*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 75999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chemist13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 12:44:56 μμ »
Τα ένσημα μπαίνουν αυτομάτως. Για το ΙΚΑ, ένα ποσοστό (το μεγαλύτερο) της εισφοράς αντιστοιχεί στον εργοδότη κι ένα ποσοστό στον εργαζόμενο. Ο εργοδότης κρατάει το ποσοστό από τον μισθό του εργαζόμενου και το αποδίδει, μαζί με το δικό του ποσοστό, στο ΙΚΑ. Το ποσοστό που αντιστοιχεί στον εργαζόμενο είναι 16% επί του μισθού και το ποσοστό του εργοδότη περίπου 28%. Σε σένα που δουλεύεις με ωρομίσθιο, θα σου κρατάει 16% για κάθε ώρα (δηλ. εκτός από τα 10 που θα σου δίνει "στο χέρι", θα δίνει και ένα ποσό στο ΙΚΑ).
Πάντως, αν σου δίνει 10 ευρώ καθαρά, είναι πολύ καλά. Πέρσι δούλευα σε Φ.Ξ.Γ. και έπαιρνα περίπου 8 μικτά (δηλ. κάτω από 7 καθαρά)...
Για τις εισφορες ισχυει οτι ειπε η Ιωαννα. Τα καθαρα ειναι αυτα που παιρνεις στο χερι. Τα μεικτα ειναι τα καθαρα σου συν 16,5 % που σου κρατανε για το ικα . Ο εργοδοτης πληρωνει εξτρα εισφορες. Σε ρωτησε αν θελεις ολες τις ωρες ικα γιατι πολλοι σε δηλωνουν λιγοτερες ωρες ισα ισα για να μην τους μπει κανενας ελεγχος . Σου πληρωνουν λιγο παραπανω από τα καθαρα και γλιτωνουν το υπολοιπο ποσο των εισφορων σου συν την εισφορα εργοδοτη που ειναι και το πιο σημαντικο ποσο γι'αυτους. Γνωμη μου εινα να μη δεκτεις. Πρωτον γιατι δε θα βγαινεις ΟΑΕΔ το καλοκαιρι και δευτερο γιατι με τη διαδοχικη ασφαλιση τα ενσημα του ΙΚΑ αν διοριστεις στο δημοσιο πιανονται για τη συνταξη και εκει μπορει και 5 ενσημα να τα εχεις αναγκη. Οι ωρες που θα δουλευεις δηλωνονται στο ΙΚΑ. Καλο ειναι να μοιραζονται και στις 5 μερες για να παιρνεις 21-24 ενσημα το μηνα. Αν εχεις δυο ωρες τη μερα παιρνεις το κανονικο ενσημο σου μερικης απασχολησης. Δεν μπορει να σου κολλαει ενσημα πληρους απασχολησης από τη στιγμη που δουλευεις με τις ωρες. Μονο αν συμφωνησεις να δουλευεις 18 ωρες την εβδομαδα με μισθο. Ιωαννα μου λυπαμαι που στο λεω αλλά σε εριξε χοντρα στο μισθο. Εσυ που τα ψαχνεις τοσο πολυ δεν μπηκες στην οιελε να δεις τα ωρομισθια ξενων γλωσσων ή μηπως σου εκανε τη συμβαση της Μπουλντουμη (οσοι ασχολουνται με το χωρο ξερουν) η οποια καταργηθηκε στην εργατικη διαιτησια? Επίσης εδω και δυο χρονια δεν ισχυει πια το οτι στο δεκαωρο πληρωνουμε και μια ωρα για διορθωσεις. Αυτο εχει ενσωματωθει στο βασικο μισθο πλεον. Παιδια ειναι και πολλα αλλα πραγματα που υπαρχουν για τα φροντιστηρια ξενων γλωσσων. Δουλευω εδω και 12 χρονια ως καθηγητρια εκει και τα τελευταια 5 χρονια ως συμβουλος σπουδω. Ξερω πολλά εκ των εσω . Morgan συμφωνω οτι ειναι καλα 10 ευρω καθαρα για πρωτη τριετια και πολυ πανω απο το βασικο αρκει να μη σε κλεβει στα ενσημα και στις εισφορες και αυτο τσεκαρισε το γιατι οταν πια θα ερχονται τα χαρτακια με τα ενσημα θα ειναι πλεον αργα.

