*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2016  (Αναγνώστηκε 245045 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #658 στις: Ιούλιος 02, 2016, 11:20:30 πμ »
 Πολύ σημαντική παράμετρος το οτι δεν το ήξεραν γιατί δεν ήταν ξεκάθαρο όταν διορίστηκαν.
Το θέμα βύσματος ή ειδικοτήτων που παίρνουν πιο εύκολα απόσπαση είναι άλλο θέμα (που επηρεάζει βέβαια το αποτέλεσμα).
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:10 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #659 στις: Ιούλιος 02, 2016, 11:30:39 πμ »
Πολύ σημαντική παράμετρος το οτι δεν το ήξεραν γιατί δεν ήταν ξεκάθαρο όταν διορίστηκαν.
Το θέμα βύσματος ή ειδικοτήτων που παίρνουν πιο εύκολα απόσπαση είναι άλλο θέμα (που επηρεάζει βέβαια το αποτέλεσμα).


Αυτό που δεν ήξεραν ήταν η ραγδαία πτώση μισθού χωρίς μάλιστα προσωπικές διαφορές
Ηξεραν όμως ότι εκπαιδευτικός σημαίνει κάποια συν και κάποια πλην.
Για τα συν δεν θέλω να μιλήσω γιατί κάποιοι πάλι θα λένε ότι είμαι εναντίον του κλάδου (πάντως η μαζική εισροή φοιτητών σε παιδαγωγικές σχολές και οι αθρόες συμμετοχές στον ΑΣΕΠ και στις λίστες αναπληρωτών - δηλαδή σε δουλειά που μπορεί να σε εγκλωβίσει χωρίς ποτέ να καταφέρεις να διοριστείς - μιλάνε από μόνες τους ). Το κυριότερο πλην ήταν ότι δεν έχεις ένα τόπο εργασίας (π.χ. ενα κτήριο σταθερό). Ας δούμε όμως τι γίνεται στους άλλους κλάδους. Με τι προσόντα διορίζονται (οι ΠΕ και οι ΤΕ), αν έχουν αργίες και πόσα oφειλόμενα ρεπό και άδειες έχουν, αν μπορεί επειδή δεν σε γουστάρουν να σου τραβήξουν μετακίνηση σε άλλη περιοχή ή δυσμενή μετάθεση και ύστερα ας βγούμε να διαμαρτυρηθούμε και να μας πάρουν σοβαρά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 12:29:55 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος daskala00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #660 στις: Ιούλιος 02, 2016, 11:31:12 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έκανα για πρώτη φορά αίτηση μετάθεσης και δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με τη διαδικασία. Η απορία μου είναι σχετικά με τις βάσεις μεταθέσεων. Τι σημαίνει βάση? Μπορεί δηλαδή ενώ κάποιος νομός έχει πάρα πολλά κενά και μικρή ζήτηση να μη μετατεθεί κάποιος σε αυτόν επειδή δεν πιάνει τη βάση της περιοχής? Και αν είναι έτσι, για να ξέρουμε αν πιάνουμε τη βάση κοιτάζουμε τα μόριά μας? Ας με φωτίσει κάποιος!
 Ευχαριστώ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #661 στις: Ιούλιος 02, 2016, 11:32:38 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έκανα για πρώτη φορά αίτηση μετάθεσης και δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με τη διαδικασία. Η απορία μου είναι σχετικά με τις βάσεις μεταθέσεων. Τι σημαίνει βάση? Μπορεί δηλαδή ενώ κάποιος νομός έχει πάρα πολλά κενά και μικρή ζήτηση να μη μετατεθεί κάποιος σε αυτόν επειδή δεν πιάνει τη βάση της περιοχής? Και αν είναι έτσι, για να ξέρουμε αν πιάνουμε τη βάση κοιτάζουμε τα μόριά μας? Ας με φωτίσει κάποιος!
 Ευχαριστώ

Βάση = ο τελευταίος που μπόρεσε να πάρει μετάθεση χωρίς να είναι ειδική κατηγορία. Κάτω από αυτόν δεν πήρε κανένας λόγω έλλειψης άλλων θέσεων ή ενδιαφεροντος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 11:55:00 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:10 »

