*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας και του Πανεπιστημίου Λευκωσίας  (Αναγνώστηκε 3109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akista

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλησπέρα,
γνωρίζει κανείς κάτι για το εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό που συνδιοργανώνει το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας; Αναγνωρίζεται από το ελληνικό κράτος; Εκείνο που με προβληματίζει είναι ότι μπορεί κάποιος να το ολοκληρώσει σε 3 εξάμηνα τουλάχιστον και μέγιστο σε 9.
Περισσότερες πληροφορίες http://www.unic.ac.cy/files/DL/Flyers/TGSLD/15274__tgsld_-_june_2015.pdf.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Glt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
akista καλησπέρα.. Έχω κάνει αίτηση για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και έχω γίνει δεκτή. Όταν μίλησα με άτομο του πανεπιστημίου με διαβεβαίωσε ότι αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ. Δεν ξέρω αν έχεις κάνει το σεμινάτιο των Διαδρομών του ΚΕΓ. Αν ναι, τότε δίνεται η δυνατότητα αναγνώρισης 2 εκ των 9 μαθημάτων και αντίστοιχη έκπτωση στα δίδακτρα. Οπότε με 7 μαθήματα μπορεί κάποιος να το ολοκληρώσει σε 3 τετράμηνα (δεν είναι εξάμηνα).

Αποσυνδεδεμένος amalitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημερούδια!!!Πόσο κοστίζει το εν λόγω μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος akista

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Καλημέρα
Να ρωτήσω εάν προβλέπονται κάποιου είδους συναντήσεις και πού. Επίσης, γνωρίζεις ποιο είναι το επίπεδο των αγγλικών που απαιτείται να γνωρίζει κανείς, καθώς βλέπω ότι πολλά βιβλία είναι στα αγγλικά; Και ποιο το κόστος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Glt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Γι' αυτούς που δεν έχουν κάνει το σεμινάριο των Διαδρομών του ΚΕΓ, το κόστος του μεταπτυχιακού είναι 5900. Γι αυτούς που το έχουν κάνει είναι γύρω στα 4600. Εξαρτάται όμως, αν κάποιος θέλει να κάνει διπλωματική και να μην πάρει τα αναγνωρισμένα μαθήματα επιλογής που του προσφέρονται, εκεί το ποσό αλλάζει.. Νομίζω κοστίζει 655 ευρώ το μάθημα. Αλλά για να είστε κι εσείς καλυμμένοι και να μην σας πάρω στο λαιμό μου καλέστε στα τηλέφωνα 800 100 12 12 και 801 700 71 77 (αστική χρέωση). Είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Αποσυνδεδεμένος Glt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Καλημέρα
Να ρωτήσω εάν προβλέπονται κάποιου είδους συναντήσεις και πού. Επίσης, γνωρίζεις ποιο είναι το επίπεδο των αγγλικών που απαιτείται να γνωρίζει κανείς, καθώς βλέπω ότι πολλά βιβλία είναι στα αγγλικά; Και ποιο το κόστος;

Δεν ρώτησα αν προβλέπονται συναντήσεις. Επειδή όμως ξέρω από φίλη μου που κάνει το μεταπτυχιακό της στην Ειδική Αγωγή στο εν λόγω πανεπιστήμιο, οι δια ζώσης συναντήσεις είναι προαιρετικές και κάποιος μπορεί να τις παρακολουθήσει ως τηλεδιάσκεψη/βίντεο στον υπολογιστή του. Επίσης δεν ρώτησα για το επίπεδο των αγγλικών γιατί δεν με ενδιέφερε (έχω Γ1). Γι' αυτό καλύτερα να ρωτήσεις στα τηλέφωνα που έδωσα παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2015, 10:30:58 πμ από ifigeneia87 »

Αποσυνδεδεμένος amalitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ifigeneia είσαι ευγενέστατη και σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Μου φαίνεται όμως πάαααααρα πολύ ακριβό. :'(

Αποσυνδεδεμένος akista

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ και εγώ, Ιφιγένεια, για τις πληροφορίες. Θα σκεφτώ  όλα αυτά. Θα συμφωνήσω και εγώ ότι είναι πολύ ακριβό...

Αποσυνδεδεμένος Glt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Παιδιά θα συμφωνήσω μαζί σας ότι είναι όντως πολύ ακριβό. Ίσως αυτό οφείλεται στο ότι πρόκειται για ιδιωτικό πανεπιστήμιο. Κι εγώ μετά από πολλή σκέψη αποφάσισα να το κάνω. Το γεγονός ότι μένω σε μια πόλη που δεν έχει πανεπιστήμια με ώθησε σε αυτή την απόφαση.. Το να μετακομίσω σε άλλη πόλη, να νοικιάζω σπίτι και να πληρώνω δίδακτρα/λογαριασμούς κλπ θα μου κόστιζε παραπάνω από 5900 ευρώ.. Και από την εμπειρία μου σε εξετάσεις μεταπτυχιακών, έχω παρατηρήσει ότι επιτυχόντες είναι μόνο αυτοί που έχουν αποφοιτήσει από το ίδιο πανεπιστήμιο ή μπαίνουν άτομα με βύσμα.. Δεν είναι παντού έτσι βέβαια.. Τελοσπάντων, καλή συνέχεια σε ο,τι κάνετε!

Αποσυνδεδεμένος petalouda02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας.
Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για το εν λόγω μεταπτυχιακό και θα ήθελα από τους ήδη φοιτούντες κάποιες πληροφορίες, αν δεν σας είναι κόπος!
Έχει φτάσει κάποιος προς το τέλος του εν λόγω μεταπτυχιακού, πως σας φαίνεται, δύσκολο/βατό; Ποια είναι η μέχρι τώρα εμπειρία σας;
Έχετε αποσαφηνίσει, όσοι το παρακολουθείτε, ότι είναι απολύτως αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.