*

Αποστολέας Θέμα: Καθηκοντολόγιο  (Αναγνώστηκε 6246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος takis-volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Καθηκοντολόγιο
« στις: Οκτώβριος 05, 2015, 06:20:25 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει ή να μου υποδείξει να διαβάσω που υπάρχει γραπτώς και νομοθετημένα το καθηκοντολόγιο διευθυντών και υποδιευθυντών διότι στο σχολείο μου δεν θέλουν κάνουν καμία δουλειά διοικητική (myschool, παρουσιολόγια ΕΣΠΑ αναπληρωτών, πρόγραμμα, εφημερίες κτλ) και  τα αναθέτουν συνεχώς σε άλλους( κυρίως φιλόλογους και πληροφορικής)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:54:25 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 06:34:26 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει ή να μου υποδείξει να διαβάσω που υπάρχει γραπτώς και νομοθετημένα το καθηκοντολόγιο διευθυντών και υποδιευθυντών διότι στο σχολείο μου δεν θέλουν κάνουν καμία δουλειά διοικητική (myschool, παρουσιολόγια ΕΣΠΑ αναπληρωτών, πρόγραμμα, εφημερίες κτλ) και  τα αναθέτουν συνεχώς σε άλλους( κυρίως φιλόλογους και πληροφορικής)

Το myschool είναι δουλειά του Διευθυντή.
http://edu.klimaka.gr/nomothesia/dioikhtika/1822-survey-eisagwgh-epikairopoihsh-stoicheiwn.html

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 06:47:19 μμ »
καθηκοντα Δ/ντων - Υποδ/ντων
----------------------------------------
http://edu.klimaka.gr/nomothesia/kathhkontologio/542-nomothesia-kathikontologio-dieyuhntes-ypodieyuhntes.html

http://users.sch.gr/efstratiou/DIOIKHTIKA/kauhkontaypodieyuynth.htm


για το Myschool οπως τα λεει ο Dr_Michael.
για παρουσιολογια ΕΣΠΑ μου τυχαινει παντα να τα κανει η Δ/νση του σχολειου
για προγραμμα σχεδον παντα το αναλαμβανει συναδελφος
τις εφημεριες παντα υποδ/ντης

We are so many...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 06:54:21 μμ »
Το "με ευθύνη του διευθυντή" μεταφράζεται και "το κάνει ο διευθυντής" και "το αναθέτει σε άλλο συνάδελφο και επιβλέπει την ορθή διεκπεραίωσή του". Απ' τη μία αυτό είναι άδικο για τους υπόλοιπους, αλλά από την άλλη η αλήθεια είναι ότι η πλειοψηφία των διοικητικών δουλειών στο σχολείο γίνεται "με ευθύνη του διευθυντή" στις οδηγίες που στέλνονται, οπότε είναι αδύνατο να τα κάνει όλα μόνος του ο διευθυντής. Οι περισσότεροι διευθυντές κρατάνε μία ισορροπία. Εσύ έπεσες στο στραβόξυλο. Μόνο με συνολική αντίδραση του συλλόγου θα μπορέσετε να κάνετε κάτι. Όταν γίνει η συνεδρίαση ανάθεσης εξωδιδακτικτών (εάν δεν έχει γίνει ήδη) φροντίστε να κρατήσετε την κατάλληλη στάση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:54:25 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 07:18:50 μμ »
το Myschool ειναι ξεκαθαρα ευθυνη του δ/ντη αλλα με πλαγιους τροπους καταφερνει και το πασαρει σε συναδελφους.

αρκει να αναφερω οτι η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων τραβηξε το αυτι στο υπουργειο εξαιτιας του γεγονοτος οτι περα απο τον δ/ντη (που το δικαιουται) παρατηρησε οτι ειχαν προσβαση στα προσωπικα δεδομενα μαθητων και ατομα περαν του δ/ντη κατι το οποιο δεν επιτρεπεται.

We are so many...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 07:57:38 μμ »
Το "με ευθύνη του διευθυντή" μεταφράζεται και "το κάνει ο διευθυντής" και "το αναθέτει σε άλλο συνάδελφο και επιβλέπει την ορθή διεκπεραίωσή του". Απ' τη μία αυτό είναι άδικο για τους υπόλοιπους, αλλά από την άλλη η αλήθεια είναι ότι η πλειοψηφία των διοικητικών δουλειών στο σχολείο γίνεται "με ευθύνη του διευθυντή" στις οδηγίες που στέλνονται, οπότε είναι αδύνατο να τα κάνει όλα μόνος του ο διευθυντής. Οι περισσότεροι διευθυντές κρατάνε μία ισορροπία. Εσύ έπεσες στο στραβόξυλο. Μόνο με συνολική αντίδραση του συλλόγου θα μπορέσετε να κάνετε κάτι. Όταν γίνει η συνεδρίαση ανάθεσης εξωδιδακτικτών (εάν δεν έχει γίνει ήδη) φροντίστε να κρατήσετε την κατάλληλη στάση.
Απόλυτα λογικό!
  