kellykou...και ioanna89
κοιταχτε να δειτε τι ειπε σε μενα....μιλάω για φροντιστηριο δευτεροβάθμιας εκπαιδευσης...
εγω θα δουλευω γύρω στισ 10 ώρς την εβδομαδα.μου είπε το εξης.."τις μισές ώρες θα στις δίνω μαυρα (δηλαδη 9 ευρω την ωρα) και τις αλλες μισές θα τις δηλώνω στο ΙΚΑ και θα παιρνεις 8.5 μικτα." αυτόσ μου  είπε ότι καθαρα είναι γύρω στα 7,3 κάτι που δεν ισχύει γιατι 8,5-16%=7,1. άρα θα μου δείνει λίγο παραπάνω και συμπίπτει με αυτό που ανέφερες εσυ. επίσησ είπε οτι αν χρειάζονται να δηλωθούν παραπάνω ώρες ώστε να παίρνω όλα τα ενσημα 21-22, θα το πληρώνω εγώ το ΙΚΑ...Με κλέβει πολύ η όχι?
Εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω και να ζητήσω ώστε να πάιρνω τα 21-22 ένσημα και να μπορώ να παίρνω επίδομα ανεργίας το καλοκαιρι?Πόσες ώρες την ημέρα πρέπει να δουλεύω για να το πετύχω αυτό.
Επειδή είδα ότι ξέρετε και θα ήθελα αναλυτικές πληροφορίες, αν έχετε την καλοσύνη να μου εξηγήσετε τι πρέπει να κανω....
ευχαριστω πολύ

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2007, 12:55:05 μμ από chemist13 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:06 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 12:58:59 μμ »
Δυστυχως ξερω πολυ καλα τα των φροντιστηριων ξενων γλωσσων και οχι τα μεσης εκπαιδευση. Ομως καποια πραγματα ειναι κοινα. Πρώτον με 10 ωρες την εβδομαδα αν δε στα μοιραζει 2 ωρες επι 5 ημερες ολες δηλωμενες  δε θα παιρνεις τα ενσημα που χρειαζεσαι . Δευτερο τα 7 ευρω καθαρα ειναι λιγοτερο από το βασικο σου. Μπες στο site της οιελε στους μισθους φροντιστηριων μεσης εκπαιδευσης να βρεις το βασικο. Τα καθαρα ειναι μεικτα-16,5 %. Εαν δουλευεις  πρωτο χρονο στο φροντιστηριο δεν μπορεις να παρεις φετος ΟΑΕΔ γιατι θελει 200 ενσημα τα δυο τελευταια χρονια. Θα παρεις ομως του χρονου. Ξερεις ποσο ειναι το μηνιατικο του ΟΑΕΔ?  367 ευρω το μηνα. Αξιζει να τα χανεις 4 μηνες καθε χρονο για να κανεις το χατηρι του φροντιστηριουχου? Εχουν λογιστες και αυτοι  τα ξερουν αλλα τι τους νοιαζει αυτους αν εσυ δεν παρεις ΟΑΕΔ? Αυτοι θελουν να γλιτωνουν χρηματα. Ψαξε τι δικαιουσαι γιατι αν εχεις άγνοια θα σου φανε σιγουρα λεφτα. Από το ωρομισθια απο τα ενσημα από τα δωρα Χριστουγεννων, πασχα , αδειες απολυσεις (γιατι αυτα βγαινουν αναλογα με τις ωρες που δουλευεις. 

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 03:20:27 μμ »
ioanna89 και kellykou, σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

kellykou, όταν λες ότι δεν με συμφέρει, εννοείς επειδή θα δουλεύω 2 μέρες την εβδομάδα και συνεπώς δεν θα μαζέψω τα απαιτούμενα ένσημα; Αυτό εγώ το επέλεξα, γιατί το φροντιστήριο είναι σε χωριό πολύ μακριά από τη πόλη που μένω και δεν με συμφέρει από άποψη κόστους μετακίνησης. Τα 10 ευρώ είναι καθαρά και δέχτηκε να μου τα δώσει γιατί θα έχω και τις βενζίνες μου. Όσο για τα ένσημα, νομίζω ότι κάπου η ioanna89 ανέφερε ότι κάποιοι φροντιστηριούχοι δέχονται να σου βάζουν ένσημα για κάθε μέρα. Μπορώ δηλ. να της ζητήσω να δηλώσει εικονικά ότι αυτές οι 14 ώρες μοιράζονται σε 6 μέρες; Έχει αυτό κάποιο κόστος γι' αυτήν; Τέλος, kellykou δεν κατάλαβα αυτό που είπες:

