*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 346605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #966 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 01:00:48 πμ »
Αυτό το μπάχαλο με την παράλληλη στήριξη έπρεπε να είχε σταματήσει από παλιά. Δεν μπορεί τώρα το σύστημα να προσπερνάει τόσα άτομα και να προσλαμβάνει ΠΕ 70.50 με μεταπτυχιακά που στον πίνακα γενικής βρίσκονται στο 3700 και στον ειδικής στο 2000 και να πιάνουν ,,καλές,, περιοχές....και  στη συνέχεια να τους μετράει και στον γενικής. Έπρεπε να πάρει παράλληλη με την ροή του πίνακα γενικής, ύστερα από τους ΠΕ 71 και να σταματήσουν τα παραθυράκια.
Γιατί να μετρήσει η προυπηρεσία της κυρίας 2000 της ειδικής στον γενικής που έχει σειρά 3700?????
Και κάθε χρονιά να σκαρφαλώνει λίγο πιο πάνω. Δηλαδή οι ΠΕ 70 είναι οι πιο άξιοι της μοίρας τους.

Εγώ λέω> κατάργηση του ΠΕ 70.50 και πρόσληψη παράλληλης μέσω πίνακα γενικής (για όσους θέλουν). Για ένα πιο δίκαιο σύστημα προσλήψεων. Γιατί κάποια στιγμή σε 2-3 χρόνια δεν θα υπάρχουν πλέον ΠΕ 70.50, αλλά αυτοί θα έχουν βρεθεί στον γενικής χωρίς να έχουν δυλέψει στον γενικής. Δηλαδή νιώθουν βολεμένοι τώρα....αλλά όταν γίνουν μόνιμοι διορισμοί γιατί να μπουν αφού έκαναν το παν για να δουλεύουν σαν ΠΕ70.50.
Τονίζω ότι αυτοί που μπήκαν με προυπηρεσία στον ειδικής ας έχουν άλλη ρύθμιση.
Αυτοί όμως που πετάχτηκαν μπροστά έτσι ας διαγραφεί η προυπρεσία τους από τον πίνακα γενικής (αναπληρωτών και διορισμού)

ΥΓ> Τα νούμερα πιο πάνω είναι εντελώς τυχαία. ;)

Καλησπέρα! Λοιπόν το θέμα της ειδικής είναι πολύπλοκο, θα επιστρέψω για σχολιασμό κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο, γιατί ανοίξατε κ πολλά θέματα :)
Εγώ φεύγω παράλληλη και φέτος, οπότε μπορείτε να με διαγράψετε και επισήμως, ήμουν το 2600 στη γενική , αν θυμάμαι σωστά. Από όσο πρόλαβα να δω τις προσλήψεις, μάλλον φύγαμε αρκετοί με προϋπηρεσίες στον πίνακα γενικής. Εύχομαι καλή συνέχεια και καλή υπομονή για τους υπόλοιπους. Εγώ θα μείνω εδώ για να τα λέμε, γιατί όπω και να το κάνουμε είστε καλή παρέα και καταλαβαίνετε καλύτερα τις αγωνίες μας και τις μ....... του υπουργείου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #967 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 01:13:18 πμ »
Τελείωσαν τα βάσανα σου εσένα !!😊 :) Καλή τοποθέτηση να εχεις !!!  :)

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #968 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 01:25:03 πμ »
Τελείωσαν τα βάσανα σου εσένα !!😊 :) Καλή τοποθέτηση να εχεις !!!  :)

Σ' ευχαριστώ πολύ! Αν και όλοι ξέρουμε ότι σ' αυτό το επάγγελμα αυτή η χαρά είναι τελείως προσωρινή και κάθε χρόνο η αγωνία μας ξανά προς τη δόξα τραβά! Ας ευχηθούμε στο μόνιμο διορισμό μας και ας έχει καταντήσει ανέκδοτο η ευχή :D

