*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zaxarenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #966 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:43:17 μμ »
ώπα !! ... προφανώς υπάρχει μία μεθόδευση ...τότε ζήτα εγγράφως τον λόγο που ο εν λόγω διατίθεται σε σχολείο με 0 πλεονασμα και όχι σε σχολείο με πχ -6 . Αυτό ειναι όντως περίεργο και δεν ειναι κακή ιδέα να τους στριμώξεις λιγουλάκι...
Κάπως έτσι λειτούργησα και εγώ είπα ότι φέτος δεν πρέπει να δείξω άλλο ένα ευγενικό πρόσωπο και να πιέσω λίγο έως και πολύ. 'Οσο για το γυμνάσιο εγώ δεν μπορώ να πάω είμαι ΠΕ 18.03. Αλλά ο συνάδελφος αντίθετα είναι ΠΕ 09 έχει β΄ανάθεση  αλλά δεν είναι μέσα στην πόλη το γυμνάσιο αλλά σε μια απόσταση 15 λεπτών και μάλλον δε θέλει να έχει μετακινήσεις, άλλωστε το σχολείο στο οποίο ήταν πήγαινε με τα πόδια δίπλα στο σπίτι του, ίσως πάλι να ψάχνει α΄ αναθέσεις και τις 20 ώρες του πράγμα που είδα να γίνεται και στο σχολείο μου.

Δλδ ενγράφως το λόγο θα ζητήσω από το ΠΥΣΔΕ, αφού κάνω ένσταση ή να μην κάνω ένσταση και να περιμένω απάντηση τους. Εννοείται να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου ε; ;)

greedo ο συγκεκριμμένος αιρετός είναι με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω (και δεν κάνω λάθος σ΄αυτό ;D) όσο για τις γνωριμίες σίγουρα το γεγονός ότι εγώ δεν είμαι ντόπια παιζει αρνητικό ρόλο στην ηρεμία μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:36 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #967 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:47:38 μμ »
 Σίγουρα το οτι δεν είσαι ντόπια παίζει ρόλο, αλλά περισσότερο το οτι δεν είσαι παλιά, γιατί αν ήσουν παλιά θα είχες "ντοπιοποιηθεί"! (νεολογισμός!)  ;D
  

Αποσυνδεδεμένος zaxarenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #968 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 10:01:15 μμ »
Σίγουρα το οτι δεν είσαι ντόπια παίζει ρόλο, αλλά περισσότερο το οτι δεν είσαι παλιά, γιατί αν ήσουν παλιά θα είχες "ντοπιοποιηθεί"! (νεολογισμός!)  ;D
να ΄σαι καλά greedo μέσα στη μαυρίλα μου με έκανες και γέλασα ευχαριστώ ;)

Αποσυνδεδεμένος Martell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • "...Άστο να μείνουμε φίλοι"
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #969 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 06:00:35 μμ »
Δεν ξέρω αν έχει αντιμετωπισθεί τέτοιο θέμα στο παρελθόν, παρ'ταύτα παίρνω το θάρρος να ρωτήσω : Σε ΠΥΣΔΕ της κεντρικής Ελλάδας για τους φιλόλογους, ενω αρχικά τους είχε ζητηθεί να καλύψουν το ωράριό τους χωρίς κανένα περιορισμό, έρχεται τώρα να τους ζητήσει να αφήσουν τις Ιστορίες που είχαν επιλέξει, να γίνει κατανομή μαθημάτων από την αρχή δηλαδή, ώστε να απελευθερωθούν ώρες για τους Ξενόγλωσσους. Πέρα από το τεράστιο ηθικό δίλημμα που αντιμετωπίζει ο σύλλογος, από τη μια το συναδελφικό συναίσθημα και από την άλλη το αποτυχημένα γραφειοκρατικό σύμπλεγμα της Διοίκησης που στην αρχή το πήγε μουλωχτά και τώρα απαιτεί απο αυτούς να εγκαταλείψουν τις αρχικές τους προτιμήσεις. Ποιό είναι το  σωστό ; Υπάρχει αίσθηση Δικαίου στη περίπτωση αυτή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:36 »

