*

Αποστολέας Θέμα: Πώς γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών από τον πίνακα;  (Αναγνώστηκε 5476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, επειδή έχω μερικά κενά σχετικά με το πώς ακριβώς γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών από τον πίνακα.
Βλέπω τώρα στους 219 που πήραν, ο 219ος είναι νούμερο 362 στον πίνακα.
Τί σημαίνει αυτό για τους 143 που είναι πριν και δεν υπάρχουν στον πίνακα των προσληφθέντων;

1) ότι αρνήθηκαν την πρόσληψη
2) ότι προσλήφθηκαν στα μουσικά σχολεία (δε νομίζω, τόσοι πολλοί)
3) βλ. παρακάτω

Οι προσλήψεις γίνονται με βάση τις διαθέσιμες θέσεις στις περιοχές;
Δηλ. αν φτάσει σε μένα, που έχω βάλει πχ. μόνο Αθηνα (Α, Β, Γ, Δ) αλλά δεν υπάρχουν θέσεις στην Αθήνα, θα πάει στους επόμενους (που μπορεί να έχουν βάλει και άλλες περιοχές;)
Οπότε εγώ δεν προσλαμβάνομαι αλλά προσλαμβάνονται άλλοι που είναι πιο κάτω από μένα στον πίνακα;

Ίσως αυτό έγινε και με τους 143 που ρώτησα παραπάνω; (επιλογή 3)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών από τον πίνακα;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 08:20:32 πμ »
Πολλοί δε βάζουνε κουτάκι να πάνε παντού και τους προσπερνά ο πίνακας .

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πώς γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών από τον πίνακα;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 09:04:25 πμ »
Να ρωτήσω κάτι για τους τριτεκνους. Με ποια λογική παρεμβαλονται στην μεση αντί για το τέλος; Ρωτάω γιατί διαφορετικά θα ήμουν μεσα σε αυτή την φάση. Δηλαδή βλέπω ότι έχουν κληθεί όλοι μαζί σε ένα σημείο που ανακοπτει τη ροή του συστήματος. Αφού τα μόρια τους είναι πολύ λιγότερα γιατί προηγούνται; Μάλιστα κάποιοι είναι από τον πίνακα μηδενικής. Και καλύπτουν τις περιοχές που δηλωσα και έτσι το σύστημα με προσπέρασε

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών από τον πίνακα;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:55:50 μμ »
Πολλοί δε βάζουνε κουτάκι να πάνε παντού και τους προσπερνά ο πίνακας .
A, οπότε αυτό είναι τελικά. Πάει ανάλογα με τις διαθέσιμες θέσεις.
Ευχαριστώ..

Αυτό βέβαια πάλι που δεν καταλαβαίνω, είναι πώς αφού τώρα καλύφθηκαν 26 θέσεις στην Αθήνα και προφανώς δεν υπήρχαν άλλες, με το πέρασμα του χρόνου εμφανίζονται και άλλες θέσεις στην ίδια περιοχή. (πχ. εμένα με πήραν μια χρονιά τέλος Ιανουαρίου)
Αφού τα κενά είναι παντού τα ίδια από την αρχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2015, 12:58:38 μμ από Costas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών από τον πίνακα;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 01:34:49 μμ »
Φυσικά και δεν είναι τα κενά τα ίδια από την αρχή. Για οποιοδήποτε λόγο ένας μόνιμος μπορεί να χρειαστεί να πάρει άδεια και να κληθεί αναπληρωτής να καλύψει το κενό του

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Πώς γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών από τον πίνακα;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 01:45:16 μμ »
Να ρωτήσω κάτι για τους τριτεκνους. Με ποια λογική παρεμβαλονται στην μεση αντί για το τέλος; Ρωτάω γιατί διαφορετικά θα ήμουν μεσα σε αυτή την φάση. Δηλαδή βλέπω ότι έχουν κληθεί όλοι μαζί σε ένα σημείο που ανακοπτει τη ροή του συστήματος. Αφού τα μόρια τους είναι πολύ λιγότερα γιατί προηγούνται; Μάλιστα κάποιοι είναι από τον πίνακα μηδενικής. Και καλύπτουν τις περιοχές που δηλωσα και έτσι το σύστημα με προσπέρασε

