*

Αποστολέας Θέμα: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας  (Αναγνώστηκε 7241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος auditiongal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« στις: Αύγουστος 29, 2015, 10:51:16 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
Είμαι εκπαιδευτικός ΠΕ06 και πήρα μετάθεση στην Ξάνθη. Χθες που πήγα για ανάληψη υπηρεσίας με ενημέρωσαν ότι οι νεοσυσταθείσες οργανικές δεν θα δοθούν φέτος γιατί δεν πήραν ΦΕΚ ονομαστικά (ενώ έχει βγει ΦΕΚ με τη σύστασή τους) και ότι θα δοθούν του χρόνου. Φυσικά δεν με συμφέρει (για ευνόητους λόγους) αλλά και πολύ φοβάμαι ότι με μία νέα κυβέρνηση και ένα νέο τροποποιητικό ΦΕΚ , όπως συστάθηκαν θα ακυρωθούν.
Ξέρω, ότι μέχρι νεωτέρας , δεν γίνοντα υπηρεσιακές μεταβολές και βέβαια δεν μπορούμε να τοποθετηθούμε μόνιμα. Αν, όμως, αυτό αλλάξει κι εξαιρεθούν οι εκπαιδευτικοί μπορώ μέσω δικηγόρου να μπλοκάρω ή να ακυρώσω τη διαδικασία? Υπάρχει κάποια παρατυπία εδώ?  Δηλαδή βγήκε ΦΕΚ με σύσταση συγκεκριμένου αριθμού οργανικών χωρίς, όμως, να τις ονομάζει? Πώς θα μπορούσα να κινηθώ?Ήδη έχουμε κάνει κάποια επαφή με δικηγόρο. Τέλος να συμπληρώσω ότι οι επαφές με αιρετούς απέβησαν άκαρπες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2015, 10:59:06 πμ από auditiongal »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:19:24 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:13:19 πμ »
γιατι δε σε συμφερει να δοθουν του χρονου?
δε νομιζω καποιος να βγαλει ΦΕΚ να τις ακυρωσει του χρονου
παρατηρω μια πρεμουρα με τις νεες οργανικες..
καλοπροαίρετα το λεω..
το μειζον ειναι ότι πηρες τη μεταθεση για τον τοπο σου που είναι μεγαλη επιτυχια ιδιως αν προσπαθεις παρα πολλα χρονια..
μετα θα παρουν σιγα σιγα τα πραγματα το δρομο τους
και λειτουργικο κενο κοντα στο σπιτι σου να διεκδικείς μεχρι να παρεις οργανικη παλι καλα ειναι
λογικο μου φαινεται να πανε του χρονου γιατι υπαρχουν συγκεκριμένες περιοδοι που δινονται οι οργανικες
και εγω σε αντιστοιχη κατασταση με σενα είμαι (πηρα τη μεταθεση μετα από 10 χρονια), για ναμη νομιζεις ότι δεν αντιλαμβάνομαι την αγωνια σου

απολαυσε το γεγονος ότι ηρθε η πολυποθητη μεταθεση!

