*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #784 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 06:48:23 μμ »
Κατα την αποψη μου μια  απαραδεκτη παραμετρος ειναι οτι οι αναθεσεις χρησιμοποιουνται ως μοχλος πιεσης για να αιτηθουν καποιοι μεταταξης στην Πρωτοβαθμια.Μιλουσα με συναδελφο Εικαστικων και μου ελεγε πως για να τους πιεσουν ανακοινωσαν πως θα μειωθουν οι ωρες Εικαστικων στο Γυμνασιο κατι που τελικα οπως μου ειπε δεν εγινε.
Ειναι τυχαιο οτι παιρνουν την Ιστορια απο τους Ξενογλωσσους τωρα πριν το νεο κυκλο μεταταξεων; Παω στοιχημα οτι μολις ολοκληρωθει θα την ξαναδωσουν τη β αναθεση.
Το ίδιο δεν έκαναν και για την Πληροφορική; Κυκλοφόρησε πως δεν θα υπάρχει το μάθημα στο Λύκειο, φοβήθηκαν όλοι, έκαναν αίτηση για μετάταξη και μετά το μάθημα επανήλθε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:21 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #785 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 06:49:25 μμ »
Απλά το αναφέρω, επειδή όλοι επικαλούνται την επιστημονική και παιδαγωγική τους κατάρτιση για το συγκεκριμένο θέμα και εξανίστανται, αλλά αγνοούν το αυτονόητο δικαίωμα των αποφοίτων των συκγκεριμένων κλάδων να διδάξουν το μάθημα τους.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #786 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 07:16:40 μμ »
Μήπως τη γεωγραφία θα έπρεπε να την διδάσκει ο κλάδος που δεν υπάρχει ακόμα στη δευτεροβάθμια; οι απόφοιτοι των τμημάτων γεωγραφίας του Πανεπιστημίου του Αιγαίου και του Χαροκόπειου;  πως όλοι θεωρείτει δικαίωμα σας τη διδασκαλία της γεωγραφίας, όταν υπάρχουν οι κατ' εξοχήν αρμόδιοι και δεν τους έχει αναγνωρίσει ως κλάδο το υπουργείο;
Και οι οικιακής οικονομίας στο χαροκοπειο ειναι και ολως τυχαίως εγινε και τμημα οικολογίας. Το θεμα ειναι οτι το μαθημα ειναι θετικές επιστήμες-γεωλογια-γεωγραφία και ουσία ειναι οπως αναφέρω και στο mail οτι καταργείται σταδιακά η Γεωλογια απο τις θετικές επιστήμες . Νόμιζα παντως οτι το παραπανω τμημα Γεωγραφίας ανήκει στους ΠΕ04. Αλλα τι ψάχνεις στο Ελαδισταν για επαγγελματικά δικαιώματα απο τη στιγμη για παραδειγμα που αναγνωρίζουν επαγγελματικά δικαιώματα υπευθύνων ακτίνοπροστασίας σε νοσοκομεία σε απόφοιτους ΙΕΚ και δεν αναγνωρίζουν σε φυσικους με μεταπτυχιακο στην ακτινοφυσικη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2013, 07:20:19 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #787 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 07:32:13 μμ »
Χιχιχι. ;D
Τι να κάνω τώρα; να κρατηθώ;
Ο βελζεβούλης μέσα μου δεν κρατιέται. Ήρθε η ώρα να δώσω στους ΠΕ04 το ίδιο φάρμακο, που έδιναν σε εμάς.
Κλισέ 1
"Τι ανοησίες είναι αυτές που διαβάζουμε εδώ, αντί να είμαστε ενωμένοι τρώμε το τυράκι και φαγωνόμαστε μεταξύ μας"
Κλισέ 2
"  Δεν ντρέπεστε να κοιτάτε μόνο το συμφέρον σας, να βολευτώ εγώ και να χάσει ο άλλος τη δουλειά του;"
κλισέ 3
" Τόσα χρόνια την κάνουν τη γεωγραφία οι ΠΕ15 και τι έγινε; Άρα τα πράγματα δείχνουν ότι δεν χρειάζεται να την κάνει ΠΕ04 και τελείωσε  ??? "
κλισέ 4
"Με είναι δυνατόν εσείς οι γεωλόγοι να θέλετε την γεωγραφία μόνο για σας, τόσο εγωιστές είστε πια;"
κλισέ 5
" Η γεωγραφία δεν είναι καν επιστήμη"
κλισέ 6
" Ναι αλλά ξέρω ΠΕ04 που παρακαλάνε να πάρουνε καμια οικιακή οικονομία, κανα ΣΕΠ για να συμπληρώσουν ωράριο. Δηλαδή τόσες συμπτώσεις να πέφτω συνέχεια πάνω σε τέτοιους!"
Αντε τώρα να αποδείξεις τι ισχύει. Χιχιχιχι  ;D
κλισέ 7
" Αυτά με το ποιός είναι καταλληλότερος για να κάνει ένα μάθημα είναι γραφικά"
Άσχετο ποιος το σπούδασε  :o :o :o ;D ;D ;D ;D