Αποσυνδεδεμένος daskala00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #662 στις: Ιούλιος 02, 2016, 11:38:22 πμ »
Βάση = ο τελευταίος που μπορεσε να πάρει μετάθεση χωρίς να είναι ειδική κατηγορία. Κάτω από αυτόν δεν πήρε κανένας λόγω έλλειψης άλλων θέσεων

Δηλαδή οι βάσεις είναι κατι σαν στατιστικο ας πουμε που βγαινει αφου πραγματοποιηθουν οι μεταθεσεις?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #663 στις: Ιούλιος 02, 2016, 11:42:20 πμ »
Δηλαδή οι βάσεις είναι κατι σαν στατιστικο ας πουμε που βγαινει αφου πραγματοποιηθουν οι μεταθεσεις?

Ναι, θεωρητικά παίζει ρόλο για να έχεις εικόνα του τι γίνεται. Πρακτικά κάθε χρόνο τα πράγματα αλλάζουν

Αποσυνδεδεμένος daskala00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #664 στις: Ιούλιος 02, 2016, 11:44:49 πμ »
Ναι, θεωρητικά παίζει ρόλο για να έχεις εικόνα του τι γίνεται. Πρακτικά κάθε χρόνο τα πράγματα αλλάζουν

Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #665 στις: Ιούλιος 02, 2016, 01:57:58 μμ »
Αυτό που δεν ήξεραν ήταν η ραγδαία πτώση μισθού χωρίς μάλιστα προσωπικές διαφορές
Ηξεραν όμως ότι εκπαιδευτικός σημαίνει κάποια συν και κάποια πλην.

Φίλε guest,  πέρα από την πτώση του μισθού, που ισχύει για όλο τον κόσμο, δε νομίζω να υπάρχει κάποιος μόνιμος σήμερα ο οποίος μπαίνοντας στην εκπαίδευση να ήξερε ότι ίσως θα χρειαζόταν να περάσουν κάποιες δεκαετίες μερικές φορές, για να τοποθετηθεί κοντά στο σπίτι του.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #666 στις: Ιούλιος 02, 2016, 02:11:45 μμ »
Φίλε guest,  πέρα από την πτώση του μισθού, που ισχύει για όλο τον κόσμο, δε νομίζω να υπάρχει κάποιος μόνιμος σήμερα ο οποίος μπαίνοντας στην εκπαίδευση να ήξερε ότι ίσως θα χρειαζόταν να περάσουν κάποιες δεκαετίες μερικές φορές, για να τοποθετηθεί κοντά στο σπίτι του.

Οφείλαμε να ξέρουμε ότι
α) Οι διορισμοί γίνονταν λόγω εξυπηρέτησης κάποιων τάσεων στην εκπαίδευση που κάποιες χρονιές κατάφερναν να διορίζουν μαζικά και άκριτα σε κάποιες ειδικότητες.
β) Οτι τα Ω.Π. αλλάζουν κατά το δοκούν.
γ) Οτι κάποιες ειδικότητες έχουν περισσότερη δύναμη (είτε πληθυσμιακά είτε κοινωνικά) να επηρεάζουν κατά καιρούς πράγματα και καταστάσεις.

Πάμε τώρα στην πραγματικότητα. αν αύριο σου πει ότι σε διώχνω γιατί περισσεύεις ή πήγαινε σε άλλη θέση στο δημόσιο τι θα επιλέξεις; Γιατί λοιπόν αφού βλέπεις ότι η ειδικότητα σου δεν έχει μέλλον όπως ήρθαν τα πράγματα και δεν έχεις και τη δύναμη να τα αλλάξεις δεν κοιτάς να διοχετεύσεις τη δύναμη σου προς άλλες κατευθύνσεις παρά δέχεσαι 10 ή 20 χρόνια να κάθεσαι εκπαιδευτικός σε ένα μέρος που δεν θες και να υποφέρεις. Π.χ. αύριο αποφασίζει ότι δεν θέλει την χ ειδικότητα γιατί δεν ανταποκρίνεται στις σύγχρονες τάσεις εκπαίδευσης τι θα κάνεις? Έχεις τη δύναμη να του πεις ότι ξέρεις κάτι δεν θα ισχύσουν αυτά που λες?

