*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 80436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 11:17:48 μμ »
Και κάτι ακόμη: όταν μπήκαμε στη σχολή είτε ήταν η φιλολογία, είτε το παιδαγωγικό δημοτικής είτε το παιδαγωγικό νηπιαγωγών και γενικά όλες οι σχολές (φπψ,ιστορικό,κοινωνιολογία κοκ) δε νομίζω να υπογράψαμε ότι θα μας διορισουν όταν πάρουμε πτυχίο. Δε λέω ότι το κράτος δεν έχει ευθύνη για τη σωστή και έγκαιρη στελέχωση των σχολείων με εκπαιδευτικό προσωπικό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κανείς από εμάς τους νέους συναδέλφους δεν είχε γραπτή διαβεβαίωση ότι θα διοριστεί. Και αυτό ισχύει και για τους δασκάλους (το 2008 που έδωσα διάβαζα ότι το πολύ μέχρι το 2012 να διορίζονται μαζικά όλοι σχεδόν οι απόφοιτοι του παιδαγωγικού διότι μετά θα έκλεινε το σύστημα, καθώς είχαν ήδη μπει στα σχολεία χιλιάδες νέοι συνάδελφοι από το 2003 και μετά).Οπότε και στους δασκάλους από ένα σημείο και έπειτα δε θα διορίζονταν όλοι. Σαφώς και κανείς δεν περίμενε ότι μέσα σε 5 χρόνια θα συσσωρεύονταν πάνω από 10.000 δάσκαλοι, χωρίς προϋπηρεσία. Για αυτό όμως, δεν ευθύνονται οι ήδη έχοντες προϋπηρεσία αλλά οι προτεραιότητες των κυβερνήσεων.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:45 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 11:53:06 μμ »
Δε σας γνωρίζω, αλλά συμφωνώ μαζί σας.Νέα φιλόλογος και εγώ (με πτυχίο από το 2012) και εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα,όταν μου δίνονται ευκαιρίες και διδάσκω. Ταυτόχρονα, έχω εργαστεί και σε άλλες εργασίες άσχετες με τη φιλολογία και ήδη βλέποντας και την κατάσταση γενικά στην εκπαίδευση, κάνω δεύτερο πτυχίο.Σε 2.5-3 χρόνια θεού θέλοντος το πολύ θα το ολοκληρωσω και ελπίζω σε ενα καλύτερο επαγγελματικά μέλλον  .Έχω γράψει και άλλες φορές τη γνώμη μου.Στόχος των νεότερων συναδέλφων πρέπει να είναι η επαγγελματική αποκατάσταση των μεγαλύτερων με τις επιτυχίες στον ασεπ και τις μεγάλες προϋπηρεσίες.Μόνο έτσι μπορούμε να ελπίζουμε και εμείς σε κάτι πιο καλό στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης. Ας μην τα βάζουμε με τους πιο μεγάλους, οι οποίοι και λόγω ηλικίας και λόγω κούρασης και υποχρεώσεων, δύσκολα μπορούν να στραφούν σε άλλους τομείς. Ας τα βάλουμε με το υπουργείο που μας εξαπάτησε όλους, μικρούς και μεγάλους. Επίσης, θεωρώ ότι το πλήγμα είναι μεγαλύτερο για τους μεγαλύτερους ηλικιακά ,οι οποίοι σπατάλησαν χρόνο, χρήμα, ενέργεια για να μπορούν να έχουν μια θέση εργασίας με αξιοπρεπείς συνθήκες και να εξασφαλίσουν τα προς το ζην για τους ίδιους και τις οικογένειες τους.Και δυστυχώς τους στέρησαν το αυτονόητο. Εγώ ας πούμε όντας 25 ετών έχω θέληση, δύναμη, ενέργεια για να αλλάξω το επαγγελματικό μου μέλλον, πηγαίνοντας σε έναν τομέα με καλές προς το παρόν συνθήκες εργασίας και επαγγελματικής αποκατάστασης, ο συνάδελφος όμως που είναι 40+ ετών, πώς μπορεί να το κάνει αυτό;! Εξαιρετικά δύσκολα πιστεύω. Και κάτι τελευταίο: επιτέλους οι νέοι ας προσαρμοστούμε στην πραγματικότητα και ας μη ζούμε σε αυταπάτες. Με την παρούσα οικονομική κατάσταση, μαζικοί διορισμοί δεν πρόκειται να γίνουν, σίγουρα πιστεύω μέχρι να πάρω το δεύτερο πτυχίο μου. Οπότε ή θα πάμε εξωτερικό για την αναζήτηση εργασίας με τα προσόντα που διαθέτουμε ( ενδεχομενως να κάνουμε και επιπρόσθετες σπουδές εκεί ) ή θα μείνουμε στη χώρα μας και θα παλέψουμε στον ιδιωτικό τομέα ( και εάν είναι εφικτό να αυξήσουμε τα προσόντα μας με μεταπτυχιακό, δεύτερο πτυχίο, επιμόρφωση κοκ).Σίγουρα πάντως εγώ προσωπικά τη ζωή μου δεν τη σχεδιάζω με βάση την αποκατάσταση στο δημόσιο τομέα και ως τώρα τουλάχιστον μου έχει βγει σε καλό καθώς εξελίσσομαι και δε μένω στάσιμη. Καλή δύναμη σε όλους :)

