*

Ψηφοφορία

Αλλαγή επαγγέλματος ναι ή όχι

ΝΑΙ
48 (60.8%)
ΟΧΙ
31 (39.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 77

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;  (Αναγνώστηκε 83797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σπουδασαμε για να γίνουμε εκπαιδευτικοί....όχι εκπαιδευτικοί μιας χρήσης! Κάποια επαγγέλματα όπως του γιατρού και του εκπαιδευτικού χρειάζονται ιδιαίτερες συνθήκες  και προϋποθεσεις για να δώσεις το κάτι παραπανω που απαιτείται και για να ανταπεξέλθεις σ'αυτό το -κατά τα άλλα- ευγενές επάγγελμα....

Σ'αυτή τη χώρα δυστυχώς δεν υπάρχουν ούτε κατά διάνοια αυτές οι συνθήκες...επίσης η ευελιξία είναι σωτήρια στη ζωή μας κατ'εμέ...το τι σπουδάσαμε μέχρι το τι μπορεί να υπάρξει στην πραγματικότητα...είναι 2 τελείως διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2015, 11:38:01 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Doriangr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
.για να μην πω πως προτιμώ μια δουλειά π.χ στο "Σκλαβενίτη" παρά το αναπληρωτιλίκι!
Για δουλειά τύπου "σκλαβενίτη", δηλαδή πλήρες ωράριο, αορίστου, σε επιχείρηση που πληρώνει κανονικά, και σχετικά τηρεί εργατικά, προ κρίσης ήθελε τηλ βουλευτή  δημάρχου, τώρα αν υπάρχει καν, πρωθυπουργό αρχιεπίσκοπο. Άσε που στους 30 φεύγα ή και 40+  που είναι σχεδόν όλοι που εμπλέκονται σοβαρά με αναπληρώτιλίκια - εκπαίδευση, το 99,9% των όποιων θέσεων στον ιδιωτικό τους πιάνουν διάφορα όρια ηλικίας. δεν παίζουν δουλειές "σκλαβενίτη" πια

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Γενικά δεν επιθυμούν μορφωμένους επιστήμονες αλλά ανειδίκευτους εργάτες.
Νομίζω πως είναι εμφανές πλέον.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για δουλειά τύπου "σκλαβενίτη", δηλαδή πλήρες ωράριο, αορίστου, σε επιχείρηση που πληρώνει κανονικά, και σχετικά τηρεί εργατικά, προ κρίσης ήθελε τηλ βουλευτή  δημάρχου, τώρα αν υπάρχει καν, πρωθυπουργό αρχιεπίσκοπο. Άσε που στους 30 φεύγα ή και 40+  που είναι σχεδόν όλοι που εμπλέκονται σοβαρά με αναπληρώτιλίκια - εκπαίδευση, το 99,9% των όποιων θέσεων στον ιδιωτικό τους πιάνουν διάφορα όρια ηλικίας. δεν παίζουν δουλειές "σκλαβενίτη" πια


Κι όμως όλο το νόημα είναι στο ότι έχει επέλθει η κατάντια να είναι πιο "σίγουρες" και πιο ελκυστικές αυτές οι δουλειές σε σχέση με του αναπληρωτή! Κι αυτό είναι η μεγάααλη κατάντια της κατάστασης που έχουν φέρει τους αναπληρωτές...
Γιατί η αλήθεια είναι μια: κάποτε είχε νόημα η δουλειά του αναπληρωτή γιατί στο βάθος υπήρχε διορισμός...τώρα, ειδικά αν έχεις οικογένεια και δεν είσαι στις πρώτες πρώτες θέσεις στον πίνακα και αναγκάζεσαι να βάζεις κουτάκι για να δουλέψεις με αποτέλεσμα πολλάκις να βρίσκεσαι πιο μακριά κι απ΄τον όμορο νομό σου.....ποιο ακριβώς το νόημα;;  ??? ???
Λεφτά για την οικογένεια δεν περισσεύουν....διορισμος ούτε για πλάκα (μέχρι το 2019 μνημονιακό μέτρο να είναι μηδενικοί οι διορισμοί συν την επέκταση του εργασιακού βίου μόνιμων εκπαιδευτικών με την ανάσχεση των συντάξεών τους) και όποιος είναι 30+ και 40+ και με μηδενικούς διορισμούς ενόψει για πολλάαα χρόνια....ποιο ακριβώς το νόημα; Ας μου απαντήσει κάποιος....