ΥΓ1. Μπορείτε να μου πείτε διαχρονικά και όχι μεμονωμένες χρονιές ποια ακριβώς ειδικότητα δεν εξυπηρετήθηκε? Δεν μιλάω ατομικά αλλά ως ειδικότητα...
ΥΓ2. Και τέλος για να σου απαντήσω και σε αυτό που με ρωτάς όλοι ελπίζαμε ότι θα φύγουμε με βάση τι είχαμε δει ως τότε. Δεν μας υπόγραψαν και κανένα συμβόλαιο το ότι θα πάμε και στο σπίτι μας και πότε...άρα όπως και να το δεις κανένας δεν αθέτησε κανένα λόγο. Αλλο ελπίζω και άλλο το έχω σίγουρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 02:16:07 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #667 στις: Ιούλιος 02, 2016, 02:35:56 μμ »
Συγγνώμη, guest, αλλά δεν είναι οι εκπαιδευτικοί μωρές παρθένες και το υπουργείο Πόντιος Πιλάτος. Έχουμε διαφορετική αντίληψη γύρω από τα πράγματα. Για μένα, ένα κράτος πρέπει να εξασφαλίζει αξιοπρέπεια στους πολίτες του. Αυτό σημαίνει μόνιμη εργασία, με δικαιώματα και αξιοπρεπή μισθό, μόρφωση για τα παιδιά του, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κτλ. Αυτό πολύ απλά γιατί πληρώνω φόρους και πάρα πολλούς μάλιστα. Αλλά και τη δική σου λογική να πάρουμε, όταν διορίστηκα έπαιρνα μισθό 1.100 (πρώτος μισθός) και στην ειδικότητά μου σε δύο χρόνια, άντε τρία, βρισκόσουν στην Αττική. Με αυτά στο μυαλό μου έδωσα εξετάσεις. Αλλά και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πόσο ελεύθερη είμαι να επιλέξω κάτι άλλο, όταν η ανεργία στον κλάδο μας χτυπάει κόκκινο και τα φροντιστήρια πληρώνουν πενταροδεκάρες. Όταν βρίσκεσαι στη μέγγενη, δεν έχεις δυνατότητες επιλογές και αυτό δε λέγεται ελευθερία, αλλά λέγεται "σε έχω στο χέρι και σε χορεύω στο ταψί". Αυτό κάνει το υπουργείο. Μας έχει στο χέρι και μας χορεύει κάθε χρόνο. Η λύση δεν είναι να παραιτηθούμε, αλλά να διεκδικήσουμε αυτό που μας ανήκει δικαιωματικά. Το παράδειγμα του Πειραιά που αναφέραμε χθες δείχνει πολλά για την τακτική του υπουργείου και ότι οι μεταθέσεις δε γίνονται βάσει των πραγματικών αναγκών των σχολείων.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #668 στις: Ιούλιος 02, 2016, 02:54:08 μμ »