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #969 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 01:32:59 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ! Αν και όλοι ξέρουμε ότι σ' αυτό το επάγγελμα αυτή η χαρά είναι τελείως προσωρινή και κάθε χρόνο η αγωνία μας ξανά προς τη δόξα τραβά! Ας ευχηθούμε στο μόνιμο διορισμό μας και ας έχει καταντήσει ανέκδοτο η ευχή :D

Εχεις απόλυτο δίκιο !! Χαιρόμαστε για 8-9 μήνες και μετα παλι αγωνία !!! Δεν μπορει μα συνεχιστεί για πολυ ακομη αυτο !!! Εύχομαι έστω του χρόνου να γίνει ένας μεγάλος διορισμός να βρούμε το δίκιο μας οι παλιοί και να ανοίξει και ο δρόμος για τους καινούργιους !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #970 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 01:34:32 πμ »
Αυτό το μπάχαλο με την παράλληλη στήριξη έπρεπε να είχε σταματήσει από παλιά. Δεν μπορεί τώρα το σύστημα να προσπερνάει τόσα άτομα και να προσλαμβάνει ΠΕ 70.50 με μεταπτυχιακά που στον πίνακα γενικής βρίσκονται στο 3700 και στον ειδικής στο 2000 και να πιάνουν ,,καλές,, περιοχές....και  στη συνέχεια να τους μετράει και στον γενικής. Έπρεπε να πάρει παράλληλη με την ροή του πίνακα γενικής, ύστερα από τους ΠΕ 71 και να σταματήσουν τα παραθυράκια.
Γιατί να μετρήσει η προυπηρεσία της κυρίας 2000 της ειδικής στον γενικής που έχει σειρά 3700?????
Και κάθε χρονιά να σκαρφαλώνει λίγο πιο πάνω. Δηλαδή οι ΠΕ 70 είναι οι πιο άξιοι της μοίρας τους.

Εγώ λέω> κατάργηση του ΠΕ 70.50 και πρόσληψη παράλληλης μέσω πίνακα γενικής (για όσους θέλουν). Για ένα πιο δίκαιο σύστημα προσλήψεων. Γιατί κάποια στιγμή σε 2-3 χρόνια δεν θα υπάρχουν πλέον ΠΕ 70.50, αλλά αυτοί θα έχουν βρεθεί στον γενικής χωρίς να έχουν δυλέψει στον γενικής. Δηλαδή νιώθουν βολεμένοι τώρα....αλλά όταν γίνουν μόνιμοι διορισμοί γιατί να μπουν αφού έκαναν το παν για να δουλεύουν σαν ΠΕ70.50.
Τονίζω ότι αυτοί που μπήκαν με προυπηρεσία στον ειδικής ας έχουν άλλη ρύθμιση.
Αυτοί όμως που πετάχτηκαν μπροστά έτσι ας διαγραφεί η προυπρεσία τους από τον πίνακα γενικής (αναπληρωτών και διορισμού)

ΥΓ> Τα νούμερα πιο πάνω είναι εντελώς τυχαία. ;)

Όταν τα έλεγα εγώ, κάποιοι με ταμπέλωναν...

Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα, διότι αυτοί που ορίζουν τους νόμους γουστάρουν το να υπάρχει τέτοια κατάσταση. Γουστάρουν να μαζεύει περισσότερη προϋπηρεσία από εσένα ένας που είναι εκατοντάδες και χιλιάδες θέσεις πίσω από εσένα, διότι γουστάρουν να σε αναγκάσουν να δηλώσεις τα πάντα. Θέλουν να σε κάνουν να βάζεις ΟΛΑ τα κουτάκια. Κι αν επιμένεις να μην το κάνεις, τότε θα γίνεσαι θεατής του να σε προσπερνούν στους πίνακες οι υπόλοιποι.

Άσε που τους βολεύει να πλακωνόμαστε μεταξύ μας. Διαίρει και βασίλευε.

