*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .  (Αναγνώστηκε 114817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:03:39 μμ »
Άστο dimitra68, μαλλον δεν έχουν παει σε δυσπρόσιτο και δεν ξέρουν τι θα πει να διαλύονται οικογένειες, τα παιδια να γίνονται θύματα κι άλλα πολλα. Αυτός που πήγαινε σε δυσπρόσιτο είχε τις εξής μονο δυο επιλογές: ανεργία ή δυσπρόσιτο. Αυτός που πήγαινε κοντά το έκανε γιατι είχε τρεις επιλογές: δυσπρόσιτο, κοντά ή ανεργία και φυσικά διάλεγε το κοντά. Δεν πείθουν ότι διάλεξαν κοντά γιατι δεν είχαν τα λεφτα για δυσπρόσιτο, έκαναν την επιλογή να πηγαίνουν κοντά για δικούς τους ευνόητους και αποδεκτούς λόγους, αλλά αυτο το εξαςφαλιζαν λόγω των κλειςτων πινάκων. Δεν μπορούν όμως να συνεχίζουν να έχουν αυτο το προνόμιο όταν άλλοι χωρίς άλλη επιλογή καλύπτουν απομακρυσμένα τόσα χρονια. Φταίει και όλο το σύστημα που για να βρίσκεσαι συνεχώς ψηλά στους πίνακες πρέπει να πηγαίνεις σε δυσπρόσιτα, αλλιώς θα πέφτεις στον πίνακα. Δε γίνονται και διορισμοί, οποτε οι πίνακες θα έχουν συνεχώς ανακατατάξεις.
γεια σου συναδελφε...καμια φορα βαριεμαι να απανταω...αλλα ειναι σαν τις ενοχλητικες μυγες μερικες αποψεις...ειδικα απο κατι βουτυρομπεμπεδες που με τα νομιμοφανη επιχειρηματα τους προσπαθουν να διαμορφωσουν αποψη...πανω σε ηδη στρεβλους νομους προσπαθουν να βαφτισουν δικαιο το προσωπικο συμφερον...
παω για μπανιο...καλο μεσημερι ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 02:05:14 μμ από dimitra68 »
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:21:28 »

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:09:15 μμ »
Μαριαν
επειδη το θεμα αυτο ειναι το ακριβως αντιθετο απο τα δικα σου στμφεροντα καλυτερα ανοιξε αλλο νεο, με τιτλο σχετικο με αναγνωριση προυπηρεσιας στα δυπροσιτα

Εδώ που φτάσαμε η κοινή λογική και η στοιχειώδης δικαιοσύνη λέει τα εξής:

1) Οσοι δούλεψαμε  από 2010 -2011 έως και 2013-2014 να μας προσμετρηθεί η προϋπηρεσία απλή, γιατί όλα αυτά τα χρόνια ( και όχι μόνο από το 2012 και μετά) πηγαίναμε με βάση τη μεταβατική του νόμου Διαμαντοπούλου:
α) ότι θα μετρούσε η προϋπηρεσία ( λίγο , με άλλους συντελεστές κλπ. αλλά πάντως θα μετρούσε)
β) τα δυσπρόσιτα και τα μη δυσπρόσιτα εξομοιώνονταν .Οσοι πήγαμε δυσπρόσιτα την πρώτη φορά κατά τύχη πήγαμε , όπως και άλλοι δεν πήγαν δυσπρόσιτα πάλι κατά τύχη.Αρα αναδρομικά είτε μας αρέσει είτε όχι δεν πρέπει να προσμετρηθούν τα δυσπρόσιτα ( δεν με συμφέρει αλλά το δίκαιο έτσι είναι)

2) Οσοι δούλεψαν το 2014 - 2015  επέλεξαν να πάνε στα δυσπρόσιτα λόγω του διπλασιασμού των μορίων και καλά έκαναν αφού η οικογένειά τους μπορούσε να το υποστηρίξει.

