*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #980 στις: Μάιος 01, 2014, 11:28:44 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τη γρήγορη ανταπόκριση. Και μένα μου φάνηκε περίεργο όταν μου το είπε ο συνάδελφος.  Για να διευκρινίσω, μου είπε ότι το έγγραφο κατοχυρώνει την ισότιμη κατανομή, όχι την προτεραιότητα των αρχαιότερων. Έφαγα τον κόσμο στο ίντερνετ να το βρω, αλλα όχι μόνο δε βρήκα το συγκεκριμένο, αλλά δε βρήκα κανένα για το πώς μοιραζόμαστε αντικείμενα. Τη λύση της ανακατανομής silkcut τη γνωρίζω, όπως και το να απευθυνθεί κανείς σε σύμβουλο, αλλά λέμε να μη φτάνουμε μέχρι εκεί (για πολλούς και διαφόρους λόγους πάνω κάτω γνωστούς σε όλους μας). Απλά, επειδή εδώ στο φόρουμ υπάρχουν πάντα συνάδελφοι που δίνουν τα φώτα τους και ενημερώνουν ακόμη για τις νεότερες εξελίξεις, είπα μήπως είχε πέσει στην αντίληψη κάποιου.
@ Διηνέκης: Σωστά μάντεψες για την ειδικότητα. Αλλά και στους ΠΕ03 έγινε ένα μακελειό που δεν μπορείς να φανταστείς. Τελοσπάντων.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους! :-))
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:32 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #981 στις: Μάιος 02, 2014, 12:04:34 πμ »
Βρήκα μόνο αυτό εδώ:
http://users.sch.gr/efstratiou/DIOIKHTIKA/didaskaliamauhmatvn.htm
Γ1/160/16.3.84 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Με αφορμή παράπονα που διατυπώνονται στο Υπ. Παιδείας σχετικά με την κατανομή του διδακτικού προσωπικού στις τάξεις των σχολείων, παρακαλούμε να έχετε υπόψη τα εξής:
α) Οι διευθυντές των σχολείων σε συνεργασία με το διδακτικό προσωπικό αποφασίζουν την κατανομήν του προσωπικού στις τάξεις με βάση τις ανάγκες του προγράμματος και με γνώμονα πάντοτε την αποδοτική λειτουργία του σχολείου.
β) Οι εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, ανεξάρτητα από το φύλο τους, έχουν για την πολιτεία τις ίδιες ευκαιρίες και τις ίδιες δυνατότητες να διδάξουν σε οποιαδήποτε τάξη του Δημοτικού σχολείου.
Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι διδάσκουν τα μαθήματα της ειδικότητας τους σε οποιαδήποτε τάξη του Γυμνασίου ή του Λυκείου μέσης Γενικής ή μέσης Τεχνικής - επαγγελματικής εκπαίδευσης.
Κάθε άλλη αντίληψη, που συναρτά την ικανότητα του εκπαιδευτικού από το φύλο του, είναι αναχρονιστική και απόλυτα αβάσιμη.
γ)Ο σύλλογος διδακτικού προσωπικού κάθε σχολικής μονάδας πρέπει να αποφασίζει την κατανομή των τάξεων σύμφωνα με το πνεύμα της εγκυκλίου αυτής και να καταχωρίζει την απόφαση του σε σχετικό πρακτικό.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #982 στις: Μάιος 02, 2014, 12:16:28 πμ »
Βρήκα μόνο αυτό εδώ:
http://users.sch.gr/efstratiou/DIOIKHTIKA/didaskaliamauhmatvn.htm
Γ1/160/16.3.84 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Με αφορμή παράπονα που διατυπώνονται στο Υπ. Παιδείας σχετικά με την κατανομή του διδακτικού προσωπικού στις τάξεις των σχολείων, παρακαλούμε να έχετε υπόψη τα εξής:
α) Οι διευθυντές των σχολείων σε συνεργασία με το διδακτικό προσωπικό αποφασίζουν την κατανομήν του προσωπικού στις τάξεις με βάση τις ανάγκες του προγράμματος και με γνώμονα πάντοτε την αποδοτική λειτουργία του σχολείου.
β) Οι εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, ανεξάρτητα από το φύλο τους, έχουν για την πολιτεία τις ίδιες ευκαιρίες και τις ίδιες δυνατότητες να διδάξουν σε οποιαδήποτε τάξη του Δημοτικού σχολείου.
Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι διδάσκουν τα μαθήματα της ειδικότητας τους σε οποιαδήποτε τάξη του Γυμνασίου ή του Λυκείου μέσης Γενικής ή μέσης Τεχνικής - επαγγελματικής εκπαίδευσης.
Κάθε άλλη αντίληψη, που συναρτά την ικανότητα του εκπαιδευτικού από το φύλο του, είναι αναχρονιστική και απόλυτα αβάσιμη.
γ)Ο σύλλογος διδακτικού προσωπικού κάθε σχολικής μονάδας πρέπει να αποφασίζει την κατανομή των τάξεων σύμφωνα με το πνεύμα της εγκυκλίου αυτής και να καταχωρίζει την απόφαση του σε σχετικό πρακτικό.

