*

Ψηφοφορία

Αλλαγή επαγγέλματος ναι ή όχι

ΝΑΙ
48 (60.8%)
ΟΧΙ
31 (39.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 77

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;  (Αναγνώστηκε 83826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Ολες οι απόψεις των ειδικών, σχετικά με την οικονομία της  Ελλάδας, συγκλίνουν στο ότι η φτωχοποίηση των Ελλήνων θα διαρκέσει πάρα πολλά χρόνια.
Αν δεν πιστεύεις ότι θα γίνει ή δεν έχεις ελπίδες σε εναν μελλοντικό διαγωνισμό του δημοσίου,αν δεν θέλεις να επιστρέψεις στο χωριό και αν δεν έχεις μια καλή επιχειρηματική ιδέα να υλοποιήσεις τότε το εξωτερικό είναι μονόδρομος.
Αυτή τη λύση την έχουν ακολουθήσει πάνω από 250,000  Ελληνες μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Από εδώ και πέρα, φαίνεται ότι θα αλλάζουμε πολλές φορές στη ζωή μας απασχόληση.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Όταν το όνειρο γίνεται εφιάλτης, ξυπνάμε...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Βλέπω την ψηφοφορία που στέκει ανάμεσα στο ΝΑΙ και το ΟΧΙ 50-50% !!  Μισο-άδειο ή μισο-γεμάτο τελικά?...
Μαλλον τα λόγια του μέλους aspinoulas έρχονται για να επιβεβαιώσουν πως στην ζωή δεν υπάρχει τίποτα νομοτελειακό.


Το κομματικό κράτος κυριαρχεί και θα κυριαρχεί όταν δε μπαίνουν ΣΤΑΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ κανόνες.

Δε μας άρεσε η επετηρίδα, κάναμε ΑΣΕΠ.

Δε μας άρεσε μόνο ο ΑΣΕΠ θέλαμε και ΠΔΣ χωρίς ΑΣΕΠ (ας πάρει καμία ωρίτσα και το καημένο το παιδί ....)

Δε μας άρεσε ούτε ο πίνακας αναπληρωτών, βάλαμε και τους ΟΑΕΔίτες (Ας πάρουν και αυτοί καμιά ωρίτσα)

κτλ ....κτλ.....κτλ....

ΦΤΑΙΜΕ που τα βλέπαμε και αντί να αντιδράσουμε παρακαλάγαμε να είμαστε η επόμενη "εξαίρεση"

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ.

ΓΙΑΤΙ ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΩΣ ΑΛΛΗ "ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ" ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ "ΕΞΑΙΡΕΣΗ"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Ολες οι απόψεις των ειδικών, σχετικά με την οικονομία της  Ελλάδας, συγκλίνουν στο ότι η φτωχοποίηση των Ελλήνων θα διαρκέσει πάρα πολλά χρόνια.
Αν δεν πιστεύεις ότι θα γίνει ή δεν έχεις ελπίδες σε εναν μελλοντικό διαγωνισμό του δημοσίου,αν δεν θέλεις να επιστρέψεις στο χωριό και αν δεν έχεις μια καλή επιχειρηματική ιδέα να υλοποιήσεις τότε το εξωτερικό είναι μονόδρομος.
Αυτή τη λύση την έχουν ακολουθήσει πάνω από 250,000  Ελληνες μέχρι τώρα.
Άς όψονται οι Βόρειοι "εταίροι" μας!
  

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από εδώ και πέρα, φαίνεται ότι θα αλλάζουμε πολλές φορές στη ζωή μας απασχόληση.
Δεν συμφωνω οτι πρεπει να αλλαξουμε αποσχοληση...δυστυχως τα τελευταια χρονια αφησαμε τις τυχες μας σε ανθρωπους που κατω απο την ομπρελα του δεξιου του σοσιαλιστη και τωρα του αριστερου βαζουν ο καθενας τους δικους τους κανονες διακυβερνησης της χωρας...ανθρωποι με χιλιαδες ευρω κινητης και ακινητης περιουσιας .ερχονται καθε φορα και υποσχονται στον κοσμο λαγους με πετραχηλια..Και ο κοσμος τι κανει!!!!!χειροκροτει τον δικο του καθε φορα...γιατι στα αληθεια !!!..μαλλον για την δικη του απαξιωση...Και ερχομαστε σημερα και συζηταμε το αν πρεπει να αλλαξουμε απασχοληση...και λεω οχι ...Εννοειτε οτι ο καθενας εκανε την επιλογη του..απο μικρος εκανε ονειρα το τι θα γινει αυριο...ας υπαρξει λοιπον μια αντιδραση απο ολους ..γιατι σε λιγα χρονια εδω στην ελλαδα δεν θα υπαρχει μελλον οχι μονο στο δημοσιο αλλα ουτε στον ιδιωτικο τομεα..