με τη διαδοχικη ασφαλιση τα ενσημα του ΙΚΑ αν διοριστεις στο δημοσιο πιανονται για τη συνταξη και εκει μπορει και 5 ενσημα να τα εχεις αναγκη.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις; Αν κατάλαβα καλά έχει να κάνει μ' αυτό που είπες περί ημερών εργασίας και αριθμό ενσήμων, ε;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2007, 03:22:04 μμ από morgan »
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 07:24:36 μμ »
Ιωαννα μου λυπαμαι που στο λεω αλλά σε εριξε χοντρα στο μισθο. Εσυ που τα ψαχνεις τοσο πολυ δεν μπηκες στην οιελε να δεις τα ωρομισθια ξενων γλωσσων ή μηπως σου εκανε τη συμβαση της Μπουλντουμη (οσοι ασχολουνται με το χωρο ξερουν) η οποια καταργηθηκε στην εργατικη διαιτησια? Επίσης εδω και δυο χρονια δεν ισχυει πια το οτι στο δεκαωρο πληρωνουμε και μια ωρα για διορθωσεις. Αυτο εχει ενσωματωθει στο βασικο μισθο πλεον. Παιδια ειναι και πολλα αλλα πραγματα που υπαρχουν για τα φροντιστηρια ξενων γλωσσων. Δουλευω εδω και 12 χρονια ως καθηγητρια εκει και τα τελευταια 5 χρονια ως συμβουλος σπουδω. Ξερω πολλά εκ των εσω . Morgan συμφωνω οτι ειναι καλα 10 ευρω καθαρα για πρωτη τριετια και πολυ πανω απο το βασικο αρκει να μη σε κλεβει στα ενσημα και στις εισφορες και αυτο τσεκαρισε το γιατι οταν πια θα ερχονται τα χαρτακια με τα ενσημα θα ειναι πλεον αργα.

kellykou, όντως μας πλήρωνε με το ωρομίσθιο της παράνομης ΣΣΕ. Δυστυχώς πολλά φροντιστήρια Ξ.Γ. το κάνουν. Όταν της είπα ότι καταργήθηκε από τη διαιτησία, ισχυρίστηκε ότι εκκρεμεί και δικαστήριο και ότι μέχρι να βγει η δικαστική απόφαση, ακολουθεί αυτή τη ΣΣΕ (δηλ. μου είπε "take it or leave it"). Τελικά δέχτηκα για τα ένσημα και επειδή ήταν πολύ κοντά στο σπίτι μου...