Γιατί το να μην βάλεις το κουτάκι ή να μη δηλώσεις τουλάχιστον 4-5 νομούς ενέχει (γνωστό τοις πάσι) τον κίνδυνο να μείνεις μια χρονιά απ'έξω και τώρα που άνοιξαν οι πίνακες ίσως και μόνιμα απ'έξω! Ποιο το νόημα ξαναλέω όταν λεφτά για την οικογένεια δεν περισσεύουν κι ελπίδα για μονιμότητα καμιά; Το να παίζουμε την κολοκυθιά ή από κεκτημένη ταχύτητα και εμμονή σε σκουριασμένες αντιλήψεις περί "καλού δημοσίου" να μην μπορούμε να καταλάβουμε την πραγματικότητα όχι που έρχεται, αλλά που έχει έρθει εδώ και καιρό;  ???
Πραγματικά για μένα κάλλιο μηνιαίο εισόδημα 300 ευρώ και να πέφτουν σπίτι μου, παρά να κάνω για χρόνια το μ@κ@κ@ και να πλουτίζω σπιτονοικοκύρηδες χωρίς καμία πρόοτική προόδου και εξέλιξης!

Με 2 λόγια το ότι δεν υπάρχουν δουλειές στον ιδιωτικό τομέα για μεγάλες ηλικίες...για μένα ισούται με τη ματαιότητα να παραμένεις στο τσίρκο medrano που έχει καταντήσει η αναπλήρωση μια και δεν έχεις περισσευούμενα 20 χρόνια μπροστά σου μπας και διοριστείς κάποια μέρα!  :o :o
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ

Κι όμως όλο το νόημα είναι στο ότι έχει επέλθει η κατάντια να είναι πιο "σίγουρες" και πιο ελκυστικές αυτές οι δουλειές σε σχέση με του αναπληρωτή! Κι αυτό είναι η μεγάααλη κατάντια της κατάστασης που έχουν φέρει τους αναπληρωτές...
Γιατί η αλήθεια είναι μια: κάποτε είχε νόημα η δουλειά του αναπληρωτή γιατί στο βάθος υπήρχε διορισμός...τώρα, ειδικά αν έχεις οικογένεια και δεν είσαι στις πρώτες πρώτες θέσεις στον πίνακα και αναγκάζεσαι να βάζεις κουτάκι για να δουλέψεις με αποτέλεσμα πολλάκις να βρίσκεσαι πιο μακριά κι απ΄τον όμορο νομό σου.....ποιο ακριβώς το νόημα;;  ??? ???
Λεφτά για την οικογένεια δεν περισσεύουν....διορισμος ούτε για πλάκα (μέχρι το 2019 μνημονιακό μέτρο να είναι μηδενικοί οι διορισμοί συν την επέκταση του εργασιακού βίου μόνιμων εκπαιδευτικών με την ανάσχεση των συντάξεών τους) και όποιος είναι 30+ και 40+ και με μηδενικούς διορισμούς ενόψει για πολλάαα χρόνια....ποιο ακριβώς το νόημα; Ας μου απαντήσει κάποιος....

Γιατί το να μην βάλεις το κουτάκι ή να μη δηλώσεις τουλάχιστον 4-5 νομούς ενέχει (γνωστό τοις πάσι) τον κίνδυνο να μείνεις μια χρονιά απ'έξω και τώρα που άνοιξαν οι πίνακες ίσως και μόνιμα απ'έξω! Ποιο το νόημα ξαναλέω όταν λεφτά για την οικογένεια δεν περισσεύουν κι ελπίδα για μονιμότητα καμιά; Το να παίζουμε την κολοκυθιά ή από κεκτημένη ταχύτητα και εμμονή σε σκουριασμένες αντιλήψεις περί "καλού δημοσίου" να μην μπορούμε να καταλάβουμε την πραγματικότητα όχι που έρχεται, αλλά που έχει έρθει εδώ και καιρό;  ???
Πραγματικά για μένα κάλλιο μηνιαίο εισόδημα 300 ευρώ και να πέφτουν σπίτι μου, παρά να κάνω για χρόνια το μ@κ@κ@ και να πλουτίζω σπιτονοικοκύρηδες χωρίς καμία πρόοτική προόδου και εξέλιξης!

