*

Αποστολέας Θέμα: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)  (Αναγνώστηκε 22742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 06:14:41 μμ »
Προσωπικά θα ήμουν αρνητικός σε ομάδα στο facebook για τους εξής λόγους:
1. Αν πρόκειται για γυμνάσιο ή δημοτικό δεν επιτρέπεται ανήλικοι κάτω των 13 ετών να έχουν λογαριασμό σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης (πολιτική των ίδιων των κοινωνικών δικτύων.
2. Στο facebook άμεσα  ή έμμεσα (πχ από τα προφίλ των μαθητών που θα είναι μέλη στην ομάδα) μέσω της ομάδας θα μπορεί κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση σε φωτογραφίες των μαθητών, ενώ είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν ανεπιθύμητες καταστάσεις.

Tην χρήση  facebook την πρότεινα με μόνο σκεπτικό την άμεση ενημέρωση των μαθητών. Με το που αναρτάς κάτι στην ομάδα του σχολείου στο facebook αυτόματα θα ενημερώνονται τα μέλη της.
Αυτό δυστυχώς δεν συμβαίνει με οποιαδήποτε άλλο τρόπο κατασκευής σελίδας, ούτε με Joomla ούτε τα πιο σύγχρονα εργαλεία να χρησιμοποιήσεις.

Τώρα όσον αφορά τις ενστάσεις σου: με την 1η συμφωνώ για το τυπικό μέρος του θέματος γιατί στην πράξη όλοι οι μαθητές Γυμνασίου και Δημοτικού έχουν πλέον λογαριασμούς. Αλλά εντάξει πρέπει να τηρούμε τα προσχήματα!
Όσον αφορά το 2ο, με μια απλή αναζήτηση στο facebook με το όνομα κάποιου μπορείς να βρεις τον λογαριασμό του και να δεις τις φωτογραφίες του αν τις έχει δημόσια. Δηλαδή αυτό μπορεί να γίνει ανεξάρτητα αν θα έχει το σχολείο facebook.

Εμείς έχουμε ιστοσελίδα στο σχολείο αλλά κάθε φορά πρέπει να λέμε στα παιδιά αν αναρτήσαμε κάτι για να το δουν. Δεν είναι εφικτό να μπαίνουν κάθε μέρα στη σελίδα μήπως και υπήρξε κάποια ανακοίνωση. Αυτό το θέμα θέλω να λύσω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:35:48 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 06:27:52 μμ »
Μήπως κάτι σαν το edmodo θα σε βόλευε;

https://www.edmodo.com/

Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό κοινωνικό δίκτυο και μάλιστα όχι ένα ενιαίο κοινωνικό δίκτυο, αλλά χιλιάδες ανεξάρτητα. Δηλαδή θα φτιάξεις το δικό σου κοινωνικό δίκτυο με ξεχωριστούς  ρόλους μαθητών, γονέων εκπαιδευτικών και η προσβασιμότητα θα περιορίζεται σε όσους πρέπει να δούνε το υλικό.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 06:29:42 μμ »
Όποιος θέλει να δει κάτι περισσότερο, μπορεί να ρίξει μιά ματιά σε αυτό.

Οδηγός δημιουργίας και διαχείρισης ιστολογίου στο www.sch.gr:

http://www.ipaideia.gr/odigoi-apo-to-sch-gr-gia-na-ftiaksete-to-istologio-tis-taksis-i-to-prosopiko-sas.htm



Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 08:02:26 μμ »
Παράθεση
Δεν είναι εφικτό να μπαίνουν κάθε μέρα στη σελίδα μήπως και υπήρξε κάποια ανακοίνωση. Αυτό το θέμα θέλω να λύσω..
Στο χώρο του σχολείου που δίνει το ΠΣΔ μπορεί να εγκατασταθεί Wordpress. Ένα πρόσθετο επιτρέπει σε όσους ενδιαφέρονται να δίνουν το mail τους και μετά κάθε ανακοίνωση που αναρτάται πάει στα mail. Στο σχολείο μου έχουν γραφτεί το 90% των μαθητών/γονέων.
Πιθανότατα ανάλογη λειτουργία θα υπάρχει και στο Joomla.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:35:48 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 10:20:18 μμ »
Υπάρχει η δυνατότητας χρήσης LMS κάτω από sch.gr;
προσφέρεται π.χ. http://www.claroline.net/
ή κάποιο άλλο LMS;