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #970 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 07:08:41 μμ »
στην πραγματικότητα
ειναι τοσο πιθανο να παρει φιλολογος ιστορία όσο ειναι να παρει και γεωμετρία....
αντιδραση 0

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #971 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 07:09:56 μμ »
Η ανάποδη ιστορία από αυτό που συμβάινει στην Λάρισα. Αν το κάνουν αυτό θα περισσέψουν φιλολογοι ή έχει ψωμί για όλους;

Αποσυνδεδεμένος Martell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • "...Άστο να μείνουμε φίλοι"
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #972 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 07:14:00 μμ »
Στη πραγματικότητα μας λείπουν 16 φιλολογικές ώρες. Το ΠΥΣΔΕ ισχυρίζεται ότι δεν έχει να στείλει. Για αυτό και πιέζονται οι φιλολόγοι να αφήσουν τις ιστορίες, από τις οποίες όλες οι ώρες έχουν κατανεμηθεί σε συναδέλφους, καμία δεν είναι στα αδιάθετα μαθήματα, ώστε να τις πάρουν οι Ξενόγλωσσοι. Μπορεί νομικά να πιεσθούν οι συνάδελφοι να αφήσουν μάθημα 1ης ανάθεσης; Σημειωτέον όλοι έχουν οργανική στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος lilou1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #973 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 07:48:21 μμ »
το ηθικό κομμάτι , ίσως είναι το σημείο πίεσης. οι φιλόλογοι έχουν την ιστορία α ανάθεση και εφόσον ειναι τοποθετημένοι , έχουν δικαίωμα  να διδάξουν το αντικείμενο που τους αναλογεί. Αν τώρα υποχωρήσουν , του χρόνου , θα υπάρχει το προηγούμενο και φιλόλογοι θα καλούνται να αφήνουν ώρες για να γεμίζουν τρύπες ωρών ώσπου στο τέλος να περισσέψουν και να μετακινηθουν.

Αποσυνδεδεμένος Martell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • "...Άστο να μείνουμε φίλοι"
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #974 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 04:20:17 μμ »
οκ καταλαβα

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #975 στις: Απρίλιος 17, 2014, 12:38:58 μμ »
το παιχνίδι με τις αλλαγές στις β αναθέσεις συνεχίζεται, σύμφωνα με το παρακάτω δημοσίευμα:
Αποφάσεις που αφορούν τις αναθέσεις μαθημάτων έλαβε το Υπουργείο Παιδείας. Σύμφωνα με αυτές το μάθημα της “Οικιακής Οικονομίας” που διδάσκεται στην Α και Β τάξη του Γυμνασίου μπορούν να το διδάξουν ως β ανάθεση καθηγητές φυσικής αγωγής (ΠΕ11) καθώς και καθηγητές οικονομικών (ΠΕ09).

