*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου  (Αναγνώστηκε 11369 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« στις: Δεκέμβριος 02, 2015, 07:14:39 μμ »
Μπορει καποιος - αν εχει εμπειρια - να μου διευκρινισει τι ακριβως ισχυει για αδεια ανευ αποδοχων για ανατροφη τεκνου εως 6 ετων?
Θελω να ξερω αν μπορω απο αρχη του 2016 να ζητησω τετοια αδεια μεχρι τελους του ετους. Μεχρι ποτε λογιζεται το ετος? μεχρι τελος αυγουστου??  Επισης, μου ειπανε οτι μπορουμε να παρουμε και 4μηνη αδεια ανευ αποδοχων για τον ιδιο λογο, ισχυει?? ΕΙναι κατι διαφορετικο ή Η 4μηνη αυτη αδεια αφαιρειται απο το συνολικο των 2 ετων??
Και κατι ακομα, με την ασφαλεια τι γινεται?? Μπορω να πληρωνω για να διατηρησω την ασφαλεια μου ?? (εχω το παιδι ασφαλισμενο σε μενα κ με ενδιαφερει να μην μεινει ανασφαλιστο)
ΕΙναι καποιο ποσο λογικο που "συμφερει" - "θα με παιρνει" να πληρωνω ή να το ξεχασω??
Πηρα τηλ στη δ/νση της οργανικης μου και δεν μου δωσανε ξεκαθαρες απαντησεις.. βασικα δεν ξερανε σιγουρα να μου πουνε, ισως ελειπε ο υπευθυνος για αυτα υπαλληλος..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2015, 05:06:08 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος arloumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ανευ αποδοχων για ανατροφη τεκνου - 2ετων - 4 μηνων????
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 04:50:13 μμ »
Καλησπέρα.Απο 08/01/2016 ξεκινάω άνευ αποδοχών για 3 μήνες για ανατροφή τέκνου.(Ν.4075/2012).
Το θέμα το δικό μου ήταν οτι απο τη Δ/νση μου έλεγαν οτι πρέπει υποχρεωτικά να πάρω και τους 4 μήνες και οτι το είχε επιβεβαιώσει και το Υπουργείο.Εγώ ήθελα 3 μήνες.
Αφού πήρα σε πολλές άλλες Δ/νσεις και κανείς δεν ήξερε σίγουρα, πήρα μόνη μου στο Υπουργείο.Ευτυχώς μου απάντησε ένας πολυ ευγενικός κύριος και αφου με είχε πολλή ωρα στην αναμονή μου είπε οτι τελικά έχω δίκιο και μπορώ να πάρω όσους μήνες θέλω απ'την 4μηνη.

Μέσα σε 10μέρες από την έναρξη της άδειας πρέπει να πάω στον ΟΠΑΔ και να δηλώσω αν επιθυμώ ιατροφαρμακευτική κάλυψη για αυτό το διάστημα.Από τη Δ/νση είπαν οτι είναι γύρω στα 300Ε και οτι μάλλον δεν συμφέρει.Δεν έχω τα παιδια ασφαλισμένα,οπότε αν με διαβεβαιώσουν οτι μπορω να πάρω πίσω το βιβλιάριο αν συμβεί κάτι έκτακτο, τότε θα το παραδώσω.

Το πολύ θετικό με την 4μηνη είναι οτι μετράει σαν πραγματική υπηρεσία, άσχετα με το αν έχεις ιατροφαρμακευτική περιθαλψη.

Το τέλος του έτους είναι μέχρι 31 /08.

Αποσυνδεδεμένος m.angel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 01:26:33 πμ »
Πού αναφερεται οτι μετραει σαν πραγματικη υπηρεσια η 4 μηνη αδεια;Μπορεις να αναφερεις τον Νομο;Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος arloumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:03:57 μμ »
Καλησπέρα. Είναι το έγγραφο του Υπουργείου με ημερομηνία 3/11/2015 και αρ.πρωτ. 175050/Ε1 και θέμα "Υπολογισμός χρόνου άδειας άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου ως χρόνου πραγματικής υπηρεσίας, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4075/2012"

Μου το έδωσαν απο τη Δ/νση μου και αναφέρει ξεκάθαρα : Επίσης, λογίζεται σαν χρόνος πραγματικής υπηρεσίας και δύναται να προσμετρηθεί στη βαθμολογική και μισθολογική εξέλιξη των μόνιμων εκπαιδευτικών, ο χρόνος άδειας άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου που χορηγήθηκε και χορηγείται βάσει των διατάξεων του άρθορυ 50 και 51 του Ν.4075/2012, όπως τροποποιήθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 39 του Ν.4144/2013.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:52 »

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:29:07 μμ »
ξέρετε αν αυτό ισχύει και για τις αναπληρώτριες;;;

Αποσυνδεδεμένος arloumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 07:09:48 μμ »
Συγνώμη, αλλά δεν γνωρίζω τι ισχύει για τις αναπληρώτριες.

