*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #756 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 02:04:04 πμ »
Δυναμικό come-back απο τους θεολόγους!Ούτε απο Ρεπούση κατάλαβαν τίποτα.Τσίμπησαν 44 διοικητικές θέσεις λουκούμια και σήμερα πέταξαν στο καναβάτσο τους ξένωγλωσσους παίρνοντας ως β ανάθεση την ιστορία!!!

ξερεις 'συναδελφε',οι θεολογοι ειχαν και πιο πριν ως β αναθεση την ιστορια γυμνασιου,δεν την πηραν τωρα,ουτε πλακωθηκαν με τους ξενογλωσσους γι' αυτο.Εγω προσωπικα ,παρολο που ειμαι θεολογος και θα μπορουσα να δω το θεμα προς το δικο μου συμφερον,πραγματικα θλιβομαι με την αλητεια του υπουργειου να αφαιρεσει τη β αναθεση απο τους ξενογλωσσους.Και το λεω αυτο,γιατι αφησε πρωτα να γινουν μεταταξεις στην α/θμια με αλλα δεδομενα και τωρα πεταξε τη 'βομβα',αφηνοντας πολλους ανθρωπους ξεκρεμαστους.Εσενα φυσικα μπορει να σε χαροποιει κιολας αυτο,γιατι μειωνεται ο ανταγωνισμος για την ιστορια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:07 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #757 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 02:32:07 πμ »
Συγγνώμη αλλά μάλλον δεν έχουμε καταλάβει κάποια πράγματα...

α) Αυτή την στιγμή γίνεται μια διαρροή των λεγόμενων (από θέμα πολλών ωρών) βασικών ειδικοτήτων από συνταξιοδοτήσεις. Τα νούμερα δόθηκαν πρόσφατα στην δημοσιότητα νομίζω 1200 ΠΕ 02, και κάπου 500 ΠΕ03 και ΠΕ04.

β) Αν φύγει κόσμος για πρωτοβάθμια (με μετάταξη) τότε του χρόνου χωρίς προσλήψεις και με "παγωμένες" ή μειωμένες τις βασικές ειδικότητες πως θα καλύψει τα νέα κενά της Ββθμιας; Θα αυξήσει και άλλο το ωράριο;

γ) Γιατί στέλνει κόσμο στην αββθμια (κόσμο που υπόψη θα καλύψει σίγουρα τα κενά της αβθμιας πρώτα) και δεν προσλαμβάνει κόσμο μέσω ΕΣΠΑ κάτι που δικαιολογείται στην αβθμια βλέπε ΕΑΕΠ αλλά δεν δικαιολογείται στην ββθμια...

α) Οσοι συνταξιοδοτηθηκαν ειχαν 16 ωρες και καποιοι δε συμπληρωναν καν το ωράριό τους. Επισης, με την επικειμενη μειωση τμηματων στα ΕΠΑΛ υπαρχουν περιοχες οπου οι μονιμοι βασικων ειδικοτητων βγαινουν υπεραριθμοι και τωρα ειναι διαθεσιμοι για συμπληρωση ωραριου αλλου.

β) Ισως κοψει τις αποσπασεις σε φορεις. Ισως συγχωνευσει σχολικες μοναδες (να φανταστεις υπαρχουν ακομη συστεγαζομενα σχολεια στην Αθηνα). Ισως δουλεψει πολυ με τους παμφτηνους ωρομισθιους.

γ) Οντως, περιεργη κινηση. Το ΕΣΠΑ δικαιολογειται και στη Δευτεροβαθμια για την Ειδικη Αγωγη και την Ενισχυτικη - ισως παρουσιασουν ολους τους ωρομισθιους (Ενισχυτικης και πρωινου προγραμματος) ως εργαζομενους στην Ενισχυτικη και τους πληρωσουν απο ΕΣΠΑ. Διαφορετικά: κακος υπολογισμος, οι μεταταξεις.

Δυναμικό come-back απο τους θεολόγους!Ούτε απο Ρεπούση κατάλαβαν τίποτα.Τσίμπησαν 44 διοικητικές θέσεις λουκούμια και σήμερα πέταξαν στο καναβάτσο τους ξένωγλωσσους παίρνοντας ως β ανάθεση την ιστορία!!!

