*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 75822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 01:24:42 πμ »
Τι εννοείς "επάρκεια" ;  Στο ΥΠΕΠΘ που είδα τα δικαιολητικα για την αδεια διαδασκαλίας είναι : 1 αιτηση, 1 φωτ/φο Α.Τ., 1 φωτ/φο πτυχιου, 1 πιστ/κο υγειας απο πρωτοβαθμια επιτροπη (τι ειναι αυτο; ), 1 ποινικο μητρωο που το αναζητουν αυτεπαγγελτως και ενα διπλοτυπο εισπραξης 30 Ευρω απο δημοσιο ταμειο (δηλ ΔΟΥ; ).
ΣΗΜ. : Ειμαι φιλολογος
Η επάρκεια αφορά μόνο όσους διδάσκουν στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών με Proficiency, Sorbonne, κλπ. Για το πιστοποιητικό υγείας θα ρωτήσεις στη Β/θμια τι ιατρικές εξετάσεις χρειάζονται. Χρειάζεται σίγουρα ακτινογραφία θώρακα και κάποιες άλλες (ανάλογα με τη Β/θμια), οι οποίες πρέπει να γίνουν σε κρατικό νοσοκομείο ή κέντρο υγείας. Όταν τις κάνεις, θα τις καταθέσεις στην Α/θμια υγειονομική επιτροπή της περιοχής σου (θα σου πουν από τη Β/θμια πού είναι) και μετά από κάποιο διάστημα θα περάσεις από την επιτροπή και θα σου δώσουν το πιστοποιητικό. Αυτή η διαδικασία είναι λίγο χρονοβόρα, γι' αυτό καλό είναι να την ξεκινήσεις από τώρα.
Συγγνωμη δε διευκρινησες τον ειδικοτητα και νομιζα για ξενες γλωσσες. Για φιλολογιες ισχυει το αντιγραφο πτυχιου. Οπως σου ειπε και η Ιωαννα πηγαινε γρηγορα γιατι αργουν τα ιατρικα. Κανεις ακτινογραφια που την ελεγχει παθολογος και περνας δερματολογο και νευρολογο-ψυχιατρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:16 »

Αποσυνδεδεμένος depyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 03:07:07 μμ »
οκ! Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 07:17:38 μμ »
Να συμπληρώσω ότι σε κάποιες δευτεροβάθμιες ζητούν και ψυχιατρική γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο ή κλινική... Αυτή η διαδικασία και αν είναι χρονοβόρα... Χρειάστηκε να κλείσω το ραντεβού για 2,5 μήνες αργότερα και για να την παραλάβω έπρεπε να παρέλθουν ακόμα 15 μέρες. Το τρελό είναι πως, όταν πήγα στη δευτεροβάθμια, για να καταθέσω τα δικαιολογητικά, ούτε καν μου ζητήθηκε. Αποτέλεσμα; Χρονοτρίβησα για το τίποτα... Πάντως η γνωμάτευση κοσμεί τον πίνακα ανακοινώσεων πάνω από το γραφείο μου. Την πήρα που την πήρα να μην την επιδεικνύω κιόλας; ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 09:45:53 μμ »
Παλιοτερα δε χρειαζοταν η γνωματευση απο τον ψυχιατρο. Τα τελευταια χρονια μπηκε στα ιατρικα. Γι'αυτο καποιες δευτεροβαθμιες δε τη ζητουν καθολου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:16 »

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:57:35 μμ »
Εγώ πάντως όταν πηγα σε δημόσιο νοσοκομείο για να πάρω αυτό το περίφημο χαρτί, η ψυχίατρος το μόνο που με ρώτησε ήταν: Τι μπορώ να κάνω για εσάς; Της είπα τι θέλω και μου το έβγαλε στο λεπτό. Αλλα φαίνεται πως δεν χρειάζεται να σε ρωτήσει τιποτα άλλο..Μάλλον το μάτι του τρελλού θα γυαλίζει απο μακριά..
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος Giotopoulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 10:03:25 μμ »
Το φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης όπου και έπιασα φέτος δουλειά μου δίνει 7 ευρώ το μήνα με το ικα. Ετσι μου είπε. Και αύρι θα πάω στο λογιστή να υπογράψω τη σύμβαση.
Θεωρείτε ότι υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζω?Μην πάω και σνα το πρόβατο στη σφαγή...Πρώτη φορά δουλεύω σε φροντιστήριο! (λόγω ασφάλισης) :)
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι, αρκεί να έχουμε δώσει τον καλύτερό μας εαυτό!!!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 10:20:38 μμ »
Giotopoulaki, σε ρίχνει (7 ευρώ την ώρα, εννοείς μάλλον). Δες τους πίνακες εδώ:
http://www.sefk.gr/51.html