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 09:54:47 πμ »
Καλησπέρα. Είναι το έγγραφο του Υπουργείου με ημερομηνία 3/11/2015 και αρ.πρωτ. 175050/Ε1 και θέμα "Υπολογισμός χρόνου άδειας άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου ως χρόνου πραγματικής υπηρεσίας, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4075/2012"

Μου το έδωσαν απο τη Δ/νση μου και αναφέρει ξεκάθαρα : Επίσης, λογίζεται σαν χρόνος πραγματικής υπηρεσίας και δύναται να προσμετρηθεί στη βαθμολογική και μισθολογική εξέλιξη των μόνιμων εκπαιδευτικών, ο χρόνος άδειας άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου που χορηγήθηκε και χορηγείται βάσει των διατάξεων του άρθορυ 50 και 51 του Ν.4075/2012, όπως τροποποιήθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 39 του Ν.4144/2013.

για να ξεχρεωσω οργανικη γινεται? μπορεις να μαθεις? σε ενα πυσπε μου ειπαν οχι! οποιαδηποτε ανευ λεει δε μετρα!

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 12:12:27 μμ »
Δες στη φετινή εγκύκλιο των γενικών μεταθέσεων, Μέρος Β΄, κεφ. Δ΄, παρ. 3.1, περ. 3.1.1 (iv), όπου τη συμπεριλαμβάνει:
"Θεμελιώνεται δικαίωμα μετάθεσης στις παρακάτω περιπτώσεις και οι εκπαιδευτικοί λαμβάνουν μόρια συνθηκών διαβίωσης ως ακολούθως:"
...
"άδειες μητρότητας (κυοφορίας, τοκετού, λοχείας), γονική άδεια εννέα μηνών με αποδοχές, τρίμηνη άδειας με αποδοχές στην περίπτωση γέννησης τρίτου παιδιού, γονικές άδειες των αρθ. 50 και 51 του Ν. 4075/2012 όπως τροποποιήθηκε από το αρθ. 39 του Ν. 4144/2013 και τρίμηνης άδειας χωρίς αποδοχές που είχαν χορηγηθεί σύμφωνα με το άρθρο 5 του Ν. 1483/1984"
Επομένως, οι 4 μήνες υπολογίζονται στην οργανική σου θέση. Χρειάζεσαι άλλους 8 μήνες για να την ξεχρεώσεις.


για να ξεχρεωσω οργανικη γινεται? μπορεις να μαθεις? σε ενα πυσπε μου ειπαν οχι! οποιαδηποτε ανευ λεει δε μετρα!

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2017, 01:09:31 μμ »
https://www.diorismos.gr/ekpaideush/27318/den-efarmozetai-stoys-monimoys-ekpaideytikoys-i-4mini-goniki-adeia-aney-apodoxon

Το υπουργείο παιδείας με το έγγραφο του 24197/Ε2/14-2-2017 ενημερώνει ότι, δεν εφαρμόζεται στους μόνιμους εκπαιδευτικούς η χορήγηση της τετράμηνης γονικής άδειας άνευ αποδοχών του άρθρου 50 του Ν.4075/2012. ΘΕΜΑ: Ενημέρωση σχετικά με την εφαρμογή της αριθμ.80/2016 Γνωμοδότησης του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, αναφορικά με τη χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών στους μόνιμους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης . Σας ενημερώνουμε ότι μετά την έκδοση της αριθμ.80/2016 Γνωμοδότησης της Α΄ Τακτικής Ολομέλειας του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, η οποία έγινε δεκτή στις 13-7-2016 από τον αρμόδιο Υπουργό του ΥΠ.Π.Ε.Θ., δεν εφαρμόζεται στους μόνιμους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης η χορήγηση της τετράμηνης γονικής άδειας άνευ αποδοχών ανατροφής τέκνου ηλικίας έως έξι (6) ετών, η οποία προβλέπεται στις διατάξεις του άρθρου 50 του Ν.4075/2012 (Φ.Ε.Κ.89 τ.Α΄/11-4-2016), διότι σύμφωνα με το σκεπτικό της Γνωμοδότησης εφαρμόζεται η ευνοϊκότερη ειδική διάταξη της περίπτωσης Ε΄ του άρθρου 16 του Ν.1566/1985, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 37, παρ.1 του Ν.4351/2015. Η διάταξη της παρ.1 του άρθρου 53 του Υπαλληλικού Κώδικα (Ν.3528/2007) εφαρμόζεται ως προς το διαδικαστικό θέμα της υποχρεωτικής χορήγησής της και χωρίς γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου. Τι προβλέπει η περ. Ε΄ του άρθρου 16 του Ν. 1566/1985, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 37, παρ.1 του Ν. 4351/2015. Ε’ Άδειες χωρίς αποδοχές 1. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από πρόταση του αρμόδιου κεντρικού υπηρεσιακού συμβουλίου, μπορεί να χορηγείται σε εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους, όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι ιδίως θεραπεία δυσίατων ασθενειών του ίδιου του εκπαιδευτικού ή των μελών της οικογένειάς του, αντιμετώπιση δύσκολων περιπτώσεων εγκυμοσύνης, τοκετού και μητρότητας, ολοκλήρωση μεταπτυχιακών σπουδών, ανάγκη προσωρινής εγκατάστασης στο εξωτερικό. 2. Άδεια χωρίς αποδοχές που χορηγείται, σύμφωνα με την προηγούμενη παράγραφο, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να παραταθεί πέρα από πέντε (5) σχολικά έτη.