Και τώρα ο βελζεβούλης απευθείας, (ξέρετε αυτός που έφτιαξε τον υπολογιστή):
Γιατί δεν αφείνετε τους καψερούς τους ΠΕ15 να φάνε και αυτοί ένα κομμάτι ψωμί; Οι ΠΕ04 έχουν τόσα και τόσα κενά Βιολογίας, που δεν αρκούν ούτε οι μόνιμοι φυσικοχημικοί, ετοιμάζονται να πάρουν και αναπληρωτές (φυσικοχημικούς για την Βιολογία). Μοιραστείτε τα μωρέ! Μην είστε μικροπρεπείς.
Αυτά με το ποιός είναι καταλληλότερος για να κάνει γεωγραφία, προφανώς οι γεωγράφοι που είπε ο perastikos_kav. Μαντεψτε γιατί δεν υπάρχουν!
Εγώ (ο βελζεβούλης, που λέω πως είμαστε ξαδέρφια με τους πιθήκους; αυτός ναι!) θα γράψω γράμμα στο υπουργείο και θα ζητήσω να κάνουν οι ΠΕ15 και την Βιολογία (να την κάνουν νόμιμα εννοώ) γιατί δεν βλέπω τον λόγο να την κάνουν οι άσχετοι Φυσικοί που δεν έκαναν ούτε ένα μάθημα στο πανεπιστήμιο (ίσως ούτε στο σχολείο) και να μην την κάνουν οι ΠΕ15 που επίσης είναι άσχετοι.
Τι επίθεση είναι αυτή ενάντια στους ΠΕ15; Πα πα πα! Θα διαβάσουν, θα το μάθουν το μάθημα, και μετά θα γίνει παράδοση και θεσμός οτι το κάνουν αυτοί. Α έτσι τα βρήκαμε θα λεν.
ΥΓ1. ΜΗν κατηγορείτε τον gvasilis τον έχω δαιμονίσει
ΥΓ2 απόδειξη: ο κόσμος θα τελειώσει στις 25 Δεκέμβρη 2016. Ραντεβού στις 20:00.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:21 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #788 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 08:09:41 μμ »
Μήπως τη γεωγραφία θα έπρεπε να την διδάσκει ο κλάδος που δεν υπάρχει ακόμα στη δευτεροβάθμια; οι απόφοιτοι των τμημάτων γεωγραφίας του Πανεπιστημίου του Αιγαίου και του Χαροκόπειου;  πως όλοι θεωρείτει δικαίωμα σας τη διδασκαλία της γεωγραφίας, όταν υπάρχουν οι κατ' εξοχήν αρμόδιοι και δεν τους έχει αναγνωρίσει ως κλάδο το υπουργείο;

Υπαρχει και το εχουν Α'αναθεση: συμπεριλαμβανονται στους ΠΕ04.05, οπως μπορεις να δεις απο την προκυρηξη του ΑΣΕΠ ή την εγκυκλιο των αναπληρωτων. Οπως για την ειδικοτητα "ΠΕ04.04 Βιολογων" γινεται δεκτο πτυχιο Βιολογιας ή Φυσιογνωστη, ετσι για την ειδικοτητα "ΠΕ04.05 Γεωλογων" γινεται δεκτο πτυχιο Γεωλογιας ή Γεωγραφιας του Πανεπιστημιου Αιγαιου.