ξερεις 'συναδελφε',οι θεολογοι ειχαν και πιο πριν ως β αναθεση την ιστορια γυμνασιου,δεν την πηραν τωρα,ουτε πλακωθηκαν με τους ξενογλωσσους γι' αυτο.Εγω προσωπικα ,παρολο που ειμαι θεολογος και θα μπορουσα να δω το θεμα προς το δικο μου συμφερον,πραγματικα θλιβομαι με την αλητεια του υπουργειου να αφαιρεσει τη β αναθεση απο τους ξενογλωσσους.Και το λεω αυτο,γιατι αφησε πρωτα να γινουν μεταταξεις στην α/θμια με αλλα δεδομενα και τωρα πεταξε τη 'βομβα',αφηνοντας πολλους ανθρωπους ξεκρεμαστους.Εσενα φυσικα μπορει να σε χαροποιει κιολας αυτο,γιατι μειωνεται ο ανταγωνισμος για την ιστορια!

Οι Θεολογοι ειχαν οντως απο πριν την ιστορια γυμνασιου ως Β'αναθεση, που δικαιολογειται γιατι εχουν διδαχθει Βυζαντινη Ιστορια (και οχι μονο) στο πανεπιστημιο. Εδω εχουν οι Φυσικοι ως Β'αναθεση τη Βιολογια, οταν δεν την εχουν διδαχθει ποτέ στο πανεπιστημιο, θα ηταν παραλογο να χασουν οι Θεολογοι την Ιστορια, που την εχουν διδαχθει! Οπως ειναι παραλογο οτι οι ΠΕ10 και ΠΕ13 αποκτουν την Ιστορια ως Β'αναθεση στο Λυκειο ενω οι Θεολογοι οχι!

Απαραδεκτο οντως οτι το Υπουργειο αφαιρεσε τη Β'αναθεση απο τους ξενογλωσσους ΜΕΤΑ τις αιτησεις μεταταξης, διοτι αν το γνωριζαν νωριτερα καποιοι μπορει να επελεγαν να κανουν αιτηση, αλλά τουλαχιστον τα κενα/πλεονασματα του survey για καθε ΔΔΕ υπολογιστηκαν βασει Α'αναθεσης, χωρις να λαμβανεται υποψιν η Ιστορια, οπότε δεν επηρεαζονται καθολου απο την ξαφνικη αλλαγη.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #758 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 02:41:37 πμ »
ΤΕΙ ή ΑΕΙ;

Εννοω οτι σε οποιοδήποτε θετικό κλαδο πιο συναφές θα ηταν το αντικειμενο. Υπαρχει μια άπειρο ελάχιστη συνάφεια της οικιακής οικονομίας που εγω αγνοώ??
Ακυρο. Τωρα ειδα το αναλυτικο προγραμμα του χαροκοπειου. Το 1999 το τμημα μετονομάστηκε σε οικιακής οικονομίας και οικολογίας οπότε υπαρχουν αρκετα περιβαλλοντικά μαθηματα. Οπότε η γεωλογια φεύγει τελείως απο τις θετικές επιστήμες οπως το βλεπω και το μαθημα μετατρέπεται σε οικολογια

Περισσοτερη Οικολογια απο τους Βιολογους δεν εχουν κανει, αρα δε δικαιολογειται η προταξη εναντι των ΠΕ04.04. Απλα το υπουργειο θελει τις βασικες ειδικοτητες να διδασκουν μονο τα "βασικα" φετος.

