*

Ψηφοφορία

Αλλαγή επαγγέλματος ναι ή όχι

ΝΑΙ
48 (60.8%)
ΟΧΙ
31 (39.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 78

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;  (Αναγνώστηκε 83551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εξωτερικό ή δια βίου εκπαίδευση ή επαγγελματική ευελιξία.
Υπάρχουν 1,867,045 θέσεις εργασίας, επαγγελματική  πείρα δεν απαιτείται (168,712), Δεν προσδιορίζεται (678,314).
Ψάχνοντας βρίσκεις τα πάντα, γλώσσα μπορείς να μάθεις σε ικανοποιητικό επίπεδο αλλά αυτή την αναθεματισμένη προϋπηρεσία πως θα την αποκτήσεις… https://ec.europa.eu/eures/eures-searchengine/page/main?lang=el&app=0.8.1-build-2#/simpleSearch?keyword=%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%82

Βρέθηκαν 799 κενές θέσεις εργασίας για μαθηματικούς( σίγουρα θα χρειαστεί και κάποιο μεταπτυχιακό) για τις 250 δεν απαιτείται επαγγελματική πείρα. Η Ευρώπη μας έχει ξεγραμμένους, 0,043% των διαθέσιμων θέσεων εργασίας!
Τι να πεις μετά σε όσους σου προτείνουν να κυνηγήσεις το επάγγελμά σου στο εξωτερικό
Υγ αυτές οι θέσεις είναι με τα επίσημα στοιχεία, σίγουρα θα υπάρχουν και σε αγγελίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

anemona

  • Επισκέπτης
Υπάρχουν 1,867,045 θέσεις εργασίας, επαγγελματική  πείρα δεν απαιτείται (168,712), Δεν προσδιορίζεται (678,314).
Ψάχνοντας βρίσκεις τα πάντα, γλώσσα μπορείς να μάθεις σε ικανοποιητικό επίπεδο αλλά αυτή την αναθεματισμένη προϋπηρεσία πως θα την αποκτήσεις… https://ec.europa.eu/eures/eures-searchengine/page/main?lang=el&app=0.8.1-build-2#/simpleSearch?keyword=%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%82

Βρέθηκαν 799 κενές θέσεις εργασίας για μαθηματικούς( σίγουρα θα χρειαστεί και κάποιο μεταπτυχιακό) για τις 250 δεν απαιτείται επαγγελματική πείρα. Η Ευρώπη μας έχει ξεγραμμένους, 0,043% των διαθέσιμων θέσεων εργασίας!
Τι να πεις μετά σε όσους σου προτείνουν να κυνηγήσεις το επάγγελμά σου στο εξωτερικό
Υγ αυτές οι θέσεις είναι με τα επίσημα στοιχεία, σίγουρα θα υπάρχουν και σε αγγελίες.
++++++++++++++++Πάντως φίλοι σε Γερμανία είναι μια χαρά. Υπάρχουν θέσεις και αν μάθεις τη γλώσσα καλά είσαι πολύ καλύτερα από εδώ. Ίσως ο καθηγητικός κλάδος νοσεί εκεί αλλά άλλοι κλάδοι έχουν τύχη. Τί να κάνουμε;Καλό το λινκ πάντως. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Υπάρχουν και τόσα γραφεία ευρέσεως εργασίας που κερδοσκοπούν εις βάρος μας να τα λέμε κΙ αυτά... Καλύτερα όποιος ενδιαφέρεται να εργαστεί έξω να ψάξει κ λίγο μόνος του
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

anemona

  • Επισκέπτης
Δυστυχώς τα γνωρίζω από γνωστό μου άτομο.Απλά ο/η fasvil μιλά για τις καθαριστριες σε υπουργεία και βουλή. ;D
Αν και αυτές πλέον αντιμετωπίζουν μειώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2016, 02:18:00 μμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
συναδελφοι εχω φτιαξει με σελιδα στο facebook για τους επιτυχοντες ασεπ 2008!οσοι μπορειτε ακολουθήστε την για να μπορουμε να ενημερωνομαστε για τις εξελιξεις δικαστικες και μη και για οτι μας αφορα

