*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 346728 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #756 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 01:18:54 μμ »
Να ρωτήσω κάτι ; Οι νηπιαγωγοί έχουν κανει πρπσφυγη κατα του οριστικού πίνακα αναπληρωτών και έχουν κανει και ασφαλίστηκα και προσωρινή διαταγη .. Αυτα ειναι μέτρα απο όσο γνωρίζω που μπλοκάρουνε τον πίνακα .. Γνωρίζει κανεις μηπως ειμαι αυτός ο λόγος της καθυστέρησης της β φάσης ;;

Δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο. 'Αλλωστε ασφαλιστικα για τους πίνακες είχαν καταθέσει και οι 222 επιτυχόντες του ΑΣΕΠ προκειμένου να προτάσσονται στους πίνακες, αλλά τα έχασαν, καθώς προφανώς κρίθηκε ότι για λόγους δημοσίου συμφέροντος δεν μπορεί να καθυστερήσει η διαδικασία προσλήψεων. Η κύρια δίκη τους παρεμπιπτόντως έχει προγραμματιστεί για μεθαύριο, αν και μάλλον θα καθυστερήσει αρκετά η απόφαση. Κάτι παρόμοιο πιστεύω θα γίνει και με τις νηπιαγωγούς. Κατά πάσα πιθανότητα θα χάσουν για τον ίδιο λόγο τα ασφαλιστικά, αλλά τουλάχιστον μέχρι του χρόνου θα έχουν εκδικαστεί οι δίκες τους και θα ξέρουμε τι θα γίνεται με τους πίνακες. Καλό είναι να παρακολουθούμε την εξέλιξη των δύο δικών, γιατί μάλλον από αυτές θα εξαρτηθεί πλέον όχι μόνο η διαμόρφωση των πινάκων αναπληρωτών, αλλά και το νέο σύστημα διορισμού των επόμενων χρόνων. Με τόσες αυθαιρεσίες τόσα χρόνια από το υπουργείο και τόσες αδικημένες ομάδες, μάλλον μόνο τα δικαστήρια έχουν μείνει για να μας δώσουν λύση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:55 »

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #757 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 01:20:22 μμ »
Lenaki σε χασαμε...που ειστε ολοι εσεις οι περσινοι??????εξοικονομηση χρηματων μαλλον?

Ούσα έγκυος έχω αρκετό τρέξιμο... Τώρα μπαίνω σε μια σειρά γι' αυτό είμαι και πιο ενεργή...
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #758 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 01:24:03 μμ »
Ούσα έγκυος έχω αρκετό τρέξιμο... Τώρα μπαίνω σε μια σειρά γι' αυτό είμαι και πιο ενεργή...

Με το καλό το μωράκι σου :)

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #759 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 01:30:50 μμ »
Πάντως το ζήτημα της καθυστέρησης των φάσεων είναι απαράδεκτο και οι δικαιολογίες τους επιεικώς άστοχες. Πρόπερσι η παράλληλη είχε βγει την ίδια μέρα με την ένταξη συν ότι σε αυτή την φάση δεν μπορεί να φτάσει η παράλληλη ούτε στους ΠΕ 70 ούτε στους ΠΕ 60, που είπε ο Μπράτης ότι δηλώνουν το κουτάκι της παράλληλης. Σε επόμενες φάσεις ίσως είναι πιθανό. Η δε β' φάση της γενικής καθυστερεί προφανώς μόνο κ μόνο για να εξοικονομήσουν κ άλλες πιστωσεις, καθώς τα κενά τα γνωρίζουν σίγουρα, το ΠΔΕ είναι διαθέσιμο προ πολλού κ απλά κωλυσιεργούν λες και είναι ακατόρθωτο να τρέχουν πάνω από ένα πρόγραμμα την εβδομάδα >:( Τις προηγούμενες χρονιές μια χαρά έτρεχε το σύστημα συχνά ταυτόχρονα για Αβαθμια κ Ββαθμια ή για φάση δασκάλων και ειδικοτήτων ή για ειδική κ παράλληλη. Φέτος αποφάσισαν ότι χρειάζονται το χρόνο τους λες και όλα μέχρι τώρα τα έχουν λειτουργήσει ρολόι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:55 »