Μα το ζήτημα εδώ δεν είναι αν έχουν αθετήσει κανένα λόγο ή όχι. Εξ`άλλου έχουν αθετήσει τόσους πολλούς που μας έχουν χορτάσει.
Αλλά πέρα από τα πολλά λόγια και τις υποθέσεις, αλλιώς ήταν τα πράγματα όταν αποφάσιζε να γίνει κάποιος εκπαιδευτικός και απαντώ σ`αυτό:
Ξέρουμε όλοι που διοριστήκαμε και που βάλαμε να πάμε. Ξέρουμε όλοι ότι υπάρχει ενδεχόμενο να μείνουμε αιώνια εκεί που πρωτοπήγαμε. Αν δεν μας αρέσει αυτό προσπαθούμε να αλλάξουμε τους κανόνες του παιχνιδιού, αν και εφόσον μπορούμε.
Όχι δεν ξέραμε και δε χρειαζόταν καμιά υπογραφή γι`αυτό. Απλά τους όρους του παιχνιδιού αυτοί τους έχουν αλλάξει και δε νομίζω ότι πρέπει να τους ευγνωμονούμε γι`αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 03:40:15 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #669 στις: Ιούλιος 02, 2016, 04:25:15 μμ »
Συγγνώμη, guest, αλλά δεν είναι οι εκπαιδευτικοί μωρές παρθένες και το υπουργείο Πόντιος Πιλάτος. Έχουμε διαφορετική αντίληψη γύρω από τα πράγματα. Για μένα, ένα κράτος πρέπει να εξασφαλίζει αξιοπρέπεια στους πολίτες του. Αυτό σημαίνει μόνιμη εργασία, με δικαιώματα και αξιοπρεπή μισθό, μόρφωση για τα παιδιά του, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κτλ. Το κράτος δεν μπορεί να είναι εργοδότης πλέον στο βαθμό που ήταν πριν 10-20 χρόνια. Εχουν αλλάξει οι δεκαετίες και τα πράγματα δυστυχώς για όλους. Πλέον κυριαρχεί το χρήμα. Κανένας δεν σου δανείζει και αν θες τα παραπάνω οφείλεις να παράγεις προιόντα και υπηρεσίες που είναι ανατγωνιστικά και σου φέρνουν συναλλαγματικά αποθέματα για να επιχορηγείς το κράτος πρόνοιας. Αν εξαρτάσαι από τους δανειστές σου τότε είναι σαν την τράπεζα. Είναι καλή όσο πληρώνεις τις δόσεις. Οσο δεν πληρώνεις σου λένε κόψε το λαιμό σου. Και αν στην τράπεζα μπορείς να βάλεις χέρι ως κράτος στο διεθνές κεφάλαιο απλά δεν μπορείς. Οποια κράτη το επιχείρησαν και όποιοι λαοί τους σμπαράλιασαν. Η κρίση στην ελλάδα όσο σκληρή είναι για μας που μάθαμαε αλλιώς είναι χάδι μπροστά σε άλλα κράτη Αυτό πολύ απλά γιατί πληρώνω φόρους και πάρα πολλούς μάλιστα. Εσύ πληρώνεις. Ως σύνολο; Αλήθεια γιατί δεν βάζουν παντού ηλεκτρονικό χρήμα και γιατί κάποιοι εβαλαν POS από τράπεζες Βουλγαρίας; Αλλά και τη δική σου λογική να πάρουμε, όταν διορίστηκα έπαιρνα μισθό 1.100 (πρώτος μισθός) και στην ειδικότητά μου σε δύο χρόνια, άντε τρία, βρισκόσουν στην Αττική. Με αυτά στο μυαλό μου έδωσα εξετάσεις. Και εγώ όταν τελείωσα βρήκα δουλειά με 2 χιλιάρικα αλλά το πα΄ρτι του Χρηματιστηρίου και των Ολυμπιακών τελείωσε. Μετά πήγα στο Δημόσιο που έπαιρνα τα ίδια χρήματα με λιγότερο κόπο από ότι έξω. Ομως αυτό διατηρούταν όσο η χώρα μας έβρισκε φθηνα κεφάλαια ή τέλος πάντων εξυπηρετούσε τα σχέδια όσων έκαναν τα στραβά μάτια μέχρι να σου περάσουν τη θηλιά. Βλέπε δάνεια με μηδενική αρχική συμμετοχή. Πιστέψαμε όλοι ότι η ευημερία των δανεικών θα συνεχιζόταν για πάντα. Σα να σου λέω εσένα κάθε μήνα δίνε μου τόσα και θα δω αν θα στα γυρίσω...τι λες θα μου δάνειζες; Αλλά και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πόσο ελεύθερη είμαι να επιλέξω κάτι άλλο, όταν η ανεργία στον κλάδο μας χτυπάει κόκκινο και τα φροντιστήρια πληρώνουν πενταροδεκάρες. Κανένας μας δεν γεννήθηκε καθηγητής και μάλιστα μιας συγκεκριμένης ειδικότητας. Εχεις δυο πτυχία σωστά; Δοκίμασες να πας στο δεύτερο; έψαξες κενά; δεν υπάρχει καλύτερα από εκεί που είσαι; είσαι σίγουρη ότι κάποιοι φιλόλογοι δεν θέλουν να την κάνουν από την εκπαίδευση; είδες πόσοι ζητάνε απόσπαση κάθε χρόνο από την ειδικότητα σου για γραφεία ακι αν οι ίδιοι και οι ίδιοι φέυγουν κάθε χρόνοα αφήνοντας κενά πίσω; Γιατί δεν ζητάτε ως κλάδος να φύγουν μόνιμα με μετάταξη ώστε να φανούν τα λειτουργικά ως οργανικά για μεταθέσεις Όταν βρίσκεσαι στη μέγγενη, δεν έχεις δυνατότητες επιλογές και αυτό δε λέγεται ελευθερία, αλλά λέγεται "σε έχω στο χέρι και σε χορεύω στο ταψί". Αυτό κάνει το υπουργείο. Μας έχει στο χέρι και μας χορεύει κάθε χρόνο. Εψαξες να πας ως Διοικητικός σε άλλο Υπουργείο και δεν σε άφησαν; Η λύση δεν είναι να παραιτηθούμε, αλλά να διεκδικήσουμε αυτό που μας ανήκει δικαιωματικά. Εφόσον μπορείς και δεν συγκρούεσαι με άλλα συμφέροντα που μπορούν να επηρεάσουν πιο αποτελεσματικά τα πράγματα για πάρτη τους Το παράδειγμα του Πειραιά που αναφέραμε χθες δείχνει πολλά για την τακτική του υπουργείου και ότι οι μεταθέσεις δε γίνονται βάσει των πραγματικών αναγκών των σχολείων. Οι εκτιμήσεις του ΠΥΣΔΕ γίνονταιμε βάση των πόσων πιστεύουν ότι θα φύγουν κάθε χρόνο γιατί έφευγαν μέχρι τώρα. Αν κοπούν οι αποσπάσεις σε φορείς λόγω μετατάτξεων μαζικών σε αυτούς είσαι σίγουρη ότι το Σεπτέμβρη τα συγκεκριμένα κενά δεν θα τα πάρουν αυτοί που γυρνάνε. Επίσης όταν κάποιοι κλάδοι επεκτάθηκαν παίρνοντας ώρες από άλλους αυτοί που είχαν πάρει ήδη μετάθεση στον άλλο κλάδο τι θα γίνουν. Θα πάτε όλοι μαζί σε μια περιοχή και για την περιοχή που αφήνεις θα πάρει αναπληρωτή. Δηλαδή για κάθε ένα που προσέλαβε θα πρέπει να πάρει άλλον έναν αναπληρωτή για να μπορεί ο μόνιμος να φύγει; Και αν εκεί που πας περισσεύεις θαθελες να σε ξαναγυρίσει πίσω ως τελευταία μετατεθίσσα στο ΠΥΣΔΕ;