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Αλήθεια οι νέοι σήμερα τί προτιμούν; Εξωτερικό,αλλαγή επαγγέλματος,επιπλέον σπουδές;Τί θεωρείτε ποιο ορθό;
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 676
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Αλήθεια οι νέοι σήμερα τί προτιμούν; Εξωτερικό,αλλαγή επαγγέλματος,επιπλέον σπουδές;Τί θεωρείτε ποιο ορθό;
Δεν ξέρω τι προτιμούν πάντως ορθό θεωρώ να φύγουν. Αν ήμουν 25-30 και είχα 5000 €, θα πήγαινα για κάποιο μάστερ έξω (ιδανικά στη Γαλλία ή, αν είχα συγγενείς, στην Αμερική) με σκοπό να εκμεταλλευτώ και το μάστερ αλλά και το χρόνο προετοιμασίας του για δημιουργία μελλοντικών συνθηκών (γνωριμίες, ενδεχομένως παράλληλη ημιαπασχόληση που στο μέλλον θα γινόταν πλήρης). Ο λόγος είναι απλός: δεν υπάρχει κλάδος που να μην πλήττεται στην Ελλάδα συν ότι οι συνθήκες  βλέπω να γίνονται χειρότερες. Ήδη πχ εχθές διάβαζα ότι σε μεγάλο ξενοδοχείο σε απολύουν, αν ζητήσεις αναρρωτική που υπόψιν την αναρρωτική κάποιοι εργαζόμενοι τη χρειάστηκαν γιατί έπαθαν υπερκόπωση από τις απλήρωτες κιόλας υπερωρίες. Κανονικός μισθός γύρω στα 400 €. Κι αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα. Έτσι όπως πάμε δε θα μεγαλώσει αυτό; Το ότι μάλιστα συμβαίνει κάτι τέτοιο, το ότι οι κυβερνήσεις όχι απλά το επέτρεψαν αλλά στην ουσία το δημιούργησαν, δε σημαίνει μόνο δύσκολες συνθήκες επιβίωσης στο υλικό κομμάτι αλλά σημαίνει και καταπίεση ελευθεριών και προσβολή της αξιοπρέπειας.  Το κλίμα είναι πολύ ασφυκτικό. Και δεν κάνω διάκριση μεταξύ κυβερνήσεων/κομμάτων. Όσα κάνει τώρα ο συριζα, αν δεν είχε βγει, θα τα είχε κάνει η νδ, τα ίδια είναι.Συνεπώς δεν πιστεύω ούτε σε ελπίδα αλλαγής κυβέρνησης. Μας έχουν για πούλημα όλοι τους.

Θα έμενα Ελλάδα μόνο αν η οικογένειά μου είχε να μου δώσει μια υγιή μεγάλη επιχείρηση (ξενοδοχείο, μπιτς μπαρ, εστίαση σε κάτι μεγάλο ή γενικά κάτι μεγάλο).

Κλείνω λέγοντας πως, αν και είμαι 40+, αν αυτή τη στιγμή είχα χρήματα, θα πήγαινα στο εξωτερικό να βρω δουλειά. Το έχω υπολογίσει, για τον 1ο μήνα θέλει περίπου 5000 και δεν τα'χω. Λέω 5000 γιατί και στο πιο αισιόδοξο σενάριο του να βρεις δουλειά από τον 1ο μήνα, θες λεφτά για να πιάσεις σπίτι +για να περάσεις μέχρι να πληρωθείς τον 1ο σου μισθό.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Ναι είναι αλήθεια όσα λες.Δεν βλέπω αλλαγές στο εγγύς μέλλον όσο αφορά τις πολιτικές των τωρινων ή και αυριανων κυβερνήσεων και συνεπώς η παραμονή στη χώρα είναι ρίσκο για τους νέους.Αλλά και στο εξωτερικό δεν είναι ιδανικά.Ανάλογα το που θα πας και πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις για το ξεκίνημα που ενεχει δυσκολίες.Ίσως ένα διδακτορικό μαζί με δουλειά είναι πιο δελεαστικο όσο αφορά εμένα.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Γιγαντισμός στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και κυρίως αδιαφάνεια και διαφθορά.Λύσεις;Εξωτερικό ή δια βίου εκπαίδευση ή επαγγελματική ευελιξία.Τέλος!!!Υπάρχει και ο προσωπικός αγώνας.... :-X

+1000000
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Αλήθεια οι νέοι σήμερα τί προτιμούν; Εξωτερικό,αλλαγή επαγγέλματος,επιπλέον σπουδές;Τί θεωρείτε ποιο ορθό;