Όσο για τα μεταπτυχιακά, άστο. Έχω μεταπτυχιακό (στα παιδαγωγικά) και δεν με βοηθάει πουθενά, ενώ τώρα κάποιους το δικό τους μεταπτυχιακό τους βοηθάει να προσληφθούν νωρίτερα από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
e
« Απάντηση #971 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 02:25:23 πμ »
Eιναι πολλα τα συμφεροντα για το συγκεκριμενο θεμα... κατι πηγαν να βαλουν σε ταξη οι προηγουμενοι με το πολυνομοσχεδιο, αλλα πεσανε να τους φανε . τελικα το αφαιρεσαν, εγινε ο κακος χαμος στη διαβουλευση ..οσοι θιγονται με την προσμετρηση κ στους 2  δεν εχουν παρει χαμπαρι ... θα ναι αργα οταν το καταλαβουν,
οι πιεσεις ειναι απιστευτες... δεν ειδες τι εγινε με τη συναφεια?

Συνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #972 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 08:46:03 πμ »
Καλησπέρα! Λοιπόν το θέμα της ειδικής είναι πολύπλοκο, θα επιστρέψω για σχολιασμό κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο, γιατί ανοίξατε κ πολλά θέματα :)
Εγώ φεύγω παράλληλη και φέτος, οπότε μπορείτε να με διαγράψετε και επισήμως, ήμουν το 2600 στη γενική , αν θυμάμαι σωστά. Από όσο πρόλαβα να δω τις προσλήψεις, μάλλον φύγαμε αρκετοί με προϋπηρεσίες στον πίνακα γενικής. Εύχομαι καλή συνέχεια και καλή υπομονή για τους υπόλοιπους. Εγώ θα μείνω εδώ για να τα λέμε, γιατί όπω και να το κάνουμε είστε καλή παρέα και καταλαβαίνετε καλύτερα τις αγωνίες μας και τις μ....... του υπουργείου!!!
Εχω την αισθηση οτι μιλας ειρωνικα για τους συναδελφους...οι μ....οπως λες του υπουργειου μαλλον ευνοησαν εσενα..και χαντακωσαν καποιους αλλους με προηπηρεσια πολλων χρονων...

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #973 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 10:17:01 πμ »
Παιδια δεν ειναι ωρα να αντιπαρατεθουμε..ολοι εχουμε το δικιο μας...αλλα οχι κ να μαλωσουμε εντελει... :)
...τσολιαδακι που χαθηκες...γυρνα πισω με αισιοδοξια..φτανει η σειρα σου την Τριτη..εδω καθομαι εγω... ;D...stelma καλη τοποθετηση..μην μας ξεχασεις...ελατε να κανουμε προβλεψη για β φαση...εγω λεω 1350...



Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #974 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 10:30:00 πμ »
Παιδια δεν ειναι ωρα να αντιπαρατεθουμε..ολοι εχουμε το δικιο μας...αλλα οχι κ να μαλωσουμε εντελει... :)
...τσολιαδακι που χαθηκες...γυρνα πισω με αισιοδοξια..φτανει η σειρα σου την Τριτη..εδω καθομαι εγω... ;D...stelma καλη τοποθετηση..μην μας ξεχασεις...ελατε να κανουμε προβλεψη για β φαση...εγω λεω 1350...
Το τσολιαδάκι κοντεύει να γίνει Τούρκος με το όλο χάλι της παράλληλης! Σαβ/κο κιόλας, που δεν κινείται τίποτα, δεν έχουμε και πολλά κουράγια να μπούμε σε οποιοδήποτε εκπαιδευτικό site ή forum. Εγώ δεν πιστεύω ότι μαζί με τα 100 ολοήμερα θα πέσουμε κάτω από 1500!

