*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016  (Αναγνώστηκε 60382 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:17:02 μμ »
Πάνω στο μενού: Αρχεία -> Προσθήκη αρχείου

πήγα εκεί και βγάζει:
Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
Συνέβη ένα σφάλμα!
Σας επιτρέπει να προσθέσετε αρχεία για την διαχείριση αρχείων.


και δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο ,
για δοκίμασε σε παρακαλώ σε σενα το βγάζει ?
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:27:55 »

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:17:32 μμ »
Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να περισσεύουν γυμναστές στα σχολεία και να παίρνει αναπληρωτές και μάλιστα περισσότερους από το άθροισμα φυσικών και χημικών.Πόσο σημαντικό είναι για ένα παιδί να κάνει θέατρο ; Να μένει ντουβάρι στα βασικά μαθήματα που προάγουν την σκέψη του και να παίζει ρόλους. Αυτός είναι ο ρόλος του σχολείου ; Να παίζει θέατρο ο μαθητής ; Δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ !!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:24:05 μμ »
Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να περισσεύουν γυμναστές στα σχολεία και να παίρνει αναπληρωτές και μάλιστα περισσότερους από το άθροισμα φυσικών και χημικών.Πόσο σημαντικό είναι για ένα παιδί να κάνει θέατρο ; Να μένει ντουβάρι στα βασικά μαθήματα που προάγουν την σκέψη του και να παίζει ρόλους. Αυτός είναι ο ρόλος του σχολείου ; Να παίζει θέατρο ο μαθητής ; Δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ !!!!!!!

διαχειρίζεσαι-κυβερνάς  πιο εύκολα ηλίθιους ...
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:58:32 μμ »
Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να περισσεύουν γυμναστές στα σχολεία και να παίρνει αναπληρωτές και μάλιστα περισσότερους από το άθροισμα φυσικών και χημικών.Πόσο σημαντικό είναι για ένα παιδί να κάνει θέατρο ; Να μένει ντουβάρι στα βασικά μαθήματα που προάγουν την σκέψη του και να παίζει ρόλους. Αυτός είναι ο ρόλος του σχολείου ; Να παίζει θέατρο ο μαθητής ; Δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ !!!!!!!
Μα τα έχω γράψει, τα έχω ξαναπεί: για τα βασικά μαθήματα υπάρχουν και τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα (εξάλλου αν οι μαθητές δεν έμεναν από απουσίες, κανείς τους δε θα πάταγε στο σχολείο)! Την παραπαιδεία ουδείς τολμά να τη χτυπήσει, χτυπάνε τα εύκολα θύματα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:27:55 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 08:47:23 μμ »
πήγα εκεί και βγάζει:
Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
Συνέβη ένα σφάλμα!
Σας επιτρέπει να προσθέσετε αρχεία για την διαχείριση αρχείων.


και δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο ,
για δοκίμασε σε παρακαλώ σε σενα το βγάζει ?

Μιχάλη αυτο με το σφάλμα για το ανέβασμα αρχείων στο έχω ξαναπεί κι εγώ εδώ και καιρό συμβαινει με διάφορους περιηγητές

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 10:40:47 μμ »
Μιχάλη αυτο με το σφάλμα για το ανέβασμα αρχείων στο έχω ξαναπεί κι εγώ εδώ και καιρό συμβαινει με διάφορους περιηγητές

εδώ εχω και την εικόνα που εμφανίζει
http://s19.postimg.org/dnihr2mfn/image.png

το πρόβλημα εξακολουθεί
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2015, 11:01:43 μμ από usualsuspect »
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:11:44 μμ »
έχω μια απορία... πώς είναι δυνατόν πέρυσι και απ΄ότι φαίνεται και φέτος να διορίζουν περισσότερους αναπληρωτές βιολόγους απ' 'ο,τι φυσικούς....; αναλογικά οι ώρες φυσικής είναι περισσότερες ή κάνω λάθος;

Έλα ντε, αυτή την απορία έχω και εγώ...

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:15:30 μμ »
Μάλλον, δίνουν και φυσική στους  βιολόγους, εκτός από χημεία!
Όχι μάλλον, σίγουρα!
Το ξέρω από γνωστή μου βιολόγο που την πήραν πέρυσι πρώτη φορα  και απ' ότι είδα και φέτος.
Δεν ξέρω γιατί αλλά υπάρχει μια φανερή προτίμηση προς τους βιολόγους.
Μηπώς ασκούν μεγαλύτερες πιέσεις από εμάς?

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:19:06 μμ »
Όχι μάλλον, σίγουρα!
Το ξέρω από γνωστή μου βιολόγο που την πήραν πέρυσι πρώτη φορα  και απ' ότι είδα και φέτος.
Δεν ξέρω γιατί αλλά υπάρχει μια φανερή προτίμηση προς τους βιολόγους.
Μηπώς ασκούν μεγαλύτερες πιέσεις από εμάς?