Πάντα έτσι ήταν διάβασε λίγο την προτελευταία απόφαση του ΥΠΑΙΘ. την 118842/Γ2  του 2008 και θα δεις ότι πάντα είχαν ανάθεση τη Γεωγραφία οι ΠΕ15. Έτσι λοιπόν δεν είναι κάτι που έγινε σήμερα. Είναι λίγο όψιμο το επιστημονικό και παιδαγωγικό ενδιαφέρον σας.

Η ειρωνια ειναι οτι διαμαρτυρονται οι Φυσικοι που την εχουν Β'αναθεση χωρις να την εχουν σπουδασει, αρα μπορει οι συμβουλοι ΠΕ04 ν'απαντησουν οτι οσα λενε για την επιστημονικη καταρτιση των ΠΕ15 ισχυουν και για τους ιδιους οσον αφορα στη Γεωγραφια. Για να μην πω οτι "στο σπιτι του κρεμασμενου δε μιλανε για σκοινι" - βλεπε Β'αναθεσεις Φυσικων άλλα μαθηματα που δεν εχουν σπουδασει, οπως Χημεια και Βιολογια.

ΥΓ1. ΜΗν κατηγορείτε τον gvasilis τον έχω δαιμονίσει

Να'σαι καλα, μ'εκανες και γελασα! ;D

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #789 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 08:09:51 μμ »
Πάντως το θέμα με την ανάθεση της ιστορίας είχε ξεφύγει τελείως σε σημείο φιλόλογος  διορισμένος με ΑΣΕΠ  και σε διάθεση ΠΥΣΔΕ να συμπληρώνει ωράριο σε 3 σχολεία ενώ ο ξενόγλωσσος με οργανική να κάνει 6 ώρες μάθημα της ειδικότητάς του και τις υπόλοιπες 12 να συμπληρώνει με ιστορία στο ίδιο σχολείο.  Αντί οι φίλτατοι ξενόγλωσσοι συνάδελφοι να διαμαρτύρονται για την αφαίρεση της β΄ ανάθεσής τους θα έπρεπε να διεκδικούν πιο σθεναρά την αύξηση των ωρών διδασκαλίας του μαθήματος της ειδικότητάς τους ώστε να μπορούν όλοι να καλύπτουν ωράριο με το αντικείμενο των σπουδών τους.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #790 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 08:12:30 μμ »
 Πάντως για τη Γεωγραφία έχω να πω οτι είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα και είναι χαρά μου να το διδάσκω (αν και όποτε μου ανατεθεί)
  