moodle style

http://e-learning.sch.gr/

Tην χρήση  facebook την πρότεινα με μόνο σκεπτικό την άμεση ενημέρωση των μαθητών. Με το που αναρτάς κάτι στην ομάδα του σχολείου στο facebook αυτόματα θα ενημερώνονται τα μέλη της.
Αυτό δυστυχώς δεν συμβαίνει με οποιαδήποτε άλλο τρόπο κατασκευής σελίδας, ούτε με Joomla ούτε τα πιο σύγχρονα εργαλεία να χρησιμοποιήσεις.

γίνετε, υπάρχουν plugin (στο wordpress π.χ. το NextScripts: Social Networks Auto-Poster, λογικά κάτι ανάλογο θα έχει και το joomla) όπου κάνουν αυτόματη ανάρτηση στο facebook και άλλα social ότι άρθρο βάλεις στην σελίδα του σχολείου

Προσοχή το ΠΣΔ για σελίδα δυναμική έχει συχνά θέματα....  για πιο safe επιλογή προτείνω το σχολείο να φτιάξει την σελίδα του στο blogs.sch.gr το οποίο είναι wordpress αλλά είναι με περιορισμούς (δεν μπορείς να βάλεις δικά σου plugin και themes, παρά μόνο όσα έχουν βάλει αυτοί, που ομως είναι αρκετά), επίσης ο server που είναι πάνω δεν έχει τόσα προβλήματα όσο οι υπόλοιποι που είναι πάνω οι σελίδες σχολείων εκπαιδευτικών.


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:08:19 πμ »
Το ξέρω ότι γίνεται. Το πρόβλημά μου δεν είναι αν θα γίνεται απαραίτητα αυτόματα η κοινοποίηση στο facebook μιας ανάρτησης που θα βάλω στην ιστοσελίδα του σχολείου. Μπορώ και εγώ χειροκίνητα να κοινοποιώ μια ανάρτηση της ιστοσελίδας στου σχολείου στην ομάδα του σχολείου στο facebook. Ειδικά αν το σχολείο έχει blog (blogs.sch.gr/σχολείο) τότε για κάθε αναρτηση άρθρου υπάρχει το κουμπί share στα κοινωνικά δίκτυα.

Ο προβληματισμός μου είναι αν θα ήταν επιτρεπτό και νόμιμο να δημιουργήσω ομάδα του σχολείου στο facebook και να καλέσω τους μαθητές του σχολείου να γίνουν μέλη της....

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:25:44 πμ »
Εσύ το μόνο που κάνεις είναι να φτιάξεις σελίδα στο facebook, δεν καλείς κανένα, όποιος μαθητής έχει λογαριασμό θα έρθει αν θέλει από μόνος του, μην το περιπλέκεις τόσο.

Το αν θα φτιάξεις σελίδα είναι νόμιμο, το αν στο επιτρέπει κάποιος, ρώτα το Σύλλογο ή όποια άλλη ομάδα έχει αναλάβει το όλο θέμα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:28:14 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:22:56 πμ »
Όταν λέω να "καλέσω" μέλη δεν εννοώ να στείλω μέσω facebook πρόσκληση ένταξης στην ομάδα. Αλλά θα πρέπει να πω στους μαθητές ότι ξέρετε το σχολείο μας έχει ομάδα στο facebook σας περιμένουμε! και αυτό κάλεσμα είναι.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όπως και να έχει το πράγμα ανοίγεις "πάρε δώσε" με τους λογαριασμούς των μαθητών. Είμαι επιφυλακτικός. (πχ κάποια έχει για image profile φωτογραφία με το μαγιώ...) και μπορεί η ιστορία να οδηγήσει αλλού.