Συμπέρασμα: Προσωπικά θέλω να μπει όλη η προύπηρεσία μέσα ( απλή 2010-2014, διπλή για τα δυσπρόσιτα 2014-2015) για να δούμε πού βρισκόμαστε και να πάρει ο καθένας τις αποφάσεις του για την καινούρια χρονιά: να πάει σε δυσπρόσιτο ή  να μην πάει σε δυσπρόσιτο ή να το πάρει απόφαση ότι έχασε το τρένο της Δημόσιας εκπαίδευσης και να δει πώς αλλιώς θα βιοποριστεί.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:12:11 μμ »
γεια σου συναδελφε...καμια φορα βαριεμαι να απανταω...αλλα ειναι σαν τις ενοχλητικες μυγες μερικες αποψεις...ειδικα απο κατι βουτυρομπεμπεδες που με τα νομιμοφανη επιχειρηματα τους προσπαθουν να διαμορφωσουν αποψη...πανω σε ηδη στρεβλους νομους προσπαθουν να βαφτισουν δικαιο το προσωπικο συμφερον...
παω για μπανιο...καλο μεσημερι ;)

Αν αναφερεσαι σε μενα, στΑ δυσπροσιτΑ που εχω υπηρετησει εγω εσενα αν σε εστελναν θα κλαιγοσουν μια ζωη και θα απαιτουσες οχι διπλασιασμο αλλα διορισμο. Η διαφορα μας ειναι ακριβως οτι εγω ξερω να ξεχωριζω  τι ειναι δικαιο απ το τι με συμφερει. Δε θα καταδεχτω ποτε να ανεβω ουτε μιση θεση σ αυτον τον γελοιο πινακα εις βαρος καποιου αλλου. Εκτος αν νομιζεις οτι μονο εσυ εχεις οικογενεια. Και σταματω εδω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 02:32:05 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:52:29 μμ »
Αν αναφερεσαι σε μενα, στΑ δυσπροσιτΑ που εχω υπηρετησει εγω εσενα αν σε εστελναν θα κλαιγοσουν μια ζωη και θα απαιτουσες οχι διπλασιασμο αλλα διορισμο. Η διαφορα μας ειναι ακριβως οτι εγω ξερω να ξεχωριζω  τι ειναι δικαιο απ το τι με συμφερει. Δε θα καταδεχτω ποτε να ανεβω ουτε μιση θεση σ αυτον τον γελοιο πινακα εις βαρος καποιου αλλου. Εκτος αν νομιζεις οτι μονο εσυ εχεις οικογενεια. Και σταματω εδω.
Επιτελους καποιος να τα πει.Επειδη λοιπον ειμαστε πολλοι που εχουμε παει σε δυσπροσιτο και σε νησι με 500κατοικους απο σποντα δεν σημαινει οτι θα απαιτησουμε διπλασιασμο και θα σφαχτουμε με τους υπολοιπους συναδελφους.Συναδελφοι,με το ανοιγμα των πινακων ανεβηκα 400 θεσεις που σημαινει οτι του χρονου θα δουλευω. Αλλα δεν θεωρω λογικο να μου διπλασιαζεται η προυπηρεσια μου επειδη πηγα σε ενα δυσπροσιτο με ενα νομο που ηξερα οτι δεν θα μου το αναγνωρισει.Δλδ σε τι κρατος ζουμε;απορω πραγματικα.θα τρωγομαστε στους πινακες αναπληρωτων για την προυπηρεσια οταν ολοι ξερουμε οτι διορισμοι δεν προκειται να γινουν.Οσο για το οτι αδειασε η υπαιθρος γι αυτο εδωσαν το μπονους στα δυσπροσιτα δεν θα το σχολιασω.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:21:28 »

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 30, 2015, 02:52:56 μμ »

1) Οσοι δούλεψαμε  από 2010 -2011 έως και 2013-2014 να μας προσμετρηθεί η προϋπηρεσία απλή, γιατί όλα αυτά τα χρόνια ( και όχι μόνο από το 2012 και μετά) πηγαίναμε με βάση τη μεταβατική του νόμου Διαμαντοπούλου:
α) ότι θα μετρούσε η προϋπηρεσία ( λίγο , με άλλους συντελεστές κλπ. αλλά πάντως θα μετρούσε)
β) τα δυσπρόσιτα και τα μη δυσπρόσιτα εξομοιώνονταν .Οσοι πήγαμε δυσπρόσιτα την πρώτη φορά κατά τύχη πήγαμε , όπως και άλλοι δεν πήγαν δυσπρόσιτα πάλι κατά τύχη.Αρα αναδρομικά είτε μας αρέσει είτε όχι δεν πρέπει να προσμετρηθούν τα δυσπρόσιτα ( δεν με συμφέρει αλλά το δίκαιο έτσι είναι)