  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D συγνώμη αλλά αμφιβάλλω αν όντως είσαι νέα όπως λες.. ( μπορεί και να είσαι δε παίρνω και όρκο..)
και κάτι άλλο όπως υπάρχει το ήθος ( πολύ!! σχετικό το πως το ορίζει κάποιος...) , υπάρχει και το ανήθικο, και αυτό που γινόταν και εξακολουθεί να γίνεται στην εκπαίδευση είναι ανήθικο...
Τόπο στα νιάτα .....   

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 12:13:22 πμ »
Όντως είμαι 25 :) .Και εγώ και άλλοι συνομιληκοι μου δε φοράμε παρωπιδες και πηγαίνουμε σε άλλους κλάδους. Φίλοι μου φιλολογοι με πτυχιο απο το 2012,2013 κάνουν μεταπτυχιακά σε όπα,παπει στη διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού,MBA,marketing,ναυτιλιακά κοκ :) απλά θέλουμε να εξελιχθούμε και να μην περιμένουμε πράγματα ανεφικτα. Και εγω ας πουμε πηρα το πτυχιο μου ακριβως στα 4 χρονια ,δεν πηγα ουτε σεπτεμβριο ,με 8 βαθμο πτυχιου και με αριστα μεσο ορο στην ειδικευση μου.Φιλολογια Αθηνας τελειωσα.Αρα,αφου ημουν τοσο αυνεπης και σε μενα χρωστα διορισμο το κρατος :P .Αλήθεια πόσο ηθικός θα ήταν ένας διαγωνισμός ασεπ με 100 για παράδειγμα θέσεις φιλολόγων που θα ήταν ανοιχτός και σε μας ( τους νέους εννοώ ) και σε 6000+ συναδέλφους με προϋπηρεσία, μεταπτυχιακό ακόμη και διδακτορικό συν μόρια από ασεπ προηγούμενων ετών; Αυτό θα ήταν ωραίο; Μπορεί σε κάποιους να αρέσει σαν ενδεχόμενο, σε μένα πάντως δε φαίνεται και τόσο ελκυστικό, 20000 φιλόλογοι να διεκδικούν 100 θέσεις. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και τη σέβομαι. Αλλά με ενόχλησε να διαβάζω ότι για την αδιοριστια των νέων ευθύνονται οι παλαιότεροι με ασεπ και προϋπηρεσία και για αυτό και έγραψα την άποψη μου.Ούτως ή άλλως, ο καθένας ρυθμίζει όπως θέλει τη ζωή του.Έτσι και εγώ ρυθμιζω τη ζωή μου αναλόγως  :) Συγγνώμη για την έλλειψη τονισμού σε καποια σημεια,γράφω από κινητό
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 09:03:07 πμ »
Αν θυμάστε καλά τι έλεγε η Διαμαντοπούλου.... για δια βίου παιδεία και πως πρέπει να είμαστε έτοιμοι και ευέλικτοι για αλλαγές σε επαγγελματικό επίπεδο....κάτι ηξερε. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:45 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 09:34:16 πμ »
Αν θυμάστε καλά τι έλεγε η Διαμαντοπούλου.... για δια βίου παιδεία και πως πρέπει να είμαστε έτοιμοι και ευέλικτοι για αλλαγές σε επαγγελματικό επίπεδο....κάτι ηξερε. ;)
Βασικά ήξερε πάρα πολλά αλλά που να την καταλάβουμε τότε..;;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 11:16:42 πμ »
Όχι ήξερε...Τα ετοίμαζε και αυτή.Είναι συνυπεύθυνη στα αίσχη που έγιναν στην παιδεία και ειλικρινά της ταιριάζει η θέση στην οποία είναι τώρα.Και είθε να μην έχει πολιτική πορεία ούτε στα όνειρά της. 8)