Αποσυνδεδεμένος Giotopoulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 09:50:40 πμ »
Καλημέρα. Ναι κι εμένα λίγα μου φαίνονται τα 7 ευρώ την ώρα Ιωάννα. Ειχα ενημερωθεί από το internet για 10 ευρω την ώρα περίπου.Ομως το φροντιστήριο φέτος ξεκίνησε να λειτουργεί και ακόμα δεν έχει πάρα πολλά παιδιά. Ισως βεβαια στην πορεία να έρθουν, γιατί στην περιοχή δεν υπάρχει κάποιο άλλο, αλλά θα μπορεί να μου το αυξ'ησει τότε?.

Το ξέρω ότι είναι λίγα, αλλά τι άλλο μπορώ να κάνω? Εχω και τα ιδιαίτερα βέβαια...αλλα χρειάζομαι και τα ένσημα.
Κι όχι τίποτε άλλο κάθε φορά φεύγω κοτόπουλο απο το 2ωρο του φροντιστηρίου κι άντε μετά να βρεις δυνάμεις γαι τα υπόλοιπα! :P :P :P :P
Θα πάω να δω τη σύμβαση σήμερα στο λογιστή κι ο Θεός βοηθός! :)
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι, αρκεί να έχουμε δώσει τον καλύτερό μας εαυτό!!!

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 11:54:57 πμ »
Καλημέρα. Ναι κι εμένα λίγα μου φαίνονται τα 7 ευρώ την ώρα Ιωάννα. Ειχα ενημερωθεί από το internet για 10 ευρω την ώρα περίπου.Ομως το φροντιστήριο φέτος ξεκίνησε να λειτουργεί και ακόμα δεν έχει πάρα πολλά παιδιά. Ισως βεβαια στην πορεία να έρθουν, γιατί στην περιοχή δεν υπάρχει κάποιο άλλο, αλλά θα μπορεί να μου το αυξ'ησει τότε?.

Το ξέρω ότι είναι λίγα, αλλά τι άλλο μπορώ να κάνω? Εχω και τα ιδιαίτερα βέβαια...αλλα χρειάζομαι και τα ένσημα.
Κι όχι τίποτε άλλο κάθε φορά φεύγω κοτόπουλο απο το 2ωρο του φροντιστηρίου κι άντε μετά να βρεις δυνάμεις γαι τα υπόλοιπα! :P :P :P :P
Θα πάω να δω τη σύμβαση σήμερα στο λογιστή κι ο Θεός βοηθός! :)