2) Οσοι δούλεψαν το 2014 - 2015  επέλεξαν να πάνε στα δυσπρόσιτα λόγω του διπλασιασμού των μορίων και καλά έκαναν αφού η οικογένειά τους μπορούσε να το υποστηρίξει.

Συμπέρασμα: Προσωπικά θέλω να μπει όλη η προύπηρεσία μέσα ( απλή 2010-2014, διπλή για τα δυσπρόσιτα 2014-2015) για να δούμε πού βρισκόμαστε και να πάρει ο καθένας τις αποφάσεις του για την καινούρια χρονιά: να πάει σε δυσπρόσιτο ή  να μην πάει σε δυσπρόσιτο ή να το πάρει απόφαση ότι έχασε το τρένο της Δημόσιας εκπαίδευσης και να δει πώς αλλιώς θα βιοποριστεί.
[/quote]
Συμφωνώ απολύτως. Αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει. Το 2012-2013 πήγα από επιλογή σε 11άρι (α΄επιλογή) χωρίς βέβαια να έχω τότε κατά νου τα δυσπρόσιτα...Φέτος σε 12άρι (α΄ επιλογή πάλι) καθαρά όμως για τα διπλά. Διπλά θα έπρεπε να προσμετρηθούν μόνο τα φετινά 11άρια και 12άρια, μιας και αυτό γνωρίζαμε. Αλλιώς γίνονται άδικες ανακατατάξεις στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 30, 2015, 03:19:57 μμ »

1) Οσοι δούλεψαμε  από 2010 -2011 έως και 2013-2014 να μας προσμετρηθεί η προϋπηρεσία απλή, γιατί όλα αυτά τα χρόνια ( και όχι μόνο από το 2012 και μετά) πηγαίναμε με βάση τη μεταβατική του νόμου Διαμαντοπούλου:
α) ότι θα μετρούσε η προϋπηρεσία ( λίγο , με άλλους συντελεστές κλπ. αλλά πάντως θα μετρούσε)
β) τα δυσπρόσιτα και τα μη δυσπρόσιτα εξομοιώνονταν .Οσοι πήγαμε δυσπρόσιτα την πρώτη φορά κατά τύχη πήγαμε , όπως και άλλοι δεν πήγαν δυσπρόσιτα πάλι κατά τύχη.Αρα αναδρομικά είτε μας αρέσει είτε όχι δεν πρέπει να προσμετρηθούν τα δυσπρόσιτα ( δεν με συμφέρει αλλά το δίκαιο έτσι είναι)

2) Οσοι δούλεψαν το 2014 - 2015  επέλεξαν να πάνε στα δυσπρόσιτα λόγω του διπλασιασμού των μορίων και καλά έκαναν αφού η οικογένειά τους μπορούσε να το υποστηρίξει.

Συμπέρασμα: Προσωπικά θέλω να μπει όλη η προύπηρεσία μέσα ( απλή 2010-2014, διπλή για τα δυσπρόσιτα 2014-2015) για να δούμε πού βρισκόμαστε και να πάρει ο καθένας τις αποφάσεις του για την καινούρια χρονιά: να πάει σε δυσπρόσιτο ή  να μην πάει σε δυσπρόσιτο ή να το πάρει απόφαση ότι έχασε το τρένο της Δημόσιας εκπαίδευσης και να δει πώς αλλιώς θα βιοποριστεί.