Εγώ διαχειρίζομαι την ιστοσελίδα του σχολείου. Όμως οι μαθητές δεν μπαίνουν κάθε μέρα. Συνήθως ενημερώνονται αργά. Δεν βλέπουν τις ανακοινώσεις. Θα μου άρεσε να ενημερώνονταν online σε πραγματικό χρόνο

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:57:33 πμ »
Λοιπόν δεν θα φτιάξεις την σελίδα κάτω από το όνομα σου αλλά με νέο λογαριασμό κάτω από το email του σχολείου. Εκεί δεν θα πιάνεις  κουβέντα αλλά θα ανεβάζεις τα νέα από την σελίδα του σχολείου. Η σελίδα θα γίνει γνωστή γρηγορότερα από όσο νομίζεις βγάζοντας μια ανακοίνωση στον πίνακα ανακοινώσεων και αντίστοιχη ενημέρωση στο σαιτ του σχολείου. Το αν κάποια φοράει μπικίνι στο προφίλ της δεν σε αφορά.
Πριν από όλα αυτά θα ενημερώσεις όσους πρέπει για να πάρεις έγκριση. Αν φοβάσαι τότε βάλε και άλλους στο κόλπο, αλλιώς κάτσε στα αυγά σου και τέλος .

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 03:08:53 μμ »
Όταν λέω να "καλέσω" μέλη δεν εννοώ να στείλω μέσω facebook πρόσκληση ένταξης στην ομάδα. Αλλά θα πρέπει να πω στους μαθητές ότι ξέρετε το σχολείο μας έχει ομάδα στο facebook σας περιμένουμε! και αυτό κάλεσμα είναι.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όπως και να έχει το πράγμα ανοίγεις "πάρε δώσε" με τους λογαριασμούς των μαθητών. Είμαι επιφυλακτικός. (πχ κάποια έχει για image profile φωτογραφία με το μαγιώ...) και μπορεί η ιστορία να οδηγήσει αλλού.

Εγώ διαχειρίζομαι την ιστοσελίδα του σχολείου. Όμως οι μαθητές δεν μπαίνουν κάθε μέρα. Συνήθως ενημερώνονται αργά. Δεν βλέπουν τις ανακοινώσεις. Θα μου άρεσε να ενημερώνονταν online σε πραγματικό χρόνο

Εγώ είμαι κάθετα αντίθετος με οποιαδήποτε εμπλοκή με facebook.
Θεωρώ το facebook ότι χειρότερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στο Internet.
Ο μεγαλύτερος ρουφιάνος που έχει υπάρξει ποτέ. Και η μεγαλύτερη ποσότητα "σαβούροπληροφορίας" που υπήρξε ποτέ.
Οκ, θα μου πεις έχει πολύ κόσμο, οι εταιρείες το χρησιμοποιούν για διαφήμιση κτλ.
Δεκτό. Επαγγελματικά είναι χρήσιμο.

Αλλά εδώ μιλάμε για ανήλικους. Υπάρχουν και παιδιά στο γυμνάσιο που οι γονείς τους δεν τους έχουν επιτρέψει ακόμη να κάνουν facebook (ναι υπάρχουν και τέτοια). Εσύ θα τους προτρέψεις όλους να έχουν λογαριασμό στο facebook για να ενημερώνονται? Να μην υπολογίσουμε και την κάθε αηδία που κυκλοφορεί στο facebook.

Ακόμη και απλή σελίδα facebook για το σχολείο να κάνεις, είναι σαν να τους καλείς έμμεσα να έχουν και να χρησιμοποιούν facebook. Εσύ μπορεί να κάνεις μία απλή και αθώα σελίδα αλλά διαφορετικά θα μεταφερθεί από μαθητές σε γονείς και μεταξύ μαθητών. Είχε κάνει κάποιος καθηγητής παλιά για το σχολείο μας και ο διευθυντής έψαχνε τρόπος να το απενεργοποιήσει τελείως και να μην φαίνεται.

Εγώ το έχω κόψει το facebook από τον router ώστε να μην μπαίνει κανένας μαθητής γιατί το μυαλό τους είναι μόνιμα εκεί. Δεν θα συνέδεα ποτέ τη σελίδα του σχολείου με το facebook.