Αποσυνδεδεμένος auditiongal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:27:26 πμ »
Άγαπητέ-'η supernova 1980. Διορίστηκα το 1993. Είμαι 50 χρονών και ζητώ μετάθεση τα τελευταία χρόνια λόγω αλλαγής τόπου κατοικίας της οικογένειας για επαγγελματικούς λόγους του συζύγου. Νομίζω ότι είναι θεμιτό να προτιμώ να μην ταξιδεύω χιλιόμετρα στο βουνό για τα Πομακοχώρια ενώ θα μπορούσα να πάρω μία οργανική πιο κοντά στην πόλη. Και όχι, δεν είμαι πρώτη στα μόρια λόγω ηλικίας γιατί δεν έχω δυσπρόσιτα. Υπηρέτησα σε σχολεία κοντά σε πόλεις. Και βέβαια θα προτιμούσα να μπω στη δαδικασία επιλογής σχολείων με άλλους 10 πάρά με άλλους 20. Το θέμα , όμως, δεν είμαι εγώ. Είναι η διαδικσία νόμιμη? Μπορεί να βγεί ΦΕΚ με σύσταση συγκεκριμένου αριθμού οργανικών χωρίς να τις ονομάζει? Το ΦΕΚ βγήκε πριν τις μεταθέσεις μας. Εφ' όσον οι διευθύνσεις είχαν στείλει τα κενά και πάνω στ΄αυτά τα έγγραφα συστάθηκαν οι οργανικές γιατί δεν αναφέρθηκαν στο ΦΕΚ? Ή αμέλεια υπάρχει ή δόλος.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2015, 01:01:34 μμ »
ναι μεν οι οργανικες συσταθηκαν αλλα δεν εχουν καθοριστεί σε ποια συγκεκριμενα σχολεια θα δοθουν.
δε νομιζω τωρα με εκλογες να καθοριστουν.
γνωμη μου είναι ότι ακομη και αν καθοριστουν οκτωβρη πχ το νωριτερο δε θα δοθουν ξαφνικα μεσα στη χρονια αλλα την περιοδο που παιρνεις οργανικη (ξερεις μετα τις συνταξιοδοτησεις-καλοκαιρι νομιζω-αφου κανεις αιτηση για βελτιωση οριστικη τοποθετηση)
φυσικα στην ελλαδα ζουμε, όλα παιζουν..
καταλαβαινω πλήρως τι λες.αυτο που προσπαθω να σου πω είναι ότι επειδή ζουμε στην ελλαδα και πολλα πραγματα δεν παιρνανε από το χερι μας, απολαυσε το γεγονος ότι πηρες μεταθεση και σιγουρα θα εισαι σε καλυτερη μοιρα από ότι αν ζητούσες τωρα αποσπαση και τοποθετουσουν μετα από διαθεσιτες και μεταταγμένους.επισης ενδεχεται (αν και δε ξερω τι θεσεις εδωσε ξανθη και ποσοι τις διεκδικείτε)να μην παρουν ολοι οργανικη αρα και να τις δωσει παλι να μην την παρεις (που το απεύχομαι φυσικα)
επισης υπαρχει το ενδεχομενο οι οργανικες/καποιες οργανικες που θα δοθουν να μη σε συμφερουν γιατι θα είναι μακρια και μετα μπορει δυσκολα να σου εγκρινουν εσωτερικη αποσπαση
εγω προσωπικα είμαι προετοιμασμενη (και δεν με πειραζει) να περασουν παρα πολλα χρονια να παρω οργανικη γιατι ειμαιστε 90 ατομα και οι οργανικες που θα δοθουν θα ναι 15 το πολυ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:19:24 »

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2015, 01:30:37 μμ »
Πάντως οι προϋπάρχουσες οργανικές που προέκυψαν από συνταξιοδοτήσεις και μεταθέσεις πρέπει να δοθούν φέτος.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2015, 01:32:59 μμ »
κανονικα ναι..

Αποσυνδεδεμένος auditiongal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2015, 02:45:47 μμ »
Το ΦΕΚ βγήκε για θέσεις που ζητήθηκαν και δόθηκαν ονομαστικά από τις διευθύνσεις. Οι αριθμοί δεν είναι τυχαίοι. Απλά δεν υπάρχουν ονομαστικά τα  σχολεία .Αυτό θα ψάξω ... καιο θεός βοηθός.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2015, 04:00:15 μμ από auditiongal »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 29, 2015, 03:15:56 μμ »
μα δεν εχουν αποφασιστεί καλη μου επισημα εστω ποια σχολεια θα είναι αυτά για να το μαθεις.
ουσιαστικα οι διευθυνσεις περιμενουν νεες οδηγιες από το υπουργειο.
θα προλαβει να το κανει τωρα? δε νομιζω
μαλλον παει για του χρονου

Αποσυνδεδεμένος auditiongal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 29, 2015, 03:54:41 μμ »
Η Α/θμια Ξάνθης όταν πήρα τηλ. Αμέσως μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων μου έδωσε προφορικά και τα 19 κενά. Τουτέστιν, νέες οργανικές ( σε όλα τα ΕΑΕΠ) και οι κενούμενες από συνταξιοδοτήσεις και μεταθέσεις. Μετά απλά δήλωσαν ότι θα αποσύρουν τις νέες.

