*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1078 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 02:59:51 μμ »
Καλύτερα θα ήταν να έμενε το μάθημα της Ιστορίας 3ωρο παρά όλος αυτός ο σαματάς που έγινε και χάσαμε και άλλες ώρες!
:o :o :o
Μην ανησυχείς. Θα αντισταθμιστεί από κάποια αλλαγή στα ΕΠΑΛ με μείωση ωρών ειδικότητας, από κάποια άλλη ανάθεση (Οικιακή Οικονομία ίσως)
Ίσως γίνουν 1ώρα τα Αγγλικά, ίσως καθόλου ΠΛηροφορική. Μπορεί να τη διδάσκετε κι εσείς την τελευταία.
Άλλωστε σιγά, σε λίγο καιρό το πτυχίο Πληροφορικής (στην ανάθεση πληροφορικής Γυμνασίου) μπορεί να αντικατασταθεί από πιστοποίηση ή/και σεμινάριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:12 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1079 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 04:13:29 μμ »
Έχω κάνει ΣΕΠ, που δεν έχει καν βαθμό. Σε κάποιες φάσεις, ναι, ήταν και ευχάριστο.

Τέλος πάντων, επειδή το θέμα μας είναι οι αναθέσεις, η Τοπική Ιστορία, εύκολη ή δύσκολη, χρονοβόρα ή όχι, πρέπει να είναι μάθημα των ΠΕ02. Είναι κομμάτι της δουλειάς μας και ευθύνη μας.

Συμφωνώ και επαυξάνω!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1080 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 04:47:25 μμ »
Για το ΚΠΓ των ξενογλωσσων τι γινεται;Το ριξαν στις αναθεσεις τα συριζόπουλα;Αλλα πως να παμε κοντρα στα συμφεροντα των ιδιωτικων με την αναβαθμιση των ξενων γλωσσων στο δημοσιο σχολειο.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1081 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 11:58:18 μμ »
Θα δημοσιευθουν σε ΦΕΚ οι αλλαγες αλλα δεν θα εχουν αναδρομικη ισχυ. Μαλλον θα το προβλεψουν στο Φεκ

http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/anatheseis_epal_0.pdf

"Η ισχύς της παρούσης αρχίζει από το σχολικό έτος 2015−16." Κανονικότατα.

Να δούμε και για τα ΦΕΚ Αναθέσεων Γυμνασίου, Λυκείου και Γενικής Παιδείας ΕΠΑΛ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:12 »

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1082 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 09:35:31 μμ »
Επειδή δεν μπορούσα να βρω κάποιο σχετικό θέμα για να κάνω την ερωτησή μου και ίσως οι υπευθυνοι του φόρουμ θα μπορούσαν να βοηθήσουν σε αυτό θα καταθέσω την ερωτησή μου εδώ.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΕΚ

Φέτος με τοποθετήσαν σε ΕΠΑΛ για να καλύψω λειτουργικό κενό, και κάνω το μάθημα ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ στην Α ΛΥΚΕΙΟΥ,
ο υπεύθυνος του ΣΕΚ μου λέει ότι δεν μπορεί να μου δώσει ούτε μια ώρα από το εργαστήριο, γιατί το μάθημα δεν έχει χαρακτηριστεί ως εργαστηριακό. Στα Γενικά όμως Λύκεια υπάρχει το σχολικό εργαστήριο οπότε μπορούμε να δουλέψουμε εκεί. Τώρα δεν δημιουργείται μια τρομερή αδικία για αυτά τα παιδία που ένα λόγο περισσότερο χρειάζονται κάποια πιο εφαρμοσμένη διδασκαλία; Και τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση. Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1083 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 09:52:51 μμ »
Επειδή δεν μπορούσα να βρω κάποιο σχετικό θέμα για να κάνω την ερωτησή μου και ίσως οι υπευθυνοι του φόρουμ θα μπορούσαν να βοηθήσουν σε αυτό θα καταθέσω την ερωτησή μου εδώ.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΕΚ

Φέτος με τοποθετήσαν σε ΕΠΑΛ για να καλύψω λειτουργικό κενό, και κάνω το μάθημα ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ στην Α ΛΥΚΕΙΟΥ,
ο υπεύθυνος του ΣΕΚ μου λέει ότι δεν μπορεί να μου δώσει ούτε μια ώρα από το εργαστήριο, γιατί το μάθημα δεν έχει χαρακτηριστεί ως εργαστηριακό. Στα Γενικά όμως Λύκεια υπάρχει το σχολικό εργαστήριο οπότε μπορούμε να δουλέψουμε εκεί. Τώρα δεν δημιουργείται μια τρομερή αδικία για αυτά τα παιδία που ένα λόγο περισσότερο χρειάζονται κάποια πιο εφαρμοσμένη διδασκαλία; Και τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση. Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να ενημερώσει.

