*

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16  (Αναγνώστηκε 73140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fason

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:17:12 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ και θέλω να κάνω αίτηση για αναπληρωτής -ωρομίσθιος για πρώτη φορά. Έχω λοιπόν κάποιες απορίες επί του θέματος :
Πρώτον τι διαφορά έχει ο αναπληρωτής από τον ωρομίσθιο και δεύτερον γιατί στον "κωδικό κλάδου ειδικότητας" 17.06 (της εγκυκλίου 2015-16) ενώ στην στήλη "παιδαγωγική επάρκεια" έχει την ένδειξη "οχι", στην δίπλα στήλη των απαιτούμενων προσόντων αναφέρει "Πτυχίο Μηχανολογίας...........ΚΑΙ Πτυχίο παιδαγωγικών σπουδών της ΑΣΠΑΙΤΕ....... ;
Επίσης αν κατάλαβα καλά, στις παραπομπές Νο 1α και 1β (στο τέλος του πίνακα με τις ειδικότητες) αναφέρεται ότι η παιδαγωγική επάρκεια είναι υποχρεωτικό προσόν μόνο για τους τρίτεκνους αναπληρωτές (στις ειδικότητες που απαιτείται) ενώ για τους υπόλοιπους όχι. Με ποιά λογική ισχύει αυτό ρε παιδιά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:25:46 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:53:24 πμ »
Fason στην εκπαίδευση δεν είσαι ΤΕ, αλλά ΠΕ17.06.

Ο αναπληρωτής είναι μισθωτός και πληρώνεται με μηνιαίο μισθό. Ο αναπληρωτής ΑΚΩ (Αναπληρωτής Κανονικού Ωραρίου) διδάσκει 23 ώρες την εβδομάδα και παίρνει 25 ένσημα το μήνα. Ο αναπληρωτής ΑΜΩ (Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου) διδάσκει όσες ώρες του ανατεθούν από 9 μέχρι 16. Πληρώνεται τα x/23 και παίρνει τόσα ένσημα όσες και οι μέρες που απασχολείται μέσα στο μήνα (ανεξάρτητα αν τύχει κάποιες από αυτές να είναι αργίες).

Ο ωρομίσθιος πληρώνεται σύμφωνα με τις πραγματικές ώρες που δίδαξε. Τις αργίες και τις διακοπές και δεν πληρώνεται.
Παίρνει τόσα ένσημα, όσες είναι και οι πραγματικές μέρες που δίδαξε!

Δεν είναι απαραίτητο προσόν η παιδαγωγική επάρκεια για να κάνεις αίτηση. Φυσικά όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια προηγούνται των άλλων. Ούτε για τους τρίτεκνους είναι απαραίτητη η παιδαγωγική επάρκεια. Αλλά για να τύχουν της ρύθμισης να προσλαμβάνονται σε ποσοστό 20% των αναπληρωτών, οι τρίτεκνοι πρέπει να έχουν παιδαγωγική επάρκεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 12:56:34 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 30, 2015, 07:48:42 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ και θέλω να κάνω αίτηση για αναπληρωτής -ωρομίσθιος για πρώτη φορά. Έχω λοιπόν κάποιες απορίες επί του θέματος :
Πρώτον τι διαφορά έχει ο αναπληρωτής από τον ωρομίσθιο και δεύτερον γιατί στον "κωδικό κλάδου ειδικότητας" 17.06 (της εγκυκλίου 2015-16) ενώ στην στήλη "παιδαγωγική επάρκεια" έχει την ένδειξη "οχι", στην δίπλα στήλη των απαιτούμενων προσόντων αναφέρει "Πτυχίο Μηχανολογίας...........ΚΑΙ Πτυχίο παιδαγωγικών σπουδών της ΑΣΠΑΙΤΕ....... ;
Επίσης αν κατάλαβα καλά, στις παραπομπές Νο 1α και 1β (στο τέλος του πίνακα με τις ειδικότητες) αναφέρεται ότι η παιδαγωγική επάρκεια είναι υποχρεωτικό προσόν μόνο για τους τρίτεκνους αναπληρωτές (στις ειδικότητες που απαιτείται) ενώ για τους υπόλοιπους όχι. Με ποιά λογική ισχύει αυτό ρε παιδιά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εννοεί ότι ΟΧΙ το πτυχίο σου αυτό καθεαυτό δε σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια
και ότι για να έχεις τα πλήρη προσόντα του κλάδου πρέπει να έχεις το πτυχίο σου ΚΑΙ Πτυχίο παιδαγωγικών σπουδών της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Βέβαια όπως πολύ σωστά είπε και ο συνάδελφος Lasid, μπορείς να κάνεις αίτηση και χωρίς πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά κατατάσσεσαι μετά από αυτούς που έχουν την ΑΣΠΑΙΤΕ, επειδή υποτίθεται είσαι underqualified. Αυτό το βλέπεις και στη σχετική παραπομπή που υπάρχει εκεί που λέει "ΚΑΙ Πτυχίο παιδαγωγικών σπουδών της ΑΣΠΑΙΤΕ"