Συμφωνώ απολύτως. Αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει. Το 2012-2013 πήγα από επιλογή σε 11άρι (α΄επιλογή) χωρίς βέβαια να έχω τότε κατά νου τα δυσπρόσιτα...Φέτος σε 12άρι (α΄ επιλογή πάλι) καθαρά όμως για τα διπλά. Διπλά θα έπρεπε να προσμετρηθούν μόνο τα φετινά 11άρια και 12άρια, μιας και αυτό γνωρίζαμε. Αλλιώς γίνονται άδικες ανακατατάξεις στους πίνακες.
μετρανε δίπλα όμως για τους πίνακες διορισμών του 3848 και μάλιστα μετά από ΑΣΕΠ όχι για τους πίνακες αναπληρωτών


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 30, 2015, 03:26:37 μμ »
ΔΙΠΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΗΔΗ 60 ΜΗΝΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΑΦΟΝ

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 30, 2015, 03:34:25 μμ »

ΔΙΠΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΗΔΗ 60 ΜΗΝΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΑΦΟΝ
για Αναπληρωτες δεν μετράνε δίπλα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:18:55 μμ »
Καλό μεσημέρι σε όλους. Όλοι όσοι δουλεύαμε αυτά τα χρόνια περιμέναμε μια δίκαιη μεταχείριση. Αντί αυτού, βλέπουμε τους ιδιωτικούς να μας προσπερνανε κατά μέσο όρο 100 θέσεις. Εμένα δεν με πειράζει να μετρήσουν τα δυσπροσιτα.Στη δημόσια εκπαίδευση δούλευαν οι συνάδελφοι.. Και όσοι είχαμε πριν το 10, μέτρησαν. Αλλά το να βλέπω ιδιωτικούς με 100 μόρια, χωρίς ασεπ πάνω από μένα, ε όχι ρε παιδιά. Δεν καταπινεται με τίποτα. Γίνεται του βύσματος στους πίνακες... Έστειλα στο μπρατη και στο χρονη. Τα έλεγαν λέει στο γσ της δοε... Αντε βρες άκρη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 05:01:59 μμ από Lila_76 »
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:43:34 μμ »
Αν αναφερεσαι σε μενα, στΑ δυσπροσιτΑ που εχω υπηρετησει εγω εσενα αν σε εστελναν θα κλαιγοσουν μια ζωη και θα απαιτουσες οχι διπλασιασμο αλλα διορισμο. Η διαφορα μας ειναι ακριβως οτι εγω ξερω να ξεχωριζω  τι ειναι δικαιο απ το τι με συμφερει. Δε θα καταδεχτω ποτε να ανεβω ουτε μιση θεση σ αυτον τον γελοιο πινακα εις βαρος καποιου αλλου. Εκτος αν νομιζεις οτι μονο εσυ εχεις οικογενεια. Και σταματω εδω.
oxi κοριτσι μου δεν εννοω εσενα...κι ουτε εννοω καποιον συγκεκρινο ...για αποψεις μιλαμε...κι οχι για χαρακτηρες...τωρα οτι το κοινωνικοπολιτισμικο στατους του καθενα ειναι αυτο που καθοριζει την αποψη και τη συμπεριφορα του νομιζω δεν το αμφισβητουμε...
για τα υπολοιπα που γραφεις αν εγω κλαιγομουν μια ζωη...νομιζω οτι ουτε με ξερεις ουτε σου εδωσα το δικαιωμα να μου μιλας κατ αυτο τον τροπο...ουτε προσωπικη επιθεση εκανα ουτε προσβαλλα ουτε ειρωνευτηκα καποιον... αχω αλλη αποψη και την εκφραζω ,θεωρω με αξιοπρεπεια...ελεγε ο Λασκαρατος "ο καθενας δινει ό,τι έχει" θυμηθειτε το σκηνικο με το δωρο που του προσεφεραν
επετρεψε μου λοιπον να αμφισβητησω το αν εχεις εσυ ή καποιος αλλος συναδελφος που επισης ειχε την ιδια αποψη, υπηρετησει σε δυσπροσιτα γιατι αν ειχες υπηρετησει και αν υποστηριζες το αντικειμενικα δικαιο-οπως επιθυμεις να αντιστρεψεις το επιχειρημα μου γυριζοντας το εναντιον μου, δεν θα υποστηριζες το διπλασιασμο για το δικο σου οφελος που θα ηταν ενος η δυο ετων, αυτο θα το παρεβλεπες, αλλα θα σεβοσουνα τους συναδελφους σου που γνωρισες εκει και τους αλλους που τραβηχτηκαν επι σειρα ετων και φαγανε την καταδικη και θα το εβλεπες πιο αποστασιοποιημενα- ακομα κι αν απο αυτη τη διπλασια προσμετρηση εσενα σε περνουσαν και σε ξαναπερνουσαν στον πινακα οπως θα γινει και μενα και με οσους υπηρετουν σε δυσπροσιτο
αυτα με την κατασταση οπως ισχυει τωρα και οπως τη διαχειριζεται η κυβερνηση μας στα δυσπροσιτα...!
βεβαιως δε με χαλαει καθολου και αυτο που ειπε αλλος-η συναδελφος πιο πανω σχτικα με το διπλασιασμο μισθου..αλλα εδω στις σημερινες εποχες ;D ;D ;D ;D ;D ;D γελαμε...μη βιαστειτε να με κατακρινετε πάλι...βλεπετε ολα γινονται για τα προς το ζην ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 30, 2015, 04:48:17 μμ »
Καλό μεσημέρι σε όλους. Όλοι όσοι δουλεύαμε αυτά τα χρόνια περιμέναμε μια δίκαιη μεταχείριση. Αντί αυτού, βλέπουμε τους ιδιωτικούς να μας προσπερνανε κατά μέσο όρο 100 θέσεις. Εμένα δεν με πειράζει να μετρήσουν τα δυσπροσιτα.Στη δημόσια εκπαίδευση δούλευαν οι συνάδελφοι.συνάδελφοι. Και όσοι είχαμε πριν το 10, μέτρησαν. Αλλά το να βλέπω ιδιωτικούς με 100 μόρια, χωρίς ασεπ πάνω από μένα, ε όχι ρε παιδιά. Δεν καταπινεται με τίποτα. Γίνεται του βύσματος στους πίνακες... Έστειλα στο μπρατη και στο χρονη. Τα έλεγαν λέει στο γσ της δοε... Αντε βρες άκρη...
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
κι οχι μονο! εδω βλεπεις ατομο που ειναι στα γραφεια μια ζωη ξαφνικα με διπλασια μοριοδοτηση...το οποιο ατομο σημειωτεον δε φαινοτανε ποτε στις τοποθετησεις...
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 30, 2015, 05:06:08 μμ »
συναδελφε απο ποτε ειναι τιμωρια μια διαταξη της οποιας όλοι εχουν το δικαιωμα να ναπολαμβανουν τα οφελη;
μπορεις κι εσυ και ο καθενας να τυχουν αυτης της ευνοιας ...δε σε καταλαβαινω...