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 29, 2015, 05:45:06 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει αποφασιστεί ακόμη τίποτα. Αν ήταν να είναι σίγουρο ότι οι νέες οργανικές θα δοθούν ή δεν θα δοθούν φέτος, τοτε όλες οι διευθύνσεις θα είχαν κοινή γραμμή. Αντίθετα έχουν βγάλει διαφορετικές ανακοινώσεις. Οι περισσότερες καλούν για προσωρινή τοποθέτηση. Αν είχε παρθεί συγκεκριμένη απόφαση θα είχαν καλέσει όλες οι διευθύνσεις σε οριστική τοποθέτηση με συγκεκριμένα κενά. Απλά περιμένουν οδηγίες από το υπουργείο. Πάντως θεωρώ ότι είναι αδύνατο να μην γίνουν οριστικές τοποθετήσεις γιατί δεν είναι μόνο οι μετατιθέμενοι που μπορούν να τους χρυσώσουν το χάπι με το ότι πήγαν στον τόπο τους αλλά και αυτοί που είναι στη διάθεση και προς βελτίωση.
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος auditiongal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2015, 07:19:44 μμ »
Οριστικές θα γίνουν προφανώς. Αλλά χωρίς τα νέα κενά.

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2015, 12:16:25 πμ »
Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνουν χωρίς τις νέες οργανικές διαφορετικά θα είχαν σπεύσει οι διευθύνσεις να κάνουν τις οριστικές τοποθετήσεις με τα προυπάρχοντα κενά. Ίσως να δείχνει δύσκολο να οριστούν ανα σχολείο τώρα και να δοθούν οι νέες οργανικές αλλά ακόμα οδηγίες από το υπουργείο περιμένουν.
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 31, 2015, 12:59:39 μμ »
γιατι δε σε συμφερει να δοθουν του χρονου?
δε νομιζω καποιος να βγαλει ΦΕΚ να τις ακυρωσει του χρονου
παρατηρω μια πρεμουρα με τις νεες οργανικες..
καλοπροαίρετα το λεω..
το μειζον ειναι ότι πηρες τη μεταθεση για τον τοπο σου που είναι μεγαλη επιτυχια ιδιως αν προσπαθεις παρα πολλα χρονια..
μετα θα παρουν σιγα σιγα τα πραγματα το δρομο τους
και λειτουργικο κενο κοντα στο σπιτι σου να διεκδικείς μεχρι να παρεις οργανικη παλι καλα ειναι
λογικο μου φαινεται να πανε του χρονου γιατι υπαρχουν συγκεκριμένες περιοδοι που δινονται οι οργανικες
και εγω σε αντιστοιχη κατασταση με σενα είμαι (πηρα τη μεταθεση μετα από 10 χρονια), για ναμη νομιζεις ότι δεν αντιλαμβάνομαι την αγωνια σου

απολαυσε το γεγονος ότι ηρθε η πολυποθητη μεταθεση!

Αν ζητούσατε και μια συγνώμη από αυτούς που συκοφαντούσατε τόσους μήνες ίσως το απολαμβάνετε καλύτερα. Ίσως γλεντούσατε με τον αποκλεισμό από κάθε υπηρεσιακή μεταβολή για δεύτερη συνεχή χρονιά των νεοεισερχομένων ειδικοτήτων.....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2015, 01:01:23 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Νέες Οργανικές Ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2015, 10:21:23 μμ »
Τις προηγούμενες 1000 φορές που το είπες και κανείς δεν θεώρησε ότι σου οφείλει κάποια συγνώμη, δεν σε προβλημάτισε, έτσι;
Πιστεύεις ότι αν φτάσεις τις 2000 φορές λέγοντας το ίδιο πράγμα όλοι όσοι διαφωνούν με εσένα θα καταλάβουν το λάθος τους και θα μετανοήσουν.
ΟΚ, βγάζει νόημα!
Πια δεν περιορίζεσαι μόνο σε αυτό το νήμα, λες τα ίδια και τα ίδια και σε άλλα νήματα. Μιλάμε για παθολογική κατάσταση πλέον.
Συνέχισε έτσι... αν βοηθάει την κατάστασή σου...   :P

Αν ζητούσατε και μια συγνώμη από αυτούς που συκοφαντούσατε τόσους μήνες ίσως το απολαμβάνετε καλύτερα. Ίσως γλεντούσατε με τον αποκλεισμό από κάθε υπηρεσιακή μεταβολή για δεύτερη συνεχή χρονιά των νεοεισερχομένων ειδικοτήτων.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.