*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;  (Αναγνώστηκε 23755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολους σας

Βρίσκομαι σ αυτον το χώρο ως καθηγητρια αγγλικων και πριν βιαστειτε ν αναρωτηθειτε τι ζητω στη δικη σας συζητηση θα θελα να διαβασετε τα παρακατω...

Εχω ενα γυιο ο οποιος μολις τελειωσε το λυκειο. Επειδη ειμαι διαζευγμενη και επιβειωνουμε μονο απο τα λιγοστα ιδιαιτερα που κανω καθως ο πατερας ειναι στην κοσμαρα του .

Η βοηθεια που ζητω απο εσας τους εκπαιδευτικους ειναι η εξης
Ο γυιος μου εχει ονειρο ζωης να σπουδασει εικονικη πραγματικοτητα κατι που εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει και εγω να τον σπουδασω εξω δεν εχω δυνατοτητα. Μέσω μιας φιλης βρηκα πολυ καλη τιμη σε ενα ιδιωτικο ιεκ το Intergraphics οπου εκει υπαρχει τμημα για 3D animation και διαφορα αλλα που ενδιαφερει το παιδι το οποιο ενθουσιαστηκε και θελει να παει εκει .
Η φοιτηση στο ιδιωτικο ιεκ ειναι 2 χρονια συν 2 αν θελησει να σπουδασει εξ αποστασεως σε συνεργαζομενο πανεπιστημιο της αγγλιας.
Το πτυχειο μετα απο πιστοποιηση αναγνωριζετε απ το ελληνικο κρατος
 ομως....
εδω ερχετε το "ομως"

Ο πατερας του παιδιου που εχει υποσχεθει να βοηθησει οικονομικα επιμενει για δημοσιο ιεκ του οαεδ στο αιγαλεω που ναι μεν εχει τμημα αλλα ειναι Τεχνικος Εφαρμογων Πληροφορικης και Πολυμεσων κατι που δεν εχει αμεση σχεση μ αυτο που το παιδι θελει.

θα ηθελα οποιος μπορει και γνωριζει να με συμβουλεψει ....τι δυνατοτητες δινει το ιεκ του οαεδ σε σχεση μ ενα ιδιωτικο ιεκ ...τι θα κανατε αν ηταν το δικο σας παιδι;
 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:01:50 μμ »
θα κοιτούσα να δω τι μπορώ να κάνω με τις δικες μου δυνάμεις, εφ όσων ο πατέρας του παιδιού δεν ενδιαφέρεται.
επίσης πρέπει να σου πω πώς το επίπεδο των καθηγητών είναι αρκετά ανεβασμένο στα δημόσια ιεκ. τόσο των μαθητών, που στο 50 τοις εκατό των περιπτώσεων έχουν ήδη τελειώσει κάποιο τριτοβάθμιο υδρυμα, όσο και των καθηγητώ, που επιλέγονται αξιοκρατικα πλέον και όχι μεσω βυσματων.
το κακό είναι όμως πώς λέιπει η υποδομή. υπάρχουν μεγάλες ελείψεις σε μηχανήματα και τεχνολογίςε γενικά. και πάλι βεβαια ανάλογα με το ιεκ.
εγώ θα σου πρότεινα να πας στο ιεκ και να ρωτήσεις γι αυτά που σε απασχολούν, όπως επίσης και να κάνεις μία συζήτηση με τον διευθυντη και τη γραμματεία σχετικά με τις εγκαταστάσεις. θέλω να πιστεύω πώς θα είναι ειλικρινής. πολλές φορές ιεκ με ιεκ διαφέρει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:15:50 μμ »
Σ ευχαριστω πάρα πολυ για την άμεση ανταπόκριση σου στη βοήθεια που ζητω