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #759 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 09:15:52 πμ »
Αυτό που βλέπω είναι η λογική του βολέματος στη δημόσια εκπαίδευση και όχι η παιδαγωγική αντίληψη. Διαφωνώ πλήρως με τη λογική του κάθε Κάτσικα, αλλά οι ίδιοι οι ξενόγλωσσοι δεν θεωρούν αντιεπαγγελματικό τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας από ανθρώπους που δεν έχουν τελειώσει τις αντίστοιχες σχολές ή κάνω λάθος; Τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών είναι γεμάτα από ανθρώπους με επάρκεια ή από  native speakers που διδάσκουν χωρίς να έχους πανεπιστημιακά πτυχία,ναι ή όχι; Επιπλέον, το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας  δεν έχει το επίπεδο της επάρκειας σε αυτές τις γλωσσες για να μην προσβάλλει ούτε επαγγελματικά δικαιώματα ούτε την ίδια τη φύση της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Εμείς ως φιλόλογοι γιατί να μην μπορούμε να διδάξουμε την ιστορία; Τόσα χρόνια κριτήριο για την διδασκαλία ήταν η περίσσεια των συναδέλφων και όχι η κατάρτιση. Το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό στην ιστορία θάφονταν πίσω από το ποιος περισσεύει. Τέλος,πολλοί συνάδελφοι όλων των ειδικοτήτων αν και έχουν πολυετείς σπουδές στο εξωτερικό δεν διεκδίκησαν ποτέ τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας στο δημοτικό και στο γυμνάσιο,ενώ έχουν τη γνώση. Γιατί λοιπόν εγώ πρέπει να σκίσω το πτυχίο μου; Κλείνοντας, οι συνάδελφοι ξενόγλωσσοι διεκδίκησαν και σωστά τη διδασκαλία της γλώσσας και στα δημοτικά, αλλά όσοι μονιμοποιήθηκαν δεν τη υπηρέτησαν διότι βολεύονταν με την β΄ανάθεση ενώ το διπλανό δημοτικό περίμενε αναπληρωτή μέχρι το Δεκέμβριο. Η β΄ανάθεση σκοπό είχε την εξυπηρέτηση της σχολικής μονάδας και όχι της καρέκλας, αλλά κανείς δεν σεβάστηκε ούτε το νομικό πλαίσιο των 7 -11 ωρών, αντιθέτως σε πλήθος σχολείων με άνωθεν εντολές μοιράζονταν οι φιλολογικές ώρες χωρίς την ιστορία εξ αρχής. Επειδή λοιπόν ξεσκίσανε το νόμο φτάσαμε στον αποκλεισμό. Αν διατηρούνταν οι ισορροπίες τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Εκτός αν εσείς ζείτε σε άλλα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:07 »

Αποσυνδεδεμένος tokasa13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #760 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 09:47:05 πμ »
....................................Η β΄ανάθεση σκοπό είχε την εξυπηρέτηση της σχολικής μονάδας και όχι της καρέκλας................
Aυτή είναι η ουσιαστική αλήθεια στο θέμα αυτό. Τίποτα περισσότερο ή λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #761 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 10:01:19 πμ »
Μπορεί μερικά από αυτά που θα γράψω να είναι προϊόν άγνοιας, οπότε feel free to correct me. Η δεύτερη ανάθεση είναι κάτι που δε μπορεί ν' αποφευχθεί, γιατί είναι θεσμοθετημένη από το νόμο. Το πρόβλημα λοιπόν για τους φίλτατους φιλόλογους δεν είναι η 2η ανάθεση αλλά ποιες ειδικότητες είχαν ως 2η ανάθεση το μάθημα της Ιστορίας. Διάβασα την πολύ ενδιαφέρουσα και ρεαλιστική τοποθέτηση του anestiou. Δε νομίζω ότι είπε κανείς σε τούτο το thread ότι δεν είναι κατάλληλοι οι φιλόλογοι, κι ακόμα περισσότερο οι ιστορικοί, να διδάσκουν Ιστορία, ή ότι οι ξενόγλωσσοι είμαστε πιο κατάλληλοι από τους φιλολόγους. Ο χαμός που έχει γίνει στις τελευταίες σελίδες αφορά ένα κατάπτυστο άρθρο που δημοσιεύτηκε στο alfavita από τη/ το 'μαχόμενη δευτεροβάθμια'-Χρηστάκη, στο οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ εύχεται διαθεσιμότητα και απολύσεις στους ξενόγλωσσους κλάδους. Επιπλέον, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά αφού η Ιστορία είναι 1η ανάθεση στους φιλολόγους και 2η στους ξενόγλωσσους, είναι ποτέ δυνατόν αν θέλει ο φιλόλογος να πάρει Ιστορία, να τη χάσει από τον ξενόγλωσσο; Έχω την εντύπωση ότι όλη αυτή η μάχη που μαίνεται για την Ιστορία όλο το καλοκαίρι, κυρίως από την πλευρά... κάποιων (όχι όλων) φιλολόγων, είναι λίγο για το θεαθήναι, κι έχει περισσότερο να κάνει με τις πνευματικές αγκυλώσεις ορισμένων.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #762 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 10:10:40 πμ »
O συνάδελφος anestios@ έθεσε πολύ σωστά ζητήματα.Το κάθε μάθημα-όσο υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών-πρέπει να διδάσκεται από τον καθηγητή ειδικότητας.Από κει και πέρα θεωρώ ασόβαρο τον αποκλεισμό των ξενόγλωσσών ειδικοτήτων από το μάθημα της Ευρωπαικής Λογοτεχνίας και της ιστορίας,ενώ διατηρείται η β΄ανάθεση σε ειδικότητες όχι πιο σχετικές με το μάθημα απ΄ό,τι οι ξενόγλωσσοι.Το ίδιο πιστεύω και για την κατά προτεραιότητα  β΄ανάθεση της γεωγραφίας στους ΠΕ15.
Προσυπογράφω το εξής:και στα σχολεία του νομού μας δινόταν χρόνια τώρα άνωθεν εντολή η κατανομή των φιλολογικών ωρών να γίνεται αρχικά δίχως τις ιστορίες και βλέπουμε.....Οι φιλόλογοι το δεχόντουσαν περίπου αδιαμαρτύρητα προκειμένου να συμπληρώσει συνάδελφος ωράριο.Δεν τους απαγόρευε δηλ κανένας να πάρουν ιστορία,αλλά έμμεσα τους διεμήνυαν πως αν τελικά επιμείνεις και πάρεις ,ο τάδε θα μετακινηθεί κλπ,κλπ.

