*

Αποστολέας Θέμα: δικαιολογητικα αδειας διδασκλαλιας  (Αναγνώστηκε 3368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
δικαιολογητικα αδειας διδασκλαλιας
« στις: Ιούλιος 21, 2015, 01:41:13 μμ »
Καλησπέρα σας. Θέλω να σας ρωτήσω για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά της άδειας διδασκαλίας, ή αλλιώς της αναγγελίας έναρξης ασκήσεως επαγγέλματος, όπως λέγεται τώρα. Στα διάφορα δικαιολογητικά, αναφέρεται και το "απόσπασμα ποινικού μητρώου δικαστικής χρήσης", το οποίο λέει εκδίδεται αυτεπάγγελτα από το Υπουργείο Παιδείας. Αυτό τι σημαίνει; Θα το βρω εγώ από κάπου αυτό το έγγραφο, ή το Υπουργείο θα το βρει και θα το βάλει στα δικαιολογητικά, χωρίς να χρειαστεί κάτι από την πλευρά μου; Έχω καλέσει στο αρμόδιο τμήμα, αλλά δεν το έχουν σηκώσει, οπότε αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δικαιολογητικα αδειας διδασκλαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:39 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: δικαιολογητικα αδειας διδασκλαλιας
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 21, 2015, 02:14:47 μμ »
Δες εδώ και εδώ

Αν δεν το βγάζουν αυτόματα,που μπορούν να το κάνουν,βγαίνει εύκολα σε ΚΕΠ και ηλεκτρονικά:
  Αντίγραφο ποινικού μητρώου ηλεκτρονικά    Αντίγραφο ποινικού μητρώου ηλεκτρονικά Τέλος στην αναμονή των πολιτών για να λάβουν το αντίγραφο ποινικού μητρώου θέλει να βάλει νέα ηλεκτρονική υπηρεσία όπου πλέον προβλέπει την...


  Στα ΚΕΠ και μέσα σε τρεις ημέρες το αντίγραφο ποινικού μητρώου    Στα ΚΕΠ και μέσα σε τρεις ημέρες το αντίγραφο ποινικού μητρώου Στα ΚΕΠ της χώρας θα μπορούν οι πολίτες να αιτηθούν αντίγραφο του ποινικού μητρώου και...

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
Απ: δικαιολογητικα αδειας διδασκλαλιας
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 21, 2015, 02:32:23 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.. Πραγματικά, είχα πελαγώσει με αυτό, τελικά ήταν πολύ απλό...
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

Αποσυνδεδεμένος zapateo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: δικαιολογητικα αδειας διδασκλαλιας
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 21, 2015, 08:05:38 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!!Θέλω και εγώ να στείλω τα χαρτια για άδεια διδασκαλιας,έχω συγκεντρώσει ότι χρειάζεται απλά θέλω να ρωτήσω αν ισχύει όντως οτι τα στέλνουμε ταχυδρομικώς στον ΕΟΠΠΕΠ και μετά ποια ειναι η διαδικασία;Πότε δλδ βγαίνει η άδεια,σε ενημερώνουν κάπως;;Αν γνωριζει κάποιος νε με ενημερώσει παρακαλώ..Ευχαριστώ πολυ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δικαιολογητικα αδειας διδασκλαλιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:39 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: δικαιολογητικα αδειας διδασκλαλιας
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2015, 10:30:57 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!!Θέλω και εγώ να στείλω τα χαρτια για άδεια διδασκαλιας,έχω συγκεντρώσει ότι χρειάζεται απλά θέλω να ρωτήσω αν ισχύει όντως οτι τα στέλνουμε ταχυδρομικώς στον ΕΟΠΠΕΠ και μετά ποια ειναι η διαδικασία;Πότε δλδ βγαίνει η άδεια,σε ενημερώνουν κάπως;;Αν γνωριζει κάποιος νε με ενημερώσει παρακαλώ..Ευχαριστώ πολυ!!!