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Είμαι κι εγώ απ'αυτούς που έχουν απαξιώσει το όνειρο της δημόσιας εκπαίδευσης...πιστεύω πως μόνο εμπαιγμός είναι η εργασία ως αναπληρωτής και ωρομίσθιος, χωρίς καμιά καλύτερη προοπτική και με μεγάλο κόστος στις ζωές μας!

Έχω επενδύσει κι εγώ πολλά για τη συνεχή κατάρτισή μου...και όσο περισσότερα επενδύεις και βλέπεις το σύστημα να σε ξερνάει αντί να εκμεταλλεύεται τα προσόντα σου...τόσο περισσότερο το ξερνάς κι εσύ! Σ'εμένα τουλάχιστον έτσι λειτούργησε!
Και καταλαβαίνω ακόμη και την κατήφεια που ειπώθηκε και την απαξίωση των μόνιμων κι ας είναι μόνιμοι...όταν αυτοί με σταθερή εργασία, βλέπουν πως αυτά που δίνουν κι η ενέργεια που αναλώνουν γι αυτή τη δουλειά είναι αντιστρόφως ανάλογη με την αμοιβή της....τους καταλαβαίνω απόλυτα! Γιατί η δουλειά στο σχολείο δεν είναι απλή υπόθεση, δεν είναι μια απλή δουλειά...απαιτεί πολλά απ'τον εργαζόμενο και του δίνει πίσω πολύ λίγα!

όσο για τον αναπληρωτή και δη αυτόν που έχει περάσει από διαδικασίες ΑΣΕΠ, συνεχούς κατάρτισης και αναμονής για το καλύτερο και βλέπει μόνο τον εμπαιγμό και την αναλωσιμότητά του απ'το κράτος...αυτόν κι αν τον καταλαβαίνω να έχει απαξιώσει κάθε (ξεθωριασμένο ούτως ή άλλως) όνειρο!