Καλό κουράγιο σε όλους μας.Επέρχεται λαίλαπα και θα μας έρθει από κει που δεν το περιμένουμε(ποιος περίμενε τον αποκλεισμό των ειδικοτήτων από τις αποσπάσεις ή την αλλαγή των αναθέσεων;;).Το έχω ξαναγράψει στο φόρουμ αυτό:αν οι όποιες αλλαγές δε γίνουν με κριτήρια επιστημονικά,αξιολογικά και αντικειμενικά φοβάμαι πως τελικά  η απόλυση(για ορισμένους) θα είναι λύτρωση γιατί οι υπόλοιποι θα γινόμαστε πιόνια του κάθε υπουργού ή πολιτευτή.

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #763 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 10:31:50 πμ »
Το πρόβλημα δεν είναι η β' ανάθεση, αλλά η εφαρμογή του νόμου. Τα ίδια και χειρότερα θα πω αν δω νομικόυς , κοινωνιολόγους και θεολόγους να υπάρχουν έχοντας μόνο ιστορίες. Δεν μπορεί η εμπειρία να αντικαταστήσει την επιστημονική κατάρτιση. Όλοι εμείς, λιγότερο ή περισσότερο, γνωρίζουμε από πληροφορική αυτό μας δίνει το δικαίωμα να διδάσκουμε ; Άλλος ήταν αθλητήςμπορεί να κάνει γυμναστική; Επιμένω χωρίς μένος και εμπάθειες στην εφαρμογή του νόμου. Πολλοί είναι όμως αυτοί που κλαίγονται να μην πα΄νε σε δεύτερο σχολείο!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #764 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 10:40:58 πμ »
Για ποια κριτήρια και ποια οργάνωση μιλάμε; Θα πω μόνο το εξής: Πέρσι, έγινε ξανά, μετά από καιρό, επιμόρφωση β' επιπέδου για την εισαγωγή των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση, για συγκεκριμένες ειδικότητες. Αρκετοί ξενόγλωσσοι (μεταξύ αυτών κι εγώ) εκμεταλλευτήκαμε την ανάθεση της Ιστορίας για να συμμετάσχουμε στο πρόγραμμα, αφού μόνο έτσι μπορούσαμε. Το πρόγραμμα της επιμόρφωσης συνεχίζεται και φέτος. Στα πλαίσια του προγράμματος θα πρέπει να φτιάξουμε διδακτικά σενάρια. Μόνο που φέτος, το υπουργείο αποφάσισε ότι δε θα διδάσκουμε Ιστορία. Εν ολίγοις, θα φτιάχνουμε σενάρια για μάθημα το οποίο δε διδάσκουμε! Αυτή είναι η οργάνωση του υπουργείου. Κόβω το κεφάλι μου, ότι από το επιτελείο του υπουργού δεν το σκέφτηκε κανείς, μη σας πω δεν το ξέρανε κιόλας. Τόσο σχετικοί με την εκπαίδευση είναι. Όλα τελικά είναι θέμα... δοντιού και διασυνδέσεων. Οι μεν προσπαθούν να 'καπελώσουν' τους δε και τούμπαλιν.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #765 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 10:43:07 πμ »
ΤΕΙ ή ΑΕΙ;