Μία ειδοποίηση μέσω email ίσως. Αν ένας μαθητής δεν ενδιαφέρεται να ελέγξει τη σελίδα του σχολείου, ότι και να κάνουμε, δεν μπορούμε να κάνυομε πολλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2015, 03:55:03 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 03:22:31 μμ »
Για άμεση ειδοποίηση και online επικοινωνία, μπορείς να δοκιμάσεις και τα hangouts στο  google+ , αλλά πρέπει να έχουν λογαριασμό στο gmail.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 04:27:17 μμ »
Εγώ είμαι κάθετα αντίθετος με οποιαδήποτε εμπλοκή με facebook.
Θεωρώ το facebook ότι χειρότερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στο Internet.
Ο μεγαλύτερος ρουφιάνος που έχει υπάρξει ποτέ. Και η μεγαλύτερη ποσότητα "σαβούροπληροφορίας" που υπήρξε ποτέ.
Οκ, θα μου πεις έχει πολύ κόσμο, οι εταιρείες το χρησιμοποιούν για διαφήμιση κτλ.
Δεκτό. Επαγγελματικά είναι χρήσιμο.

Αλλά εδώ μιλάμε για ανήλικους. Υπάρχουν και παιδιά στο γυμνάσιο που οι γονείς τους δεν τους έχουν επιτρέψει ακόμη να κάνουν facebook (ναι υπάρχουν και τέτοια). Εσύ θα τους προτρέψεις όλους να έχουν λογαριασμό στο facebook για να ενημερώνονται? Να μην υπολογίσουμε και την κάθε αηδία που κυκλοφορεί στο facebook.

Ακόμη και απλή σελίδα facebook για το σχολείο να κάνεις, είναι σαν να τους καλείς έμμεσα να έχουν και να χρησιμοποιούν facebook. Εσύ μπορεί να κάνεις μία απλή και αθώα σελίδα αλλά διαφορετικά θα μεταφερθεί από μαθητές σε γονείς και μεταξύ μαθητών. Είχε κάνει κάποιος καθηγητής παλιά για το σχολείο μας και ο διευθυντής έψαχνε τρόπος να το απενεργοποιήσει τελείως και να μην φαίνεται.

Εγώ το έχω κόψει το facebook από τον router ώστε να μην μπαίνει κανένας μαθητής γιατί το μυαλό τους είναι μόνιμα εκεί. Δεν θα συνέδεα ποτέ τη σελίδα του σχολείου με το facebook.

Μία ειδοποίηση μέσω email ίσως. Αν ένας μαθητής δεν ενδιαφέρεται να ελέγξει τη σελίδα του σχολείου, ότι και να κάνουμε, δεν μπορούμε να κάνυομε πολλά...

της υπερβολής το κάγκελο όσα λες

είναι κοινωνικό δίκτυο και αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν τα πάντα μέσα, λογαριασμό δεν μπορεί να κάνει όποιος είναι κάτω από 13, αν υπάρχουν γονείς που δεν αφήνουν τα παιδιά τους να μπουν δεν μας αφορά.
ΔΕΝ προτρέπεις κανένα να κάνει λογαριασμό στο facebook, αυτό που κάνεις είναι να ενημερώνεις τους χρήστες του facebook realtime, οπότε μάλλον λάθος τα κατάλαβες. Το έμμεσο που λες δεν ισχύει, δεν περιμένουν οι έφηβοι εσένα να κάνουν λογαριασμό, έχουν ήδη ή θα έχουν στην διάρκεια της χρονιάς. Πως δηλαδή θα μεταφερθεί η αθώα ενημερωτική σελίδα στους γονείς ? έλεος δηλαδή.
Α και για τον ρούτερ που λες ότι το έκοψες, να το προτείνεις στο ΠΣΔ, αν έχεις δίκιο θα το κόψουν και αυτοί να σώσουν και εμάς τους υπόλοιπους. Γιατί όμως οι μαθητές σου να μπουν στο οποιοδήποτε site που δεν έχει σχέση με το μάθημα σου ?
Για το google+ που προτείνεις, δεν είναι κοινωνικό δίκτυο ? μην υπερβάλουμε συνάδελφε