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #760 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 01:39:12 μμ »
Με το καλό το μωράκι σου :)

 Να 'σαι καλά!!!
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #761 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 02:56:59 μμ »
Καλησπέρα και πάλι..ήθελα να σας ρωτήσω αν κανενασ απο εσας ειναι πε70.50 και έχει απενεργοποιήσει την αίτηση του.. εγω ειμαι και το σκεφτομαι ...

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #762 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 03:01:07 μμ »
Καλησπέρα και πάλι..ήθελα να σας ρωτήσω αν κανενασ απο εσας ειναι πε70.50 και έχει απενεργοποιήσει την αίτηση του.. εγω ειμαι και το σκεφτομαι ...


Μην βιαστείς...Κάπου διάβασα χθες ότι κάποιοι το έκαναν αλλά δεν υπήρχε λόγος...Θα το ψαξω μπας και το βρω
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #763 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 03:05:01 μμ »
Το βρήκα στο fb...

Για όσους ρωτάτε.
Πέρσι ψηφίστηκε νόμος με τον οποίο η προϋπηρεσία ως ΠΕ70.50 μετράει κανονικά και στους ΠΕ70.
Αυτός ο νόμος ίσχυε και στις αιτήσεις αναπληρωτών. Αυτός ο νόμος θα ισχύει και την Τετάρτη που θα προσληφθεί η μεγάλη μάζα των ΠΕ70.50.
Άρα δεν μπορεί να μην ισχύσει και στη φετινή προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή.
Πρέπει και μπορεί να προσμετρηθεί και στους πίνακες γενικής του επόμενου καλοκαιριού.
Το τι θα γίνει από εκεί και πέρα είναι άλλο θέμα.
Πάντως η διαβούλευση, η γενική συνέλευση της ΔΟΕ και ο κ. Κουράκης είχαν δώσει μήνυμα προσμέτρησης κανονικά.
Αυτά δείχνουν το δρόμο για το νέο νομοσχέδιο ή για επιχειρήματα δικαίωσης όσων προσληφθούν την Τετάρτη.


και σήμερα συνεχίζει...

Σύμφωνα με επίσημη ενημέρωση από το υπουργείο παιδείας, η φετινή προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή θα μετρήσει κανονικά την επόμενη χρονιά και στη γενική.
Ως εκ τούτου δε χρειάζεται να απενεργοποιήσετε την αίτηση για ΠΕ70.50.
41 συνάδελφοι τρομοκρατήθηκαν και το έκαναν τελικά.
Αυτοί δε θα μπορέσουν να την ενεργοποιήσουν εκ νέου.
Ζητήσαμε να βγει και επίσημη ανακοίνωση από το υπουργείο.
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #764 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 03:57:24 μμ »
Καλησπέρα και πάλι..ήθελα να σας ρωτήσω αν κανενασ απο εσας ειναι πε70.50 και έχει απενεργοποιήσει την αίτηση του.. εγω ειμαι και το σκεφτομαι ...