Και εγώ την ίδια απορία έχω, αν και δεν με προσπέρασε το σύστημα είμαι αρκετά πιο κάτω.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Πώς γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών από τον πίνακα;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 01:55:21 μμ »
Γιατί το λέει η εγκύκλιος: "Οι τρίτεκνοι εκπαιδευτικοί δεν προτάσσονται στους πίνακες αναπληρωτών αλλά κατατάσσονται σε αυτούς βάσει των μορίων προϋπηρεσίας ή/και επιτυχίας σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Η πρόσληψή τους, δε, γίνεται με βάση τη σειρά κατάταξης στον πίνακα και εφόσον έχουν υποβάλει αίτηση για πρόσληψη στις περιοχές που πραγματοποιούνται προσλήψεις. Διευκρινίζεται, σε κάθε περίπτωση, ότι: α) το ποσοστό των προσληφθέντων τρίτεκνων ως αναπληρωτών εκπ/κών δεν ισχύει ανά περιοχή πρόσληψης αλλά επί του συνολικού αριθμού προσλήψεων της κάθε φάσης, και β) εάν το ποσοστό 20% δεν καλυφθεί από τριτέκνους, μετά το τέλος της ροής του προγράμματος, οι κενές θέσεις καλύπτονται συμπληρωματικά από μη τρίτεκνους εκπαιδευτικούς του ιδίου κλάδου."

Και ο νόμος: "Από το συνδυασμό των διατάξεων του άρθρου 9 του ν.3848/2010 και της παρ.4 του άρθρου 2 του ν.3454/2006 (ΦΕΚ 75/07.04.2006 τ.Α΄) προκύπτει ότι από την έναρξη του σχολ. έτους 2006-2007 και μέχρι την κατάρτιση των πινάκων που προβλέπονται στο άρθρο 3 του ν.3848/2010, προσλαμβάνονται από τους εγγεγραμμένους στον πίνακα της παρ.5α του άρθρου 6 του ν.3255/2004, ήτοι από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, εκπαιδευτικοί που έχουν τρία (3) τέκνα σε ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) κατά κλάδο και ειδικότητα επί των εκάστοτε προσλαμβανομένων, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις που θέτουν οι διατάξεις."


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2015, 02:04:02 μμ από kakar »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πώς γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών από τον πίνακα;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 02:57:03 μμ »
Ρώτησα στο υπουργείο. Μου είπαν ότι το σύστημα τρέχει την πρώτη φορά καλύπτοντας το 80% του αριθμού αυτών που προσλαμβάνονται. Στην συνέχεια τρέχει για να καλύψει το υπόλοιπο 20% από τρίτεκνους. Αν δεν υπάρχουν αρκετοί που να συμπίπτουν και οι προτιμήσεις τους, το σύστημα τρέχει για τρίτη φορά καλύπτοντας τις υπόλοιπες θέσεις του 20% από μη τρίτεκνους.

Τα κενά που υπήρχαν τώρα δεν καλύφθηκαν σχεδόν σε καμία περιοχή. Επομένως στις επόμενες φάσεις καλύπτουν κατά προτεραιότητα τα κενά που ήδη υπάρχουν αλλά και τα νέα που δημιουργούνται όπως έγραψε η lillie

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών από τον πίνακα;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 03:41:41 μμ »
Οκ, ευχαριστώ.
να ρωτήσω κάτι άλλο:

Οι θέσεις , εκτός από την τοποθεσία, πάνε και με το ωράριο;
Δηλ. καλύπτονται πρώτα θέσεις πλήρους ωραρίου και μετά του μειωμένου;

πχ. αν έχω βάλει εγώ ΜΟΝΟ μειωμένου ωραρίου, όταν έρθει η σειρά μου θα με πάρουν, ή μπορεί να παίρνουν μόνο πλήρους ωραρίου και μετά τους υπόλοιπους σε ό,τι μείνει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.