morgan, όταν κάποιος έχει δουλέψει με διαφορετική ασφάλιση (π.χ. έχει χ αριθμό ενσήμων ΙΚΑ και ψ αριθμό ενσήμων Δημοσίου) συνταξιοδοτείται με το σύστημα της διαδοχικής ασφάλισης. Αυτό σημαίνει ότι παίρνει ένα μέρος της σύνταξης από το ΙΚΑ (αυτό που αναλογεί στα ένσημά του) και ένα μέρος από το Δημόσιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2007, 07:57:47 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:06 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 10:17:37 μμ »
Eπαναλαμβανω οτι ακομη και αν δουλευετε 2-3 μερες με τις ωρες μαζεμενες μπορειτε να τις μοιρασετε στις 5 ημερες.π.χ. αν δουλευετε 12 ώρες σε 3 μερες καλυτερα να σας δηλωσει οτι δουλευετε 5 ημερες (π.χ.3και 3 και 2και 2 και 2) για να μαζευετε περισσοτερα ενσημα. Με δυο ωρες την ημερα παιρνετε το ενσημο το οποιο θα σας φανει πολυτιμο για τον οαεδ.
Τονισα οτι να μη δεχεστε να σας δινουν μαυρα γιατι δεν ειναι οπως παλια που αν εμπαινες στο δημοσιο δεν πιανονταν τα προηγουμενα ενσημα που ειχε κανεις στο ΙΚΑ. Τωρα με τη διαδοχικη ασφαλιση δεν πανε χαμενα τα ενσημα μας και προστιθενται και αυτα όταν με το καλο θα ερθει η ωρα για συνταξη.
Ιωαννα μου τους εχω νιωσει και εγω αυτους τους εκβιασμους στο πετσι μου. Η κυρια πρωην προεδρος των φροντιστηριουχων από τοτε που διασπαστηκε το Palso την εχει δει ποδηγεσια και καλά , εχει συνασπισει και ορισμενους αλλους φροντιστηριουχους και αυθαιρετα υπογραφει κλαδικη συμβαση εργασιας με ενα σωματειο καθηγητων του κω..ου που δεν ανηκει επισημως πουθενα και ειναι μαιμου (αποτελειται από καμια δεκαρια εργαζομενους στη συγκεκριμενη κυρια και σε κανα δυο αλλους που εχουν συναπιστει για να βγαλουν συγκεκριμενο προγραμμα διδασκαλιας που τελειωνεις πιο γρηγορα τα Αγγλικα (οσοι καταλαβαν καταλαβαν). Το θεμα δεν εχει παει μια αλλα δυο φορες στη διαιτησια και εχει καταργηθει και χαρακτηριστει παρανομη. Κοινως δεν την αναγνωριζει η επιθεωρηση εργασιας αρα ειναι παρανομο να πληρωνεσαι συμφωνα με αυτη . Πριν δυο χρονια και αφου ειχε γινει η διαιτησια την πρωτη χρονια πηγα να ρωτησω στην επιθεωρηση για το βασικο μου και μου εκανε την εξης ερωτηση. Ειστε σε φροντιστηριο του palso ή εκτος γιατι η κακομοιρα η υπαλληλος ειχε δυο συμβασεις. Τα πηρα και εγω και λεω τι ειναι αυτα. Ειμαστε ιδιωτικοι εκπαιδευτικοι και ανηκουμε σε σωματεια που ανηκουν στην οιελε. Τι δυο μετρα και δυο σταθμα ειναι αυτα και φωναξε αυτη τον προισταμενο και μου κατεβασε σε αντιτυπο την πρωτη διαιτησια και μου ειπε οτι τελειωσε για εκεινη τη χρονια το θεμα και ουτε γινονται ενστασεις ουτε δικαστηρια στην εργατικη διαιτησια και οτι και να ξαναγινει το ιδιο καθε χρονο στη διαιτησια θα παιρνουμε τη ΣΣΕ του επισημου σωματειου που ανηκει στην οιελε και ελεγχεται απο το υπουργειο εργασιας.