Με 2 λόγια το ότι δεν υπάρχουν δουλειές στον ιδιωτικό τομέα για μεγάλες ηλικίες...για μένα ισούται με τη ματαιότητα να παραμένεις στο τσίρκο medrano που έχει καταντήσει η αναπλήρωση μια και δεν έχεις περισσευούμενα 20 χρόνια μπροστά σου μπας και διοριστείς κάποια μέρα!  :o :o

Βρεθηκα στο διλλημα του να παω αφου με καλεσανε μακρυα . Ακριβως οπως τα λες. Τα εβαλα κατω.
Μεχρι και περυσι ξεραμε τουλαχιστον το συστημα διορισμου και ας μην γινοντουσαν. Φετος ομως δεν υπαρχει τιποτα. Το νοημα του αναπληρωτη χανθηκε. Ετρεχες για τα μορια ηξερες τους κανονες. Φετος δεν ξερεις καν τους κανονες.
Οι σκεψεις ειναι.... ωραια μοροιοδοτει την προυπηρεσια...μα αφου λεει οτι θα ειναι στο σκεπτικο του στε δεν μπορει να την μοριοδοτησει παραπανω απο 20%. Πολλοι συναδελφοι αυτο το εχουν ηδη φτασει. Να διορισει μονο με προυπηρεσια αφου λεει επισημα το υπουργειο οτι θα ακολουθησει υο σκεπτικο του στε αποκλειεται να κανει. Αρα οταν του επιτραπει δημοσιονομικα θα παει ασεπ με μοριοδοτηση. Και ολες αυτες οι παραπανω σχεσεις γινανε επειδη ακριβως σε προσφατη απαντηση το υπουργειο λεει οτι στηριζει την αποφαδη στε..... δεν μπορω να παιξω χωρις κανονες. Γιαναυτο και φετος ακολουθησα το ενστικτο μου και δεν πηγα παρολο που με καλεσαν. Ο καιρος θα δειξει. Αλλα φετος τονπαιχνιδι εγινε χωρις κανονες. Θαβτρεχουμε ακριβως για ποιο λογο.; ποσα μορια; που πιανουν; αυτο δεν το ξερει κανεις. Ισως αν ημουν 25 χρονων και απλα δουλευα εδω σε ασχετη δουλεια να πηγαινα αφου δεν θα εχανα τιποτα και να ελεγα ποτε δεν ξερεις.

anemona

  • Επισκέπτης

Κι όμως όλο το νόημα είναι στο ότι έχει επέλθει η κατάντια να είναι πιο "σίγουρες" και πιο ελκυστικές αυτές οι δουλειές σε σχέση με του αναπληρωτή! Κι αυτό είναι η μεγάααλη κατάντια της κατάστασης που έχουν φέρει τους αναπληρωτές...
Γιατί η αλήθεια είναι μια: κάποτε είχε νόημα η δουλειά του αναπληρωτή γιατί στο βάθος υπήρχε διορισμός...τώρα, ειδικά αν έχεις οικογένεια και δεν είσαι στις πρώτες πρώτες θέσεις στον πίνακα και αναγκάζεσαι να βάζεις κουτάκι για να δουλέψεις με αποτέλεσμα πολλάκις να βρίσκεσαι πιο μακριά κι απ΄τον όμορο νομό σου.....ποιο ακριβώς το νόημα;;  ??? ???
Λεφτά για την οικογένεια δεν περισσεύουν....διορισμος ούτε για πλάκα (μέχρι το 2019 μνημονιακό μέτρο να είναι μηδενικοί οι διορισμοί συν την επέκταση του εργασιακού βίου μόνιμων εκπαιδευτικών με την ανάσχεση των συντάξεών τους) και όποιος είναι 30+ και 40+ και με μηδενικούς διορισμούς ενόψει για πολλάαα χρόνια....ποιο ακριβώς το νόημα; Ας μου απαντήσει κάποιος....