οταν ξεκινησα προπερσι το Σεπτεμβρη του 2013  σε κατασταση σοκ 8 η ωρα το πρωι απο το σπιτι μου πότε κλαιγοντας πότε διαπληκτιζόμενη με οποιον βρισκοταν μπροστα μου ειχα ενα χιλιαρικο στην τσεπη μου για να παω Κεφαλλονια να παρουσιαστω στην εκει διευθυνση...ταξιδευα 13 ωρες και 9 η ωρα το βραδυ , με το που ανοιγω την πορτα του ξενοδοχειου γινεται ο πρωτος σεισμος...
ειχα ενα χιλιαρικο...με το οποιο περασα ενα μηνα και με το οποιο επρεπε να πληρωσω ξενοδοχειο να βρω σπιτι, και να ξαναπαω στην πατριδα μου να φερω το παιδι μου κατω...και να παρακαλαω να μας πληρωσει το συντομοτερο η εκει διευθυνση .
Δεν καταλαβαίνω επισης αυτο το επιχειρημα...οτι για οικονομικους λογους δεν πατε στα δυσπροσιτα...δηλ εμεις που παμε εχουμε λεφτα;!
συναδελφε αυτα αλλου...οποιος εχει λεφτα καθεται σπιτι του γιατι δεν εχει αναγκη να δουλεψει, ουτε να παρει τα ενσημα που χρειαζονται για την ανεργια διοτι κι αυτη πλεον ειναι με πλαφον...
με τη λογικη σου αυτη...παντα θα καθοσαστε σπιτι σας, διοτι επικαλεισαι το επιχειρημα οτι δεν εχετε λεφτα, και παντα θα θεωρειτε οτι οσοι εργαζονται στα δυσπροσιτα σας καταπατουν τις θεσεις...
αστο συναδελφε...οποιος εχει βρεξει κ..λο κι εχει πεινασει κι εχει πονεσει...δεν καθεται σπιτι του,δεν εχει την πολυτελεια οχι να χασει μια μερα προυπηρεσια, αφου τοτε δεν μετρουσε,αλλα ουτε μια μερα ενσημο...οποτε αλλου αυτα τα επιχειρηματα ασς σοβαρευτουμε σε παρακαλω