Εννοω οτι σε οποιοδήποτε θετικό κλαδο πιο συναφές θα ηταν το αντικειμενο. Υπαρχει μια άπειρο ελάχιστη συνάφεια της οικιακής οικονομίας που εγω αγνοώ??
Ακυρο. Τωρα ειδα το αναλυτικο προγραμμα του χαροκοπειου. Το 1999 το τμημα μετονομάστηκε σε οικιακής οικονομίας και οικολογίας οπότε υπαρχουν αρκετα περιβαλλοντικά μαθηματα. Οπότε η γεωλογια φεύγει τελείως απο τις θετικές επιστήμες οπως το βλεπω και το μαθημα μετατρέπεται σε οικολογια

Περισσοτερη Οικολογια απο τους Βιολογους δεν εχουν κανει, αρα δε δικαιολογειται η προταξη εναντι των ΠΕ04.04. Απλα το υπουργειο θελει τις βασικες ειδικοτητες να διδασκουν μονο τα "βασικα" φετος.
Μα και φυσικα δεν το αμφισβητεί κανεις αυτο . Αλλωστε το μαθημα ειναι γεωλογια-γεωγραφία με τις οδηγίες του υπουργειου να παραλείπουν απο τη δίδακτικη ύλη οτιδήποτε περιέχει Γεωλογια ( εγω παντως αν και παρατυπως τα διδασκα με ιδιαιτερη εμφαση και τα ζητούσα και σε διαγωνισματα). Προφανώς και θελει να περιορίσει τους ΠΕ 04 για εξοικονομοιση αναπληρωτών εξ ου και η αρχικη πρόθεση με τις ΕΕ. Καθε τροποποίηση που παρατηρώ ειναι αντιπαιδαγωγικοτερη της προηγούμενης οπότε ειμαστε σε καλο δρόμο!!
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #766 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:31:30 πμ »
Μπορεί μερικά από αυτά που θα γράψω να είναι προϊόν άγνοιας, οπότε feel free to correct me. Η δεύτερη ανάθεση είναι κάτι που δε μπορεί ν' αποφευχθεί, γιατί είναι θεσμοθετημένη από το νόμο. Το πρόβλημα λοιπόν για τους φίλτατους φιλόλογους δεν είναι η 2η ανάθεση αλλά ποιες ειδικότητες είχαν ως 2η ανάθεση το μάθημα της Ιστορίας. Διάβασα την πολύ ενδιαφέρουσα και ρεαλιστική τοποθέτηση του anestiou. Δε νομίζω ότι είπε κανείς σε τούτο το thread ότι δεν είναι κατάλληλοι οι φιλόλογοι, κι ακόμα περισσότερο οι ιστορικοί, να διδάσκουν Ιστορία, ή ότι οι ξενόγλωσσοι είμαστε πιο κατάλληλοι από τους φιλολόγους. Ο χαμός που έχει γίνει στις τελευταίες σελίδες αφορά ένα κατάπτυστο άρθρο που δημοσιεύτηκε στο alfavita από τη/ το 'μαχόμενη δευτεροβάθμια'-Χρηστάκη, στο οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ εύχεται διαθεσιμότητα και απολύσεις στους ξενόγλωσσους κλάδους. Επιπλέον, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά αφού η Ιστορία είναι 1η ανάθεση στους φιλολόγους και 2η στους ξενόγλωσσους, είναι ποτέ δυνατόν αν θέλει ο φιλόλογος να πάρει Ιστορία, να τη χάσει από τον ξενόγλωσσο; Έχω την εντύπωση ότι όλη αυτή η μάχη που μαίνεται για την Ιστορία όλο το καλοκαίρι, κυρίως από την πλευρά... κάποιων (όχι όλων) φιλολόγων, είναι λίγο για το θεαθήναι, κι έχει περισσότερο να κάνει με τις πνευματικές αγκυλώσεις ορισμένων.

