*

Αποστολέας Θέμα: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03  (Αναγνώστηκε 1616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« στις: Ιούνιος 29, 2015, 11:48:53 πμ »
Καλημέρα,
Είμαι μαθηματικός και για οικογενειακούς λόγους θα χρειαστεί του χρόνου να μετακομίσω στη Θεσσαλονίκη για την οποία δεν έχω ιδέα! Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο εύκολες  είναι οι μεταθέσεις για τον κλάδο μας εκεί; Κι επίσης ποια περιοχή μετάθεσης, η Α ή Β Θεσσαλονικής έχει πιο πολλά / καλά σχολεία; Και ό,τι άλλη πληροφορία έχει για τη ζωή εκεί, ευπρόσδεκτη...
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:52:39 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2015, 02:30:15 μμ »
Θα σου δώσω μια διαφορετική πληροφορία. Η Β Θεσσαλονίκη έχει και κάπως πιο "απομακρυσμένα" μέρη πχ την Ασπροβάλτα, η οποία απέχει 85 χλμ περίπου και πας μέσω Εγνατίας, οπότε πληρώνεις διόδια (μπορείς να πας και από τον παλιό δρόμο, αλλά θα ταλαιπωρείσαι περισσότερο). Η Α θεσσαλονίκης έχει υποτίθεται τα "καλά σχολεία" με την έννοια ότι έχει πιο πολλές περιοχές  μέσης και ανώτερης κοινωνικής στάθμης. Η Α Θεσαλονίκης έχει τον κεντρικό δήμο και ανατολικότερα (Καλαμαριά, Πυλαία, Πανόραμα, Θέρμη, Θερμαϊκός κλπ). Η Β έχει τη δυτική Θεσσαλονίκη (Πολίχνη, Σταυρούπολη, Μενεμένη, Δενδροπόταμος κλπ). Αντίστοιχα η κάθε περιοχή έχει και τα σχετικά χωριά. Η Α έχει τα χωριά που είναι ανατολικά προς χαλκιδική (πχ Δήμος Θερμαϊκού), ενώ η Β τα χωριά δυτικά και Βόρεια προς Πιερία, Κιλκίς και Σέρρες. Βέβαια και οι δύο περιοχές έχουν ποικιλία σχολείων (καλών και κακών) καθώς είναι αρκετά μεγάλες με εκατοντάδες σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος lpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2015, 05:11:49 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Απ'ότι είδα φέτος είχαν ανοίξει θέσεις για ΠΕ03 με όχι και τρομερά πολλά μόρια. Αυτή ήταν απλώς μια εύκολη χρονιά; Έχεις καμιά εικόνα τι αναμένεται για την επόμενη;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2015, 05:25:09 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Απ'ότι είδα φέτος είχαν ανοίξει θέσεις για ΠΕ03 με όχι και τρομερά πολλά μόρια. Αυτή ήταν απλώς μια εύκολη χρονιά; Έχεις καμιά εικόνα τι αναμένεται για την επόμενη;

Κοίταξε από μόρια κλπ δεν τα παρακολουθώ, γιατί είμαι Θεσσαλονικιός και υπηρετώ αλλού και στην ειδικότητα μου δεν υπάρχει περίπτωση, οπότε δεν θέλω να το παρακολουθώ και να απογοητεύομαι. Πάντως αν δεν έχεις προκαταλήψεις (έχει σαφώς περισσότερη φτώχεια και αλλοδαπούς, τσιγγάνους κλπ) και δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος (πχ εργασία συζύγου ανατολικά) ως περιοχή εργασίας και διαμονής εγώ θα πρότεινα τη δυτική Θεσσαλονίκη (Β Θεσσαλονίκης), καθώς είναι και σαφώς φθηνότερη. Δυτικά μπορείς να νοικιάσεις ένα αξιοπρεπέστατο διαμέρισμα με όχι πάνω από 250 ευρώ, όταν στα ανατολικά ούτε την τουαλέτα δε νοικιάζεις με αυτό το ποσό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:52:39 »

Αποσυνδεδεμένος lpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2015, 08:04:32 μμ »
Ok σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2015, 08:27:58 μμ »
Σιγά μην θέλει και 1000 € για μια τουαλέτα στα ανατολικά. Ήμαρτον! Φθηνά διαμερίσματα υπάρχουν παντού. Συμβουλή μου δήλωσε Α΄ Θεσσαλονίκης καθώς οι αποστάσεις είναι πολύ μικρότερες ακόμα και για το πιο απομακρυσμένο χωριό. Στη Β΄ Θεσσαλονίκης μπορεί να είσαι αρκετά μακριά. Ούτε αυτό με τους αλλοδαπούς ισχύει απόλυτα. ΟΚ Πανόραμα, Καλαμαριά μπορεί να μην έχει ξένους, στο κέντρο όμως και στα χωριά  ανατολικά έχει εξίσου πολλούς με τα δυτικά. Και πάλι στα δυτικά υπάρχουν καλές περιοχές. Όπως σου είπα όμως καλύτερα βάλε Α λόγω κοντινών αποστάσεων από την πόλη.

Αποσυνδεδεμένος lpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2015, 08:43:34 μμ »
Δε με πειράζουν οι αλλοδαποί, μπορώ να σου πω το προτιμώ από σχολείο που όλοι πάνε φροντιστήριο και δε σου δίνει κανείς σημασία, απλά με βολεύει το κέντρο λόγω παιδιού που φοιτά στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Απ'ότι είδα στη Χρυσή Ευκαιρία δεν είναι και άπιαστα τα ενοίκια, αλλά από ότι καταλαβαίνω και οι αποστάσεις μέσα στην πόλη είναι λογικές. Βλέπουμε...
Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:43:15 μμ »
Είμαι από Θεσ/νίκη αλλά όχι της ειδικότητας σου οπότε δεν παρακολουθώ τις 'βάσεις' μορίων αλλά σίγουρα μπορώ να σου πω η Θεσ/νίκη είναι μία από τις δυσκολότερες περιοχές για μετάθεση - όπως και γενικά η κεντρική Μακεδονία - για τους περισσότερους κλάδους ειδικά με τις λιγοστές μεταθέσεις των τελευταίων ετών. Δεν ξέρω βέβαια τα μόρια σου. Αναρωτιέμαι όμως μήπως να ξανασκεφτείς τη μόνιμη υπηρεσιακή μεταβολή εκεί και να αιτηθείς απόσπαση;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση στη Θεσσαλονίκη ΠΕ03
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:47:59 μμ »
Δε με πειράζουν οι αλλοδαποί, μπορώ να σου πω το προτιμώ από σχολείο που όλοι πάνε φροντιστήριο και δε σου δίνει κανείς σημασία, απλά με βολεύει το κέντρο λόγω παιδιού που φοιτά στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Απ'ότι είδα στη Χρυσή Ευκαιρία δεν είναι και άπιαστα τα ενοίκια, αλλά από ότι καταλαβαίνω και οι αποστάσεις μέσα στην πόλη είναι λογικές. Βλέπουμε...
Ευχαριστώ και πάλι!

Γι' αυτό σε ρώτησα αν υπάρχει κάποιος λόγος. Προφανώς για το Παν. Μακεδονίας προτιμότερο να μείνεις Κέντρο ή και προς Τούμπα, Τριανδρία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 259

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.