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 11:34:39 πμ »
Βασικά ήξερε πάρα πολλά αλλά που να την καταλάβουμε τότε..;;

Προφανώς και ήξερε!
Είναι πολλοί αυτοί που γνωρίζουν...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 01:55:11 μμ »
Όχι ήξερε...Τα ετοίμαζε και αυτή.Είναι συνυπεύθυνη στα αίσχη που έγιναν στην παιδεία και ειλικρινά της ταιριάζει η θέση στην οποία είναι τώρα.Και είθε να μην έχει πολιτική πορεία ούτε στα όνειρά της. 8)
Αυτό εννοώ..

Αποσυνδεδεμένος hua_2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 05:02:07 μμ »
Δε νομιζω να ειναι και σε τραγικη θεση. Απο το 85 νομαρχης και μετα βουλευτης ή επιτροπος. Μάλλον καλό της έκανε ο λαός, να ξεκουραστεί(!) Λογικα στη συνταξη θα ειναι. Ισως δεν εχει που να διοχετευσει το ψωνιο ή τη θεληση για εξουσια, ισως βεβαια να ζει κι αυτη ενα προσωπικο δραμα τυπου Παγκαλου και να ειναι μια νεοπτωχος. Ποιος ξερει;

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 07:19:36 μμ »
Ναι! ναι! Νεόπτωχη της λέσχης Μπίλντεμπεργκ! ;D ;D ;D
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 06:01:11 μμ »
Συνάδελφοι τι προτείνετε; Να κάνουμε προσφυγή ή για αρχή μια συνάντηση να δούμε πως θα κατευθυνθούμε;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 383
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 07:49:25 μμ »
Βλέπω ότι ενώ το θέμα είναι Νέος ΑΣΕΠ, πολλές απόψεις των ανωτέρω καταλήγουν σε ένα νέο σύστημα επετηρίδας μπολιασμένο με ΑΣΕΠ, μια κατά τη γνώμη μου ασεπετηρίδα. Πιστεύετε ότι πραγματικά που τους ψήφ αυτή είναι η λύση στο πρόβλημα της παιδείας; Πιστεύετε ότι τα παιδιά δεν πρέπει να έχουν δικαίωμα σε νέους και διαβασμένους καθηγητές.
Συμπάσχω απόλυτα τους υπερκορεσμένους κλάδους όπως η φιλολογία. Για αυτό όμως κάποιος φταίει. Φταίνε όλοι όλοι εκείνοι οι ανοραμάτιστοι πολιτικοί και εκείνοι που τους ψήφισαν που δεν απομάκρυναν τη νεολαία από αυτά τα επαγγέλματα μειώνοντας τους εισακτέους και αυξάνοντας τις θέσεις σε άλλες σχολές με καλύτερη απασχόληση. Και αυτό θα γίνει μόνο όταν με αλλεπάλληλους ασεπ ξενερώσουν οι πάντες και το υπουργείο χάσει τη μπάλα.
Από την άλλη υπάρχουν και οι μη κορεσμένες ειδικότητες. Στις ειδικότητες αυτές και οι νέοι και οι παλιοί έχουν ευκαιρίες. Υπάρχουν άνθρωποι με ΑΣΠΑΙΤΕ που μένουν στο τέλος της επετηρίδας επειδή τους περνούν κάποιοι άλλοι που έτυχε να γράψουν τη βάση σε έναν ΑΣΕΠ ή που έτυχε να αποκτήσουν προϋπηρεσία πριν το 2010. Και λέω έτυχε, γιατί όποιος θέλει να κάνει καριέρα σε αυτές τις ειδικότητες κάνει ΑΣΠΑΙΤΕ.
Οι ελληνικοί νόμοι είναι ξεκάθαροι: ΑΣΕΠ για όλους τους διορισμούς: είτε διαγωνισμός είτε μόρια (στα οποία μόρια η όλη μα όλη η προϋπηρεσία μέτράει και μάλιστα μέχρι 5 χρόνια).
Αυτό το ειδικό σύστημα της εκπαίδευσης με επετηρίδα της προϋπηρεσίας και του προ επταετίας ΑΣΕΠ δε ξέρω ποιους αποσκοπεί να εξυπηρετήσει.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 08:35:54 μμ »