Όλο το καλοκαίρι διάβαζα άρθρα ένθεν κακείθεν με θέμα την ανάθεση της έρμης της ιστορίας. Ποιος τη δικαιούται περισσότερο και ποιος λιγότερο, ποιος την έχει β' ανάθεση, ποιος πρέπει να την αποκτήσει και λοιπά....Θα πω εξαρχής ότι είμαι φιλόλογος με κλασική ειδίκευση. Ειλικρινά συνάδελφοι έχουμε μπει, μας έχουν βάλει δηλαδή, σε ένα φαύλο και ας μου επιτραπεί να πω ένα ανθρωποφαγικό κύκλο. Και δυστυχώς κάτι "τύποι" -γιατί συναδελφος δεν είναι- τύπου Χρηστάκη, απλά χειροτερεύουν την κατάσταση. Σε καμία περίπτωση δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν συνάδελφοι ΠΕ05, 06, 13 (με αυτές τις ειδικότητες έχω συνεργαστεί στα 13 χρόνια που διδάσκω) που δίδαξαν την ιστορία με φιλότιμο. Και φυσικά δεν επιθυμώ την έξοδό τους από τα σχολεία, με την αφαίρεση ωρών από τα μαθήματά τους. Πρέπει να διεκδικήσουμε όλοι μαζί και να αγωνιστούμε όλοι μαζί όλες οι ειδικότητες να έχουν τη θέση τους στο σχολείο. Όλοι μαζί. Αυτό όμως που πρέπει να παραδεχτούμε όμως, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, είναι ότι το καθεστώς των β' αναθέσεων στο πλαίσιο που τίθεται και ισχύει είναι που προκαλεί το μεγάλο πρόβλημα. Κι επειδή είπες nikitas ότι δεν είσαι τόσο σχετικός με το θέμα, θα σου δώσω ένα παράδειγμα:α) φιλόλογος συνταξιοδοτείται, έχει 18 ώρες. Το λειτουργικό του κενό εμφανίζεται το Σεπτέμβρη, το οργανικό του τον επόμενο Ιούνιο. Το Σεπτέμβρη όμως , αν στο σχολείο υπάρχουν με οργανική ΠΕ 05, 06, 13 που δεν συμπληρώνουν με α' ανάθεση, θα πάρουν καθόλα νόμιμα ό,τι τους λείπει με τη β΄ανάθεση. Οι φιλόλογοι θα πάρουν υποχρεωτικά αρχαία-νέα και θα αφήσουν τις ιστορίες. Συμπέρασμα: το σχολείο δηλώνει λιγότερες ή καθόλου φιλολογικές ώρες έλλειμμα και κάποιος φιλόλογος στη διάθεση  ΠΥΣΔΕ δεν παίρνει λειτουργική τοποθέτηση ή μοιράζεται σε δύο-τρία σχολεία. Το ίδιο και εξίσου τραγικό γίνεται με τους ΠΕ10,13 που εμείς οι φιλόλογοι έχουμε β' ανάθεση την Πολιτική Αγωγή και τους βλέπεις να τρέχουν σε τρία ή και τέσσερα σχολεία. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, δεν είναι σε ποιον θα δώσει ο δ/ντής προτεραιότητα..... Συμφωνώ, ότι η τοποθέτηση του anestios είναι μια ψύχραιμη περιγραφή της γενικότερης κατάστασης....
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος manos3012

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #767 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:26:51 μμ »
το μαθημα της Γεωγραφιας είναι καθαρα μάθημα των πε04 .Στον διαγωνισμο  ΑΣΕΠ υπαρχει σε ολες τις ειδικότητες .
Ειναι σκανδαλο η αναθεση του και μάλιστα κατα προταιρεοτητα σε οποιαδηποτε αλλο κλαδο και ειδικα στους πε15 της οικιακης οικονομιας που δεν εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο. Πρεπει οι συμβουλοι πε04 να ενεργησουν στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ . Οποιος μπορει ασς επικοινωνησει μ αυτους .Να τεθει το θέμα αυτο