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #975 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 11:01:18 πμ »
Συγχαρητήρια stelma και καλή τοοποθέτηση!
Το θέμα της παράλληλης μπάζει από παντού....Ποτέ δεν είχα καταλάβει την ουσία ύπαρξης του πίνακα 70.50...Άλλο αυτοί που μπήκαν με μεταπτυχιακό (αυτό κι αν είναι μεγάλη κουβέντα....γιατί μιλάμε για εμπόριο κανονικό) και άλλο όσοι έτυχε να δουλέψουν παράλληλη...Οι πρώτοι ας κάνουν τα χαρτιά τους και στις 2 δομές και από όπου τους πάρουν εκεί να μετράει η προϋπηρεσία τους..Οι δεύτεροι αφού προέρχονται έτσι κι αλλιώς από τον πίνακα γενικής, ας την μετράνε εκεί..Δεν ξέρω ρε παιδιά, έτσι το έχω στο μυαλό μου..Βέβαια όλα αυτά έπρεπε να έχουν ξεκαθαρίσει από τότε που ξεκίνησε το πρόγραμμα της παράλληλης...Τώρα έχουν ήδη δημιουργηθεί πολλές αδικίες..Τον ενδιάμεσο πίνακα 70.50 μόνο σαν παραθυράκι μπορώ να τον δω

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #976 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 11:21:29 πμ »
Καλημέρα! Λοιπόν το θέμα των μεταπτυχιακών στην ειδική έχει πολλές προεκτάσεις. Φυσικά είναι πλέον ορατό σε όλους ότι έχει καταντήσει μεγάλη μπίζνα από τα πανεπιστήμια. Δεν φταίνε όμως οι συνάδελφοι γι' αυτό, αλλά το κράτος που ανοίγει συνεχώς παραθυράκια να μπούνε ορισμένες κατηγορίες και δεν προστατεύει με κανέναν τρόπο όλους τους υπόλοιπους. Το ίδιο είχε γίνει με τους ΟΑΕΔιτες, το ίδιο με τα σεμινάρια της ειδικής, το ίδιο θα γίνει σε λίγο με τους ιδιωτικούς (ακόμα στον κλάδο μας δεν πήραμ χαμπάρι). Ενημερώνουν αρχικά τους δικούς τους, κάποιοι το παίρνουν επίσης χαμπάρι εγκαίρως, κάποιοι απλώς ευνοούνται από τη συγκυρία και μετά ξεφουσκώνει το θέμα, αφού βολευτούν λίγοι. Άφού τόσα χρόνια δεν έχουμε απαιτήσει ένα και μόνο ενιαίο σύστημα σε όλες τις κατηγορίες με την ίδια μοριοδότηση και με την εγγύηση ότι θα πρόκειται για ένα μακροπρόθεσμο πλάνο στην εκπαίδευση, ώστε να κάνει ο καθένας τον προγραμματισμό του, αυτά και άλλα πολλά θα συμβαίνουν. Εμείς τους επιτρέπουμε να κάνει ο καθένας ό,τι θέλει για όποια ομάδα του καπνίσει. Το 2007-8 αποφάσισαν να διορίζουν τα 24μηνα+ΑΣΕΠ και τα 30μηνα, το 2010 το πήραν πίσω κ όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν. Το 2010 κλείνουν τους πίνακες και θα τους ξανάνοιγαν με συγκεκριμένες προϋποθέσεις και μοριοδότηση, το 2012 τους ξανανοίγουν με το νόμο του 2010. Και εμείς επιτρέπουμε αυτό το μπάχαλο και κατηγορούμε και όσους κυνηγούν το δίκιο τους.

Την έξαρση των μεταπτυχιακών της ειδικής το ίδιο το κράτος την εξέθρεψε και μάλιστα οι δάσκαλοι πήραν χαμπάρι τελευταίοι τι συνέβαινε. Και αντί να πούνε θα ελέγξουν όλους τους τίτλους από την αρχή να δούνε ποιοι έκαναν μεταπτυχιακό στη Βουλγαρία με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, αλλά δούλευαν και στην Κρήτη, ποιοι εκαναν σε ιταλικό πανεπιστήμιο, αλλά δεν μιλούν ιταλικά κτλ., βγάζου μία απόφαση αναδρομική για όλους και μετά την παίρνουν πίσω λόγω της πίεσης που ασκήθηκε. Το δε μεταπτυχιακό της Κύπρου δυστυχώς δεν έχουν κανένα έρεισμα να μην το αναγνωρίσουν, γιατί όλα τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού και τα εξ αποστάσεως αναγνωρίζονται από τη συνθήκη της Μπολόνια. Και μπορεί οι περισσότεροι να παραδέχονται ότι είναι ένα πληρωμένο μεταπτυχιακό χωρίς κανένα κριτήριο εισαγωγής (εκτός των 6000 που πρέπει να διαθέτεις), αλλά ουσιαστικά το θέμα είναι ποιος τους εσπρωξε σε αυτό το μεταπτυχιακό, γιατί λίγοι είναι αυτοί που το έκαναν από αγάπη στην ειδική. Επίσης, τα μεταπτυχιακά της ειδικής είναι τα μόνα που αναγνωρίζονται μισθολογικά, όταν τα υπόλοιπα δεν μας τα ζητάνε καν οι πρωτοβάθμιες, αφού δεν φαίνονται πουθενά.

