*

Αποστολέας Θέμα: Πότε θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη;  (Αναγνώστηκε 743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Πότε θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη;
« στις: Αύγουστος 24, 2015, 09:07:09 πμ »
Καλές οι συζητήσεις για τον τρόπο διορισμού και τους πίνακες αναπληρωτών, αλλά πέρα από όλα αυτά, υπάρχει και ένα ζήτημα ουσίας. Αντε, ότι η σχολική χρονιά καθυστερεί και αργούν να καλέσουν αναπληρωτές στα σχολέια. Με την ύλη τί γίνεται; Υπενθυμίζω ότι σε κάποιες περιοχές της χώρας, δεν υπάρχουν ούτε φροντιστήρια. Πώς θα δώσουν τα παιδιά αυτά εξετάσεις; Το κράτος δεν είναι υποχρεωμένο να παρέχει σε όλους τους μαθητές ίσς ευκαιρίες; Γιατί λοιπόν τα παιδάκια στα ακριτικά νησιά, να αρχίσουν φιλολογικά π.χ. 3 μήνες αργότερα από τους συμμαθητές τους στην Αθήνα; Εκεί δεν υπάρχει μόνιμο προσωπικό και τα σχολεία λειτουργούν με αναπληρωτές. Αν κάθε χρόνο τα παιδιά χάνουν τόσες ώρες μαθημάτων, αυτό δεν είναι κατάφωρη αδικία; Έχω δύο παιδάκια και δεν θα δεχόμουν να έρχεται Οκτώβρης και τα παιδιά μου να μην έχουν διδαχθεί Νεοελληνική γλώσσα.
 Εκτός και αν αρχίσουμε τις βλακείες και περικόπτουμε ώρες από τα δικά μας μαθήματα για να κάνουμε γλώσσα, π.χ. μένουμε πίσω στην Οδύσσεια ή κάνουμε πασαλείμματα, για να προλάβουμε να κάνουμε την έκθεση. Τα νεύρα μου. Προσωπικά, δεν μπορώ να τρέχω να βγάζω την ύλη, δεν μου αρέσουν οι προχειρότητες και θέλω να μη μου θέτουν τέτοιου είδους εμπόδια στη δουλειά μου. Σκοπεύω να τηλεφωνήσω στο υπουργείο για το λόγο αυτό, όποιος συμφωνέι μαζί μου, ας τηλεφωνήσει επίσης. Είναι πολύ βασικό θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2015, 09:11:13 πμ από papagalia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.