Γιατί το να μην βάλεις το κουτάκι ή να μη δηλώσεις τουλάχιστον 4-5 νομούς ενέχει (γνωστό τοις πάσι) τον κίνδυνο να μείνεις μια χρονιά απ'έξω και τώρα που άνοιξαν οι πίνακες ίσως και μόνιμα απ'έξω! Ποιο το νόημα ξαναλέω όταν λεφτά για την οικογένεια δεν περισσεύουν κι ελπίδα για μονιμότητα καμιά; Το να παίζουμε την κολοκυθιά ή από κεκτημένη ταχύτητα και εμμονή σε σκουριασμένες αντιλήψεις περί "καλού δημοσίου" να μην μπορούμε να καταλάβουμε την πραγματικότητα όχι που έρχεται, αλλά που έχει έρθει εδώ και καιρό;  ???
Πραγματικά για μένα κάλλιο μηνιαίο εισόδημα 300 ευρώ και να πέφτουν σπίτι μου, παρά να κάνω για χρόνια το μ@κ@κ@ και να πλουτίζω σπιτονοικοκύρηδες χωρίς καμία πρόοτική προόδου και εξέλιξης!

Με 2 λόγια το ότι δεν υπάρχουν δουλειές στον ιδιωτικό τομέα για μεγάλες ηλικίες...για μένα ισούται με τη ματαιότητα να παραμένεις στο τσίρκο medrano που έχει καταντήσει η αναπλήρωση μια και δεν έχεις περισσευούμενα 20 χρόνια μπροστά σου μπας και διοριστείς κάποια μέρα!  :o :o
Ορθώς μιλάς αλλά δυστυχώς πολλοί παγιδεύτηκαν και πλέον με την οικονομική κρίση και την απουσία ανάπτυξης συνεχίζουν να παλεύουν στο ίδιο μετερίζι. Άλλωστε τα πάντα ρει στη χώρα μας και με βάση αυτό πολλοί ελπίζουν σε μια δικαίωση. Είθε να μπορέσει κάποτε το κράτος να γίνει κράτος δικαίου και κυρίως να έχει συνέχεια και αξιοπιστία.Ίσως τότε να αμειφθούν όσοι πάλεψαν και παλεύουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2015, 11:15:50 πμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βρεθηκα στο διλλημα του να παω αφου με καλεσανε μακρυα . Ακριβως οπως τα λες. Τα εβαλα κατω.
Μεχρι και περυσι ξεραμε τουλαχιστον το συστημα διορισμου και ας μην γινοντουσαν. Φετος ομως δεν υπαρχει τιποτα. Το νοημα του αναπληρωτη χανθηκε. Ετρεχες για τα μορια ηξερες τους κανονες. Φετος δεν ξερεις καν τους κανονες.
Οι σκεψεις ειναι.... ωραια μοροιοδοτει την προυπηρεσια...μα αφου λεει οτι θα ειναι στο σκεπτικο του στε δεν μπορει να την μοριοδοτησει παραπανω απο 20%. Πολλοι συναδελφοι αυτο το εχουν ηδη φτασει. Να διορισει μονο με προυπηρεσια αφου λεει επισημα το υπουργειο οτι θα ακολουθησει υο σκεπτικο του στε αποκλειεται να κανει. Αρα οταν του επιτραπει δημοσιονομικα θα παει ασεπ με μοριοδοτηση. Και ολες αυτες οι παραπανω σχεσεις γινανε