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:19:12 μμ »
Συμφωνώ κ γω κ αυτό που έχω να πω σαν συμβουλή από τη δική μου πείρα είναι μακριά από τα ιδιωτικά ΙΕΚ παραμυθιάζουν τον κόσμο χωρίς να προσφέρουν τίποτα άλλο εκτός από βιτρίνα.
Σε εξετάσεις δε πιστοποίησης τα περισσότερα παιδιά ιδιωτικών πατώνουν επειδή είμαι εκπαιδευτικός της ειδικότητας ξέρω πολύ καλά τι σου γράφω. Σε παλαιότερη πιστοποίηση πετύχαμε παιδιά που όταν έπεσε θέμα 3D έβαλαν τα κλάματα κ κοιταγαν την οθόνη του υπολογιστή. Όταν τελειώσαμε μας είπαν οτι δεν είχαν διδαχθεί καθόλου το συγκεκριμένο πρόγραμμα που είναι βασικό στην ειδικότητα τους με τη δικαιολογία του ΙΕΚ ότι δεν υπάρχει κανένας εκπαιδευτής που να το γνωρίζει στην Ελλάδα κ γι αυτό τους μάθαιναν πιο απλά προγράμματα για να την πάρουν. Φυσικά κόψαμε τα παιδιά δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο συγκριτικά με αυτά που έδωσαν κανονικά. Τα συμβουλεψαμε όμως να γυρίσουν στο ή στα ΙΕΚ από όπου προέρχονταν κ να απαιτήσουν να διδαχθοτν το μάθημα φυσικά χωρίς να πληρώσουν. Αφού τελειώσαμε κ παραδώσαμε τότε είδαμε απο που προέρχονταν τα παιδιά κ σε διαβεβαιώ αυτά που δεν είχαν ιδέα ήταν όλα απο ιδιωτικά.
Τα συμπερασματα δικά σου πιστεύω να βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:21:45 μμ από tam tam »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:21:02 μμ »
tam tam σ ευχαριστω πολυ επισης που ανταποκριθηκες

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 05:24:25 μμ »
Επίσης δεν ξερω αν εχει ακουσει κανεις σας για το ιεκ Intergraphics ή το δημοσιο ιεκ συγκεκριμενα του Αιγάλεω για τις υποδομες και τη σοβαρότητα εκπαιδευσης .
Επίσης εχω και την εξης απορια...στην αποφοιτηση οι τιτλοι σπουδων ειναι ισοτιμοι του ιδιωτικου και του δημόσιου ιεκ; και σε οτι αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση;

Σας ευχαριστω που ανταποκρινεστε λαμβάνω πολυ σοβαρα οσα μου λετε και περιμενω και αλλες αποψεις

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:46:09 μμ »
Καλησπερα σε ολους σας

Βρίσκομαι σ αυτον το χώρο ως καθηγητρια αγγλικων και πριν βιαστειτε ν αναρωτηθειτε τι ζητω στη δικη σας συζητηση θα θελα να διαβασετε τα παρακατω...

Εχω ενα γυιο ο οποιος μολις τελειωσε το λυκειο. Επειδη ειμαι διαζευγμενη και επιβειωνουμε μονο απο τα λιγοστα ιδιαιτερα που κανω καθως ο πατερας ειναι στην κοσμαρα του .

Η βοηθεια που ζητω απο εσας τους εκπαιδευτικους ειναι η εξης
Ο γυιος μου εχει ονειρο ζωης να σπουδασει εικονικη πραγματικοτητα κατι που εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει και εγω να τον σπουδασω εξω δεν εχω δυνατοτητα. Μέσω μιας φιλης βρηκα πολυ καλη τιμη σε ενα ιδιωτικο ιεκ το Intergraphics οπου εκει υπαρχει τμημα για 3D animation και διαφορα αλλα που ενδιαφερει το παιδι το οποιο ενθουσιαστηκε και θελει να παει εκει .
Η φοιτηση στο ιδιωτικο ιεκ ειναι 2 χρονια συν 2 αν θελησει να σπουδασει εξ αποστασεως σε συνεργαζομενο πανεπιστημιο της αγγλιας.
Το πτυχειο μετα απο πιστοποιηση αναγνωριζετε απ το ελληνικο κρατος
 ομως....
εδω ερχετε το "ομως"

Ο πατερας του παιδιου που εχει υποσχεθει να βοηθησει οικονομικα επιμενει για δημοσιο ιεκ του οαεδ στο αιγαλεω που ναι μεν εχει τμημα αλλα ειναι Τεχνικος Εφαρμογων Πληροφορικης και Πολυμεσων κατι που δεν εχει αμεση σχεση μ αυτο που το παιδι θελει.

θα ηθελα οποιος μπορει και γνωριζει να με συμβουλεψει ....τι δυνατοτητες δινει το ιεκ του οαεδ σε σχεση μ ενα ιδιωτικο ιεκ ...τι θα κανατε αν ηταν το δικο σας παιδι;
 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Να σου πω και γω τη γνώμη μου. Έχω δουλέψει σε δημόσια ΙΕΚ από το 1995 σε ειδικότητες Πληροφορικής.