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #791 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 08:16:05 μμ »
Δεν το γνώριζα οτι υπάρχει ήδη ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #792 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 08:35:32 μμ »
Δηλαδη ειναι λογικη η κατα προτεραιοτητα αναθεσης της Γεωγραφίας στους πε15; Εγω παντως δεν εχω ακούσει να κανει καποιος πε15 γεωγραφία, ασε που οπως ανέφερα ειναι ο μοναδικός κλάδος, μαζι με τους βιολογους, που παρουσιάζει οργανικα κενα. Να θυμίσω επισης οτι το μαθημα λέγεται Γεωλογια-Γεωγραφία και για το πρωτο να κατηγορήσει καποιος τους φυσικους οτι δεν εχουν σχεση μιας και υπαρχουν αρκετα μαθηματα επιλογής Γεωλογιας στα αναλυτικά προγραμματα. Επισης το μαθημα ανήκει στην κατηγορία ΦΕ και στον Ασεπ πριν χρονια καποιοι δώσαμε και Γεωλογια αλλα και διδακτικη Γεωλογιας ( θυμαμαι και το θεμα Ρήγματα-πτυχωσεις). Η Γεωλογια ειναι ενα ιδιαιτερα ενδιαφέρον μαθημα και ειναι κρίμα να εκτοπιστεί και να εξαφανιστεί τελείως. Ηδη τα αντίστοιχα κεφάλαια του βιβλίου δεν διδάσκονται. Με αφορμή λοιπον ολα τα παραπανω η διαμαρτυρία ειναι στην κατα προτεραιοτητα αναθεση καθως και στο διαρκή υποβιβασμό και εξαφανιση της Γεωλογιας. Κανεις δεν στρέφεται εναντίων των ΠΕ15 οι οποιοι μάλιστα δεν ειναι και καθολου πολυπληθής κλάδος. Διατύπωσαν ενα προβληματισμό ο οποιος καθολου παραλόγος δεν ειναι. Αλλωστε επειδη καποιοι ξένιζουν που φυσικοι διαμαρτύρονται γαι την τροποποίηση της αναθεσης ήθελα να δω πως θα αντιδρούσαν αν η τροποποίηση έλεγε κατα προτεραιοτητα ΠΕ04.01. Επισης δε θα ειχα καμμια αντίρρηση αν η προτεραιοτητα ηταν στους ΠΕ 04.04 και οχι στους ΠΕ 15
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #793 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 08:53:36 μμ »
Νέες αναθέσεις:
1. Αγγλικά: Α΄ανάθεση Φιλόλογοι κάτοχοι Palso.
2. Γυμναστική: Α΄ανάθεση Φιλόλογοι που πηγαίνουν γυμναστήριο.
3. Πληροφορική: Α΄ανάθεση Φιλόλογοι που έχουν mail
4. Γερμανικά: Α΄ανάθεση Φιλόλογοι που ψωνίζουν απ' το Lidl
5. Γαλλικά :Α΄ανάθεση Φιλόλογοι που έχουν πάει στο Παρίσι.
6. Οικονομικά: Α΄ανάθεση Φιλόλογοι που διαβάζουν την εφημερίδα Επενδυτής.
7. Κοινωνιολογία: Α΄ανάθεση Φιλόλογοι που βλέπουν την εκπομπή Κοινωνία Ώρα Mega.
8. Θρησκευτικά: Α΄ανάθεση Φιλόλογοι που μπορούν να πουν το Πάτερ Ημών.
9. Οι ειδικότητες που είχαν Α΄ανάθεση στα παραπάνω μαθήματα: θα κάνουν καφέδες και θα βγάζουν φωτοτυπίες