1) Είναι τιμωρία από τη στιγμή που κάποιος άλλος χάνει κάτι που είχε, ως αποτέλεσμα μιας επιλογής του. Οι επιλογές μας θα έπρεπε να μας δίνουν ή να μην μας δίνουν το κάτι παραπάνω. Όχι όμως και να μας στερούν κάτι που είχαμε από πριν. Τότε είναι εξ'ορισμού τιμωρία!

Περιττό να αναφέρω ότι υπάρχουν και περιπτώσεις τύχης. Δηλαδή μπορεί κάποιος να ήθελε να πάει σε δυσπρόσιτο και να μην του έκατσε. Άρα το σύστημα τον τιμωρεί επειδή ήταν άτυχος (θα χάσει τη σειρά του σε σχέση με εκείνους που πήγαν).

2) Λες ότι "όλοι έχουν το δικαίωμα να απολαμβάνουν τα οφέλη". Πώς σου ήρθε και το είπες αυτό; Με αυτήν τη λογική, όσοι αναπληρωτές και να προσληφθούν, πάντα θα υπάρχει η δυνατότητα να υπηρετήσουν σε δυσπρόσιτα. Δηλαδή πόσα πια είναι τα κενά στα δυσπρόσιτα; 3000; 5000; 10000; Πόσα; Και εφόσον το θέλουμε όλοι οι αναπληρωτές, θα μας στέλνουν στα δυσπρόσιτα, χωρίς να στελεχώνουν τα μη δυσπρόσιτα; Έτσι πάει;;; Εξαίσια!

3) Δεν μπορείς να μου προσάψεις ότι είμαι κατά του να υπάρχει κάποιο όφελος. Ίσα ίσα, αναγνωρίζω ότι πρέπει να υπάρξει κάποιο μπόνους, γι αυτό κι έκανα αντιπρόταση (διπλασιασμό μισθού αντί προϋπηρεσίας), την οποία επιδεικτικά αγνόησες. Μπορεί οι κυβερνήσεις να μην την υλοποιήσουν ποτέ, αλλά θα περίμενα να την αναγνώριζες ως πιο δίκαια. Άσε που ένα τέτοιο σύστημα θα έπειθε και άτομα που για οικονομικούς λόγους δεν πάνε. Τι καλύτερο;

4) Το "σε κατάσταση σοκ" το σέβομαι, στο βαθμό όμως που του αναλογεί. Όταν εσύ δήλωνες περιοχές με δυσπρόσιτα, γνώριζες το ρίσκο και το πήρες. Μην κλαίγεσαι λοιπόν.

5) Ισχυρίζεσαι ότι δεν καταλαβαίνεις τους οικονομικούς λόγους.

Οι περισσότεροι που πηγαίνουν μακριά από τον τόπο διαμονής τους, βγάζουν τη χρονιά χωρίς να τους έχει περισσέψει ένα ευρουλάκι. Σε κάποιους από αυτούς ο μισθός δεν τους αρκεί, οπότε αναγκάζονται να ζητήσουν βοήθεια και από αλλού (πχ γονείς), ή να κάνουν χρήση αποταμιεύσεων προηγούμενων ετών. Σπάνιες είναι οι περιπτώσεις να βγάλει κάποιος τη χρονιά με θετικό πρόσημο.