Δυστυχώς στα δημόσια υπάρχει ένα μεγάλο μειωνέκτημα.
Τα τμήματα είναι πολύ μεγαλύτερα (μέχρι 30 παιδιών), ο μαθητής το βλέπει σαν συνέχεια του λυκείου ή του ΕΠΑΛ. Δεν ενδιαφέρονται πολύ για την ειδικότητα παρόλο που υποτίθεται την επέλεξαν.
Άλλοι έρχονται για να πάρουν αναβολή από το στρατό, άλλοι γιατί τους έστειλαν οι δικοί τους κτλ.
Υπάρχει και ένα ποσοστό που είναι συνειδητοποιημένοι και προσπαθούν αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι πλειοψηφία.
Αυτό συχνά έχει πολλές επιπτώσεις στο μάθημα. Έχω δώσει μάχες να τους κόψω facebook-youtube αφού οι περισσότεορι είχαν μόνιμα το μυαλό τους εκεί και μόνο εκεί.
Θυμάμαι καθηγήτρια Αγγλικών να μου λέει σχεδόν κλέγοντας "Καλά πώς κάνετε μάθημα εδώ. Στο φροντιστήριο ήταν πολύ διαφορετικά."
Δεν σημαίνει όμως απαραίτητα ότι ένα παιδί που ενδιαφέρεται δεν μπορεί να μάθει πράγματα. Αν και πολύ μεγάλο ρόλο παίζουν οι καθηγητές και είναι και λίγο θέμα τύχης που θα πέσεις.

Στα ιδιωτικά από την άλλη τα τμήματα είναι συνήθως πολύ πιο μικρά (4-7 άτομα) και συχνά έχουν καλύτερες εγκαταστάσεις.
Κάνουν βέβαια διάφορα για να μην χάσουν τα χρήματα του μαθητή.
Εικονικά απουσιολόγια, σπρώξιμο ώστε ακόμη και ένας αδιάφορος και κοπανατζής να περάσει με νύχια και με δόντια κτλ.
Όσον αφορά τους καθηγητές μπορεί είτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό να πετύχεις από τον καλύτερο μέχρι τον χειρότερο.
Στα ιδιωτικά πληρώνουν χειρότερα από τα δημόσια και πολλοί δεν τα προτιμάνε, αλλά από την άλλη αν ένας καθηγητής είναι "τουρίστας" είναι και πιο εύκολο να φάει πόδι.
Αν έχεις καλό καθηγητή, σίγουρα σε ένα μικρό τμήμα είναι πολύ πιο εύκολο να μάθεις και μπορεί να γίνει πάρα πολύ καλή δουλειά.

Είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο, το χαρτί είναι ισότιμο, αν δεν πάρει όμως κάποιος την πιστοποίηση στην ουσία είναι άχρηστο. Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό (της τάξης του 90%) δεν περνάει στις εξετάσεις, άσχετα αν είναι από ιδιωτικό ή δημόσιο ΙΕΚ. Πιο πολύ στο θεωρητικό μέρος κόβονται. Οι ερωτήσεις του θεωρητικού μέρους είναι συγκεκριμένες και αρκετά στριφνές και θέλει προετοιμασία.
Θα πρέπει να βρει ο μαθητής τις ερωτήσεις πιστοποίησης ώστε να προετοιμαστεί όσο το δυνατόν νωρίτερα .
Για τον Τεχνικός Εφ. Πληροφορικής τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις τις έχω αν σε ενδιαφέρουν. Το υπουργείο έχει βγάλει τις ερωτήσεις αλλά υπάρχουν σε πολλές ειδικότητες βιβλία με τις απαντήσεις.

Είναι σημαντικό κατά τη γνώμη μου το παιδί να ακολουθήσει την ειδικότητα που τον τραβάει.
 
Είχα μαθητή που είχε γραφτεί στην ίδια ειδικότητα και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό. Κανονικά δεν επιτρέπεται από όσο ξέρω αλλά στο ιδιωτικό τον γράψαν αρχικά άτυπα και τον δηλώσανε μετά. Όταν τον ρώτησα για ποιο λόγο, μου είπε ότι θα το κάνει για κάποιες βδομάδες για να δει ποιο θα διαλέξει. Τελικά διάλεξε το ιδιωτικό γιατί μου είπε ότι είναι πολύ λίγα άτομα και νοιώθει σαν ιδιαίτερο. Αλλά σίγουρα τα λεφτά είναι πολύ περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 01:08:53 πμ »
niteulf σ ευχαριστω παρα πολυ....αφιερωσες αρκετο χρονο να μου απαντησεις και το εκτιμω αφανταστα...πολυ ενδιαφεροντα και χρησιμα οσα μου ειπες

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 08:47:51 πμ »
Καλησπερα σε ολους σας

Βρίσκομαι σ αυτον το χώρο ως καθηγητρια αγγλικων και πριν βιαστειτε ν αναρωτηθειτε τι ζητω στη δικη σας συζητηση θα θελα να διαβασετε τα παρακατω...