ΠΗΓΗ: https://www.diorismos.gr/ekpaideush/27318/den-efarmozetai-stoys-monimoys-ekpaideytikoys-i-4mini-goniki-adeia-aney-apodoxon


Kαταργηθηκε η 4μηνη ΓΟΝΙΚΗ ΑΝΕΥ???????

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 31, 2017, 02:19:06 μμ »
 ΔΔΕ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

Με έγγραφό της προς τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης η Γενική Διεύθυνση Προσωπικού ενημερώνει ότι μετά την έκδοση της αριθμ.80/2016 Γνωμοδότησης της Α΄ Τακτικής Ολομέλειας του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, η οποία έγινε δεκτή στις 13-7-2016 από τον αρμόδιο Υπουργό του ΥΠ.Π.Ε.Θ., δεν εφαρμόζεται στους μόνιμους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης η χορήγηση της τετράμηνης γονικής άδειας άνευ αποδοχών ανατροφής τέκνου ηλικίας έως έξι (6) ετών, η οποία προβλέπεται στις διατάξεις του άρθρου 50 του Ν.4075/2012 (Φ.Ε.Κ.89 τ.Α΄/11-4-2016), διότι σύμφωνα με το σκεπτικό της Γνωμοδότησης εφαρμόζεται η ευνοϊκότερη ειδική διάταξη της περίπτωσης Ε΄ του άρθρου 16 του Ν.1566/1985, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 37, παρ.1 του Ν.4351/2015.Η διάταξη της παρ.1 του άρθρου 53 του Υπαλληλικού Κώδικα (Ν.3528/2007) εφαρμόζεται ως προς το διαδικαστικό θέμα της υποχρεωτικής χορήγησής της και χωρίς γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/adeies-poy-ishyoyn-gia-toys-monimoys-dimosioys-ypalliloys-den-tha-ishyoyn-gia#ixzz4oPJ1ZAsP
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook


μηπως εννοει οτι εφαρμοζεται και χωρις την εγκριση δλδ? αυτο εννοει? τρομαξα...

Αποσυνδεδεμένος Aggelosgeorgiou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 31, 2017, 06:27:22 μμ »
Συνάδελφοι μια γρήγορη ερώτηση . Μέχρι πόσα έτη μπορούμε να λάβουμε άδεια άνευ αποδοχών  για ανατροφή τέκνου? Διάβασα καλά παραπάνω οτι μπορεί να παραταθεί έως 5 έτη?

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 31, 2017, 10:42:42 μμ »
5 χρονια μέχρι τα έκτα γενέθλια του παιδιού.

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 02, 2017, 10:28:47 πμ »
η 4μηνη ανευ γονικη καταργηθηκε...ειναι δυνατον?
μονο χρονο λεει αλλα δε μετραει για προυπηρεσια.
το επιβεβαιωνει καποιος?

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 02, 2017, 02:00:46 μμ »
η 4μηνη ανευ γονικη καταργηθηκε...ειναι δυνατον?
μονο χρονο λεει αλλα δε μετραει για προυπηρεσια.
το επιβεβαιωνει καποιος?
εμεις πηραμε το 2015, 1 μηνα ανευ αποδοχων, με βαση το ν.4075 και δεν εχει προσμετρηθει ο μηνας στα μορια προυπηρεσιας.

Το 2018 θα χρειαστουμε παλι για το 2ο παιδι, 1 ή 2 μηνες ανευ αποδοχων, για να παρουμε την αδεια ανατροφης απο 1/9/2018.
Τωρα που καταργηθηκε ο ν.4075 για τους μονιμους, αναγκαστηκά θα παμε με τις παλιες διαταξεις, οι οποιες οπως λεει η εγκυκλιος ειναι ευνοικοτερες.... αυτο θα το δουμε στην πραξη!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.