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #768 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:50:20 μμ »
Μπορεί μερικά από αυτά που θα γράψω να είναι προϊόν άγνοιας, οπότε feel free to correct me. Η δεύτερη ανάθεση είναι κάτι που δε μπορεί ν' αποφευχθεί, γιατί είναι θεσμοθετημένη από το νόμο. Το πρόβλημα λοιπόν για τους φίλτατους φιλόλογους δεν είναι η 2η ανάθεση αλλά ποιες ειδικότητες είχαν ως 2η ανάθεση το μάθημα της Ιστορίας. Διάβασα την πολύ ενδιαφέρουσα και ρεαλιστική τοποθέτηση του anestiou. Δε νομίζω ότι είπε κανείς σε τούτο το thread ότι δεν είναι κατάλληλοι οι φιλόλογοι, κι ακόμα περισσότερο οι ιστορικοί, να διδάσκουν Ιστορία, ή ότι οι ξενόγλωσσοι είμαστε πιο κατάλληλοι από τους φιλολόγους. Ο χαμός που έχει γίνει στις τελευταίες σελίδες αφορά ένα κατάπτυστο άρθρο που δημοσιεύτηκε στο alfavita από τη/ το 'μαχόμενη δευτεροβάθμια'-Χρηστάκη, στο οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ εύχεται διαθεσιμότητα και απολύσεις στους ξενόγλωσσους κλάδους. Επιπλέον, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά αφού η Ιστορία είναι 1η ανάθεση στους φιλολόγους και 2η στους ξενόγλωσσους, είναι ποτέ δυνατόν αν θέλει ο φιλόλογος να πάρει Ιστορία, να τη χάσει από τον ξενόγλωσσο; Έχω την εντύπωση ότι όλη αυτή η μάχη που μαίνεται για την Ιστορία όλο το καλοκαίρι, κυρίως από την πλευρά... κάποιων (όχι όλων) φιλολόγων, είναι λίγο για το θεαθήναι, κι έχει περισσότερο να κάνει με τις πνευματικές αγκυλώσεις ορισμένων.
Σε όσα σχολεία έχω πάει όλα αυτα τα χρόνια, αν και φιλολογος δεν μπορεσα να πάρω ιστορία γιατι πάντα κάποια άλλη ειδικοτητα έπερεπε να συμπληρώσει ωράριο για να μην πάει σε διπλανο σχολείο! Μπορεί δηλαδή οι φιλολογοι να είχαμε την ιστορία πρώτη αναθεση , στην πράξη όμως ούτε δευτερη δεν ήταν. Φυσικά κ κανένας δεν εύχεται οι ξενογλωσσοι συναδελφοι να χάσουν το ψωμί τους. Εχω δει όμως πολλες φορές να εξαφανίζεται κενο που θα έπρεπε να καλυφθει απο αναπλητωτη φιλολογο. Αυτοί δεν είναι άνθρωποι που χάνουν το ψωμί τους;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #769 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 01:29:36 μμ »
το μαθημα της Γεωγραφιας είναι καθαρα μάθημα των πε04 .Στον διαγωνισμο  ΑΣΕΠ υπαρχει σε ολες τις ειδικότητες .
Ειναι σκανδαλο η αναθεση του και μάλιστα κατα προταιρεοτητα σε οποιαδηποτε αλλο κλαδο και ειδικα στους πε15 της οικιακης οικονομιας που δεν εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο. Πρεπει οι συμβουλοι πε04 να ενεργησουν στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ . Οποιος μπορει ασς επικοινωνησει μ αυτους .Να τεθει το θέμα αυτο
Ειλικρινα απορω τι κανουν και δεν εχουν παρει χαμπάρι. Το θεμα ειναι πολυ πιο σοβαρο απ οτι φαινεται και αν δε διαμαρτυρηθεί κανεις θα δουμε κατάργηση της Γεωγραφίας οπως είδαμε και κατάργηση της γεωλογιας στο Λύκειο. Εφοσον το μαθημα εντάσσεται στις ΦΕ ειναι απαράδεκτο με ανατίθεται σε ειδικότητες ξένες προς τις ΦΕ. Δεν πρεπει να μείνει ετσι
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158531
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.