Είμαι και εγώ ΠΕ 70.50 σε σχετικά καλή σειρά. Όπως είδες και στην παραπάνω ανάρτηση ο νόμος αυτή τη στιγμή μετράει την προϋπηρεσία και στους δύο πίνακες. Στο πολυνομοσχέδιο είχαν σκοπό να το αλλάξουν, αλλά όχι με αναδρομική ισχύ. Μετά τη διαβούλευση μάλιστα είχαν δεσμευτεί από το υπουργειο ότι θα αποσύρουν πλήρως τη διάταξη για διαχωρισμό της προϋπηρεσίας. Οι πληροφορίες λένε ότι αυτό τελικά δεν έγινε -για διάφορους λόγους- όμως αυτό δε σημαίνει ότι έχουν καταλήξει κάπου, καθώς κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποτέ με το υπουργείο και τις αλλαγές των προσώπων. Κατά την καθαρά προσωπική μου άποψη η αναδρομική ισχύ είναι δύσκολο να περάσει καθώς θα εκπέσει από τα δικαστήρια, αν κάποιοι την προσβάλουν -και να είσαι σίγουρη ότι είναι αρκετοί αυτοί που θα το κάνουν και που ήδη έχουν αγωνιστεί αθόρυβα σε αυτή την κατεύθυνση. Βασισμένη σε αυτό εγώ δεν θα απενεργοποιήσω την αίτηση, όμως αυτό εξαρτάται καθαρά από τη θέση που έχει ο καθένας μας στους πίνακες και τις πιθανότητες να δουλέψει στις περιοχές που επέλεξε. Οι φίλες μου για παράδειγμα προτιμούν να μη ρισκάρουν και να την απενεργοποιήσουν. Να προσθέσω επίσης ότι βρίσκω ύποπτη τη δημοσίευση του Καψαλάκη τη δεδομένη στιγμή λίγες μέρες πριν τις προσλήψεις, η οποία και προκάλεσε όλο αυτόν τον καταιγισμό απενεργοποιήσεων χωρίς να δώσει απολύτως καμία απάντηση ως προς το που βασίζει τις πληροφορίες του ή τουλάχιστον να απαντήσει στα ερωτήματα που του τέθηκαν κάτω από τα ποστ του. Και επειδή ο συγκεκριμένος βιάζεται να ανεβάσει κάποιες ειδήσεις χωρίς να τις διασταυρώσει και συχνά μάλισταν τις μεταφέρει λανθασμένα -το ίδιο έγινε και προ ημερών με τις περίφημες πιστώσεις της ειδικής από το ΠΔΕ- δεν μπορώ να βασιστώ στη δική του αίσθηση για την εξέλιξη των γεγονότων. Από εκεί και πέρα ο καθένας ενημερώνεται, ψάχνει και διαμορφώνει τη δική του άποψη για το θέμα ανάλογα με τις πιθανότητες πρόσληψης του, τις επιθυμίες του και την μέχρι τώρα γνώση και εμπειρία του από τα εκπαιδευτικά πράγματα. Ό,τι και αν αποφασίσεις απλά κοίτα να μη βιαστείς, καθώς η παράλληλη τελικά θα αργήσει, οπότε και πράξε κατά τη δική σου κρίση.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #765 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 04:12:19 μμ »
Εχεις δίκιο και εγω ετσι σκέφτηκα όπως εσυ .. Ειδικά αυτο με τον Καψαλακη  με προβλημάτισε ιδιαίτερα .. Εγω στους πε70.50 εχω σειρά 2318 νομιζω κάπου εκει .. Πιστεύω δεν ειναι πολυ καλή η σειρά μου καη μαλλον δεν πρόκειται να με πάρουνε γιατι έβαλα μονο 2 περιοχές στην ειδική β Ελλάδα κιόλας .. Μακάρι να βγει πρώτα η β φαση πε70  γιατι το εχω μια αγωνία αυτο το θέμα ...

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #766 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 04:21:51 μμ »
Επειδή πολλοί συνάδελφοι ακόμα αγωνιούν και ρωτούν, σας ενημερώνω ότι η προφορική (ας ελπίσουμε και τελική) διαβεβαίωση του υπουργείου είναι ότι δεν θα υπάρχει η διάταξη στο πολυνομοσχέδιο, που θα κατατεθεί στη βουλή, για το διαχωρισμό της προυπηρεσίας στους πίνακες της ειδικής και γενικής αγωγής για τους πε70.5 και πε60.5. Επομένως θα συνεχιστή το καθεστώς που υπάρχει μέχρι σήμερα.
Στη συνάντηση που θα έχουμε ως ΔΣ της ΔΟΕ με τον υπουργό παιδείας θα τεθεί, εκ νέου, μαζί με όλα τα υπόλοιπα ζητήματα που αφορούν το δημόσιο σχολείο.