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 04:38:32 μμ »
της υπερβολής το κάγκελο όσα λες

είναι κοινωνικό δίκτυο και αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν τα πάντα μέσα, λογαριασμό δεν μπορεί να κάνει όποιος είναι κάτω από 13, αν υπάρχουν γονείς που δεν αφήνουν τα παιδιά τους να μπουν δεν μας αφορά.
ΔΕΝ προτρέπεις κανένα να κάνει λογαριασμό στο facebook, αυτό που κάνεις είναι να ενημερώνεις τους χρήστες του facebook realtime, οπότε μάλλον λάθος τα κατάλαβες. Το έμμεσο που λες δεν ισχύει, δεν περιμένουν οι έφηβοι εσένα να κάνουν λογαριασμό, έχουν ήδη ή θα έχουν στην διάρκεια της χρονιάς. Πως δηλαδή θα μεταφερθεί η αθώα ενημερωτική σελίδα στους γονείς ? έλεος δηλαδή.
Α και για τον ρούτερ που λες ότι το έκοψες, να το προτείνεις στο ΠΣΔ, αν έχεις δίκιο θα το κόψουν και αυτοί να σώσουν και εμάς τους υπόλοιπους. Γιατί όμως οι μαθητές σου να μπουν στο οποιοδήποτε site που δεν έχει σχέση με το μάθημα σου ?
Για το google+ που προτείνεις, δεν είναι κοινωνικό δίκτυο ? μην υπερβάλουμε συνάδελφε

Αν εγώ είμαι της υπερβολής το κάγκελο, εσύ είσαι της αφέλειας το κάγκελο.
Μεγάλης αφέλειας όμως.
Ειδικά εκεί που αναριωτιέσαι πώς μπορεί να μεταφερθεί στους γονείς, δείχνει ότι ίσως είσαι πολύ νέος στην εκπαίδευση.
Επίσης, αυτό το "γιατί να μπαίνουν οι μαθητές μου στο facebook".
Δεν είπα ότι μπαίνουν. Είπα είναι το μυαλό τους εκεί. Γιατί κάποιοι τους αφήνουν και μπαίνουν.
Πέφτεις από τα σύννεφα ε? Δεν το έχεις καταλάβει?

Δεν θέλω να σε σώσω. Τη γνώμη μου λέω στον φίλο που ρώτησε. Μην γράφεις ότι νάναι.

PS1: Το google+ δεν το πρότεινα εγώ. Πρόσεξε πριν γράψεις.
PS2: Πες τη γνώμη σου απλά και ωραία χωρίς χαρακτηρισμούς για τον άλλο.
Οι χαρακτηρισμοί φέρνουν χαρακτηρισμούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2015, 04:52:35 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 04:54:14 μμ »
Αν εγώ είμαι της υπερβολής το κάγκελο, εσύ είσαι της αφέλειας το κάγκελο.
Μεγάλης αφέλειας όμως.
Δεν θέλω να σε σώσω. Τη γνώμη μου λέω στον φίλο που ρώτησε. Μην γράφεις ότι νάναι.

PS1: Το google+ δεν το πρότεινα εγώ. Πρόσεξε πριν γράψεις.
PS2: Πες τη γνώμη σου απλά και ωραία χωρίς χαρακτηρισμούς για τον άλλο.
Οι χαρακτηρισμοί φέρνουν χαρακτηρισμούς.

χαλάρωσε, δεν σε χαρακτήρισα, έγραψα ότι όσα ΕΓΡΑΨΕΣ είναι υπερβολές, δεν είπα ότι είσαι εσύ της υπερβολής το κάγκελο χαχαχαχα ότι θες διαβάζεις, δεν σε χαρακτήρισα λοιπόν...

την είδα και εγώ την γνώμη σου, ααα και δεν θέλω να με σώσεις, τους άλλους θέλω να σώσω από τις υπερβολές που γράφεις. Φιλιά.

ΥΓ την πρόταση στο ΠΣΔ, να βγουν από την αφέλεια που έχουν και αυτοί θα την κάνεις? ή δεν θες να σώσεις τους άλλους ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159598
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.