Αποσυνδεδεμένος Fason

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 30, 2015, 10:47:54 πμ »
Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις,

Είναι δική μου επιλογή το αν θα απασχοληθώ ως αναπληρωτής ΑΚΩ, ΑΜΩ ή ωρομίσθιος ή ότι σου κάτσει ανάλογα με τις ανάγκες  του σχολείου που θα σε πάρουν;

Και κάτι χαζό, διαβάζοντας την εγκύκλιο είδα ότι τα βασικά δικαιολογητικά είναι φωτοαντίγραφα της ταυτότητας, αφμ, του πτυχίου (+ αναγνώριση σε περίπτωση απόκτησής του στο εξωτερικό) , διδακτική επάρκεια (για όποιον έχει) και πιστοποιητικό οικ. κατάστασης για τους τρίτεκνους/πολύτεκνους, μου ξεφεύγει κάτι σημαντικό;   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:25:46 »

Αποσυνδεδεμένος eco1987

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 30, 2015, 11:58:53 πμ »
Εγώ ήθελα να ρωτήσω, κάποιος που άντε έχει παρει την παιδαγωγική επάρκεια, αλλά δεν έχει προυπηρεσία (προφανώς γιατί δεν άσκησε ποτέ το συγκεκριμένο επάγγελμα δλδ να διδάξει σε σχολείο) , πώς μπορεί να έχει πιθανότητες να επιλεγεί από τους πίνακες και τελικά να διδάξει? Απ'ότι με έχουν ενημερώσει και συνάδελφοι, χωρίς προυπηρεσία μπαίνεις στους πίνακες μηδενικής από όπου αποκλείεται να σε τραβήξουν διότι τραβάνε από τους πίνακες προυπηρεσίας σωστά?? Ειδικά για τις δικές μας ειδικότητες που παίρνουν ελάχιστα άτομα...Εγώ είμαι ΠΕ 18.02

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:44:13 μμ »
Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις,

Είναι δική μου επιλογή το αν θα απασχοληθώ ως αναπληρωτής ΑΚΩ, ΑΜΩ ή ωρομίσθιος ή ότι σου κάτσει ανάλογα με τις ανάγκες  του σχολείου που θα σε πάρουν;
Παρακαλώ Fason

Αν δηλώσεις μόνο ΑΚΩ, μόνο ως ΑΚΩ μπορούν να σε προσλάβουν. Αν δηλώσεις και ΑΚΩ και ΑΚΩ, παίζει ρόλο πόσες ώρες θα είναι το κενό που θα πετύχεις. ΑΜΩ κατά προτίμηση δηλώνουμε κάπου κοντά, γιατί δεν είναι δυνατόν να πας μακριά και να πληρώνεις και ενοίκια με τον μισθό του ΑΜΩ.

Τους πρώτους μήνες του έτους προσλαμβάνουν αναπληρωτές. Ωρομισθίους προσλαμβάνουν συνήθως μετά την Πρωτοχρονιά. Αλλά ακόμα και τότε αν σε πάρουν ΑΚΩ, ενώ είσαι ωρομίσθιος, φυσικά αφήνεις την ωρομισθία και πηγαίνεις στον τόπο αναπλήρωσης!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:50:18 μμ »
Εγώ ήθελα να ρωτήσω, κάποιος που άντε έχει παρει την παιδαγωγική επάρκεια, αλλά δεν έχει προυπηρεσία (προφανώς γιατί δεν άσκησε ποτέ το συγκεκριμένο επάγγελμα δλδ να διδάξει σε σχολείο) , πώς μπορεί να έχει πιθανότητες να επιλεγεί από τους πίνακες και τελικά να διδάξει? Απ'ότι με έχουν ενημερώσει και συνάδελφοι, χωρίς προυπηρεσία μπαίνεις στους πίνακες μηδενικής από όπου αποκλείεται να σε τραβήξουν διότι τραβάνε από τους πίνακες προυπηρεσίας σωστά?? Ειδικά για τις δικές μας ειδικότητες που παίρνουν ελάχιστα άτομα...Εγώ είμαι ΠΕ 18.02
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να έχεις πιθανότητες. Απλώς κάνεις την αίτηση και περιμένεις. Αν θέλεις να αυξήσεις τις πιθανότητές σου να αποκτήσεις την πρώτη σου προϋπηρεσία, δηλώνεις ως περιφέρεια για ωρομισθία, εκείνη που έχει τις περισσότερες ανάγκες. Αυτό σημαίνει ότι θα χρηματοδοτήσεις από την τσέπη σου την αλλαγή πίνακα. Παλιότερα μπορεί να άξιζε...τώρα, όμως, που η εκπαίδευση δεν προσλαμβάνει πολύ κόσμο και δεν διορίζει, θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να κάνεις τέτοιες θυσίες.