Εγώ ήδη παράτησα το κομμάτι της δημόσιας εκπαίδευσης...δεν κάνω αίτηση αναπληρώτριας από πέρσι (και είχα δουλέψει αναπληρώτρια) και το ριξα στο baby sitting και στην ενασχόληση σε ιδιωτικό επίπεδο με παιδιά με προβλήματα καθώς έχω ειδίκευση στην Ειδική αγωγή.
Άντε γεια! Δεν θα μου φαν αυτοί τη ζωή..πολύ μεγάλο το τίμημα για να λέω πως παίρνω για 7-8 (πολλές φορές και 5-6 μήνες) καλούτσικα λεφτά! Το άχγος και το "ψυχολογικό στράγγιγμα" δεν ανταμείβονται μ'αυτά τα λεφτά.
Και ναι...είμαι αρκετά πιο ήρεμη...μπορεί να μην είναι σταθερή η δουλεια, αλλά δεν νιώθω να κρέμομαι κι απ'το έλεος αυτού του απαξιωμένου και εξεφτελισμένου κράτους που κάθε 3 και λίγο αλλάζει τους κανόνες του παιχνιδιού κατά το συμφέρον κάποιων "δικών του" και βρίσκεσαι εν ριπή οφθαλμού στα τάρταρα! Όλα αυτά τα σκαμπανεβάσματα και το ότι δεν υπάρχει μπέσα ούτε τα ίδια μέτρα και σταθμά για όλους και πάντοτε, μπορεί να σε τρελάνουν..ειδικά αν είσαι έντιμος!Τουλάχιστον σε ιδιωτικό επίπεδο ακόμη κι αν δεν είναι σταθερή δουλειά (όπως και του αναπληρωτή βέβαια) προχωράς ή σταματάς ανάλογα με τη δική σου προσπάθεια και τα αποτελέσματα που θα φέρεις! Μπορεί βέβαια να πέσεις και σε "τρελούς" ή "ημίτρελους"...αλλά είναι το ίδιο με το να είσαι σε μια θέση στον πίνακα και ξαφνικά επειδή άλλαξαν τα πάντα να βρίσκεσαι 200 θέσεις πίσω! Αν απ'την αλλη δεν πέσεις σε "τρελούς" και "ημίτρελους" συνεχίζεις με την ησυχία πως η δουλειά σου είναι εκεί και εκτιμάται. Εγώ με μια οικογένεια έμεινα 2 χρόνια (δουλεύοντας και καλοκαίρι) και σταμάτησα γιατί απλά αλλάξαν πόλη...αλλιώς θα ήμουν ακόμη εκεί κι ας παν να κουρεύονται κι οι πίνακες και όλα...για να μην πω πως προτιμώ μια δουλειά π.χ στο "Σκλαβενίτη" παρά το αναπληρωτιλίκι!
 Και πιστεύω κι εγώ πως όσο πιο νωρίς φύγει κάποιος απ'αυτό το φαύλο κύκλο τόσο πιο κερδισμένος θα είναι!
Έχουν 'καταστραφεί" πολλες ζωές και οικογένειες εξαιτίας αυτού του "ονείρου"...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2015, 06:17:27 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και κάτι ακόμη...αν όλοι θεωρούμε φυσιολογική τη φυγή στο εξωτερικό, να μη μας φανεί περίεργο αν εφόσον φύγουμε όλοι σε 30 χρόνια δεν θα υπάρχει η Ελλαδίτσα για να γυρίσουμε με την παχυλή μας σύνταξη απ΄το εξωτερικό!

Μπορεί να είναι μια λύση ανάγκης, αλλά δεν μπορώ να ακούω συνεχώς και το "τι να κάνεις;"....είναι παθογένεια, πληγή και καταδίκη μας...με άμεση δική μας συνευθύνη! 
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ένας εκπαιδευτικός πρέπει να έχει αρκετή ενέργεια και διάθεση για να διδάξει, δεν συγκρίνεται το επάγγελμα με τα υπόλοιπα, δεν μπορεί κανείς να φτιάξει καριέρα όσα προσόντα κι αν έχει , όσο χρόνο κι αν αφιερώσει, ανεξάρτητα και από τις επιτυχίες που έχει, υπάρχουν χιλιάδες άνεργοι εκπαιδευτικοί και αυξάνονται κάθε χρόνο…
Υπάρχει και η δυσκολία για να προετοιμάσεις τους νέους ανέργους, πώς να αποδόσεις στο μάθημα , δεν υπάρχει κάτι να υποσχεθείς σε ένα μαθητή για να διαβάσει περισσότερο.
Η ανεργία απαξιώνει τις σπουδές ,  ίσως σκέπτομαι λάθος για το χρόνο και τα χρήματα που σπατάλησα για να σπουδάσω αλλά τι να κάνω, 6 χρόνια πέρασαν περιμένοντας να διοριστούν οι επιτυχόντες του 2008!!! Οι προσλήψεις αναπληρωτών γίνονται με τον ίδιο ρυθμό παρά τις χιλιάδες συνταξιοδοτήσεις και στα φροντιστήρια δεν ανανεώνεται το προσωπικό.
Έγινε η αγάπη μίσος
Ένα μίσος που από αυτό κοντεύω να πνιγώ
Κι ενώ ξέρω πως δε φταίω
Από αμφιβολία λέω
Ότι ίσως ίσως έφταιγα κι εγώ
Ελπίζω να μην το μετανιώσω που εγκαταλείπω αλλά έτσι το θέλησε η μοίρα, τουλάχιστον προσπάθησα, τώρα πρέπει να αφιερώσω χρόνο σε κάτι άλλο, ίσως στο τέλος το αγαπήσω περισσότερο.
Υγ δεν τέλειωσαν όλα περιμένουμε την αναβάθμιση της ενισχυτικής, μέχρι του Αγίου πνεύματος ίσως βγει η εγκύκλιος
 ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Υγ δεν τέλειωσαν όλα περιμένουμε την αναβάθμιση της ενισχυτικής, μέχρι του Αγίου πνεύματος ίσως βγει η εγκύκλιος
 ::) ::)

Βρε τι σύμπτωση! Το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ προηγουμένως...  ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Το πρόβλημα στην Ελλάδα ανέκαθεν ήταν ότι τα πάντα παρέχονται στη λογική "πάρε τώρα που γυρίζει.."