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 10:09:19 μμ »
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-myschool-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AE%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D

σελιδα 8 στο εγγραφο του λινκ γραφει ξεκαθαρα, φαρδια, πλατια και επανειλημμενα οτι χρηστης του συστηματος και με αποκλειστικη προσβαση ειναι ΜΟΝΟ ο δ/ντης του σχολειου.
το εγγραφο ειναι απαντηση του υπουργειου προς την αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων.

φυσικα και δεν μπορει να τα κανει ολα ο δ/ντης αλλα το Myschool ΝΑΙ πρεπει να το κανει
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2015, 06:16:16 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 10:59:15 μμ »
Αγνοούσα το θέμα και έχω μείνει άναυδη. Στο σχολείο που είμαι φέτος, το myschool το έχουν αναλάβει δύο καθηγητές (όχι ο διευθυντής, αυτός έχει την εποπτεία, να το πούμε έτσι). Εμείς που θα μπαίνουμε με τον κωδικό του ΠΣΔ για καταχώριση απουσιών κάνουμε κάτι παράτυπο (σε ό,τι αφορά προσωπικά δεδομένα);

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 03:46:23 μμ »
erietta, οχι δεν κανετε κατι παρατυπο. ισα ισα πολυ καλη κινηση ειναι αυτος ο διαχωρισμος των εργασιων.
εσυ μπαινεις με τον προσωπικο σου λογαριασμο και μπορεις να κανεις μονο ορισμενα πραγματα μεσα στο συστημα. δεν εχεις πληρη προσβαση σε προσωπικα δεδομενα.
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 05:34:09 μμ »
sliver ευχαριστούμε. Αυτό δεν το ήξερα!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:14:29 μμ »
στο τελος της σελ.17 λεει η αρχη προστασιας προς το υπουργειο:

να μεριμνησει [...] ωστε να αποφευχθει τυχον κοινη χρηση του μοναδικου λογαριασμου που αποδιδεται στον δ/ντη σχολικης μοναδας [..]

και εχεις τον δ/ντη στο σχολειο σου να μοιραζει τον κωδικο απο δω και απο κει...

απο την προσωπικη μου εμπειρια,
στην Β/μια δεν ασχολειται σχεδον κανεις δ/ντης με το Myschool. το εχουν φορτωμενο κυριως σε πληροφορικους, σε υποδ/ντες ή αλλους συναδελφους.
στην Α/μια απο την αλλη σε ΟΤΙ δημοτικο περασα ο δ/ντης δουλευει ΜΟΝΟΣ του το myschool και αντε να ρωταει καμια απορια τον εκαστοτε πληροφορικο.

δεν ξερω τι φταιει και υπαρχει αυτη η χαοτικη διαφορα. το αφηνω στην κριση σας...

happiness, glad to be a help  :)


 
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 08:21:45 μμ »

στην Β/μια δεν ασχολειται σχεδον κανεις δ/ντης με το Myschool. το εχουν φορτωμενο κυριως σε πληροφορικους, σε υποδ/ντες ή αλλους συναδελφους.
στην Α/μια απο την αλλη σε ΟΤΙ δημοτικο περασα ο δ/ντης δουλευει ΜΟΝΟΣ του το myschool και αντε να ρωταει καμια απορια τον εκαστοτε πληροφορικο.

 

Μεγάλη αλήθεια!  >:(

Αποσυνδεδεμένος Jo K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 06:23:49 μμ »
Συνάδελφοι στα 12 χρόνια που υπηρετώ φέτος συνέβη το εξής ''κουλό'' και θέλω να εξακριβώσω κατά πόσο είναι υποχρεωτικό.
Είμαι σε δημοτικό στην Αθηνα και ο διευθυντής από το πουθενά,ενώ εως τώρα αυτό το έκανε η υποδιευθύντρια,είπε σε εμένα,που πάω και σε 2 σχολεία να πάω να πάρω την αλληλογραφία του σχολείου από το κέντρο της Αθήνας! >:( :o
Ούτε το σχολείο ούτε το σπιτι μου είναι κοντά στο κέντρο,το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να κάνω εξτρα δρομολόγιο.Βάσει νόμου,ποιός το αναλαμβάνει αυτό?Ορίζεται πουθενά ή είναι φλού?

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθηκοντολόγιο
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 06:49:57 μμ »
εχει οριστει στο πρακτικο του συλλογου στην αρχη της χρονιας ποιος θα ειναι ο υπευθυνος για την αλληλογραφια του σχολειου. αυτο θα επικαλεστεις και γεια σας...
We are so many...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.