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 22, 2015, 12:18:03 μμ »
Πως βλέπετε παιδιά οι εκλογές να επηρεάζουν χρονικά την πρόσληψη Α' φάσης τεχνικών ειδικοτήτων;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 22, 2015, 04:27:08 μμ »
Πως βλέπετε παιδιά οι εκλογές να επηρεάζουν χρονικά την πρόσληψη Α' φάσης τεχνικών ειδικοτήτων;

εννοειται

Αποσυνδεδεμένος maxd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π12.02 ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 28, 2015, 06:32:20 μμ »
Χαιρετώ τους συναδέλφους!
Είμαι νέα στον χώρο, έκανα πρώτη φορά αίτηση φέτος (και θα την ξανακάνω όπως φαίνεται...). Προσπάθησα να δω από τo e-aitisi τους πίνακες διορισμών και τους πίνακες κατάταξης προηγούμενων ετών. Θεωρώ ότι δεν έχω και πολλές ελπίδες, καθώς δεν έχω ακόμα πιστοποίηση παιδαγωγικής επάρκειας. Έχω όμως επιλέξει το 'κουτάκι' ΠΑΝΤΟΥ... κι όπου με βγάλει. Ίσως πουθενά προς το παρόν...
Οι παλαιότεροι συνάδελφοι, έχετε κάποια εκτίμηση πώς θα κινηθεί η φετινή χρονιά;
Θα ήθελα αν υπάρχει συνάδελφος Π12, να μου πει μια γνώμη για τις αναθέσεις μαθημάτων, και το κλίμα στην τεχνική εκπαίδευση, δηλαδή τι δυσκολίες αντιμετωπίζουμε.
Για τα γενικά (καθυστερήσεις πληρωμών, δαπάνες διαβίωσης 'εκτός έδρας' κλπ) έχω μπει στο κλίμα διαβάζοντας και σε άλλα θέματα του forum.

Δουλεύω ως ελεύθερος επαγγελματίας από το 1998. Είμαι ακόμα (!) στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν κληθώ κάποια στιγμή, πρέπει να διακόψω το ελεύθερο επάγγελμα; Δεν θεωρώ ότι είναι εμπορική δραστηριότητα η παροχή υπηρεσιών με μπλοκάκι. Θα έχω πρόβλημα να κρατήσω τα βιβλία μου ανοιχτά για τις 2-3 εκκρεμότητες που έχω; (Δηλαδή να κλείσω κάτι ν4178/13).

καλό απόγευμα

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 28, 2015, 07:41:21 μμ »
εχω την εντυπωση αν σε παρουν φετος δεν φευγεια απο το ταμειο σου αλλα η β/θμια σου πληρωνει το ταμειο με κρατηση απο το μισθο. Δεν τα ξερω και καλο δεν ειμαι στη δικη σου ειδικοτητα αλλα εχωτην εντυπωση αυτο ισχυει

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 28, 2015, 07:54:29 μμ »
maxd καλώς ήρθες στο pde.

Όπως αναφέρει η προκήρυξη υποψήφιων αναπληρωτών δεν μπορεί να προσληφθεί κάποιος και να διατηρεί την έναρξη που έχει στην εφορία.

Στην ειδικότητά σου δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση στην εκπαίδευση...και φέτος αναμένουμε μείωση προσλήψεων.
Εφόσον δεν έχεις προϋπηρεσία και παιδαγωγική επάρκεια, δεν έχεις πιθανότητες να προσληφθείς.
Συγνώμη αν σε απογοητεύω, αλλά δε θέλω να έχεις την προσδοκία και τελικά να μην προσληφθείς!

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 28, 2015, 08:20:37 μμ »
Lasid νομιζω κρατανε τσεμεδε εχω παραδειγμα συναδελφου οσο ηταν αναπληρωτης του εκαναν κρατησεις για το ταμειο αυτο

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών τεχνικών ειδικοτήτων 2015-16
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 28, 2015, 08:47:24 μμ »
Lasid νομιζω κρατανε τσεμεδε εχω παραδειγμα συναδελφου οσο ηταν αναπληρωτης του εκαναν κρατησεις για το ταμειο αυτο

Άλλο το ταμείο, που θα έχει ασφάλιση΄και στο ΤΣΜΕΔΕ ως μισθωτός πλέον και άλλο δραστηριότητα ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα πρέπει να διακόψει κάθε δραστηριότητα ως ελ. επαγγελματίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.