TΡΟΥΛΗΣ. μελος Δ.Σ ΔΟΕ

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #767 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 05:34:25 μμ »
Εχεις δίκιο και εγω ετσι σκέφτηκα όπως εσυ .. Ειδικά αυτο με τον Καψαλακη  με προβλημάτισε ιδιαίτερα .. Εγω στους πε70.50 εχω σειρά 2318 νομιζω κάπου εκει .. Πιστεύω δεν ειναι πολυ καλή η σειρά μου καη μαλλον δεν πρόκειται να με πάρουνε γιατι έβαλα μονο 2 περιοχές στην ειδική β Ελλάδα κιόλας .. Μακάρι να βγει πρώτα η β φαση πε70  γιατι το εχω μια αγωνία αυτο το θέμα ...

Κ εγώ 2 νομούς στη Β. Ελλάδα έχω βάλει και γι' αυτό πιστεύω ότι δεν θα είμαι μέσα στην α' φάση της παράλληλης. Ο πινακάς λογικά με κάποιες προσπεράσεις θα με φτάσει, είμαι περίπου στο 1120, αλλά δεν πιστεύω ότι μέχρι το τέλος θα έχουν μείνει κενά στη Β. Ελλάδα. Βασικά το ίδιο πιστεύω και για τη γενική στην περίπτωση μου. Γι' αυτό λέω ότι ο καθένας κρίνει και με βάση τα δικά του δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #768 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 05:42:30 μμ »
Επειδή πολλοί συνάδελφοι ακόμα αγωνιούν και ρωτούν, σας ενημερώνω ότι η προφορική (ας ελπίσουμε και τελική) διαβεβαίωση του υπουργείου είναι ότι δεν θα υπάρχει η διάταξη στο πολυνομοσχέδιο, που θα κατατεθεί στη βουλή, για το διαχωρισμό της προυπηρεσίας στους πίνακες της ειδικής και γενικής αγωγής για τους πε70.5 και πε60.5. Επομένως θα συνεχιστή το καθεστώς που υπάρχει μέχρι σήμερα.
Στη συνάντηση που θα έχουμε ως ΔΣ της ΔΟΕ με τον υπουργό παιδείας θα τεθεί, εκ νέου, μαζί με όλα τα υπόλοιπα ζητήματα που αφορούν το δημόσιο σχολείο.

TΡΟΥΛΗΣ. μελος Δ.Σ ΔΟΕ

Και εγώ αυτή την ενημέρωση είχα, αλλά είναι απολύτως λογικό να είμαστε όλοι διστακτικοί ως προς το τι και ποιον να πιστέψουμε, καθώς δυστυχώς πολλές φορές το υπουργείο αυτοαναιρείται. Θα δείξει, καθώς το θέμα έχει πολλές προεκτάσεις για τις οποίες αμφιβάλλω ότι υπάρχει ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #769 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:03:35 μμ »
Η διάταξη εχει αφαιρεθεί μετά τις αντιδράσεις των μεταπτυχιακων, κατά τη γνώμη μου κακώς, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Πάντως και στην υποθετική περίπτωση που ενταχθεί στο ν/σ δε θα έχει αναδρομική ισχύ-θα ισχύσει από του χρόνου αφού προβλέπει ποσόστωση στις προσλήψεις των ΠΕ70.50 πράγμα που δε συνέβει φετος.
Και οπως ειναι τα δεδομένα,1 μερα διαφορα στις προσλήψεις σημαίνει εκατοντάδες θέσεις στον πίνακα ψηλότερα, το λέω αυτο για το σενάριο που γίνει πρώτα η παράλληλη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.