Συναδελφε, μπες στο Site που σου εδωσε η ioannα89 και κατεβασε τις πληρωμες. Αυτα ειναι της περασμενης χρονιας. Φετος θα βγουν καινουρια που θα ειναι πιο αυξημενα. Πηγαινε ενημερωμενος και μην αφησεις κανενα να σε καπακωσει. Πιστεψε με δουλευω 12 χρονια ως συμβουλος σπουδων και τα βλεπω αυτα να γινονται καθε μερα. Μη δεχτεις δραχμη λιγοτερη απο το βασικο. Οσο λιγα παιδια και να εχει, βγαινει το ωρομισθιο σου και με το παραπανω ακομη και με δυο παιδια στο τμημα. Αν δεν εβγαινε θα τα εκανε ο ιδιοκτητης τα μαθηματα. Δε θα προσλαμβανε προσωπικο. Και πιστευεις οτι ειναι τυχαιο που διαλεγει εναν καθηγητη που δεν εχει γνωση το πως δουλευουν τα πραγματα στο χωρο? Αν δεν τα παρεις τωρα μην ελπιζεις οτι θα τα παρεις στην πορεια ακομη και αν γεμισει το φροντιστηριο παιδια. Και μην τους αφηνεις ποτε να καταλαβουν οτι εχεις αναγκη τα ενσημα τα λεφτα ή οτιδηποτε αλλο. Να εχεις τη νοοτροπια του επαγγελματια. Κανεις καποια δουλεια και αμειβεσαι για αυτο. Δεν εισαι αλεξιπτωτιστης του χωρου. Απο αυτο θα ζεις απο εδω και περα . Αν θα δουλεψεις 100 ωρες το μηνα και παρεις 700 ευρω ενω θα επρεπε να παρεις 1000 εισαι ευχαριστημενος που το εισοδημα σου καθε μηνα θα χανει 300 ευρω που τα εχεις δουλεψει. Δηλαδη θα του δουλευεις τσαμπα 30 ωρες το μηνα? Δηλαδη θα χασεις 3.000 ευρω το χρονο? Πως το βλεπεις? Και μη ξεχνας οτι απο αυτο το ωρομισθιο θα βγαινουν τα δωρα οι αδειες η απολυση . Δηλαδη θα φτασεις τα 4.000 ευρω απώλεια το χρονο? Σε δυο και μιση χρονια δηλαδη ενα αυτοκινητο. Λυπαμαι συναδελφε αλλα επειδη αυτο ειναι μια καθημερινη πραγματικοτητα τα λεω εκ πειρας σε σενα μηπως τα διαβασουν και αλλο συναδελφοι και καταλαβουν τιγινεται. Παιρνουμε που παιρνουμε λιγα χρηματα, να τους χαριζουμε και τα μισα γιατι μας περισσευουν. Δε δουλευουμε για χομπι. Εχουμε ολοι μας υποχρεωσεις και μια απο αυτες ειναι να μην τους επιτρεπουμε να ασυδοτουν. Τωρα μας δινουν κατω απο το βασικο. Μεθαυριο θα ειμαστε ευχαριστημενοι αν μας δινουν ενα ξεροκομματο? Θαρρος συναδελφε και διεκδικησε αυτα που δικαιουσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2007, 04:05:20 μμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος Giotopoulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 01:55:02 μμ »
Kellykou δεν αντιλέγω στα όσα λες.Φυσικά και πρ'επει να διεκδικούμε όσα μας αναλογούν...όμως τώρα ποια είναι η θέση μου? Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση...αλλα ούτε να με κλέβει και να πηγαίνω με βαριά καρδιά στο μάθημα!Θα τον ρωτήσω ξανά το απόγευμα ...
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι, αρκεί να έχουμε δώσει τον καλύτερό μας εαυτό!!!

Αποσυνδεδεμένος Dolly

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 10:38:42 πμ »
"Σε περίπτωση απασχόλησης των εργαζόμενων περισσότερες ή λιγότερες από 21 ώρες την εβδομάδα, οι αποδοχές υπολογίζονται
σε αντιστοιχία με την ανά ώρα αμοιβή των ωρών διδασκαλίας" .
Τι ακριβως σημαινει αυτό για μενα που θα δουλευω 36 ωρες την εβδομαδα (με 8,70 μικτα/ω) σε ΦΞΓ; Τι κρατησεις θα εχω κ ποσα ενσημα θα δικαιουμαι; Κ για τα επιδοματα,απολυσεις κλπ υπολογιζονται ΟΛΕΣ αυτες οι ωρες;;;
Με συμφερει να φαινονται λιγοτερες για να εχω λιγοτερες κρατησεις η οχι;
Ευχαριστω.
 

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 01:06:52 μμ »
Δικαιούσαι τόσα ένσημα όσα και οι ημέρες που εργάζεσαι. Αν οι ώρες σου είναι κατανεμημένες στις 5 ημέρες της εβδομάδας, θα παίρνεις 5 ένσημα. Οι κρατήσεις για το ΙΚΑ είναι το 16,5% του ωρομισθίου, δηλ. θα παίρνεις καθαρά 8,7-(8,7*16,5%)=7,26/ώρα. Σε συμφέρει να σου βάζει ΙΚΑ για όλες τις ώρες, γιατί με βάση τις δηλωμένες ώρες υπολογίζονται τα δώρα, επιδόματα, άδειες, όπως και το επίδομα ανεργίας. Δες κι εδώ:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3381.0

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 11:55:47 μμ »
Με το ωρομισθια των καθηγητων ξενων γλωσσων και κυριως της αγγλικης, τι γινεται? Ξερουμε κατι? Περισυ ηταν μεικτα 8,54 δηλ. 7,1κατι καθαρα. Αλλαξε τιποτα φετος?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 01:09:33 πμ »
Μεχρι στιγμης δεν εχει βγει η καινουρια ΣΣΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.