*

Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 50719 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« στις: Νοέμβριος 07, 2015, 09:39:56 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει έγκυρα να με κατατοπίσει για τον αν δικαιούμαι να κάνω αίτηση για βελτίωση θέσης. Για την ακρίβεια θα ήθελα να με τοποθετήσουν σε οποιοδήποτε άλλο σχολείο υπάρχει θέση εκτός από αυτό που είμαι. Τι κινήσεις πρέπει να κάνω? Έχω καμιά πιθανότητα ή να συμβιβαστώ απλά με την κατάσταση?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2015, 11:33:51 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΘΕΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:26:18 »

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΘΕΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 09:57:34 πμ »
Γινετε να κανεις αιτηση αλλα εμενα μου ειπαν πρεπει να συντρεχει σημαντικος λογος και αποφασιζει ο διευθυντης δευτεροβαθμιας αν θα εγκριθει...αλλα πρεπει να γινει η αιτηση πρι απο την επομενη φαση αναπληρωτων ωστε να αλλαξουν τα κενα(για την ιστορια απλα εγω δεν εκανα γιατι μου αρεσε το σχολειο παρα πολυ που πηγα αν και ηταν λιγο μακρυα )

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΘΕΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 10:05:23 πμ »
Ο λόγος είναι οικογενειακός και είναι πολύ σοβαρός για μένα τουλάχιστον. Είχα πάει στη Διεύθυνση και το συζήτησα με τη διευθύντρια. Μου υποσχέθηκε ότι θα ζητήσει αναπληρωτή για την επόμενη φάση και εφόσον της στείλουν θα με απαλλάξει και θα με στείλει εξ' ολοκλήρου σε άλλο σχολείο. Είπα να μην το τραβήξω και να βασιστώ στο λόγο της. Δε θέλω να δημιουργήσω εντάσεις.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 01:03:58 μμ »
irene filologos,
το να ζητάς βελτίωση θεσης με έγγραφη αίτηση, δεν αποτελεί λόγο έντασης. Αντίθετα, ασκείς τα δικαιώματά σου, ζητώντας κάτι σύννομο από την υπηρεσία. Δεν παθαίνουν τίποτα με το να κάνεις αίτηση και συγχρόνως είσαι κατοχυρωμένη. Μην επαναπαύεσαι στα προφορικα. Τα δεδομένα αλλάζουν διαρκώς και όλα είναι ρευστά.  Γνωρίζω περιπτώσεις αναπληρωτών, που σε πρώτη φάση τοποθετήθηκαν κάπου μακριά, με την προοπτική του "πήγαινε τώρα στο Αγκαθονήσι και αργότερα θα μετακινηθείς  εκεί που θες", δεν ζήτησαν βελτίωση και  έμειναν με την υπόσχεση στο χέρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2015, 01:09:05 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:26:18 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 02:26:07 μμ »
Ποιά είναι η νομοθεσία για βελτίωση θέση αναπληρωτή, γιατί δεν την έχω δει ποτέ. Ας μας την δώσει κάποιος/κάποια.

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 03:38:41 μμ »
Μου έχει τύχει. Μπορεί να σε αλλάξει μόνο ο Διευνθυντής του ΠΥΣΔΕ σου. Να πας να κλαφτείς, μόνο έτσι. Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 04:07:34 μμ »
Συνάδελφοι, από πέρσι μέχρι φέτος ξέρω για 4 περιπτώσεις βελτίωσης θέσης αναπληρωτών. Σίγουρα γίνονται. Γενικά, δεν ενημερώνουν οι δδε και σε ερώτηση συναδέλφου είπαν να το ψάξουν και δε ξέρουν ακριβώς πώς γίνεται, ενώ τις ίδιες μέρες πραγματοποίησαν βελτίωση σε άλλη συνάδελφο. Καλό για όλους είναι να μάθουμε τα δικαιώματά μας. Αν κάποιος γνωρίζει, ας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 04:42:53 μμ »
Σίγουρα γίνονται, αν και οι διευθύνσεις δεν ενημερώνουν σε ποιό νόμο βασίζονται. Δείτε και αυτό από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας:

http://www.paideianews.gr/arthro/copy-%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83-%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%83-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%83-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%B7%CF%86%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CF%89%CE%BD

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 05:19:30 μμ »
ρε παιδιά τελικά βασίζονται σε κάποιο νόμο ή ότι του καπνίσει του καθενός ? αν υπήρχε νόμος κάποιος θα τον ήξερε .... οπότε θεωρώ πως δεν υπάρχει

για να μπορέσει να γίνει αυτό που κάνουν κάπως νομότυπα ο μόνος τρόπος είναι ο εξής κατά την γνώμη μου
σήμερα διορίζει δεύτερη φάση ? σήμερα και πριν έρθουν οι νέοι (αλλά αφού τηλεφωνικά τσεκάρουμε ότι όντως θα έρθουν), βγάζει το πυσδε απόφαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας ο Χ αναπληρωτής της α΄ φάσης να πάει στο Υ κενό. Μετά έρχονται οι νέοι και τοποθετούνται στα νέα "κενά".