Ταχυδρομικά τα στελνεις:

http://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/didaskontes_frontistiria/anaggeli_didaskalias_menu

Παράθεση
ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ 
  • Εκτύπωση         
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
 (Η διαδικασία αφορά έλληνες πολίτες και πολίτες χωρών της ευρωπαϊκής ένωσης)
1. Εντυπο αναγγελίας έναρξης ασκήσεως επαγγέλματος της διδασκαλίας σε φροντιστήρια και κέντρα ξένων γλωσσών και αναγγελίας κατ' οίκον διδασκαλίας. Για να κατεβάσετε το έντυπο αναγγελίας πατήστε εδώ
2.α. Αντίγραφο πτυχίου πανεπιστημίου της ημεδαπής ή της αλλοδαπής αναγνωρισμένο ως ισότιμο και αντίστοιχο από το Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (ΔΟΑΤΑΠ) ή Απόφαση του Συμβουλίου Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (ΣΑΕΠ) ή του Συμβουλίου Αναγνώρισης Επαγγελματικής Ισοτιμίας Τίτλων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΣΑΕΙΤΤΕ).
2.β. Για τη διδασκαλία Ξένων Γλωσσών, στις περιπτώσεις που τα προσόντα του αναγγέλλοντος δεν συμπίπτουν με αυτά των διοριζόμενων στην δημόσια εκπαίδευση, απαιτείται συνυποβολή επάρκειας προσόντων διδασκαλίας ξένης γλώσσας.
3. Συμπληρωμένη και Υπογεγραμμένη με βεβαίωση περί του γνήσιου της υπογραφής, δήλωση του ν. 1599/1986 του αναγγέλλοντος. Για να κατεβάσετε το έντυπο υπεύθυνης δήλωσης πατήστε εδώ .
Διευκρινίζεται ότι η βεβαίωση περί του γνήσιου της υπογραφής θα πρέπει να γίνεται από οποιαδήποτε διοικητική αρχή ή τα Κ.Ε.Π., καθώς ο Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. δεν είναι δυνατό λόγω της νομικής του μορφής να προβεί σε τέτοιου είδους βεβαίωση.
4. Απόσπασμα ποινικού μητρώου δικαστικής χρήσης.
 
Σημειώνεται ότι η αναζήτηση του ποινικού μητρώου δικαστικής χρήσης θα γίνεται αυτεπάγγελτα από το Υπουργείο Παιδείας.
 Ελλείψει αυτού, για κατοίκους άλλων χωρών – μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, απαιτείται η προσκόμιση ισοδυνάμου εγγράφου που έχει εκδοθεί από αρμόδια δικαστική ή διοικητική αρχή τους χώρας καταγωγής ή προέλευσης, από το οποίο να προκύπτει ότι οι απαιτήσεις ικανοποιούνται. Αν η χώρα καταγωγής ή προέλευσης δεν χορηγεί τέτοιο έγγραφο, τούτο είναι δυνατό να αντικατασταθεί από ένορκη βεβαίωση ή για τα κράτη όπου δεν υφίσταται ένορκη δήλωση με υπεύθυνη δήλωση η οποία υποβάλλεται από τον ενδιαφερόμενο ενώπιον τους αρμόδιας δικαστικής ή διοικητικής αρχής ή κατά περίπτωση ενώπιον συμβολαιογράφου τους χώρας καταγωγής ή προέλευσης, οι οποίοι χορηγούν βεβαίωση περί παροχής τους ενόρκου δηλώσεως ή τους επισήμου δηλώσεως. Τα έγγραφα τα οποία εκδίδονται σύμφωνα με τα ανωτέρω, δεν είναι δυνατό να υποβληθούν μετά την πάροδο τριών μηνών από την ημερομηνία εκδόσεώς τους.
5. Γνωμάτευση παθολόγου ή γενικού γιατρού και γνωμάτευση ψυχιάτρου, είτε του δημοσίου είτε ιδιωτών, στις οποίες θα βεβαιώνεται η υγεία του ενδιαφερόμενου για να διδάξει σε φροντιστήρια, κέντρα ξένων γλωσσών και κατ’ οίκον (ν. 4210/21.11.2013 άρθρο 7).
6. Φωτοτυπία Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας ή ισχύοντος διαβατηρίου.
7. Συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη, με βεβαίωση περί του γνησίου της υπογραφής, δήλωση του ν.1599/1986. Για να κατεβάσετε το έντυπο υπεύθυνης δήλωσης πατήστε εδώ. Διευκρινίζεται ότι η βεβαίωση περί του γνήσιου της υπογραφής θα πρέπει να γίνεται από οποιαδήποτε διοικητική αρχή ή τα Κ.Ε.Π., καθώς ο Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. δεν είναι δυνατό λόγω της νομικής του μορφής να προβεί σε τέτοιου είδους βεβαίωση.
…………………………………………………………………………………………………..
Παρακαλούμε να υποβάλετε πλήρη φάκελο Αναγγελίας, αναγράφοντας στο εξωτερικό μέρος του φακέλου « Αναγγελία έναρξης ασκήσεως επαγγέλματος της διδασκαλίας σε ιδιωτικά φροντιστήρια και κέντρα ξένων γλωσσών και αναγγελία κατ’ οίκον διδασκαλίας» στη διεύθυνση του Οργανισμού:
Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.
Τμήμα Εκπαιδευτικού Πλαισίου
Λεωφόρος Εθνικής Αντιστάσεως 41
14234 Νέα Ιωνία
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Πληροφορίες: Τμήμα Εκπαιδευτικού Πλαισίου
Ώρες επικοινωνίας: 13:00 – 15:00
Τηλέφωνα επικοινωνίας: 210-2709054,5,7,8
 
  ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ 
  • Εκτύπωση         
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
 (Η διαδικασία αφορά έλληνες πολίτες και πολίτες χωρών της ευρωπαϊκής ένωσης)
1. Εντυπο αναγγελίας έναρξης ασκήσεως επαγγέλματος της διδασκαλίας σε φροντιστήρια και κέντρα ξένων γλωσσών και αναγγελίας κατ' οίκον διδασκαλίας. Για να κατεβάσετε το έντυπο αναγγελίας πατήστε εδώ
2.α. Αντίγραφο πτυχίου πανεπιστημίου της ημεδαπής ή της αλλοδαπής αναγνωρισμένο ως ισότιμο και αντίστοιχο από το Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (ΔΟΑΤΑΠ) ή Απόφαση του Συμβουλίου Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (ΣΑΕΠ) ή του Συμβουλίου Αναγνώρισης Επαγγελματικής Ισοτιμίας Τίτλων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΣΑΕΙΤΤΕ).
2.β. Για τη διδασκαλία Ξένων Γλωσσών, στις περιπτώσεις που τα προσόντα του αναγγέλλοντος δεν συμπίπτουν με αυτά των διοριζόμενων στην δημόσια εκπαίδευση, απαιτείται συνυποβολή επάρκειας προσόντων διδασκαλίας ξένης γλώσσας.
3. Συμπληρωμένη και Υπογεγραμμένη με βεβαίωση περί του γνήσιου της υπογραφής, δήλωση του ν. 1599/1986 του αναγγέλλοντος. Για να κατεβάσετε το έντυπο υπεύθυνης δήλωσης πατήστε εδώ .
Διευκρινίζεται ότι η βεβαίωση περί του γνήσιου της υπογραφής θα πρέπει να γίνεται από οποιαδήποτε διοικητική αρχή ή τα Κ.Ε.Π., καθώς ο Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. δεν είναι δυνατό λόγω της νομικής του μορφής να προβεί σε τέτοιου είδους βεβαίωση.
4. Απόσπασμα ποινικού μητρώου δικαστικής χρήσης.
 