επειδη ακριβως σε προσφατη απαντηση το υπουργειο λεει οτι στηριζει την αποφαδη στε..... δεν μπορω να παιξω χωρις κανονες. Γιαναυτο και φετος ακολουθησα το ενστικτο μου και δεν πηγα παρολο που με καλεσαν. Ο καιρος θα δειξει. Αλλα φετος τονπαιχνιδι εγινε χωρις κανονες. Θαβτρεχουμε ακριβως για ποιο λογο.; ποσα μορια; που πιανουν; αυτο δεν το ξερει κανεις. Ισως αν ημουν 25 χρονων και απλα δουλευα εδω σε ασχετη δουλεια να πηγαινα αφου δεν θα εχανα τιποτα και να ελεγα ποτε δεν ξερεις.
Ποιος είπε κατ'αρχήν πως δεν θα αλλάξει το σύστημα; το ΣτΕ δεν νομοθετεί ...αποφαίνεται πάνω σε μια διαφωνία μεταξύ πολιτών που (θεωρούν ότι) αδικούνται και του κράτους. κι αποφάνθηκε βάσει των υπαρχόντων δεδομένων τα οποία δεν είναι αμετάβλητα....(βλ Σύνταγμα άρθρο για δημοσίους υπαλλήλους και εναλλακτικό σύστημα διορισμών...που προβλέπει)
ποιος είπε πως υπάρχει ανώτατη οροφή στην πριμοδότηση της προϋπηρεσίας; και κυρίως πως δεν μπορεί να αλλάξει αυτή; και
γιατί να μην αλλάξει δηλαδή;
αν έχει κάποιος εναλλακτικές επιλογές δεν θα πάει...αν δεν έχει θα σκύψει το κεφάλι και θα πάει γιατί έχει μισθό 1000 ευρώ και ένσημα...όποιος τα έχει βρει έξω να μου πει να πάω κι εγώ και όλοι μας....
κι σε ερωτώ:  αλλάζει το σύστημα και αναβαθμίζει προϋπηρεσία ή αρχίζει να διορίζει με  βάση αυτή ...τι κάνεις; προσφέυγεις στο ΣτΕ γιατί η πολιτεία άλλαξε το σύστημα και σε ξεγέλασε; μην τρελαθούμε και το κάνουμε σαν αυτούς που προσέφυγαν για το ανοιγμα των πινάκων με τα γνωστά επιχειρήματα ....εγώ κινήθηκα έτσι και μετά μου βγήκε γιουβέτσι! ;D ;D ;D
η απάντηση ειναι απλή: έχεις ανάγκη το μεροκάματο; πας και σκύβεις το κεφάλι, αλλιώς δεν πας και σε προσπερνάνε οι κάτω από εσένα και οι από τον πίνακα γ...(σε κάποιους εδώ μέσα οι του πίνακα γ τους έφταιγαν που τους προσπέρασαν λησμονώντας πως παραμέρισαν για να περάσουν οι άλλοι με μεγαλύτερη ανάγκη για δουλειά)
κι εγώ και άλλοι  ξεκινήσαμε με την προσδοκία του 24μηνου ή του 40% βγήκε η άννα το άλλαξε υποβάθμισε την προϋπηρεσια συνεχίσαμε να πηγαίνουμε...βγήκε ο Συριζα υποσχέθηκε να αναβαθμίσει την προϋπηρεσία...πάλι απ' έξω θα ήμαστε γιατί θα πάρει λίγους λόγω δύσκολων οικονομικών αλλά θα συνεχίσουμε να πηγαίνουμε ισοβίως αναπληρωτές γιατί όποιος έχει μείνει άνεργος ξέρει την πίκρα :(