Μα το ζήτημα εδώ δεν είναι αν έχουν αθετήσει κανένα λόγο ή όχι. Εξ`άλλου έχουν αθετήσει τόσους πολλούς που μας έχουν χορτάσει. Αλλιώς δεν θα έβγαιναν και κάποιοι συνάδελφοι θα ήταν ήδη απολυμένοι. Και εμείς θα ασχολιόμασταν με αξιολογήσεις σχολικών μονάδων και φυσικά σήμερα θα μιλούσαμε για αναγκαστικές μετακινήσεις όσων έχουν κάτω από 12 χρόνια στην εκπαίδευση. Τα ξεχάσαμε αυτά;
Αλλά πέρα από τα πολλά λόγια και τις υποθέσεις, αλλιώς ήταν τα πράγματα όταν αποφάσιζε να γίνει κάποιος εκπαιδευτικός και απαντώ σ`αυτό:Όχι δεν ξέραμε και δε χρειαζόταν καμιά υπογραφή γι`αυτό. Απλά τους όρους του παιχνιδιού αυτοί τους έχουν αλλάξει και δε νομίζω ότι πρέπει να τους ευγνωμονούμε γι`αυτό. Δεν ευγνωμονώ κανένα και φυσικά εγώ ο ίδιος τους τα χώνω...αλλά από την γκρίνια καλό είναι να βλέπουμε και τι ευκαιρίες μας ανοίγονται και που. Το διορίστηκα στην δευτεροβάθμια με αυτή την ειδικότητα και θα μείνω για 40 χρόνια στα ίδια απλά δεν ίσχύουν πλέον. Οσο νωρίτερα το διαπιστώσουμε και προσαρμοστούμε και ο καθένας δει τι εναλλακτικές έχει σε περίπτωση στραβής τόσο το καλύτερο.