Κοινως  το αφεντικο σου σε βρηκε στην αναγκη και σου ειπε ψεματα. Αλλά και σε διακστηριο να ειχε παει μεχρι τοτε πληρωνεσαι με οτι αποφασισε η διαιτησια. Αλλοι φροντιστηριουχοι κανουν τους χαζους. Δειχνουν στους καινουριους και τους αδαεις τη συμβαση της κυριας και αν βρεθει κανενας ενημερωμενος και της πει οτι δεν ισχυει λενε α δεν το ηξερα και θα το ψαξω κλπ κλπ . Αν ειναι δειλη και φοβαται θα σου δωσει αυτα που πρεπει ,αν ειναι πονηρη θα κανει αυτα που εκανε η δικια σου. Ενα μονο εχω να σου πω γιατι τις τρωω στη μαπα καθε μερα και ειναι πολυ λιγες οι σωστες. Ενα μονο φοβουνται την καταγγελια στην επιθεωρηση και το να εισαι ενημερωμενος. Εγω παντα της ελεγα :πηγα στην επιθεωρηση και μου ειπαν αυτο , πηγα στην επιθεωρηση και μου ειπαν το άλλο. Αφου καθε φορα που μας ερχοταν η επιθεωρηση για τους τυχαιους ελεγχους μου ελεγε δηθεν αστειευομενη: Αμαν καλη μου. Μήπως οταν πας και τους ρωτας λες και το ονομα μου γιατι με εχουν ταραξει στον ελεγχο?  Ειμαι σιγουρη οτι μετα από 12 χρονια αν μπορουσε θα με εδιωχνε γιατι δεν μπορει να με εκμεταλλευτει αλλά δεν το κανει γιατι στην ουσια της κραταω το μαγαζι, οι γονεις ερχονται κατευθειαν σε εμενα και αυτη την αγνοουν και φοβαται μηπως φευγοντας της παρω παιδια. Ειμαι εξεταστρια στις εξετασεις και εχω πολλες γνωριμιες. Με ζητουν και άλλοι φροντιστηριουχοι στην περιοχη και φοβαται μηπως της την κανω. Γι'αυτο και δεν την παιρνει να μου κανει π.... (σορι). Το δε λογιστη από τοτε που τον εβρισα μου φερνει ΄καθε φορα που ερχεται δωρακια, λουλουδια ... Τι να πω και ο αγιος φοβερα θελει. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2007, 11:29:57 μμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 11:24:01 μμ »
Και η δικιά μου τη συγκεκριμένη μέθοδο "γρήγορης εκμάθησης" ακολουθούσε. Και όπως λες, kelly, οι περισσότερες συνάδελφοι (νέες, κυρίως) δεν είχαν ιδέα για τη συλλογική σύμβαση (άσε που με το κλίμα τρομοκρατίας που υπήρχε φοβούνταν ακόμα και να πουν η μια στην άλλη πόσα έπαιρναν). Να μην πω για τις εξτρα ώρες που δεν πλήρωνε (π.χ. συνοδεία παιδιών στα εξεταστικά κέντρα)...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 11:44:32 μμ »
Αν ερθεις στη συναντηση των αδιοριστων θα σου πω πραγματα να σηκωθει το πετσι σου. Θα πεις αυτα δε γινονται... Το τι μηχανορραφιες στους γονεις στα παιδια. ... Πως κατηγορει τους καθηγητες τον εναν πισω απο την πλατη του αλλου εχοντας κατα νου το διαιρει και βασιλευε. Πως κοροιδευει τις Αγγλιδες επειδη δε ξερουν την ελληνικη πραγματικοτητα. Πως κονομανε ακομη και από τα βιβλια που διαλεγουν. Πως κανουν αθεμιτο συναγωνισμο και σπιλωνουν ανθρωπους. Πως κανουν κατασκοπια για να δουν τι γινεται στα αλλα φροντιστηρια. Πως εκβιαζουν τους συναδελφους που τα παρατανε οτι αν πανε στην επιθεωρηση δε θα τους δωσουν συστατικη και θα τους κατηγορουν παντου κ.λ.π. Ξερω βρωμιες απο μεσα απο το συνδικαλισμο τους, από τα κλειστα τους εξεταστικα κεντρα(φανταζομαι οτι καταλαβαινεις τι εννοω) από τις κλικες τους που ειναι λυκοφιλιες, ξερω για τις διασπασεις τους για τον ανταγωνισμο των συνασπισμενων σε κλειστα εξεταστικα κεντρα. Το τι σαπιλα υπαρχει κυριως τη τελευταια 5ετια ειναι το κατι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Giotopoulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 10:50:39 πμ »
Εννοείται ότι δεν επιτρέπεται να δουλευει κάποιος  σε φροντιστήριο μέσης εκαπίδευσης και ταυτόχρονα να εργάζεται στην ΠΔΣ, σωστ'α?  Κάνω λάθος?