Καλά μόλις διάβσσα για φύλο καθηγητή έπαθα σοκ!
Αναρωτιόμουν πόσο παλιό μπορεί να είναι...  :D

@beacon

Η συγκεκριμένη περίπτωση απαιτεί λεπτούς χειρισμούς πάντως. Ας μην επεκταθώ. Πρόσεξε πάντως μην εφαρμόζεται αυτό από πολλούς μέσα στον σύλλογο και από διάφορετικές ειδικότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2014, 12:28:32 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #983 στις: Μάιος 02, 2014, 12:26:33 πμ »
Βρήκα μόνο αυτό εδώ:
http://users.sch.gr/efstratiou/DIOIKHTIKA/didaskaliamauhmatvn.htm
Γ1/160/16.3.84 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Με αφορμή παράπονα που διατυπώνονται στο Υπ. Παιδείας σχετικά με την κατανομή του διδακτικού προσωπικού στις τάξεις των σχολείων, παρακαλούμε να έχετε υπόψη τα εξής:
α) Οι διευθυντές των σχολείων σε συνεργασία με το διδακτικό προσωπικό αποφασίζουν την κατανομήν του προσωπικού στις τάξεις με βάση τις ανάγκες του προγράμματος και με γνώμονα πάντοτε την αποδοτική λειτουργία του σχολείου.
β) Οι εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, ανεξάρτητα από το φύλο τους, έχουν για την πολιτεία τις ίδιες ευκαιρίες και τις ίδιες δυνατότητες να διδάξουν σε οποιαδήποτε τάξη του Δημοτικού σχολείου.
Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι διδάσκουν τα μαθήματα της ειδικότητας τους σε οποιαδήποτε τάξη του Γυμνασίου ή του Λυκείου μέσης Γενικής ή μέσης Τεχνικής - επαγγελματικής εκπαίδευσης.
Κάθε άλλη αντίληψη, που συναρτά την ικανότητα του εκπαιδευτικού από το φύλο του, είναι αναχρονιστική και απόλυτα αβάσιμη.
γ)Ο σύλλογος διδακτικού προσωπικού κάθε σχολικής μονάδας πρέπει να αποφασίζει την κατανομή των τάξεων σύμφωνα με το πνεύμα της εγκυκλίου αυτής και να καταχωρίζει την απόφαση του σε σχετικό πρακτικό.

Αν είχαν διατυπωθεί παράπονα για το φύλο, φαντάζομαι τι μπορεί να είχε ειπωθεί μέσα στους συλλόγους: "άντε πλύνε κανα πιάτο, που μου ήθελες να γίνεις και καθηγήτρια!!!". Εντάξει, μέχρι εκεί δε φτάσαμε!!!!!
Τι να πει κανείς.......
@ silkcut: και πάλι σε ευχαριστώ για τον κόπο σου! :-))
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:32 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #984 στις: Αύγουστος 07, 2014, 09:10:39 πμ »
Αλλαγές στις αναθέσεις των μαθημάτων επιλογής της Α΄ Ημερήσιου και Α΄ και Β΄Εσπερινού Γενικού Λυκείου -δείτε εδώ:

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEc63YDhn5AeXdtvSoClrL8Ap8iVLKqPI-4ndCieBbLVuJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnT00MHhcXFRTs5T_2hltEKbj7GGKkirlPsk7aGE6xYrAnHF8sQflGxyE.
 ή από εδώ αν δεν ανοίγει ο πάνω σύνδεσμος http://dide.flo.sch.gr/web/?p=6230
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2014, 09:12:24 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #985 στις: Αύγουστος 13, 2014, 02:03:33 μμ »
Ο κ.Λοβέρδος αναφέρθηκε για μια ακόμη φορά και στις πιστώσεις των αναπληρωτών που ανέρχονται στις 19.500 και οι οποίες δεν επαρκούν για να καλύψουν τα 22.500 κενά των εκπαιδευτικών. Τα 3000 ακάλυπτα κενά επιτάσσουν τη διεύρυνση των αναθέσεων σε δασκάλους και καθηγητές για να μην υπάρξουν προβλήματα με τη λειτουργία των σχολείων.

http://xenesglosses.eu/2014/08/real-fm-2/


για να δούμε τι εννοεί ο ποιητής

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #986 στις: Αύγουστος 13, 2014, 02:22:14 μμ »
άντε πες ότι θα γίνει έτσι, λέμε τώρα, αυτοί που θα διδάξουν και άλλο αντικείμενο ποτε θα το μάθουν;