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Ποιος είπε κατ'αρχήν πως δεν θα αλλάξει το σύστημα; το ΣτΕ δεν νομοθετεί ...αποφαίνεται πάνω σε μια διαφωνία μεταξύ πολιτών που (θεωρούν ότι) αδικούνται και του κράτους. κι αποφάνθηκε βάσει των υπαρχόντων δεδομένων τα οποία δεν είναι αμετάβλητα....(βλ Σύνταγμα άρθρο για δημοσίους υπαλλήλους και εναλλακτικό σύστημα διορισμών...που προβλέπει)
ποιος είπε πως υπάρχει ανώτατη οροφή στην πριμοδότηση της προϋπηρεσίας; και κυρίως πως δεν μπορεί να αλλάξει αυτή; και
γιατί να μην αλλάξει δηλαδή;
αν έχει κάποιος εναλλακτικές επιλογές δεν θα πάει...αν δεν έχει θα σκύψει το κεφάλι και θα πάει γιατί έχει μισθό 1000 ευρώ και ένσημα...όποιος τα έχει βρει έξω να μου πει να πάω κι εγώ και όλοι μας....
κι σε ερωτώ:  αλλάζει το σύστημα και αναβαθμίζει προϋπηρεσία ή αρχίζει να διορίζει με  βάση αυτή ...τι κάνεις; προσφέυγεις στο ΣτΕ γιατί η πολιτεία άλλαξε το σύστημα και σε ξεγέλασε; μην τρελαθούμε και το κάνουμε σαν αυτούς που προσέφυγαν για το ανοιγμα των πινάκων με τα γνωστά επιχειρήματα ....εγώ κινήθηκα έτσι και μετά μου βγήκε γιουβέτσι! ;D ;D ;D
η απάντηση ειναι απλή: έχεις ανάγκη το μεροκάματο; πας και σκύβεις το κεφάλι, αλλιώς δεν πας και σε προσπερνάνε οι κάτω από εσένα και οι από τον πίνακα γ...(σε κάποιους εδώ μέσα οι του πίνακα γ τους έφταιγαν που τους προσπέρασαν λησμονώντας πως παραμέρισαν για να περάσουν οι άλλοι με μεγαλύτερη ανάγκη για δουλειά)
κι εγώ και άλλοι  ξεκινήσαμε με την προσδοκία του 24μηνου ή του 40% βγήκε η άννα το άλλαξε υποβάθμισε την προϋπηρεσια συνεχίσαμε να πηγαίνουμε...βγήκε ο Συριζα υποσχέθηκε να αναβαθμίσει την προϋπηρεσία...πάλι απ' έξω θα ήμαστε γιατί θα πάρει λίγους λόγω δύσκολων οικονομικών αλλά θα συνεχίσουμε να πηγαίνουμε ισοβίως αναπληρωτές γιατί όποιος έχει μείνει άνεργος ξέρει την πίκρα :(

Ολοι εχουμε μεινει ανεργοι καποια στιγμη. Παιχνιδι χωρις κανονες δεν παιζω. Αυτο γραφω. Δεν λεω οτι κακως καποιοι παιζουν. Με το ΑΝ  δεν μπορει να αλλαζουμε συνεχως την ζωη μας καθε9 μηνες.
Αν νομοθετησει και Οταν νομοθετησει το κρατος για το συστημα διορισμων τοτε το συζηταμε. Αυτη τη στιγμη ολα ειναι στον αερα. Πως θα φαινοταν στο υπουργειο το να μην πηγαινε κανενας αφου δεν ξερει για πιο λογο παει. Εκει θα αναγκαζοταν μεσα σε 1 μηνα να βγαλει συστημα διορισμων οπως καηκε και για το 23%. Τωρα απλα παρατεινει οσο μπορει την κατασταση. Το ρισκο στην συγκεκριμενη φαση παιρνεται και απο τους 2 παικτες. Και απο αυτους που παιζουν εν γνωσει τους χωρις κανονες και μπορει να χασουν και απο αυτους που δεν παιζουν γνωριζοντας οτι μετα μπορει να νομοθετησει οτι θελει και να χασουν. Η λουμπα που μας εχουν βαλει ολους με την δικια μας φυσικα συνδρομη ειναι αδικη .

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ολοι εχουμε μεινει ανεργοι καποια στιγμη. Παιχνιδι χωρις κανονες δεν παιζω. Αυτο γραφω. Δεν λεω οτι κακως καποιοι παιζουν. Με το ΑΝ  δεν μπορει να αλλαζουμε συνεχως την ζωη μας καθε9 μηνες.
Αν νομοθετησει και Οταν νομοθετησει το κρατος για το συστημα διορισμων τοτε το συζηταμε. Αυτη τη στιγμη ολα ειναι στον αερα. Πως θα φαινοταν στο υπουργειο το να μην πηγαινε κανενας αφου δεν ξερει για πιο λογο παει. Εκει θα αναγκαζοταν μεσα σε 1 μηνα να βγαλει συστημα διορισμων οπως καηκε και για το 23%. Τωρα απλα παρατεινει οσο μπορει την κατασταση. Το ρισκο στην συγκεκριμενη φαση παιρνεται και απο τους 2 παικτες. Και απο αυτους που παιζουν εν γνωσει τους χωρις κανονες και μπορει να χασουν και απο αυτους που δεν παιζουν γνωριζοντας οτι μετα μπορει να νομοθετησει οτι θελει και να χασουν. Η λουμπα που μας εχουν βαλει ολους με την δικια μας φυσικα συνδρομη ειναι αδικη .