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article-wide/142753/kathhghtes-allon-mathhmaton-tha-didaskoyn-oikiakh-oik.html
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #976 στις: Μάιος 01, 2014, 10:06:39 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν το ερώτημα είναι εκτός τόπικ αλλά το υποβάλλω εδώ γιατί βλέπω μεγάλη επισκεψιμότητα και πραγματικά ζητώ τα φώτα σας συνάδελφοι. Ξέρω ότι στη διδαδικασία κάλυψης υποχρεωτικού ωραρίου λαμβάνεται υπόψη η αρχαιότητα ως προς την τοποθέτηση στη σχολική μονάδα. Αυτό σημαίνει ότι οι παλιότεροι στο σχολείο κλείνουν ωράριο και διαλέγουν μαθήματα. Πρόσφατα, συνάδελφος μού επεσήμανε ότι υπάρχει έγγραφο που ορίζει ότι στα ΓΕΛ τα μαθήματα κατ/νσης κατανέμονται μεταξύ όλων των εκπαιδευτικών της οικείας ειδικότητας, όπερ σημαίνει ότι όλοι μπορούμε να διεκδικήσουμε μάθημα κατ/νσης αν το επιθυμούμε. Στην περίπτωσή μου ισχύει το εξής: Ήμουν χρόνια επαρχία και πάντα μοιράζαμε μαθήματα με υποχωρήσεις. Φέτος ήρθα με μετάθεση μετά από 13 χρόνια στην ιδιαίτερη πατρίδα μου. Αν και από χρόνια υπηρεσίας είμαι κατά πολύ αρχαιότερη από τρεις συναδέλφους μου, επειδή τοποθετήθηκα αργότερα στο σχολείο μού άφησαν μόνο γενική παιδεία και μάλιστα δίωρα μαθήματα σε πολλά τμήματα. Δεν ρωτήθηκα καν αν συμφωνώ. Αν μείνω, τα ίδια θα γίνουν και του χρόνου. Στην περίπτωση που αλλάξω σχολείο θα είμαι πάλι η νεότερη στην τοποθέτηση. Αυτό σημαίνει ότι δε θα μπορέσω ποτέ να διδάξω μάθημα κατεύθυνσης αν οι άλλοι δεν το αφήσουν;'Εχει πέσει στην αντίληψη κάποιου τέτοιο έγγραφο; Ψάχνω να βρω κάτι σχετικό αλλά δεν βρίσκω τίποτα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #977 στις: Μάιος 01, 2014, 10:43:05 μμ »
πρώτη φορά ακούω για την ύπαρξη τέτοιου εγγράφου, κατά τα υπόλοιπα ο αρχαιότερος συμπληρώνει πρώτος ωράριο, αλλά μέχρι εκεί, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο, τα υπόλοιπα είναι επινόηση των αρχαιότερων με την ανοχή (συνενοχή) των διευθυντών που βρίσκουν πάτημα είτε στην άγνοια μας είτε στην υποχωρητικότητα μας, αυτά γίνονται κάθε Σεπτέμβρη αν όχι σε όλα τα σχολεία τουλάχιστον στη συντριπτική πλειοψηφία τους, η λύση είναι να διεκδικούμε ανακατανομή διδακτικών αντικειμένων από την αρχή, κανείς δε μπορεί επίσημα και νόμιμα να αποκλείσει συνάδελφο του από προτιμήσεις με τον τσαμπουκά της αρχαιότητας.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω τα ζώα• ιδίως τα κούγκαρς!
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #978 στις: Μάιος 01, 2014, 11:04:06 μμ »
Μαντεύω ότι είσαι φιλόλογος, σωστά; Μ' εσάς γίνεται συνήθως ο κακός χαμός στις αναθέσεις μαθημάτων. Πάντως, για να επιβεβαιώσω την προλαλήσασα, δεν έχω ποτέ διαβάσει ή ακούσει ότι υπάρχει έγγραφο, το οποίο λέει ότι ο αρχαιότεροι διαλέγουν όποια μαθήματα γουστάρουν και αφήνουν στο νεότερο τα απομεινάρια. Εξ όσων έχω δει, ο αρχαιότερος διαλέγει ένα μάθημα (όχι όλα μαζί, καλύπτοντας το ωράριό του με τη μία στο σύνολό του) πρώτος, ο δεύτερος στην αρχαιότητα δεύτερος κοκ. Εξάλλου, δεν υπάρχει νόμος που υποχρεώνει σε μια λογική κατανομή μαθημάτων; Είναι δηλαδή επιτρεπτό σε εσένα να έχουν αφήσει 14 ώρες Έκθεση και 6 ώρες Ιστορία (τυχαίο παράδειγμα);
Λέγεται ότι πριν από τη μάχη, ένας Τραχίνιος είπε πως όταν οι Πέρσες τοξεύσουν και ρίξουν τα βέλη τους, θα είναι τόσα πολλά που θα κρύψουν τον ήλιο! Ο Διηνέκης τότε, εντελώς ατάραχος, απάντησε στον Τραχίνιο πως η είδηση που φέρνει αυτός ο ξένος είναι πολύ ευχάριστη, αφού αν οι Πέρσες έκρυβαν τον ήλιο στη μάχη, τόσο το καλύτερο διότι θα πολεμούσαν στη σκιά.

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #979 στις: Μάιος 01, 2014, 11:10:28 μμ »
Δεν υπάρχει τέτοιο έγγραφο. Μην το συγχέεις με το ποιος θα συμπληρώσει ωράριο σε άλλο σχολείο.
Στην ανάθεση των μαθημάτων θεωρούνται όλοι ισότιμοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159550
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 289

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.