ΟΧΙ απλά υποτιμούν την διδασκαλία φυσικής ...
θεωρούν ότι πιο εύκολα ανταποκρίνεται ένας βιολόγος στην φυσική απ'ότι ένας φυσικός στη βιολογία ...
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:25:30 μμ »
δε θεωρούν κάτι τέτοιο, κατά κανόνα οι βιολόγοι προτιμούν χημεία για συμπλήρωση και αποφεύγουν τη φυσική.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:39:50 μμ »
Όχι μάλλον, σίγουρα!
Το ξέρω από γνωστή μου βιολόγο που την πήραν πέρυσι πρώτη φορα  και απ' ότι είδα και φέτος.
Δεν ξέρω γιατί αλλά υπάρχει μια φανερή προτίμηση προς τους βιολόγους.
Μηπώς ασκούν μεγαλύτερες πιέσεις από εμάς?
Δηλαδή αυτά τα οργανικά πλεονάσμα/ελλείμματα των μεταθέσεων δεν σας αρκούν για λόγος:
Φυσικοί 910
Χημικοί 195
Βιολόγοι -882
Γεωλόγοι -164
Δεν αρκουν σαν απόδειξη, και πρέπει να αναπτύξετε και θεωρίες, πως συμπληρωνουν ωράριο οι βιολόγοι. Να ρωτησουμε λοιπόν όλοι μαζί το υποργείο να μασ δωσει όλες τις ωρες και ποιοί τις κάνουν

(Ααααα, ουπσ. Δεν έπρεπε να τα βγάλω? Ήταν κρυφό εεε? Θα με τιμωρήσετε τώρα κα Καρδαμίτση?)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:56:42 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος Kostas90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:09:55 μμ »
Αγαπητέ Gvasilis, βασική αρχή στην επιστήμη (είμαι σίγουρο ότι το γνωρίζεις) είναι η σχέση αιτίου-αιτιατού. Στην περίπτωση των αριθμών που αναφέρεις, λοιπόν, πρέπει να εντοπίσουμε τους παράγοντες που συντελούν σε αυτό το αποτέλεσμα. Έχουμε λοιπόν:
1. Ένα συνεχές ΟΡΓΙΟ μείωσης των ωρών της Φυσικής έναντι μίας αντίστοιχης παροιμιώδους αύξησης των ωρών της Βιολογίας στα ωρολόγια προγράμματα του Λυκείου. Τι έχεις να πεις γι΄αυτό; Αλήθεια, ποιος και υπό την καθοδήγηση και πίεση ποιων αποφάσισε αυτήν την υποβάθμιση της Φυσικής (ο ρόλος του πρώην αναπληρωτή υπουργού ήταν καταλυτικός, για να μην πω "σκανδαλώδης" υπέρ της Βιολογίας, αν αυτό λέει κάτι).
2. Αναφέρεσαι σε κενά και πλεονάσματα που αφορούν μεταθέσεις άρα αφορούν οργανικά κενά και όχι λειτουργικά τα οποία κανείς δεν ξέρει (ή μήπως ξέρεις και για αυτά και δε μας τα λες;)

Η στείρα παράθεση αριθμών δε λέει τίποτα. Γιατί λοιπόν εσείς οι Βιολόγοι δίνετε την εντύπωση ότι είστε μόνιμα τα θύματα; Είστε, αν όχι ο μοναδικός, ένας από τους ελάχιστους κλάδους που ευνοήθηκε (τουλάχιστον σε επίπεδο ωρών αλλά και σε αριθμό αναπληρωτών) την τελευταία πενταετία. Μήπως στην τελική στα σχολεία να υπάρχουν μόνο Βιολόγοι και οι μαθητές να διδάσκονται μόνο Βιολογία; 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:49:05 μμ από Kostas90 »
“Η επιστήμη δεν μπορεί να λύσει το ύψιστο μυστήριο της φύσης. Και αυτό επειδή, σε τελευταία ανάλυση, εμείς οι ίδιοι είμαστε μέρος του μυστηρίου που προσπαθούμε να λύσουμε”
Max Planck

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:32:09 μμ »
Δηλαδή αυτά τα οργανικά πλεονάσμα/ελλείμματα των μεταθέσεων δεν σας αρκούν για λόγος:
Φυσικοί 910
Χημικοί 195
Βιολόγοι -882
Γεωλόγοι -164
Δεν αρκουν σαν απόδειξη, και πρέπει να αναπτύξετε και θεωρίες, πως συμπληρωνουν ωράριο οι βιολόγοι. Να ρωτησουμε λοιπόν όλοι μαζί το υποργείο να μασ δωσει όλες τις ωρες και ποιοί τις κάνουν