Συμφωνώ απολύτως....απλά έχω να προσθέσω πως βλέπω πως πολλοί θεωρούν πως θα υπάρξουν έστω και σε βάθος 5ετίας-7ετίας διορισμοί....κάτι το οποίο ακόμη κι αν γίνει θα μιλάμε μάλλον για 90-100 άτομα το πολύ π.χ στους φιλολόγους...άλλο κύμα συνταξιοδότησης δεν πρόκειται να υπάρξει και με τα ήδη υπάρχοντα κύματα συνταξιοδοτήσεων βλέπουμε πως στραβά κουτσά τα λειτουργούν τα σχολεία με τους αναπλητρωτές...άρα ποιος ο λόγος να σπάσουν το κεφάλι τους να βρουν μόνιμο προσωπικό απ'τον προϋπολογισμό για την Παιδεία;  ??? Επειδή κάνουν εξαγγελίες τύπου Φίλη για διορισμούς και μιλάν για τρόπο διορισμού; Αυτό είναι η καλύτερη επικοινωνιακή πολιτική για να μας κρατάν στο χέρι και στην ελπίδα και να λειτουργούν τα σχολεία με τους αναπληρωτές...ακόμη κι οι πίνακες ανοίξαν όχι μόνο γιατί πιέσαμε, αλλά γιατί βρέθηκαν τα νησιά με τεράστιες ελλείψεις με τους κλειδωμένους πίνακες. Για να εξυπηρετηθούν αυτοί ανοίξαν τους πίνακες και όχι εμείς!
Στην Υγεία προηγούνται οι προσλήψεις κι αυτή τη στιγμή προσλαμβάνουν γιατρούς...για την Παιδεία δεν ξέρω.

Επίσης να πω και το άλλο....μετά την αναπλήρωση δεν υπάρχει μόνο η ανεργία...σαφέστατα δεν υπάρχει ο μισθός των 900-1000 ευρώ (ο οποίος όμως σπαταλιέται σε μετακομίσεις και ενοίκια) αλλά υπάρχουν κάποια (έστω και λίγα) πράγματα να κάνει κάποιος αν δεν θέλει να αφήνει το σπίτι του και την οικογένειά του. Είναι θέμα αντίληψης, προτεραιοτήτων και ανάληψης ρίσκου ή όχι! Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα μπροστά στην αναπλήρωση που είναι από μόνη της (κατ'εμέ...δεν σημαίνει πως πρέπει να το ενστερνίζονται όλοι) μια κοροϊδία και μισή τουλάχιστον άνω των 33-34 χρονών και χωρίς εμφανή προοπτική διορισμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2015, 02:04:17 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Αν και έχω απαντήσει, επειδή βλέπω άλλαξε το θέμα, θα ήθελα να προσθέσω το εξής: να μην απαξιώνουμε τόσο την -εξευτελιστική, δε διαφωνώ- αντιμετώπιση του αδιόριστου-αναπληρωτή. Όταν κάποιος είναι άνεργος και δεν έχει άλλους πόρους (σύνταξη μπαμπά, όπως οι κόρες στρατιωτικών ή δ.υ., αν δεν κάνω λάθος, η περιουσία του μπαμπά ή ο μισθός του συζύγου κλπ), λυπάμαι αλλά είναι πολύ καλύτερο να πάει αναπληρωτής.

Υπάρχουν κι αυτοί οι άνθρωποι ανάμεσά μας. Δεν έχουν όλοι την άνεση της στήριξης από την οικογένεια κλπ.