κάθε χρονιά και ένα kinder έκπληξη,  δημόσιοι υπάλληλοι είμαστε στο κάτω κάτω δεν αντέχουμε τις πολλές πολλές τις συγκινήσεις, λίγη μονοτονία παρακαλώ, λίγη ρουτίνα αν ειναι δυνατόν  :)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος triantaenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #987 στις: Αύγουστος 13, 2014, 03:41:49 μμ »
Να μην αρχίσουμε τώρα να λέει ο καθένας ότι θέλει. Αν υπάρχει κανείς που είναι μέσα στα πράγματα και ξέρει ας μας δώσει πληροφόρηση.  Για να το αναφέρει συνέχεια το έχουν μελετησει

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #988 στις: Αύγουστος 13, 2014, 04:21:10 μμ »
Να μην αρχίσουμε τώρα να λέει ο καθένας ότι θέλει. Αν υπάρχει κανείς που είναι μέσα στα πράγματα και ξέρει ας μας δώσει πληροφόρηση.  Για να το αναφέρει συνέχεια το έχουν μελετησει
Καλώς ήρθες στην παρέα μας, εδώ λέει ο καθένας ότι θέλει, επίσημη ενημέρωση μόνο στη σελίδα του υπουργείου. Περίμενε να βγει η εγκύκλιος με τις αναθέσεις μέχρι τότε κανείς δεν μπορεί να ξέρει ούτε ο υπουργός! 
Οι ΠΕ12.06  ΠΕ12.08  ΠΕ04.05 μπορούσαν να πάρουν ώρες από την ενισχυτική οπότε θα πρέπει να γίνει το ίδιο και στο πρωινό πρόγραμμα και αντίστροφα…
Πέρυσι είχαν γίνει ορισμένες αλλαγές στις αναθέσεις ίσως να τις πάρουν πίσω!

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #989 στις: Αύγουστος 13, 2014, 04:56:01 μμ »
γιατί μέσα από αυτή την πρόταση του υπουργού-σωτήρα μας, βλέπω μια κρυφή αύξηση (καινούργια) ωραρίου;
αρχικά , δήθεν ως υπερωρία (ας βάλουμε πλάτες να σώσουμε την Μαμά πατρίδα)...και τελικά το προσωρινό να γίνει μόνιμο;


Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #990 στις: Αύγουστος 13, 2014, 05:04:42 μμ »
Mε συγχωρειτε βρε παιδια,ειναι επιχειρημα αυτό της ΠΑΣΑΦ,οτι θυμα της πολιτικης των αναθέσεων αποτελει το μαθημα της Ιστοριας και γι αυτό τα Ελληνοπουλα σημερα είναι σχεδόν ανιστοριτα;Οι αναθεσεις στους ξενόγλωσσους φταινε που οι μαθητες σημερα δεν ξερουν Ιστορια;
Ναι,ολοι οι ξενογλωσσοι διδασκουν φουλ Ιστορια,σε ολες τις ταξεις, από το Δημοτικο μεχρι και το Λυκειο,μη σας πω ότι παιρνουν και την Ιστορια των Πανελληνιων...Την διδασκουν πυρετωδώς.Τι άλλο θα ακούσουμε,για ονομα του Θεου

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #991 στις: Αύγουστος 13, 2014, 05:37:29 μμ »
Mε συγχωρειτε βρε παιδια,ειναι επιχειρημα αυτό της ΠΑΣΑΦ,οτι θυμα της πολιτικης των αναθέσεων αποτελει το μαθημα της Ιστοριας και γι αυτό τα Ελληνοπουλα σημερα είναι σχεδόν ανιστοριτα;Οι αναθεσεις στους ξενόγλωσσους φταινε που οι μαθητες σημερα δεν ξερουν Ιστορια;
Ναι,ολοι οι ξενογλωσσοι διδασκουν φουλ Ιστορια,σε ολες τις ταξεις, από το Δημοτικο μεχρι και το Λυκειο,μη σας πω ότι παιρνουν και την Ιστορια των Πανελληνιων...Την διδασκουν πυρετωδώς.Τι άλλο θα ακούσουμε,για ονομα του Θεου
Σε όλα τα εκπαιδευτικά σάιτ γράφει ότι ενώσεις ξενόγλωσσων έχουν επισκεφτεί το υπουργείο παιδείας κι εδώ και δέκα ημέρες μπαινοβγαίνουν στο γραφείο της ΚΑΡΤΣΙΩΤΟΥ διευθύντριας του υφυπουργού κι εκτός από το μάθημά τους μιλούν η μάλλον απαιτούν β αναθέσεις.Θέλεις να μας πεις γιατί το κάνουν αυτό??Εγώ δεν έχω δει καμία ένωση εκπαιδευτικών να πηγαίνει στο υπουργείο και αντί να μιλάει για το μάθημά της να μιλά για αναθέσεις.Πολύ καλά κάνει ο ΠΑΣΑΦ και διαμαρτύρεται λοιπόν.Όλα τα εκπαιδευτικά σάιτ το γράφουν...οι μοναδικές ειδικότητες που τρέχουν στο υπουργείοκαι μιλούν για αναθέσεις!!!


Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #993 στις: Αύγουστος 13, 2014, 06:29:46 μμ »
τρέμετε ούλοι, έρχεται η πεκαδε  :P
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159458
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 302

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.