Οι περισσότεροι φεύγουν έξω.
Μετάφραση αναλυτικής και πτυχίου το ζητούν άμεσα με την ορκωμοσία τους.
Και να μείνουν θα κάνουν μεταπτυχιακό ή/και διδακτορικό και φεύγουν μετά.
Υπάρχουν πολλοί που σπουδάζουν Ελλάδα και προέρχονται από χώρες όπου οι γονείς τους είχαν φύγει παλιά ως μετανάστες.
Αυτοί συνήθως επιστρέφουν στις χώρες προέλευσης....
Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Δεν ξέρω τι προτιμούν πάντως ορθό θεωρώ να φύγουν. Αν ήμουν 25-30 και είχα 5000 €, θα πήγαινα για κάποιο μάστερ έξω (ιδανικά στη Γαλλία ή, αν είχα συγγενείς, στην Αμερική) με σκοπό να εκμεταλλευτώ και το μάστερ αλλά και το χρόνο προετοιμασίας του για δημιουργία μελλοντικών συνθηκών (γνωριμίες, ενδεχομένως παράλληλη ημιαπασχόληση που στο μέλλον θα γινόταν πλήρης). Ο λόγος είναι απλός: δεν υπάρχει κλάδος που να μην πλήττεται στην Ελλάδα συν ότι οι συνθήκες  βλέπω να γίνονται χειρότερες. Ήδη πχ εχθές διάβαζα ότι σε μεγάλο ξενοδοχείο σε απολύουν, αν ζητήσεις αναρρωτική που υπόψιν την αναρρωτική κάποιοι εργαζόμενοι τη χρειάστηκαν γιατί έπαθαν υπερκόπωση από τις απλήρωτες κιόλας υπερωρίες. Κανονικός μισθός γύρω στα 400 €. Κι αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα. Έτσι όπως πάμε δε θα μεγαλώσει αυτό; Το ότι μάλιστα συμβαίνει κάτι τέτοιο, το ότι οι κυβερνήσεις όχι απλά το επέτρεψαν αλλά στην ουσία το δημιούργησαν, δε σημαίνει μόνο δύσκολες συνθήκες επιβίωσης στο υλικό κομμάτι αλλά σημαίνει και καταπίεση ελευθεριών και προσβολή της αξιοπρέπειας.  Το κλίμα είναι πολύ ασφυκτικό. Και δεν κάνω διάκριση μεταξύ κυβερνήσεων/κομμάτων. Όσα κάνει τώρα ο συριζα, αν δεν είχε βγει, θα τα είχε κάνει η νδ, τα ίδια είναι.Συνεπώς δεν πιστεύω ούτε σε ελπίδα αλλαγής κυβέρνησης. Μας έχουν για πούλημα όλοι τους.

Θα έμενα Ελλάδα μόνο αν η οικογένειά μου είχε να μου δώσει μια υγιή μεγάλη επιχείρηση (ξενοδοχείο, μπιτς μπαρ, εστίαση σε κάτι μεγάλο ή γενικά κάτι μεγάλο).

Κλείνω λέγοντας πως, αν και είμαι 40+, αν αυτή τη στιγμή είχα χρήματα, θα πήγαινα στο εξωτερικό να βρω δουλειά. Το έχω υπολογίσει, για τον 1ο μήνα θέλει περίπου 5000 και δεν τα'χω. Λέω 5000 γιατί και στο πιο αισιόδοξο σενάριο του να βρεις δουλειά από τον 1ο μήνα, θες λεφτά για να πιάσεις σπίτι +για να περάσεις μέχρι να πληρωθείς τον 1ο σου μισθό.

Ναι αλλα οταν ελεγα για εξοδο απο το ευρω...καποιοι "συναδελφοι" εριχναν αναθεμα...δεν πειραζει ας εχουμε ευρω και μισθους 300-400 ευρω , συνταξεις των 200 ευρω , και να ζουμε σε ενα δωματιο στο πατρικο μας μαζι με τους γονεις μας...των οποιων η συνταξη βεβαιως μας στηριζει...

Δεν υπαρχει περιπτωση να ανακαμψουμε με το ευρω σαν νομισμα και αυτο το χρεος...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Κατ' αρχήν συμφωνώ με όσα "ειπαν" οι παραπάνω, και να προσθέσω το "η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της"
Για μένα (και για όλους) πιστεύω το ζήτημα δεν είναι σωστό/ορθό ή εσφαλμένο.
Μιλάμε για όνειρα, μιλάμε για δικαίωμα, μιλάμε για επιβίωση και αξιοπρέπεια.
Ο νεος θα αποφασίσει μαζί με τους δικους του, λαμβάνοντας υποψη και περιβαλλοντικούς παράγοντες (όπως καταγωγή- αν προέρχεται καποιος από οικογένεια γιατρων, δικηγόρων κλπ κλπ), τις γνωριμίες που εχουν οι δικοι του, τη ζήτηση σε επαγγέλματα, αν υπάρχει η δυνατότητα "στροφής" σε άλλα επαγγέλματα, άλλες λύσεις κλπ....γενικα ένα καλό και σοβαρό "ψάξιμο"




 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

sapore

  • Επισκέπτης
Ναι αλλα οταν ελεγα για εξοδο απο το ευρω...καποιοι "συναδελφοι" εριχναν αναθεμα...δεν πειραζει ας εχουμε ευρω και μισθους 300-400 ευρω , συνταξεις των 200 ευρω , και να ζουμε σε ενα δωματιο στο πατρικο μας μαζι με τους γονεις μας...των οποιων η συνταξη βεβαιως μας στηριζει...

Δεν υπαρχει περιπτωση να ανακαμψουμε με το ευρω σαν νομισμα και αυτο το χρεος...

Ναι.
Και ΟΧΙ μόνο....
Χρειάζονται και "άλλα", τα οποία δε βλέπω να έρχονται.

Όλα τριγύρω αλλάζουνε
κι εμείς οι ίδιοι μένουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.