Συγγνώμη για το κοκκινο που χρησιμοποίησα στις απαντήσεις αλλά ήθελα να απαντήσω άμεσα σε κάθε αναφορά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 05:10:55 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #670 στις: Ιούλιος 02, 2016, 05:19:20 μμ »

Συνάδελφε, αν παρακολουθείς τα μηνύματά μου και νομίζω ότι το κάνεις, είμαι σίγουρος ότι θα ξέρεις ότι δεν είναι το χόμπι μου η γκρίνια. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα βλέπουμε την πραγματικότητα.
Τίποτα δεν ξεχάσαμε! Ούτε το σκίσιμο των μνημονίων, ούτε την κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, ούτε τη μη μείωση μισθών και συντάξεων, ούτε τη διατήρηση του ΕΚΑΣ, ούτε... ούτε... (ας μη γεμίσω μια σελίδα). Και για να μη μιλάμε πάλι υποθετικά, κανένας συνάδελφος δεν έχει απολυθεί, αλλά και την αξιολόγηση με το σωστό τρόπο, θα έπρεπε να τη θέλουμε.
Όσο για την παραίνεση: "Το διορίστηκα στην δευτεροβάθμια με αυτή την ειδικότητα και θα μείνω για 40 χρόνια στα ίδια απλά δεν ίσχύουν πλέον. Οσο νωρίτερα το διαπιστώσουμε και προσαρμοστούμε και ο καθένας δει τι εναλλακτικές έχει σε περίπτωση στραβής τόσο το καλύτερο" την απευθύνεις σε έναν άνθρωπο που έχει αλλάξει πολλά επαγγέλματα στη ζωή του, οπότε... άκυρο. Ούτε υποστήριξα ποτέ κάτι τέτοιο.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #671 στις: Ιούλιος 02, 2016, 05:23:01 μμ »
Συνάδελφε, αν παρακολουθείς τα μηνύματά μου και νομίζω ότι το κάνεις, είμαι σίγουρος ότι θα ξέρεις ότι δεν είναι το χόμπι μου η γκρίνια. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα βλέπουμε την πραγματικότητα.
Τίποτα δεν ξεχάσαμε! Ούτε το σκίσιμο των μνημονίων, ούτε την κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, ούτε τη μη μείωση μισθών και συντάξεων, ούτε τη διατήρηση του ΕΚΑΣ, ούτε... ούτε... (ας μη γεμίσω μια σελίδα). Και για να μη μιλάμε πάλι υποθετικά, κανένας συνάδελφος δεν έχει απολυθεί, αλλά και την αξιολόγηση με το σωστό τρόπο, θα έπρεπε να τη θέλουμε.
Όσο για την παραίνεση: "Το διορίστηκα στην δευτεροβάθμια με αυτή την ειδικότητα και θα μείνω για 40 χρόνια στα ίδια απλά δεν ίσχύουν πλέον. Οσο νωρίτερα το διαπιστώσουμε και προσαρμοστούμε και ο καθένας δει τι εναλλακτικές έχει σε περίπτωση στραβής τόσο το καλύτερο" την απευθύνεις σε έναν άνθρωπο που έχει αλλάξει πολλά επαγγέλματα στη ζωή του, οπότε... άκυρο. Ούτε υποστήριξα ποτέ κάτι τέτοιο.

Γενικά δεν αναφέρομαι προσωπικά. Πατάω σε λεγόμενα για να αναφερθώ γενικά. Αν εννοήθηκε κάτι τέτοιο δεν ήταν ηθελημένο. Απλά λέω ναι είναι χάλια ναι θα μπορούσε να ήταν καλύτερα. Ομως θα μπορούσε να είναι και χειρότερα. Το θέμα είναι ότι μέχρι να γίνουν αν γίνουν καλύτερα κοιτάμε μπροστά και ότι έγινε έγινε. Μεταθέσεις 2016 β φάση δεν θα γίνουν. Οπότε οφείλουμε να παίξουμε από δω και πέρα με ότι ακολουθεί. αν μπορούμε να το επηρεάσουμε έχει καλώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 05:24:37 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159536
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 231
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 213
Σύνολο: 227

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.