Συνάδελφοι τι προτείνετε; Να κάνουμε προσφυγή ή για αρχή μια συνάντηση να δούμε πως θα κατευθυνθούμε;
Για την ώρα μπορούμε να ευχηθούμε πως ο επόμενος υπουργός παιδείας θα είναι νέος  και εκπαιδευτικός, να μη πάσχει από γεροντοάνοια και  φοβάται τις εξετάσεις.
Τουλάχιστον να ψηφιστεί ένας νόμος για προσλήψεις ή να εφαρμοστεί ο 3848  άμεσα …
Αν γίνει προσφυγή τώρα δεν έχουμε να κερδίσουμε κάτι ας δικαιωθούν πρώτα οι ασεπιτες και μετά θα πρέπει να συμπράξουμε με όλους όσους επιθυμούν να εξεταστούν γραπτά σε ένα διαγωνισμό,  καλές οι παλιές επιτυχίες αλλά όλοι θα ελπίζουν σε κάτι καλύτερο αρκεί να τους δίνεται η ευκαιρία.
Υγ Ένας γραπτός διαγωνισμός δεν είναι αναγκαίο να περιλαμβάνει ολόκληρη την υλη όπως ίσχυε στον ασεπ του 2008, μπορεί να περιορίζεται μόνο σε ότι πρόκειται να διδαχτεί στις σχολικές αίθουσες.
Η προϋπηρεσία και τα προσόντα δεν αποτελούν αντικειμενικά κριτήρια , εδώ που έφτασε η κατάσταση δεν γίνεται να αναγνωριστούν, αν θέλουμε να υπάρξουν ισες ευκαιρίες, δεν υπάρχει τρόπος να αξιολογηθούν, να μπει έστω μια σειρά μεταξύ όσων έχουν προϋπηρεσία, παλιές επιτυχίες και προσόντα .
Υπάρχουν και ψηφισμένοι νόμοι που επηρέασαν τις επιλογές μας αν δεν ξεκινήσουν όλοι από την αρχή οι ομαδούλες θα βρίσκουν πάτημα για να προσφύγουν στη δικαιοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 08:41:38 μμ »
Για την ώρα μπορούμε να ευχηθούμε πως ο επόμενος υπουργός παιδείας θα είναι νέος  και εκπαιδευτικός, να μη πάσχει από γεροντοάνοια και  φοβάται τις εξετάσεις.
Τουλάχιστον να ψηφιστεί ένας νόμος για προσλήψεις ή να εφαρμοστεί ο 3848  άμεσα …
Αν γίνει προσφυγή τώρα δεν έχουμε να κερδίσουμε κάτι ας δικαιωθούν πρώτα οι ασεπιτες και μετά θα πρέπει να συμπράξουμε με όλους όσους επιθυμούν να εξεταστούν γραπτά σε ένα διαγωνισμό,  καλές οι παλιές επιτυχίες αλλά όλοι θα ελπίζουν σε κάτι καλύτερο αρκεί να τους δίνεται η ευκαιρία.
Υγ Ένας γραπτός διαγωνισμός δεν είναι αναγκαίο να περιλαμβάνει ολόκληρη την υλη όπως ίσχυε στον ασεπ του 2008, μπορεί να περιορίζεται μόνο σε ότι πρόκειται να διδαχτεί στις σχολικές αίθουσες.
Η προϋπηρεσία και τα προσόντα δεν αποτελούν αντικειμενικά κριτήρια , εδώ που έφτασε η κατάσταση δεν γίνεται να αναγνωριστούν, αν θέλουμε να υπάρξουν ισες ευκαιρίες, δεν υπάρχει τρόπος να αξιολογηθούν, να μπει έστω μια σειρά μεταξύ όσων έχουν προϋπηρεσία, παλιές επιτυχίες και προσόντα .
Υπάρχουν και ψηφισμένοι νόμοι που επηρέασαν τις επιλογές μας αν δεν ξεκινήσουν όλοι από την αρχή οι ομαδούλες θα βρίσκουν πάτημα για να προσφύγουν στη δικαιοσύνη.

Ποτε δεν υπηρχαν ισες ευκαιριες.Και σιγουρα δεν θα υπαρχουν διαγραφοντας την ιστορια των παλιων ειτε αυτο λεγεται προυπηρεσια , ειτε παλαιοτητα πτυχιου ,ειτε πολλαπλες επιτυχιες.
Καλη τυχη σε οσους ελπιζουν στον κανιβαλισμο...η αληθεια ειναι οτι δεν θα πατε πολυ μακρια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.165 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.