Σχόλιο δανεικό από συνάδελφο σε άρθρο του ΑΒ
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #794 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 09:05:08 μμ »
Γιατί δεν μπήκαν και οι αναθέσεις στο νομοσχέδιο, ώστε να γίνει διαβούλευση;Έτσι, κάθε υπουργός θα βγάζει τα δικά του! Η Ρεπούση είναι καθηγήτρια γαλλικών, αλλά ασχολείται με την ιστορία. Καλά, μπορεί να είναι και αποτυχημένο το παράδειγμά μου!!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #795 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 09:05:13 μμ »
Δεν ειναι τοσο σχετικο αλλα επειδη καποιοι το αναφερουν εδω συχνα. Οσοι τελειωσαν Φυσικο Αθηνας (αναφερω την πολη γιατι μπορει κατι να μην ισχυει στις αλλες πολεις, κατι που δε νομιζω βεβαια αλλα δεν ειμαι σιγουρος) διδαχθηκαν:
Χημεια στο Β εξαμηνο υποχρεωτικο μαθημα ενω αρκετοι σαν επιλογης επαιρναν την Οργανικη Χημεια, οπως και το μαθημα Φυσικη της Γης (απο αυτο το βιβλιο διαβασα αρκετα για το κομματι της Γεωλογιας του ΑΣΕΠ). Επισης στα μαθηματα επιλογης που καποιοι επαιρναν ηταν και Βιολογια που ειχε θυμαμαι και ενα (μονο) εργαστηριο, για την ομαδα αιματος. Στα μαθηματα της κατευθυνσης περιβαλλοντος υπαρχει φυσικοχημεια και φυσικα στη στερεα κατασταση υπαρχουν μαθηματα σεισμολογιας. Αυτα ισως εχουν αλλαξει τωρα αλλα μεχρι πριν καμια πενταετια ισχυουν οπως φυσικα και αλλα μαθηματα που δε μου ρχονται τωρα. Και κακα τα ψεματα οσοι δουλευουν στα σχολεια τωρα εχουν παρει πτυχιο πριν απο τουλαχιστον 5 χρονια.
Τα οσα λεω δεν τα λεω για να πω οτι ξερουμε καλυτερη χημεια απο χημικους , βιολογια απο βιολογους ή γεωλογια απο γεωλογους αλλα για να μην παραπληροφορουν πως οι φυσικοι κανουν μαθηματα με τα οποια δεν εχουν καμια σχεση. Επισης στον ασεπ διναμε και τα 4 γνωστικα αντικειμενα (με εξαιρεση τον ασεπ του 2007 που δωσαμε φυσικη -χημεια σε 70-30 ποσοστωση). Οι ΠΕ.04 τα ξερουμε αυτα (οσοι εχουν μπει εντιμα τουλαχιστον στην εκπαιδευση) απλα επειδη καποιοι λενε πραγματα που δεν ισχυουν τα αναφερω για να μην υπαρχει παραπληροφορηση.
Προλαβαινω καποιους και φυσικα τονιζω πως το σωστο ειναι ο καθενας να κανει το γνωστικο του αντικειμενο.
Ασφαλως και δεν εχω τιποτα με τους λιγοστους ΠΕ.15 που υπαρχουν στην εκπαιδευση και την αναθεση. Απλως θα με τσατιζε αν οι ΠΕ.15 με αυτη τη ρυθμιση δεν αναγνωριζαν πως ειναι κατι υπερ τους και απλα προσπαθησουν να βρουν φαντασματα και συνομωσιες  που και καλα απο πισω κρυβονται οι φυσικοι και στο τελος και καλα θα βγουν ωφελημενοι οι φυσικοι. Το τελευταιο που λεω σε καποιους μπορει να φαινεται περιεργο που το αναφερω αλλα πολλοι το εχουμε δει εδω μεσα σε αποφασεις. Οπως ναι το οτι θα εξεταζεται η υπεραριθμια ενιαια ειναι προς οφελος των φυσικων.
 Συγνωμη για το καπως ασχετο μηνυμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #796 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 09:21:08 μμ »
Παντως δε μπορω να αρνηθω οτι το τμημα οικιακής οικονομίας εχει ενα πολυ ενδιαφέρον προγραμμα σπουδω και ειχει αρκετή συνάφεια με καποιους τομείς που διδάσκονται οπως οι παραγωγικός τομείς. Αυτο ομως δε δικαιολογεί την προτεραιοτητα. Προσωπικά ειμαι υπέρ του να συμπληρώνει καποιος σε οσο το δυνατόν λιγοτερα σχολεια αλλα αυτη η τροποποίηση σημαινει πως σε οποιο σχολειο υπαρχει ΠΕ15 και δεν εχει γεωλογο τοτε ολες οι γεωγραφιες πανε σε αυτόν οπότε καποιοι αλλοι θα τρέχουν για κάλυψη ωραριου
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #797 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 09:59:23 μμ »
Έγραψα την άποψή σχετικά με την άρση της β' ανάθεσης της Ιστορίας στους ξενόγλωσσους πριν από αρκετές ώρες και από εκείνη τη στιγμή παρατηρώ τι γράφετε. Οι συνάδελφοι φιλόλογοι διαμαρτύρεστε ότι η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο και για να υποστηρίξετε τα λεγόμενά σας, παραθέτετε ο καθένας κι από μια ιστορία, που συνέβηκε είτε σε σας τους ίδιους είτε σε κάποιο γνωστό σας. Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι η παράθεση μιας ιστορίας ή προσωπικής μαρτυρίας δεν αποτελεί απόδειξη για τίποτα. Αν κάποιος έχει συγκεντρωτικά στοιχεία για μαζική υφαρπαγή της Ιστορίας από ξενόγλωσσους, ας τα παραθέσει για να μιλάμε με στοιχεία.