Μπορείς κατ' αρχήν να απευθυνθείς στο σύμβουλο πληροφορικής να ζητήσεις διευκρυνήσεις.
Στις οδηγίες μαθημάτων ΕΠΑΛ του 2013-14 στη σελίδα 74 αναφέρει ότι "Το μάθημα διδάσκεται στο εργαστήριο Πληροφορικής."
Μπορείς να το τις βρεις εδώ:
http://www.alfavita.gr/arthron/οδηγίες-για-τη-διδασκαλία-των-μαθημάτων-τομέων-και-ειδικοτήτων-επαλ
Μπορείς να δείξεις τις οδηγίες στον υπεύθυνο ΣΕΚ αλλά και στον σύμβουλο (αν και κανονικά πρέπει να τα ξέρει αυτά).

Δεν ξέρω αν έχουν βγει αντίστοιχες οδηγίες για φέτος γιατί δεν είμαι σε επαλ πλέον.
Επίσης, δεν έχω διδάξει το συγκεκριμένο μάθημα αλλά αυτοί που το έκαναν στο επαλ που ήμουν, είμαι σίγουρος ότι έκαναν συχνά το μάθημα στο εργαστήριο.



Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1084 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 10:20:58 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1085 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 07:57:57 μμ »
Δημοσιευθηκαν σε ΦΕΚ οι αναθεσεις μαθηματων και για τα Μαθηματικα του Γυμνασιου βλεπω Β Ανάθεση οι ΠΕ04,ΠΕ19, ΠΕ20 και γραφει οι δυο τελευταιοι κλαδοι με πτυχιο Πληροφορικης ή Μαθηματικών Θα μας τρελανουν ειναι δυνατον να εισαι ΠΕ19 , ΠΕ20 και να μην εχεις πτυχιο Πληροφορικης; Μα τοσο ασχετοι;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1086 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:17:55 μμ »
Δημοσιευθηκαν σε ΦΕΚ οι αναθεσεις μαθηματων και για τα Μαθηματικα του Γυμνασιου βλεπω Β Ανάθεση οι ΠΕ04,ΠΕ19, ΠΕ20 και γραφει οι δυο τελευταιοι κλαδοι με πτυχιο Πληροφορικης ή Μαθηματικών Θα μας τρελανουν ειναι δυνατον να εισαι ΠΕ19 , ΠΕ20 και να μην εχεις πτυχιο Πληροφορικης; Μα τοσο ασχετοι;
Φυσικα και γινεται. Υπαρχουν ΠΕ 19 με πτυχιο θεολογου, φιλολογου, φυσικου, μαθηματικου και ειναι διορισμενοι ως πληροφορικοι με τα πςριφημα σεμιναρια...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1087 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 08:30:38 μμ »
Επίσης
από σήμερα και μετά, πάνω από 10 ώρες Β ανάθεση απαγορεύεται αυστηρά. Δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Σωστά?
Οποιος τοποθετηθεί δηλαδή από σήμερα και μετά (όχι οι προηγούμενοι) δεν μπορούν να πάρουν πάνω από 10 ώρες Β ανάθεση.

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1088 στις: Μάιος 06, 2016, 01:02:18 μμ »
Μια ερώτηση σας παρακαλώ... Στο σχολείο υπάρχει ένας Φυσικός (παλαιότητα) και ένας Χημικός (πιο πρόσφατα τοποθετημένος), και οι δύο οργανικοί. Ο Φυσικός  δεν συμληρώνει με Φυσική και Βιολογία. Μπορει να πάρει ώρες Χημείας για συμπληρωση ή έχει προτεραιότητα ο Χημικός στην Χημεία; 

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1090 στις: Αύγουστος 11, 2017, 03:14:16 μμ »
Εδώ λέει ότι οι Φυσικοί έχουν γ ανάθεση τα μαθηματικά στην Α! Έτσι ήταν και πριν?
Εντωμεταξυ το μισό πρόγραμμα σπουδών των Φυσικών είναι Μαθηματικά. Ενώ επειδή δεν κάνουν ούτε μια ώρα Βιολογίας την έχουν Β ανάθεση. 
😂💉

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1091 στις: Αύγουστος 11, 2017, 03:53:14 μμ »
Εδώ λέει ότι οι Φυσικοί έχουν γ ανάθεση τα μαθηματικά στην Α! Έτσι ήταν και πριν?   
Nαι ισχυε και περσι (από περσι βασικα).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.