Η λογική αυτή βόλευε και βολεύει τους πάντες : τους πολίτες διότι πιστεύουν ότι "κάτι θα αρπάξουν" από την "πίτα" ή οτι θα έχουν τη μερίδα του λέοντος τη δεδομένη στιγμή (την επόμενη μπορεί να είναι τελευταίοι στη λίστα) και τους πολιτικούς διότι έτσι κρατάνε τους πολίτες όμηρους της λογικής αυτής και άρα θα τους ξαναψηφίσουν κτλ....

ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ !!!!!!!

Και ως φαίνεται όυτε τώρα θα αλλάξει τίποτα παρότι "ξεμπερδέψαμε με το παλιό"

Και το χειρότερο είναι ότι η ακροδεξιά καραδοκεί να έρθει ως "μεσίας"......

Προσωπικά δε θα άλλαζα επάγγελμα ακόμα κι αν βρισκόμουν σε τέλμα. Θα το πάλευα μέχρι τέλους.
Είμαστε εκπαιδευτικοί που να πάρει. Αυτό σπουδάσαμε. Άλλωστε οι εφιάλτες παύουν άμα ξυπνήσεις. Άμα ξυπνήσουμε ΟΛΟΙ δηλαδή...ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ;;;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν συμφωνω οτι πρεπει να αλλαξουμε αποσχοληση...δυστυχως τα τελευταια χρονια αφησαμε τις τυχες μας σε ανθρωπους που κατω απο την ομπρελα του δεξιου του σοσιαλιστη και τωρα του αριστερου βαζουν ο καθενας τους δικους τους κανονες διακυβερνησης της χωρας...ανθρωποι με χιλιαδες ευρω κινητης και ακινητης περιουσιας .ερχονται καθε φορα και υποσχονται στον κοσμο λαγους με πετραχηλια..Και ο κοσμος τι κανει!!!!!χειροκροτει τον δικο του καθε φορα...γιατι στα αληθεια !!!..μαλλον για την δικη του απαξιωση...Και ερχομαστε σημερα και συζηταμε το αν πρεπει να αλλαξουμε απασχοληση...και λεω οχι ...Εννοειτε οτι ο καθενας εκανε την επιλογη του..απο μικρος εκανε ονειρα το τι θα γινει αυριο...ας υπαρξει λοιπον μια αντιδραση απο ολους ..γιατι σε λιγα χρονια εδω στην ελλαδα δεν θα υπαρχει μελλον οχι μονο στο δημοσιο αλλα ουτε στον ιδιωτικο τομεα..

Άλλο πράγμα η απασχόληση και άλλο το επάγγελμα. Συμφωνώ tolakis, στο ότι ο καθε ένας θέλει να εκπληρώσει τα όνειρά του, αντιδρώντας στην ανικανότητα των εκάστοτε κυβερνώντων, και στη δική μας περίπτωση να μπορέσει να ξεπεράσει τα εμπόδια και να εργαστεί ως εκπαιδευτικος. Εκπαιδευτικός όμως δεν είναι μόνο όποιος είναι διορισμένος στο δημόσιο σχολείο, αλλά και όποιος διδάσκει  ιδιαίτερα μαθήματα,  σε φροντιστήριο, σε  σεμινάρια,  στην εκπαίδευση ενηλίκων και σε όλες τις δομές τυπικής, μη τυπικής ή άτυπης εκπαίδευσης. Αυτό εννοούσα γράφοντας για αλλαγή απασχόλησης, διότι το ίδιο άτομο ασκωντας το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, μπορεί να περάσει διαδοχικά από πολλές από τις φάσεις που ανέφερα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Για κάθε έναν που φεύγει, για τον οποιοδήποτε λόγο, υπάρχουν άλλοι 3-4 και βάλε, που περιμένουν να τον αντικαταστήσουν, οπότε το σύστημα (δημόσιο ή ιδιωτικό) δεν έχει πρόβλημα.