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 09:25:02 μμ »
Το έχω ψάξει το θέμα γιατί μου έτυχε πέρυσι! Ανοιξε θεση σε σχολείο μέσα στην πόλη μου αλλά την πήρε προηγούμενος αναπληρωτής που είχε προσληφθεί πριν 3 μήνες σε προηγούμενη φάση και μενα με τοποθετησαν στο σχολείο που ηταν αυτός πριν 50 λεπτά μακριά και χάλια δρόμος! Το κυνήγησα κ ανακάλυψα τα εξής: ΔΕΝ υπάρχει συγκεκριμενος νόμος, ούτε επιτρέπεται ούτε απαγορεύεται όμως. Είναι θέμα ΠΥΣΔΕ και μέσου βεβαίως βεβαίως. Όταν απείλησα ότι θα κάνω ένσταση να μου απαντησουν εγγραφως με βαση ποιο νόμο έγινε η τοποθετηση τα χρειάστηκαν, αλλά τελικά δεν το έκανα γιατί μου άρεσε εκεί που πήγα.
Αν θέλεις να επανατοποθετηθείς καλό είναι να το κάνεις εγγράφως στη βθμια με αίτηση, συνηθίζεται απ' ό,τι είδα.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 09:30:36 μμ »
Αν ήμουν σε κάποιο άλλο μέρος θα έκανα έγγραφη αίτηση. Επειδή όμως διορίστηκα στον τόπο μου και επειδή έχω πάρει την προφορική έστω υπόσχεση της διεύθυνσης ότι στην επόμενη φάση θα μετακινηθώ δεν θέλω να το τραβήξω. Δεν είναι θέμα απόστασης αλλά θέμα ωραρίου. Δεν με πειράζει και στο πιο μακρινό σχολείο να με στείλουν αρκεί να ξέρω ότι θα είναι πρωί. Όταν όμως στέλνεις μια μάνα με ανήλικα παιδιά σε εσπερινό λύκειο με ωράριο 7 με 11 το βράδυ πως περιμένεις να ανταποκριθεί?
Είμαι σε απόγνωση ειλικρινά. Ωστόσο θα το παλέψω με baby sitter μέχρι το τέλος του Νοέμβρη οπότε και αναμένεται η επόμενη φάση. Έχουν ζητήσει αναπληρωτή και ελπίζω να στείλουν.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2015, 10:06:37 μμ »
Αν ήμουν σε κάποιο άλλο μέρος θα έκανα έγγραφη αίτηση. Επειδή όμως διορίστηκα στον τόπο μου και επειδή έχω πάρει την προφορική έστω υπόσχεση της διεύθυνσης ότι στην επόμενη φάση θα μετακινηθώ δεν θέλω να το τραβήξω. Δεν είναι θέμα απόστασης αλλά θέμα ωραρίου. Δεν με πειράζει και στο πιο μακρινό σχολείο να με στείλουν αρκεί να ξέρω ότι θα είναι πρωί. Όταν όμως στέλνεις μια μάνα με ανήλικα παιδιά σε εσπερινό λύκειο με ωράριο 7 με 11 το βράδυ πως περιμένεις να ανταποκριθεί?
Είμαι σε απόγνωση ειλικρινά. Ωστόσο θα το παλέψω με baby sitter μέχρι το τέλος του Νοέμβρη οπότε και αναμένεται η επόμενη φάση. Έχουν ζητήσει αναπληρωτή και ελπίζω να στείλουν.
Αλήθεια, σου είπαν ότι τέλος Νοέμβρη θα γίνει η επόμενη φάση;
Αν δεν είμαι αδιάκριτη, σε ποιο νομό έχεις προσληφθεί; Υπάρχουν άλλα κενά εκεί;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2015, 12:42:40 πμ »
Στην διδε Μεσσηνιας μετα την τοποθέτηση ( ήμουν Α φαση ) έλεγε δίπλα δυνατότητα βελτίωσης . Στην δεύτερη φαση πριν τοποθετηθούν οι καινούργιοι ήρθε Mail στο σχολείο με τα κενά και την δυνατότητα να διαλέξω κάποιο καλύτερο ! Μετα απο την επιλογή τοποθετήθηκαν οι επόμενοι . Όλα έγιναν μόνα τους χωρίς να ζητήσουμε τίποτα ! Οργανωμένοι !

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 08, 2015, 12:49:09 πμ »

άραγε το ίδιο θα κάνουν και στην Β φάση όταν θα έρθει μια Γ φάση ?

δουλευόμαστε παιδιά.... δηλαδή ξεκινάει κάποιος/κάποια δουλειά σε ένα σχολείο και μετά από 1 μήνα φεύγει για κάπου άλλου?
γιατί δεν το κάνουν και στους μόνιμους αυτό άμα είναι έτσι ?

του ρουσφετιού το κάγκελο.... δεν συζητάω για σταθερό παιδαγωγικό περιβάλλον κλπ αυτά είναι ψιλά γράμματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159764
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 288

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.