Έλα τώρα στη θέση κάποιου άλλου, που έχει αφήσει οικονομικές υποχρεώσεις στον τόπο μόνιμης κατοικίας του. Τι του συμφέρει περισσότερο; Να πάει κάπου μακριά, από όπου δεν θα του περισσέψει ούτε ένα ευρώ ώστε να καλύψει τις ανάγκες του στον τόπο διαμονής του, ή να πάει κάπου μακριά, όπου τα έξοδά του θα αυξηθούν, καθώς όχι μόνο δεν θα μπορεί να στέλνει χρήματα πίσω, αλλά και δεν θα του φτάνουν για να μείνει εκεί;

Αποδεικνύεται λοιπόν άτοπη η φράση σου "όποιος έχει λεφτά κάθεται σπίτι του".

6) Μου λες και το άλλο άκυρο, ότι  "πάντα θα καθόμαστε σπίτι μας", όμως δεν γνωρίζεις ότι εγώ επί 4 συναπτά έτη προσλαμβάνομαι. Οπότε μην λες κουβέντες τύπου "όποιος έχει κώλο" σε μένα. Δεν με γνωρίζεις, οπότε δεν μπορείς να γνωρίζεις πόσο εργατικός είμαι.

ΥΓ1 Οφείλω να συγχαρώ τους συναδέλφους που ενώ υπηρέτησαν σε δυσπρόσιτα, αναγνωρίζουν την αδικία του να προσπερνούν συναδέλφους τους στη σειρά των πινάκων, μέσω του συστήματος διπλασιασμού μορίων.

ΥΓ2 Θα έπρεπε όλοι μας να λέγαμε όχι στα αρνητικά κίνητρα τύπου τιμωρίας, τα οποία προωθούν τη δουλοπρέπεια. Δεν είναι ούτε μαγκιά, ούτε εργατικότητα η δουλοπρέπεια.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 30, 2015, 05:57:52 μμ »
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
κι οχι μονο! εδω βλεπεις ατομο που ειναι στα γραφεια μια ζωη ξαφνικα με διπλασια μοριοδοτηση...το οποιο ατομο σημειωτεον δε φαινοτανε ποτε στις τοποθετησεις...

Γιατί δεν τον καταγγείλατε;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 30, 2015, 08:27:58 μμ »
1) Είναι τιμωρία από τη στιγμή που κάποιος άλλος χάνει κάτι που είχε, ως αποτέλεσμα μιας επιλογής του. Οι επιλογές μας θα έπρεπε να μας δίνουν ή να μην μας δίνουν το κάτι παραπάνω. Όχι όμως και να μας στερούν κάτι που είχαμε από πριν. Τότε είναι εξ'ορισμού τιμωρία!

Περιττό να αναφέρω ότι υπάρχουν και περιπτώσεις τύχης. Δηλαδή μπορεί κάποιος να ήθελε να πάει σε δυσπρόσιτο και να μην του έκατσε. Άρα το σύστημα τον τιμωρεί επειδή ήταν άτυχος (θα χάσει τη σειρά του σε σχέση με εκείνους που πήγαν).

2) Λες ότι "όλοι έχουν το δικαίωμα να απολαμβάνουν τα οφέλη". Πώς σου ήρθε και το είπες αυτό; Με αυτήν τη λογική, όσοι αναπληρωτές και να προσληφθούν, πάντα θα υπάρχει η δυνατότητα να υπηρετήσουν σε δυσπρόσιτα. Δηλαδή πόσα πια είναι τα κενά στα δυσπρόσιτα; 3000; 5000; 10000; Πόσα; Και εφόσον το θέλουμε όλοι οι αναπληρωτές, θα μας στέλνουν στα δυσπρόσιτα, χωρίς να στελεχώνουν τα μη δυσπρόσιτα; Έτσι πάει;;; Εξαίσια!