Προβληματίζομαι γιατί για πρώτη χρονιά άφησα βιογραφικό σε φροντιστήριο και με δέχτηκαν .... αν όμως με καλέσουν και στην ΠΔΣ ΄? Τότε τι γίνεται? Το φροντιστήριο θα μου κολλήσει ένσημο ΙΚΑ κανονικότατα - μου είπε - ..'εχω προβληματιστεί..

Ευχαριστώ!!
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι, αρκεί να έχουμε δώσει τον καλύτερό μας εαυτό!!!

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 11:39:33 πμ »
Εγω παιρνω κανονικοτατα ενσημα και απο το φροντιστηριο και απο την ΠΔΣ. Το ΙΚΑ τα δεχεται κανονικα και μου τα σφραγιζει και το ιδιο και ο ΟΑΕΔ. Δεν μπορεις να ζησεις με 2 ώρες ΠΔΣ την εβδομαδα. Το ξερουν και αυτοι. Αφου στην ΠΔΣ μου δινουν ειδικο χαρτι απολυσης για να το παω στον ΟΑΕΔ. Θα εβγαινα στον ΟΑΕΔ με 2 ώρες ΠΔΣ την εβδομαδα?
Μπορεις να δουλευεις σε δυο διαφορετικους εργοδοτες με μερικη απασχοληση με συμβαση ΙΚΑ. Εχουν ξανααναφερθει αυτα. Δεν ειμαστε δημοσιοι υπαλληλοι. Μη στενοχωριεσαι. Θα παιρνεις τα ενσημα σου κανονικα για να βγαινεις ΟΑΕΔ το καλοκαιρι. Προσεχε μονο να μη φορτωσεις το προγραμμα σου απο τις 2 το μεσημερι και δεν μπορεις να κανεις ΠΔΣ. Να ξεκινας τουλαχιστον μετα τις 4 για να μπορεις να κανεις το 2-3.30 στην ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος depyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 08:29:56 μμ »
Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν χρειάζεται να έχω άδεια διδασκαλίας για να μου κολλήσουν ένσημα στο φροντιστήριο; Ξέρει κανείς αν είναι χρονοβόρα διαδικασία; Είδα στο site του ypepth οτι πρέπει να υποβαλλω μια αιτηση (+δικαιολογητικα) σε Γραφείο Δευτερ. Εκπαίδευσης. Είναι απαραίτητο για να γίνει η πρόσληψή μου;
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 08:56:37 μμ »
Προσληψη μπορουν να σου κανουν αλλα αν δεν πας σε κανα μηνα εστω αριθμο πρωτοκολλου και μπει κανενας ελεγχος θα την εχουν ασχημα απο το φροντιστηριο. Η αδεια διδασκαλιας πρεπει να υπαρχει σε επικυρωμενο αντιγραφο στο φακελο σου στο φροντιστηριο εκει που θα υπαρχει και η προσληψη σου και ο φακελος αγορας ενσημων σου κ.λ.π.
Θα σου κανουν τωρα την προσληψη αλλα εσυ κινησε οσο μπορεις πιο γρηγορα τις διαδικασιες. Η αδεια βγαινει απο το γραφειο της δευτεροβαθμιας αναλογα τον τοπο κατοικιας σου. Θα τους παρεις τηλεφωνο και θα τους ζητησεις τα δικαιολογητικα, τα οποια δεν ειναι λιγα. Θελει την επαρκεια από το ΥΠΕΠΘ, το απολυτηριο του Λυκειου, επικυρωμενο αντιγραφο ταυτοτητας για να φαινεται η ηλικια, πιστοποιητικο απο το δικαστικο μητρωο οτι εχεις λευκο ποινικο μητρωο και εξετασεις ιατρικες απο επιτροπη που ειναι γι'αυτο το λογο. Θα σου πουν που να πας απο την δευτεροβαθμια. Απο κει και περα κατι υπευθυνες δηλωσεις , κατι παραβολα που θα στα πουν εκει και αφου τα συγκεντρωσεις ολα αυτα πας στο γραφειο της δευτεροβαθμιας τα καταθετεις και σου δινουν ενα αριθμο πρωτοκολλου. Σε λιγες μερες πας και σου δινουν την άδεια. Οσο πιο γρηγορα ξεκινησεις τοσο το καλυτερο γιατι μπορει το φροντιστηριο να φοβηθει να σε παρει χωρις αδεια και να αργησει να σου κανει προσληψη. Γιατι να χανεις τα ενσημα σου?

Αποσυνδεδεμένος depyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 09:05:03 μμ »
Τι εννοείς "επάρκεια" ;  Στο ΥΠΕΠΘ που είδα τα δικαιολητικα για την αδεια διαδασκαλίας είναι : 1 αιτηση, 1 φωτ/φο Α.Τ., 1 φωτ/φο πτυχιου, 1 πιστ/κο υγειας απο πρωτοβαθμια επιτροπη (τι ειναι αυτο; ), 1 ποινικο μητρωο που το αναζητουν αυτεπαγγελτως και ενα διπλοτυπο εισπραξης 30 Ευρω απο δημοσιο ταμειο (δηλ ΔΟΥ; ).
ΣΗΜ. : Ειμαι φιλολογος
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2007, 09:09:08 μμ από depyk »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 09:33:21 μμ »
Η επάρκεια αφορά μόνο όσους διδάσκουν στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών με Proficiency, Sorbonne, κλπ. Για το πιστοποιητικό υγείας θα ρωτήσεις στη Β/θμια τι ιατρικές εξετάσεις χρειάζονται. Χρειάζεται σίγουρα ακτινογραφία θώρακα και κάποιες άλλες (ανάλογα με τη Β/θμια), οι οποίες πρέπει να γίνουν σε κρατικό νοσοκομείο ή κέντρο υγείας. Όταν τις κάνεις, θα τις καταθέσεις στην Α/θμια υγειονομική επιτροπή της περιοχής σου (θα σου πουν από τη Β/θμια πού είναι) και μετά από κάποιο διάστημα θα περάσεις από την επιτροπή και θα σου δώσουν το πιστοποιητικό. Αυτή η διαδικασία είναι λίγο χρονοβόρα, γι' αυτό καλό είναι να την ξεκινήσεις από τώρα.

Αποσυνδεδεμένος depyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 11:05:29 μμ »
Ευχαριστώ πολύ πολύ ! Η βοήθειά  σας ήταν πολύτιμη!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.