Το θέμα το καίριο βέβαια είναι το να γίνουν μόνιμοι διορισμοί. Και πολλά άλλα...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ με Truth. Και αυτοί οι άνθρωποι που ζούν αποκλειστικά από το μισθό τους είναι  περισσότεροι από όσους νομίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Υπάρχουν επίσης κι οι άλλοι άνθρωποι που έχουν χρησιμοποιήσει κάποια προσόντα που έχουν (π.χ μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή) στον ιδιωτικό τομέα και βρήκαν άλλη λύση στο βιοποριστικό...όπως εγώ! To είπα παραπάνω πως μεταξύ της ανεργίας και της αναπλήρωσης υπάρχει κι άλλη λύση (όχι πάντα βέβαια), αλλά όταν δεν καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε και κάνουμε κριτική επιλεκτικά σε κάποια μόνο απ'τα λεγόμενα του συνομιλητή και όχι σε όλα όσα είπε...μόνο οι τόνοι ανεβαίνουν και δεν γίνεται εποικοδομητική κουβέντα!
Γι αυτό να μην ισοπεδώνουμε κι απ'την άλλη μεριά τα πράγματα...πως όποιος δηλαδή δεν ακολουθεί την αναπλήρωση τον ταϊζουν οι δικοί του.......
Αυτό κι αν είναι ισοπέδωση, γενίκευση και κόλλημα!

Έλεος!!   ??? ??? ???  :-X :-X :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2015, 06:24:18 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

nickitol

  • Επισκέπτης
Φίλοι, τη λύση που ζητάμε να δίνουν οι άλλοι όταν όλα γύρω τους  είναι  δύσκολα, πρέπει να τη ζητήσουμε όμοια και από τον εαυτό μας.

Οι ανατροπές στη ζωή όλων μας είναι τεράστιες και η νέα (σκληρή) πραγματικότητα απαιτεί   ευελιξία, προσαρμογή, διαφορετική καθημερινότητα και  διαφορετικό τρόπο συμπεριφοράς μας.
Κερδισμένοι θα είναι στο τέλος όσοι έχουν αποδεχθεί ότι το παλιό έχει περάσει ανεπιστρεπτί και έχουν καταφέρει στη συνέχεια  να μετατρέψουν την αλλαγή που έχει συντελεσθεί στη χώρα σε  νέα ευκαιρία.
Πλέον φαίνεται ότι ο  σχεδιασμός εργασιακού ορίζοντα δεν μπορεί να είναι του στυλ "βρήκαμε μια θέση στο Δημόσιο και αράξαμε" αλλά θα είναι έτους ή κάποιων ετών και στη συνέχεια θα γίνεται επανασχεδιασμός.
Το να επικαλούμαστε τα πτυχία μας, τους κόπους μας και τα ονειρά μας περιμένοντας να διοριστούμε, είναι καταστροφικό και δεν δίνει λύσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2015, 06:42:01 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Υπάρχουν επίσης κι οι άλλοι άνθρωποι που έχουν χρησιμοποιήσει κάποια προσόντα που έχουν (π.χ μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή) στον ιδιωτικό τομέα και βρήκαν άλλη λύση στο βιοποριστικό...όπως εγώ!
Γι αυτό να μην ισοπεδώνουμε κι απ'την άλλη μεριά τα πράγματα...πως όποιος δηλαδή δεν ακολουθεί την αναπλήρωση τον ταϊζουν οι δικοί του.......
Αυτό κι αν είναι ισοπέδωση, γενίκευση και κόλλημα!

Έλεος!! Get a life!
Γιατί εξάπτεσαι και προσβάλλεις; Είπα ξεκάθαρα ότι, εφόσον δεν έχεις πόρους από την οικογένειά σου και δεν έχεις καταφέρει να βρεις άλλη δουλειά, εφόσον δηλαδή είσαι άνεργος,  η αναπλήρωση είναι μια λύση και να μην απαξιώνεται. Αναφέρθηκα σε άνεργους. Είπα πουθενά ότι όποιος, σαν εσένα, έχει ήδη δουλειά να την αφήσει για να πάει αναπληρωτής ή ότι όποιος δεν πάει αναπληρωτής τον ταϊζουν οι γονείς του; Αλλά μάλλον κάτι απ'όσα είπα σε αφορά και γι'αυτό εκνευρίστηκες. Κι εμείς έχουμε και μάστερ και πολλά άλλα αλλά οκ δεν είμαστε φαίνεται τόσο ικανοί όσο εσύ αλλά δε σου είπαμε get a life.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159764
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 277

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.