Εχω ενα γυιο ο οποιος μολις τελειωσε το λυκειο. Επειδη ειμαι διαζευγμενη και επιβειωνουμε μονο απο τα λιγοστα ιδιαιτερα που κανω καθως ο πατερας ειναι στην κοσμαρα του .

Η βοηθεια που ζητω απο εσας τους εκπαιδευτικους ειναι η εξης
Ο γυιος μου εχει ονειρο ζωης να σπουδασει εικονικη πραγματικοτητα κατι που εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει και εγω να τον σπουδασω εξω δεν εχω δυνατοτητα. Μέσω μιας φιλης βρηκα πολυ καλη τιμη σε ενα ιδιωτικο ιεκ το Intergraphics οπου εκει υπαρχει τμημα για 3D animation και διαφορα αλλα που ενδιαφερει το παιδι το οποιο ενθουσιαστηκε και θελει να παει εκει .
Η φοιτηση στο ιδιωτικο ιεκ ειναι 2 χρονια συν 2 αν θελησει να σπουδασει εξ αποστασεως σε συνεργαζομενο πανεπιστημιο της αγγλιας.
Το πτυχειο μετα απο πιστοποιηση αναγνωριζετε απ το ελληνικο κρατος
 ομως....
εδω ερχετε το "ομως"

Ο πατερας του παιδιου που εχει υποσχεθει να βοηθησει οικονομικα επιμενει για δημοσιο ιεκ του οαεδ στο αιγαλεω που ναι μεν εχει τμημα αλλα ειναι Τεχνικος Εφαρμογων Πληροφορικης και Πολυμεσων κατι που δεν εχει αμεση σχεση μ αυτο που το παιδι θελει.

θα ηθελα οποιος μπορει και γνωριζει να με συμβουλεψει ....τι δυνατοτητες δινει το ιεκ του οαεδ σε σχεση μ ενα ιδιωτικο ιεκ ...τι θα κανατε αν ηταν το δικο σας παιδι;
 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Οσον αφορά τα δημόσια ΙΕΚ συμφωνώ με τα ανωτέρω αν και εγω εχω καποια χρόνια πριν  που συνεργάστηκα για τελευταια φόρα, απο τοτε ουτε να τα ξαναδώ.
Τα ΙΕΚ ειναι μία απίστευτη κοροιδία. Οχι το όλο project σαν ιδέα , απλά το ανέλαβε το υπουργείο και τα σαίνια του και τα κάνανε σαν τα μούτρα τους.
Τα ΙΕΚ οντως κατα 90% δεν αποφοιτούνε , εγώ θα ελεγα κατα 95% σε κάποιες ειδικότητες , καθόλου τυχαία. Η υλη που τους δίνεται προς εξέταση ειναι δημιουργημένη στα πανεπιστημιακά πρότυπα τυπου ΑΣΕΠ απο πανεπιστημιακούς καθηγητές. Καθολου δεν αφορά μεταδευτεροβαθμια επαγγελματικη  μη πανεπιστημιακή σχολή.
Μόνο σε ιδιωτικά ΙΕΚ εχω γνωση  υπάρχει καλυτερη μεταχείριση διότι και βρίσκουν απαντήσεις στην πιστοποίηση, (η οποία δεν εχει διδαχθεί σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ), και οι εκπαιδευτές ειναι κατα πολύ καλύτεροι τόσο ακαδημαικά όσο και σε θέμα εμπειρίας.
προσωπική αποψη τωρα αν χρειαστεί το ΙΕΚ.
Ναι θα το χρειαστεί να δουλεψει πάντα βοηθός,αν μη τι αλλο η πιστοποιηση αποτελει τρανη αποδειξη ικανοτητων,  αλλα ποτε ελευθερος επαγγελματιας, διοτι πεφτουν μεσα τα ΤΕΙ και γινεται μυλος.
Αν ήταν δικό μου παιδί δεν θα το εστελνα ουτε να με πληρώνανε (χωρίς υπερβολή) σε ΙΕΚ, δεν εχουν επαγγελματικά δικαιώματα, 20 χρόνια τώρα. Καλύτερα κολλέγιο ή ΤΕΕ
Καλό θα ήταν πάντως εφόσον αυτός ειναι στην κοσμάρα του εσείς να δείξετε ανωτερότητα και να μην βρίζετε τον πατερα των παιδιών σας όποιος και αν ειναι. Εσας υποβιβάζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 09:24:32 πμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:07:30 πμ »
Μόνο σε ιδιωτικά ΙΕΚ εχω γνωση  υπάρχει καλυτερη μεταχείριση διότι και βρίσκουν απαντήσεις στην πιστοποίηση, (η οποία δεν εχει διδαχθεί σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ), και οι εκπαιδευτές ειναι κατα πολύ καλύτεροι τόσο ακαδημαικά όσο και σε θέμα εμπειρίας.