3) Δεν μπορείς να μου προσάψεις ότι είμαι κατά του να υπάρχει κάποιο όφελος. Ίσα ίσα, αναγνωρίζω ότι πρέπει να υπάρξει κάποιο μπόνους, γι αυτό κι έκανα αντιπρόταση (διπλασιασμό μισθού αντί προϋπηρεσίας), την οποία επιδεικτικά αγνόησες. Μπορεί οι κυβερνήσεις να μην την υλοποιήσουν ποτέ, αλλά θα περίμενα να την αναγνώριζες ως πιο δίκαια. Άσε που ένα τέτοιο σύστημα θα έπειθε και άτομα που για οικονομικούς λόγους δεν πάνε. Τι καλύτερο;

4) Το "σε κατάσταση σοκ" το σέβομαι, στο βαθμό όμως που του αναλογεί. Όταν εσύ δήλωνες περιοχές με δυσπρόσιτα, γνώριζες το ρίσκο και το πήρες. Μην κλαίγεσαι λοιπόν.

5) Ισχυρίζεσαι ότι δεν καταλαβαίνεις τους οικονομικούς λόγους.

Οι περισσότεροι που πηγαίνουν μακριά από τον τόπο διαμονής τους, βγάζουν τη χρονιά χωρίς να τους έχει περισσέψει ένα ευρουλάκι. Σε κάποιους από αυτούς ο μισθός δεν τους αρκεί, οπότε αναγκάζονται να ζητήσουν βοήθεια και από αλλού (πχ γονείς), ή να κάνουν χρήση αποταμιεύσεων προηγούμενων ετών. Σπάνιες είναι οι περιπτώσεις να βγάλει κάποιος τη χρονιά με θετικό πρόσημο.

Έλα τώρα στη θέση κάποιου άλλου, που έχει αφήσει οικονομικές υποχρεώσεις στον τόπο μόνιμης κατοικίας του. Τι του συμφέρει περισσότερο; Να πάει κάπου μακριά, από όπου δεν θα του περισσέψει ούτε ένα ευρώ ώστε να καλύψει τις ανάγκες του στον τόπο διαμονής του, ή να πάει κάπου μακριά, όπου τα έξοδά του θα αυξηθούν, καθώς όχι μόνο δεν θα μπορεί να στέλνει χρήματα πίσω, αλλά και δεν θα του φτάνουν για να μείνει εκεί;

Αποδεικνύεται λοιπόν άτοπη η φράση σου "όποιος έχει λεφτά κάθεται σπίτι του".

6) Μου λες και το άλλο άκυρο, ότι  "πάντα θα καθόμαστε σπίτι μας", όμως δεν γνωρίζεις ότι εγώ επί 4 συναπτά έτη προσλαμβάνομαι. Οπότε μην λες κουβέντες τύπου "όποιος έχει κώλο" σε μένα. Δεν με γνωρίζεις, οπότε δεν μπορείς να γνωρίζεις πόσο εργατικός είμαι.

ΥΓ1 Οφείλω να συγχαρώ τους συναδέλφους που ενώ υπηρέτησαν σε δυσπρόσιτα, αναγνωρίζουν την αδικία του να προσπερνούν συναδέλφους τους στη σειρά των πινάκων, μέσω του συστήματος διπλασιασμού μορίων.

ΥΓ2 Θα έπρεπε όλοι μας να λέγαμε όχι στα αρνητικά κίνητρα τύπου τιμωρίας, τα οποία προωθούν τη δουλοπρέπεια. Δεν είναι ούτε μαγκιά, ούτε εργατικότητα η δουλοπρέπεια.
Συναδελφε,ουτως η αλλως ειμαστε κλαδος που ο καθενας κοιταζει το συμφερον του.Αυτο εχω διαπιστωσει τοσα χρονια.Εχουμε κι ενα κρατος στο οποιο τπτ δεν παραμενει σταθερο.Ολοι μας καναμε τις επιλογες μας με βαση τους νομους που υπηρχαν.Αλλα σ ενα κρατος που οι νομοι αλλαζουν καθε λιγο και λιγακι και μαλιστα ισχυουν αναδρομικα πως να πορευθεις;Οσο δεν γινονται διορισμοι θα τρωγομαστε μεταξυ μας, θα ανεβοκατεβαινουμε σ ενα πινακα και θα κυνηγαμε τα δυσπροσιτα για να μην "ερημωσει η υπαιθρος".
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.