Τέλος σχετικά με το 10μηνο στην ειδική θα πω μόνο ότι δεν έχουμε πάρει τη θέση κανενός, αφού έτσι κ αλλιώς θα δουλεύαμε, αλλά αναγνωρίζω ότι η ένταξη στον πίνακα ειδικής είναι ένα άδικο μέτρο που ειλικρινά δεν ξέρω πώς τους ήρθε. Φυσικά όσοι μπορούσαν το εκμεταλλεύτηκαν. Θα μπορούσαν να ξυπνήσουν ένα ωραίο πρωί και να κάνουν το ίδιο για τα ολοήμερα ή τα ΖΕΠ ίσως και έτσι να δημιουργήσουν ακόμη περισσότερες κατηγορίες εκπαιδευτικών που τσακώνονται μεταξύ τους. Να μια ωραία ιδέα για το υπουργείο, που ακόμη δε σκέφτηκαν να αξιοποιήσουν.

Και για να τελειώνω με το σεντόνι, πιστεύω ότι στο υπουργείο δε θα κάνουν τίποτα με το θέμα της ειδικής παρά μόνο θα το αφήσουν να ξεφουσκώσει μόνο του, αφού η πλειοψηφία και των κλάδων ειδικής έχει ήδη κορεστεί. Παρόλα αυτά έχουν δημιουργηθεί ανακατατάξεις στους πίνακες, που εντέλει πιστεύω ότι είναι και το ζητούμενο για το υπουργείο. Να ανακατεύει δηλαδή συνεχώς την τράπουλα, ώστε να μη δημιουργήσει ομάδες που εγείρουν σοβαρές αξιώσεις για μόνιμους διορισμούς και να εξαντλούνται στο μεταξύ τους αλληλοφάγωμα. Άλλωστε, τα συμφέροντα των πανεπιστημιών είναι πολύ μεγάλα για να πληγούν έτσι εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #977 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 11:28:10 πμ »
και στο κάτω κάτω υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν να ασχοληθούν με την ειδική!Δεν ενδιαφέρονται ρε παιδί μου!!Πως θα γίνει δηλαδή;;;Θα έπρεπε όλοι ντε και καλά να κάνουμε τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά, για να έχουμε ελπίδες να δουλέψουμε;;;Γιατί εκεί φτάσαμε..Τα υπόλοιπα τι είναι δηλαδή;Κατώτερα;;Δε διάβασαν οι άνθρωποι για να τα αποκτήσουν, δεν έδωσαν χρήματα;Οι μεν έχουν την πρόσληψη νωρίς νωρίς στο τσεπάκι και οι άλλοι κάθονται και περιμένουν....Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν τρομερές ανακατατάξεις στους πίνακες από όλη αυτήν την ιστορία...Θα ξεφουσκώσει σύντομα το θέμα της ειδικής, αλλά ποιος θα την πληρώσει δεν ξέρω