Όσο υπάρχουν πανεπιστήμια που βγάζουν πτυχιούχους σε τόσο μεγάλο πλήθος σχεδόν αποκλειστικά για εκπαίδευση και όσο το κράτος δεν διορίζει, σε συνδυασμό με την αύξηση του ορίου συνταξιοδότησης και την μείωση του πληθυσμού των μαθητών, τόσο η κατάσταση θα ζορίζει.

Προφανώς η λύση είναι απλή και δεν χρειάζεται να μειώσεις τους εισακτέους, που έχει πολιτικό κόστος, αλλά να εισάγουν κατεύθυνση εντός του κάθε πανεπιστημίου προς την εκπαίδευση με σταθερό αριθμό εισακτέων (π.χ. 30 άτομα το έτος όχι πάνω από 10%) αυτό μακροπρόθεσμα θα έχει αποτέλεσμα. Μεσοπρόθεσμα, μείωση στα τμήματα και μόνιμοι διορισμοί ώστε να επανέλθει η ελπίδα και να απαλύνει το βασανιστήριο του συμβασιούχου χωρίς προοπτική που έχει ριζώσει τα τελευταία χρόνια.

Καλό κουράγιο σε όσους μείνουν, καλή τύχη σε όσους φύγουν.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Αρχικά να πω ότι δεν υπάρχει συσπείρωση μεταξύ κλάδων ακόμα και μεταξύ του ίδιου του κλάδου βλ. νηπιαγωγούς... Στις πρακτικές μου ως φοιτήτρια είχα διαπιστώσει ότι από τότε οι μόνιμοι -επιτρέψτε μου τη φράση- δε μας γούσταραν, ακόμα κι αν ήμασταν 18-20 ετών προσπαθούσαν να μας μειώσουν τουλάχιστο αυτό μου έτυχε... Όταν αποφοίτησα από τη σχολή άρχισα διάβασμα ασεπ , με βοήθησε το σαιτ, όμως το υπουργείο είχε άλλα σχέδια. Ασεπ δεν έδωσα ποτέ... Παρακολουθούσα σεμινάρια και άρχισα να μοιράζω βιογραφικά παντού, έκανα άσχετες δουλειές, τελικά βρήκα δουλειά στο αντικείμενο μου σε παιδικό σταθμό, πολλές ώρες δουλειάς με οικογένεια πιστεύω δεν αντέχεται και δεν ξέρω κι εγώ αν θα αντέχω σε λίγα χρόνια... Έχω ξοδέψει πολλά χρήματα σε σπουδές, επιμορφώσεις, το καλοκαίρι τελείωσα το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής του Παν. Λευκωσίας αρχικά έκανα αίτηση παρά τις αντιρρήσεις της οικογένειας μου και  του φίλου μου, οι οποίοι μου είπαν ότι θα ήταν καλύτερο να μείνω με 600 ευρώ στον ιδιωτικό τομέα παρά να γυρίζω την ελλάδα κάθε χρόνο και να είμαι μέσα στο άγχος. Τη Δεύτερα φορά που έγιναν αιτήσεις έκανα ξανά αίτηση αλλά τελικά την ακύρωσα...  Θα άξιζε να πάω αναπληρώτρια μόνο αν υπήρχε προοπτική διορισμού όπως γινόταν παλιότερα, πλέον δεν έχει κανένα νόημα και εννοείται ότι ουδείς είναι αναντικατάστατος αλλά ως πότε μπορεί κανείς να είναι κάθε σχολική χρονιά σε άλλο τόπο, να προσαρμόζεται να φεύγει και πάλι απ'την αρχή...
Και όσοι μπορούν και φεύγουν κάνουν την καλύτερη επιλογή, η Ελλάδα είναι μόνο για διακοπές, αν μπορούσα θα έφευγα κι εγώ...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.