(Ααααα, ουπσ. Δεν έπρεπε να τα βγάλω? Ήταν κρυφό εεε? Θα με τιμωρήσετε τώρα κα Καρδαμίτση?)
Πολλες φορες πετας καποια νουμερα και τα θεοποιεις (οταν ειναι υπερ της ειδικοτητας σου) , οσα ειναι εναντιον ή δε σας δικαιωνουν πανυγηρικα ειναι απο απατεωνες. Εγω θα σου πω το εξης απλο μιας και αυτα τα νουμερα ειναι οπως θα λεγε ενας φυσικος ανευ φυσικης σημασιας! Με αυτα τα νουμερα θα επρεπε ο αριθμος των αναπληρωτων ΠΕ.04 να ηταν κοντα στο 59. Που ειναι το αποτελεσμα ελλειμα - πλεονασμα.  Αφου ο αριθμος των αναπληρωτων ΠΕ.04 απεχει πολυ απο το 59 (καπου 800 με 100 κυμαινεται) ετσι και αυτα τα νουμερα δε μπορει να αντιστοιχουν στην πραγματικοτητα. Θες ολοι να αποδεχομαστε αυτη την κατασταση με βιολογιες παντου και να χαιρομαστε οι φυσικοι που μας κοβουν ωρες και να καμαρωνουμε... Παντως να ξερεις οτι σιγα σιγα θα σας κραζουν και οι ΠΕ.02 και ΠΕ.03 οταν με το ρυθμο που καλπαζετε στις αυξησεις των ωρων σας θα τους θα φτασετε σε αριθμο φιλολογων και θα λετε καλα περνει φιλολογους ενω δεν εχει βιολογους να κανει τις βιολογιες που θα χουν γινει τριωρες οπως παει το πραγμα... Συμφωνω απολυτα και με Κωστας 90.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 04:07:07 μμ »
Κατα αρχάς μην αναφέρεσαι σε εμένα σαν να αναφέρεσαι σε όλους του βιολόγους. Αντιπροσωπεύω μόνο τον εαυτό μου και την δική μου αντίληψη, από την οποία θα απαντήσω στα πολύ εύκολα ερωτήματά σου ως εξής:
1.Μείωση των ωρών της Φυσικής.
Τότε που δεν υπήρχε Βιολογία, Οι ώρες Φυσικής το 2007-2008 ήταν 68081, το  2009-2010: 69653, το 2011-12: 72157 το 2013-2014: 7014 και πέρσι 2014-2015: 69570. Αυτή ήταν η μείωση τα τελευταία χρόνια. Ετσι βγαίνουν από τα τμήματ που έχει καταγεγραμμένα η ελστάτ και που έδωσε το υπουργείο. Φέτος όμως υπάρχει όντως μεγάλη μείωση στις ώρες την οποία δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς λόγω αδιαφάνειας. Υπολογίζω ότι ξεπερνά τις 10000 ώρες Φυσικής που αντιστοιχεί σε >500 εικοσάρια. Ετσι δικαιολογείται το 500 από το 900.
Οι συντάξεις των Φυσικών απο το 2007 μέχρι εδώ ξεπερνούν τις 1500!
Η Αναβάθμιση της Βιολογίας είναι παγκόσμια. Δεν γίνεται από εγχώρια βύσματα και το έχω αποδείξει

Εκεί δεν ήταν η περάκη και ο Κουράκης. Πως το εξηγείται. Το ίδιο γίνεται και στην Ελλάδα. Αυτό είναι όλο!
2. ΤΑ λειτουργικά κενά τα ανακοίνωσε δύο φορές ο Κορδής. ΔΥΟ και τα ξέρετε. Αλλά δεν τα πιστέυετε. Το τμήμα Διορισμών του υπουργείου ισχυρίζεται ότι έχει άλλα. Οταν πιέζω να ανακοινωθεί το οτιδήποτε. Που θέλω να ανακοινωθούν ΟΛΑ και όχι ενα δυο πράγματα επιλεκτικά που με βολεύουν ή βολεύουν άλλους, τότε κάτι συνδικαλιστές λένε οτι δεν θέλουν να βγάλουν μόνοι τους τα ματάκια τους!

touristako μόνο που δεν τα είπα τα τελευταία για τους ΠΕ02 και ΠΕ03. Αντιθέτως πρέπει να αντιδράσουν. Αν θέλεις να φαντάζεσαι ότι θα τα πω για να νιώσεις καλύτερα, Καντο.
Γιατί δεν ρωτάτε το Υπουργείο. Πες μας τα κενά. Πες μας τις ώρες ανα μάθημα, πες πόσοι καθηγητές είναι. Πες μας και γιατί. Μην το λες μόνο σε εμάς πεσ το σε όλους, τους Γονείς, τους μονιμους συναδέλφους .... τους μαθητές. Δεν είμαι εγώ που κρύβω ότι δεν με συμφέρει. ΚΑι επιτέλους touristako και οι υπόλοιποι πότε θα καταλάβετε ότι δεν είμαστε ενοποιημένοι! ο καθένας πρέπει να κάνει το ΜΑΘΗΜΑ του. Αλλιώς τι ΣΚΑΤΑ σπουδάσαμε, αν είναι να κάνουμε πράγματα που δεν σπουδάσαμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.