπτωση υπουργών.
Τώρα για τα Υπουργεία και τις δημόσιες υπηρεσίες αν βάλεις δικηγόρο (αν καταφέρεις και βρεις κάποιον που να ασχοληθεί) πιστεύω  ότι ο δ.υ. θα σε δει με άλλο μάτι, καθώς μπορεί  να μπλέξει αν κάνει κάτι μη νόμιμο, ενώ αν πας μόνος σου άνετα σε γράφει, ξέρεις που  :)

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 28, 2015, 07:31:40 μμ »
Καλησπέρα Άννα και ευχαριστώ για το μήνυμά σου. Αυτό που λες ισχύει, αλλά αφορά υποχρεωτικές μετατάξεις, καθώς κάποιοι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί είχαν τεθεί σε διαθεσιμότητα λόγω της βίαιης κατάργησης των οργανικών τους θέσεων. Είναι διαφορετική περίπτωση, καθώς οι μετατάξεις αυτές έγιναν με συγκεκριμένο νόμο, αυτόν που αφορούσε τη διαθεσιμότητα και την υποχρεωτική κινητικότητα.
Δεν εννοώ τους διαθέσιμους... εννοώ πιο μπροστά που είχαν γίνει μαζικές μετατάξεις για πρώτη φορά...

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 29, 2015, 12:46:33 πμ »
Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα δει ότι δεν μπορεί να μεταταχθεί  κάποιος προς το Υπουργείο Παιδείας καθώς δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία.
Επίσης εδώ http://www.nsk.gov.gr/webnsk/pdf.jsp?fileid=30741394
λέει προς το τέλος
Στις διατάξεις  της παρ. 18 του άρθρου ενάτου του νόμου 4057/2012 εμπίπτουν και οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι μπορούν να μεταταγούν, συντρεχουσών των νομίμων προϋποθέσεων, ακόμη και με μεταφορά της θέσης τους όταν δεν υπάρχει κενή θέση στην υπηρεσία υποδοχής. Η μετάταξη έχει δυνητικό χαρακτήρα για τη διοίκηση, η οποία θα πρέπει να αποφασίζει, σχετικώς, σταθμίζοντας τις εκατέρωθεν ανάγκες και λαμβάνοντας πρόνοια για την εύρυθμη λειτουργία των Σχολικών Μονάδων.
Δες και νόμο 1824/1988 παράγραφος 7 άρθρο 5 (είναι πιο παλιός και έχει βελτιωθεί με τις καινούριες διατάξεις καθώς δε χρειάζονται κενές θέσεις)
Επιτρέπεται η μετάταξη εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες, καθώς και σε Ν.Π.Δ.Δ., εφ' όσον υπάρχει σύμφωνη γνώμη των διοικούντων αυτά οργάνων. Οι μετατασσόμενοι πρέπει να κατέχουν τα προσόντα του κλάδου στον οποίο μετατάσσονται. Η μετάταξη γίνεται σε κενή θέση ύστερα από αίτηση του ενδιαφερομένου, γνώμη των αρμόδιων υπηρεσιακών συμβουλίων και κοινή απόφαση των αρμόδιων κατά περίπτωση υπουργών.
Τώρα για τα Υπουργεία και τις δημόσιες υπηρεσίες αν βάλεις δικηγόρο (αν καταφέρεις και βρεις κάποιον που να ασχοληθεί) πιστεύω  ότι ο δ.υ. θα σε δει με άλλο μάτι, καθώς μπορεί  να μπλέξει αν κάνει κάτι μη νόμιμο, ενώ αν πας μόνος σου άνετα σε γράφει, ξέρεις που  :)
Ευχαριστώ πολύ για τις τόσο χρήσιμες πραγματικά πληροφορίες που μου έδωσες και μάλιστα με την παράθεση των σχετικών νόμων και της γνωμοδότησης του Ν.Σ.Κ. Μια παρόμοια εικόνα έχω και εγώ για το θέμα που με απασχολεί. Επιτρέπεται η μετάταξη εκπαιδευτικού με μεταφορά θέσης αλλά, όπως σωστά μου έγραψες:
"Η μετάταξη έχει δυνητικό χαρακτήρα για τη διοίκηση, η οποία θα πρέπει να αποφασίζει, σχετικώς, σταθμίζοντας τις εκατέρωθεν ανάγκες και λαμβάνοντας πρόνοια για την εύρυθμη λειτουργία των Σχολικών Μονάδων"
Με δεδομένο ότι είμαι δάσκαλος και έχω οργανική θέση σε σχολείο, αν καταλαβαίνω καλά αυτό συνεπάγεται την απώλεια της οργανικής θέσης από το σχολείο, οπότε δύσκολα τα πράγματα...  :(

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 29, 2015, 01:03:33 πμ »
Άννα δεν το έχω καθόλου υπόψη μου και σ' ευχαριστώ πολύ. Θα προσπαθήσω να βρω το σχετικό ΦΕΚ αυτών των μετατάξεων.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη εκπαιδευτικού σε άλλο Υπουργείο με μεταφορά θέσης
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 29, 2015, 10:37:27 μμ »
Θα αποδεσμευτείς πρώτα από το ΚΥΣΠΕ. Πάντως γίνεται, υπάρχει διαδικασία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.