Μιλώντας για την... αφεντομουτσουρνάρα μου, επιτρέψτε μου να πω ότι πέρσι, δίδαξα Ιστορία για ΠΡΩΤΗ φορά, στα 12 χρόνια που εργάζομαι στη δημόσια εκπαίδευση, για λόγους συμπλήρωσης ωραρίου. Δεν άρπαξα τίποτα, πήρα 4 ώρες που είχαν περισσέψει, αφού οι φιλόλογοι είχαν διαλέξει, και δικαίως, ό,τι ήθελαν, έτσι βρέθηκα μάλιστα να διδάσκω και Αρχαία Ιστορία στην α' γυμνασίου και Βυζαντινή στη β'. Περιττό να σας πω ότι έριξα πολύ διάβασμα, παρ' ότι, ευτυχώς, δεν είμαι άσχετος με το αντικείμενο, αφού το συγκεκριμένο μάθημα ήταν πάντα το αγαπημένο μου κι ακόμα και σήμερα διαβάζω σαν χόμπι.

Συνεχίζοντας, μπορώ να σας πω για τη συνάδελφο φιλόλογο που έκανε μονίμως εφημερίες από το... γραφείο διδασκόντων και βάραγε άδειες κάθε τρεις και λίγο, ακόμα και για να πάει να δει τη 'μικρή' της στο μπαλέτο, ή για την άλλη φιλόλογο, που μπροστά στα μούτρα μου έλεγε ότι πρέπει ν' απολυθούν ξενόγλωσσοι, γυμναστές και πληροφορικάριοι, αφού δεν έχουν καμία χρησιμότητα στην εκπαίδευση (συνομοταξία Χρηστάκη). Μπορώ όμως και να σας πω για τρεις φιλόλογους που χωρίς τη βοήθειά τους δε θα τα 'χα βγάλει πέρα με την Ιστορία, τρεις εξαίρετους συναδέλφους, εμποτισμένους με αλτρουισμό και αλληλεγγύη που σπάνια συναντάς.

Γιατί τα λέω αυτά; Μπορεί η προσωπική μου ιστορία ν' αποτελέσει απόδειξη στον ισχυρισμό ότι οι ξενόγλωσσοι αδικούμαστε και είμαστε μονίμως ριγμένοι; Όχι βέβαια, γιατί είναι η ΔΙΚΗ μου ιστορία. Καλό είναι λοιπόν ν' αφήσουμε κατά μέρος τις ιστορίες για αρκούδες, γιατί έχουν αρχίσει να κουράζουν και να γίνονται εκνευριστικές.

Υ.Γ. Χωρίς να υπονοώ τίποτα, παρ' ότι έχω αλλάξει ως τώρα άπειρα σχολεία, κάθε χρόνο σχεδόν είμαι σε διαφορετικό/ά, δύο και τρία και τέσσερα την ίδια χρονιά, κάποιες χρονιές δε και στις δύο βαθμίδες εκπαίδευσης ταυτόχρονα, ποτέ δεν έχω δει φιλόλογο να πηγαίνει σε δύο και τρία σχολεία, ξενόγλωσσους πάμπολλους. Αλλά και πάλι αυτό δεν αποτελεί απόδειξη για τίποτα, επειδή το λέω μόνο εγώ.

Υ.Γ. 2 Επίσης, πρώτη φορά ακούω για οργανική θέση με έξι ώρες, όπως της συναδέλφου των αγγλικών που ανέφερε η Lena98. Νόμιζα ότι το οργανικό κενό ήταν τουλάχιστον 11 ώρες και πλέον είναι 12.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2013, 10:04:38 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.