 Είσαι τόσο σίγουρος γι'αυτο ;

 Σκέψου λίγο ποιος θα προτιμούσε να δουλέψει σε ιδιωτικό ΙΕΚ , με λιγότερα χρήματα και άνωθεν πιέσεις για επιείκεια.

 Όλοι μας εδώ ζούμε και εδώ δουλεύουμε. Αυτή την καραμέλα με την "ανωτερότητα" των ιδιωτικών σχολών δεν την καταπίνει πλέον ο κόσμος. Δεν είναι πλέον μυστικό ότι οι απόφοιτοι των ιδιωτικών ΙΕΚ είναι άσχετοι στην πλειοψηφία τους και οι βαθμοί τους είναι πλασματικοί. Ως εξεταστής πιστοποίησης στο πιστοποιώ.

 Οι εκπαιδευτές στα Δ.ΙΕΚ. είναι στην πλειοψηφία τους πολύ καλά καταρτισμένοι και κυρίως με όρεξη για δουλειά. Όρεξη για δουλειά που αντισταθμίζει την έλλειψη υλικοτεχνικών υποδομών. Επίσης , επειδή δεν υπάρχει πίεση από τους διευθυντές μπορούν να διδάξουν με σύγχρονο τρόπο τις τελευταίες εξελίξεις στον τομέα τους.

 Ειδικά με την ανεργία τα τελευταία χρόνια , βλέπεις να συνωστίζονται στις λίστες εκπαιδευτές με μεταπτυχιακά , διδακτορικά και πολυετή επαγγελματική εμπειρία.

 Βέβαια αυτή η έλλειψη πίεσης κάνει κάποιους εκπαιδευτές να χαλαρώσουν και να επαναπαυτούν. Αυτό συμβαίνει παντού.

 Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι κοινό και στα δημόσια και στα ιδιωτικά. Και αυτό είναι η ανεπαρκής πρακτική εκπαίδευση.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:16:36 πμ »
Είσαι τόσο σίγουρος γι'αυτο ;

 Σκέψου λίγο ποιος θα προτιμούσε να δουλέψει σε ιδιωτικό ΙΕΚ , με λιγότερα χρήματα και άνωθεν πιέσεις για επιείκεια.

 Όλοι μας εδώ ζούμε και εδώ δουλεύουμε. Αυτή την καραμέλα με την "ανωτερότητα" των ιδιωτικών σχολών δεν την καταπίνει πλέον ο κόσμος. Δεν είναι πλέον μυστικό ότι οι απόφοιτοι των ιδιωτικών ΙΕΚ είναι άσχετοι στην πλειοψηφία τους και οι βαθμοί τους είναι πλασματικοί. Ως εξεταστής πιστοποίησης στο πιστοποιώ.

 Οι εκπαιδευτές στα Δ.ΙΕΚ. είναι στην πλειοψηφία τους πολύ καλά καταρτισμένοι και κυρίως με όρεξη για δουλειά. Όρεξη για δουλειά που αντισταθμίζει την έλλειψη υλικοτεχνικών υποδομών. Επίσης , επειδή δεν υπάρχει πίεση από τους διευθυντές μπορούν να διδάξουν με σύγχρονο τρόπο τις τελευταίες εξελίξεις στον τομέα τους.

 Ειδικά με την ανεργία τα τελευταία χρόνια , βλέπεις να συνωστίζονται στις λίστες εκπαιδευτές με μεταπτυχιακά , διδακτορικά και πολυετή επαγγελματική εμπειρία.

 Βέβαια αυτή η έλλειψη πίεσης κάνει κάποιους εκπαιδευτές να χαλαρώσουν και να επαναπαυτούν. Αυτό συμβαίνει παντού.

 Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι κοινό και στα δημόσια και στα ιδιωτικά. Και αυτό είναι η ανεπαρκής πρακτική εκπαίδευση.
Τα ποσοστα πιστοποιησης ειναι σαφως υπερ των ιδιωτικών ΙΕΚ.
Οποιο και αν ειναι καλυτερο κυριε εξεταστα, ποιό το όφελος στον σπουδαστή ενος διπλωματος ΙΕΚ? να τυλίγει γύρους ή να φτιάχνει ντοματοσαλατες, γιατι αδεια ασκησης επαγγελματος δεν μπορεί να παρει. Ακαδημαικά τα ΙΕΚ δεν λογίζονται ως τιτλοι τυπικης εκπαιδευσης, τα επαγγελματικά δικαιώματα τους προερχονται καταρχάς απο τον πρότερο τιτλο τους το λύκειο. Εχεις καμμία ενσταση?
Προτέινω ανεπιφύλακτα ιδιωτικό ΙΕΚ, όλες οι άλλες τοποθετήσεις ειναι εκ του πονηρού, περι αναγνωρισμενων πτυχιων και ιστοριες για αγριους, με αυτα και αυτα βολευονται κάποιοι τωρα σε δημόσια ΙΕΚ ενω επρεπε να ειχαν κλείσει ήδη.Τα ΙΕΚ εχουν αποτυχει παταγωδώς να φέρουν εις πέρας τον σκοπό για τον οποίο δημιουργηθηκαν. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:24:32 πμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:18:48 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με billy23!!!

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:28:05 πμ »
Τα ποσοστα πιστοποιησης ειναι σαφως υπερ των ιδιωτικών ΙΕΚ.
Οποιο και αν ειναι καλυτερο κυριε εξεταστα, ποιό το όφελος στον σπουδαστή ενος διπλωματος ΙΕΚ? να τυλίγει γύρους ή να φτιάχνει ντοματοσαλατες, γιατι αδεια ασκησης επαγγελματος δεν μπορεί να παρει. Ακαδημαικά τα ΙΕΚ δεν λογίζονται ως τιτλοι τυπικης εκπαιδευσης, τα επαγγελματικά δικαιώματα τους προερχονται καταρχάς απο τον πρότερο τιτλο τους το λύκειο. Εχεις καμμία ενσταση?

 Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι όλοι αφεντικά ξέρεις. Κάποιοι θα πρέπει να δουλεύουν και ως βοηθοί. Ούτε κακό είναι ούτε υποτιμητικό. Τι θα έπρεπε να γίνει δηλαδή ; Να έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα απόφοιτοι ΙΕΚ και απόφοιτοι ΤΕΙ ; Τότε να βάλουμε στην ίδια κατηγορία και τους απόφοιτους ΕΠΑΛ.

 Τα παιδιά ξέρουν πολύ καλά γιατί πάνε στα ΙΕΚ και ξέρουν επίσης ότι οι δυνατότητες τους είναι ανάλογες με την επιλογή τους. Δεν πάνε για να ανοίξουν π.χ. φαρμακεία , αλλά για να δουλέψουν ως βοηθοί σε φαρμακεία. Δεν πάνε για να διαπρέψουν στον επαγγελματικό τους χώρο αλλά για να έχουν μια γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση.  Και το πετυχαίνουν , γιατί ειδικά σήμερα, βρίσκουν γρήγορα δουλειά.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:30:11 πμ »
Μόλις κατάλαβα κύριε εξεταστά οτι εισαι αποφοιτος ΤΕΙ, εισαι σιγουρος οτι εσυ θα περναγες την πιστοποιηση billy 23, εγω αμφιβαλω κατα 99%
Την προπαγανδα για να βρισκουν οι ανεργοι χωρις προσοντα δουλειά την εχω μαθει καλα, δυστηχως. Απλα λυπαμαι. Δεν ειναι υποτιμητικο να αναγκάζεις κάποιον να παει σε μια σχολή 2-3 χρόνια οταν τα ΚΑΤΕΕ ησαν ενα και τα ΤΕΙ 2,5 (οσα ακριβως και τα ΙΕΚ) και μας γινανε πανεπιστημια (ορατε νομος πασοκ)
Ουτε τα ΚΑΤΕΕ-ΤΕΙ μπορουν να ανοίξουν φαρμακεία, δεν ειναι ευτυχως πανεπιστήμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:36:38 πμ από MUSTANG »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160024
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.