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #978 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 11:47:22 πμ »
Και για να ολοκληρώσω τη σκέψη μου με τα παραθυράκια να πω ότι την πρώτη χρονιά που δόθηκε το δικαίωμα για ένταξη στους πίνακες ειδικής γράφτηκαν περίπου 50 άτομα, γιατί απλά οι υπόλοιποι ... δεν το ήξεραν! Προφανώς είπαν να δώσουν το δικαίωμα σε 2-3 δικά τους παιδιά, δεν το πολυδιέδωσαν, όσοι διάβασαν την εγκύκλιο, ας το καταλάβαιναν από μόνοι τους. Ε, μετά δεν σκέφτηκαν μάλλον να το μαζέψουν, ήρθε και το ζήτημα των μεταπτυχιακών και η ειδική έγινε must, αν ήθελες να δουλέψεις. Πάντως το δικό μου μεταπτυχιακό που είναι στον τομέα που με ενδιαφέρει, για το οποίο δεν πλήρωσα, μπήκα με συγκεκριμένα κριτήρια και ίδρωσα για να βγω δουλεύοντας ταυτόχρονα δεν αναγνωρίζεται πουθενά. Προφανώς όμως αν και όποτε μου δώσουν το δικαίωμα, θα το εκμεταλλευτώ. Γι' αυτό λέω ότι χρειαζόμαστε ενιαίο σύστημα αναπλήρωσης και μόνιμων διορισμών με τα ίδια κριτήρια για όλους και χωρίς παραθυράκια. Να μπορεί ο καθένας μας να προγραμματίσει το μέλλον του ανάλογα με τα επιστημονικά του ενδιαφέροντα, αλλά και τις συνθήκες της αγοράς.

Συνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #979 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 12:45:40 μμ »
Και για να ολοκληρώσω τη σκέψη μου με τα παραθυράκια να πω ότι την πρώτη χρονιά που δόθηκε το δικαίωμα για ένταξη στους πίνακες ειδικής γράφτηκαν περίπου 50 άτομα, γιατί απλά οι υπόλοιποι ... δεν το ήξεραν! Προφανώς είπαν να δώσουν το δικαίωμα σε 2-3 δικά τους παιδιά, δεν το πολυδιέδωσαν, όσοι διάβασαν την εγκύκλιο, ας το καταλάβαιναν από μόνοι τους. Ε, μετά δεν σκέφτηκαν μάλλον να το μαζέψουν, ήρθε και το ζήτημα των μεταπτυχιακών και η ειδική έγινε must, αν ήθελες να δουλέψεις. Πάντως το δικό μου μεταπτυχιακό που είναι στον τομέα που με ενδιαφέρει, για το οποίο δεν πλήρωσα, μπήκα με συγκεκριμένα κριτήρια και ίδρωσα για να βγω δουλεύοντας ταυτόχρονα δεν αναγνωρίζεται πουθενά. Προφανώς όμως αν και όποτε μου δώσουν το δικαίωμα, θα το εκμεταλλευτώ. Γι' αυτό λέω ότι χρειαζόμαστε ενιαίο σύστημα αναπλήρωσης και μόνιμων διορισμών με τα ίδια κριτήρια για όλους και χωρίς παραθυράκια. Να μπορεί ο καθένας μας να προγραμματίσει το μέλλον του ανάλογα με τα επιστημονικά του ενδιαφέροντα, αλλά και τις συνθήκες της αγοράς.
Συγνωμη για την παρεμβαση μου πριν απο λιγο...πιστεψε με δεν ειχα καμμια προθεση να σε θιξω..εσυ εισουν τυχερη και δυο μηνες μετα την κτηση του πτυχιου σου..ετρεξε το συστημα προσληψεων εκει χαμηλα που εισουν και ειχες την προσληψη σου..Μου ειναι ομως δυσκολο να δεχτω ...συναδελφοι να μιλουν ασχημα για αλλους..με πολλα χρονια προυπηρεσιας γιατι εφαγαν 4 και 5 χρονια για την αποκτηση διδακτορικου και μεταπτυχιακου στην ειδικη αγωγη...οταν αλλοι εστω με ενα χαρτι σεμιναριου ειχαν προσληψη καθε χρονο..Συγνωμη και παλι για την παρεμβαση μου....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159631
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.