Σημειώνεται ότι η αναζήτηση του ποινικού μητρώου δικαστικής χρήσης θα γίνεται αυτεπάγγελτα από το Υπουργείο Παιδείας.
 Ελλείψει αυτού, για κατοίκους άλλων χωρών – μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, απαιτείται η προσκόμιση ισοδυνάμου εγγράφου που έχει εκδοθεί από αρμόδια δικαστική ή διοικητική αρχή τους χώρας καταγωγής ή προέλευσης, από το οποίο να προκύπτει ότι οι απαιτήσεις ικανοποιούνται. Αν η χώρα καταγωγής ή προέλευσης δεν χορηγεί τέτοιο έγγραφο, τούτο είναι δυνατό να αντικατασταθεί από ένορκη βεβαίωση ή για τα κράτη όπου δεν υφίσταται ένορκη δήλωση με υπεύθυνη δήλωση η οποία υποβάλλεται από τον ενδιαφερόμενο ενώπιον τους αρμόδιας δικαστικής ή διοικητικής αρχής ή κατά περίπτωση ενώπιον συμβολαιογράφου τους χώρας καταγωγής ή προέλευσης, οι οποίοι χορηγούν βεβαίωση περί παροχής τους ενόρκου δηλώσεως ή τους επισήμου δηλώσεως. Τα έγγραφα τα οποία εκδίδονται σύμφωνα με τα ανωτέρω, δεν είναι δυνατό να υποβληθούν μετά την πάροδο τριών μηνών από την ημερομηνία εκδόσεώς τους.
5. Γνωμάτευση παθολόγου ή γενικού γιατρού και γνωμάτευση ψυχιάτρου, είτε του δημοσίου είτε ιδιωτών, στις οποίες θα βεβαιώνεται η υγεία του ενδιαφερόμενου για να διδάξει σε φροντιστήρια, κέντρα ξένων γλωσσών και κατ’ οίκον (ν. 4210/21.11.2013 άρθρο 7).
6. Φωτοτυπία Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας ή ισχύοντος διαβατηρίου.
7. Συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη, με βεβαίωση περί του γνησίου της υπογραφής, δήλωση του ν.1599/1986. Για να κατεβάσετε το έντυπο υπεύθυνης δήλωσης πατήστε εδώ. Διευκρινίζεται ότι η βεβαίωση περί του γνήσιου της υπογραφής θα πρέπει να γίνεται από οποιαδήποτε διοικητική αρχή ή τα Κ.Ε.Π., καθώς ο Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. δεν είναι δυνατό λόγω της νομικής του μορφής να προβεί σε τέτοιου είδους βεβαίωση.
…………………………………………………………………………………………………..
Παρακαλούμε να υποβάλετε πλήρη φάκελο Αναγγελίας, αναγράφοντας στο εξωτερικό μέρος του φακέλου « Αναγγελία έναρξης ασκήσεως επαγγέλματος της διδασκαλίας σε ιδιωτικά φροντιστήρια και κέντρα ξένων γλωσσών και αναγγελία κατ’ οίκον διδασκαλίας» στη διεύθυνση του Οργανισμού:
Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.
Τμήμα Εκπαιδευτικού Πλαισίου
Λεωφόρος Εθνικής Αντιστάσεως 41
14234 Νέα Ιωνία
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Πληροφορίες: Τμήμα Εκπαιδευτικού Πλαισίου
Ώρες επικοινωνίας: 13:00 – 15:00
Τηλέφωνα επικοινωνίας: 210-2709054,5,7,8
 

Αποσυνδεδεμένος christina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ........somniare vitae et vivere somnia.........
    • Προφίλ
Απ: δικαιολογητικα αδειας διδασκλαλιας
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2015, 12:29:50 μμ »
καλησπέρα και πάλι... έχω στείλει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά εδώ και μια βδομάδα αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να περιμένω απο δω και πέρα, θα με πάρουν κάποιο τηλέφωνο ή θα μου στείλουν ταχυδρομικώς κάποιο έγγραφο για να φαίνεται ότι έχω άδεια; Κι αν ναι, πότε περίπου θα την έχω; Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάποιο λάθος με τα δικαιολογητικά και να μην με ενημερώσουν;
Και θαυμάζει όλα εκείνα για τα οποία είναι θαυμαστός, κι αγαπά τον εαυτό του ο ανόητος, κι επαινεί αυτά για τα οποία επαινείται, κι ενώ επιθυμεί, επιθυμείται και καίγεται ενώ καίει...
Και του αρέσει ό, τι βλέπει, όμως ό, τι του αρέσει και το βλέπει δε το βρίσκει, τόση πλάνη υπάρχει στον έρωτα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.151 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.