*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικη αναγκη?  (Αναγνώστηκε 13841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειμαι αναπληρωτης ειδικοτητας το ξεκαθαριζω.Δουλευω 9 χρονια. Τα τελευταια 4 χρονια θεωρω οτι ο κλαδος ΠΕ 60 ευνοειται συστηματικα. Στα σχολεια που εχω υπηρετησει ολοι οι παλαιοι  μονιμοι δεν συμπληρωνουν ωραριο. Για να μην μετακινηθουν σχολειο εχουν βρει το τρικ της ενισχυτικης διδασκαλιας σε αδυναμους μαθητες.Στο σχολειο που εμαι φετος στους 6 αναπληρωτες που ηρθαν και οι 6 συμπληρωνουν το ωραριο τους με ενισχυτικη. Και δεν μιλω για μια 2 ωρες.
Απο τοτε λοιπον που εχει γινει ο διαχωρισμος απο το υπουργειο βασικω και μη ειδικοτητων αυτοτε αυτο γινετε κατα κορον. Θεωρω οτι υπαρχει αδικια και ανοιγω το τοπικ για συζητηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2016, 12:27:30 μμ από troktiko »
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 06:22:08 μμ »
Ειμαι αναπληρωτης ειδικοτητας το ξεκαθαριζω.Δουλευω 9 χρονια. Τα τελευταια 4 χρονια θεωρω οτι ο κλαδος ΠΕ 60 ευνοειται συστηματικα. Στα σχολεια που εχω υπηρετησει ολοι οι παλαιοι  μονιμοι δεν συμπληρωνουν ωραριο. Για να μην μετακινηθουν σχολειο εχουν βρει το τρικ της ενισχυτικης διδασκαλιας σε αδυναμους μαθητες.Στο σχολειο που εμαι φετος στους 6 αναπληρωτες που ηρθαν και οι 6 συμπληρωνουν το ωραριο τους με ενισχυτικη. Και δεν μιλω για μια 2 ωρες.
Απο τοτε λοιπον που εχει γινει ο διαχωρισμος απο το υπουργειο βασικω και μη ειδικοτητων αυτοτε αυτο γινετε κατα κορον. Θεωρω οτι υπαρχει αδικια και ανοιγω το τοπικ για συζητηση.

Στα Δημοτικά (ΠΕ70 και όχι ΠΕ60) αναφέρεσαι;

Ένα πρώτο σχόλιο: Η χώρα μας ήταν και είναι γεμάτη "τρικ" {του "ορθολογισμού του μέσου" και όχι του "σκοπού" τους μαθητές).

Η "αποτελεσματικότητα" διαφέρει από σχολείο σε σχολείο, δάσκαλο και δάσκαλο,
αλλά και "μετριέται" διαφορετικά (τις περισσότερες φορές στα λόγια και όχι στις πράξεις).

Αποσυνδεδεμένος makehan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Ραγιάδες...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 07:41:18 μμ »
   Αυτό συμβαίνει και στο δικό μου σχολείο και όχι μόνο!  Στους ΠΕ70 και αυτό νομίζω πως ήθελε να πει και το troktiko!
Το κακό έχει παραγίνει! Η ενισχυτική λοιπόν χρησιμοποιείται εντέχνως ! Όταν λοιπόν κάπου δεν υπάρχουν δάσκαλοι, δε μπορεί κάπου αλλού να κάνουν ενισχυτική ! Εκεί ο κ. Μπράτης σιωπά! Εξορθολογισμός λοιπόν παντού κύριοι του Υπουργείου και διορισμούς σε όλες τις ειδικότητες για να στηρίξετε τα σχολεία ! Δεν έχω τίποτα με τους συναδέλφους ΠΕ70, αλλά αυτά που γίνονται για να μη" χαλάσει η ζαχαρένια " των "παλιών "δασκάλων και μετακινηθούν μερικά μέτρα πιο πέρα, βγάζουν μάτια και δεν τιμούν ούτε τον κλάδο ούτε όποιον τα βλέπει και δεν παίρνει θέση!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 07:49:25 μμ »
   Αυτό συμβαίνει και στο δικό μου σχολείο και όχι μόνο!  Στους ΠΕ70 και αυτό νομίζω πως ήθελε να πει και το troktiko!
Το κακό έχει παραγίνει! Η ενισχυτική λοιπόν χρησιμοποιείται εντέχνως ! Όταν λοιπόν κάπου δεν υπάρχουν δάσκαλοι, δε μπορεί κάπου αλλού να κάνουν ενισχυτική ! Εκεί ο κ. Μπράτης σιωπά! Εξορθολογισμός λοιπόν παντού κύριοι του Υπουργείου και διορισμούς σε όλες τις ειδικότητες για να στηρίξετε τα σχολεία ! Δεν έχω τίποτα με τους συναδέλφους ΠΕ70, αλλά αυτά που γίνονται για να μη" χαλάσει η ζαχαρένια " των "παλιών "δασκάλων και μετακινηθούν μερικά μέτρα πιο πέρα, βγάζουν μάτια και δεν τιμούν ούτε τον κλάδο ούτε όποιον τα βλέπει και δεν παίρνει θέση!

σωστος ο makehan πρεπει στην εποχη της κρισης να γινονται ολα εξορθολογισμενα και ξεκαθαρα
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 08:03:31 μμ »
σωστος ο makehan πρεπει στην εποχη της κρισης να γινονται ολα εξορθολογισμενα και ξεκαθαρα

"Εξορθολογισμένα"...χμμμ...

{του "ορθολογισμού του μέσου" και όχι του "σκοπού" τους μαθητές).


Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 09:02:21 μμ »
οι μαθητες χρειαζονται ολες τις ειδικοτητες
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Leonidas1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 07:52:28 μμ »
Πραγματικά, μηνύματα για γέλια.... Να δούμε τι άλλο θα σκεφτούν μερικοί "συνάδελφοι". Φυσικά και συμπληρώνουν ωράριο κάποιοι δάσκαλοι, κυρίως σε άλλες τάξεις στο μειωμένο ωράριο συναδέλφων και σε ελάχιστες περιπτώσεις ενισχυτική ή ολοήμερο. Ούτε παράνομο, ούτε ανήθικο είναι. Είναι γνωστό ότι όλοι οι δάσκαλοι συμπληρώνουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ το ωράριό τους. Φυσικά, δεν σας πειράζει να λασπολογείτε εναντίον των δασκάλων και ταυτόχρονα να λέτε "δεν έχω τίποτα μαζί τους"... Εννοείται ότι αν το μήνυμα ήταν από δάσκαλο θα είχε διαγραφεί....

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 08:37:14 μμ »
Ο ένας έγραψε στο facebook εναντίον των δασκάλων (στο "ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΔΑΣΚΑΛΟΙ"), άλλοι μπαίνουν εδώ και γράφουν ότι είμαστε ευνοημένοι. Ούτε συννενοημένη μαζική επίθεση να ήταν.

Καλά, ειδικά το σχόλιο στο facebook είναι για τρελά γέλια.

Παράθεση
Τι αλλο θέλετε; να δουλέψετε κ οσοι πηρατε πτυχίο φετος;

Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ, ο τυπάς στο facebook ισχυρίζεται ότι από τους 12000 αναπληρωτές δασκάλους, πάνω από 10000 προσλήφθηκαν κι έμειναν μόνο αυτοί που πήραν φέτος πτυχίο... φοβερό ψέκασμα πέφτει.

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 10:04:32 μμ »
γίνεται ενισχυτικη στα δημοτικα; πρωτη φορα το ακουω
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος κοροιδοκαθηγητη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Κακομοίρη εκπαιδευτικέ
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 10:19:57 πμ »
γίνεται ενισχυτικη στα δημοτικα; πρωτη φορα το ακουω

Ξέρουν οι ... δάσκαλοι τι κάνουν!!!!
Στην δευτεροβάθμια που χρειάζεται ενισχυτική δεν γίνεται μόνο!!!!!
Αρε συνδικαλιστάδες της πρωτοβάθμιας...
Πώς λέγεται αυτός που συνεχίζει να μιλάει ακόμα κι όταν κανείς δεν ενδιαφέρεται???
Απ. Καθηγητής!!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 04:27:45 μμ »
Ξέρουν οι ... δάσκαλοι τι κάνουν!!!!
Στην δευτεροβάθμια που χρειάζεται ενισχυτική δεν γίνεται μόνο!!!!!
Αρε συνδικαλιστάδες της πρωτοβάθμιας...
αυτο ειναι το προβλημα ....οι συνδικαλιστες της πρωτοβαθμις νοιαζονται μονο για τους δασκαλους. Εκτος απο το θεμα του ποστ δλδ την απατη της ενισσχυτικης εχουν πολλα κεκτημενα. Πχ η ωρα της σιτισης. Αυτη η ωρα στον δασκαλο μετραει ως ωρα. Δεν συμβαινει το ιδιο με τις ειδικοτητες. Δεν ξερω ποιος και τι καινει κουμαντο εκει μεσα στο υπουργειο αλλα το υπουργειο εχει υποπεσει σε μεγαλο φαουλ!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 05:39:58 μμ »
αυτο ειναι το προβλημα ....οι συνδικαλιστες της πρωτοβαθμις νοιαζονται μονο για τους δασκαλους. Εκτος απο το θεμα του ποστ δλδ την απατη της ενισσχυτικης εχουν πολλα κεκτημενα. Πχ η ωρα της σιτισης. Αυτη η ωρα στον δασκαλο μετραει ως ωρα. Δεν συμβαινει το ιδιο με τις ειδικοτητες. Δεν ξερω ποιος και τι καινει κουμαντο εκει μεσα στο υπουργειο αλλα το υπουργειο εχει υποπεσει σε μεγαλο φαουλ!
εχεις απολυτο δικιο σε ολα .. αλλα εμενα πάντως περυσι μου μετριοταν κανονικα η ωρα σιτισης ωστε να συμπληρωσω το ωραριο μου!!!
η ενισχυτική τωρα των δασκαλων εμενα δεν με νοιαζει εφοσον μπορουν... ας το κανουν ... εμενα με ενοχλει αυτο που γινεται στα ολοημερα σε βαρος ορισμενων ειδικοτητων !!! ο κλαδος πε19-20 στα ολοημερα φέτος δεν εχει καλυψει ουτε ένα κενο .... γιατι αραγε????

Αποσυνδεδεμένος makehan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Ραγιάδες...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 07:27:47 μμ »
   Troktiko, συμφωνώ και επαυξάνω! Με τόσα τρικ που γίνονται φέτος στα σχολεία ,νομίζω πως βρίσκμαι σε καζίνο βρε
παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2850
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτικη στο δημοτικο μεγαλη απατη η πραγματικοτικη αναγκη
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 12:46:11 πμ »
αυτο ειναι το προβλημα ....οι συνδικαλιστες της πρωτοβαθμις νοιαζονται μονο για τους δασκαλους. Εκτος απο το θεμα του ποστ δλδ την απατη της ενισσχυτικης εχουν πολλα κεκτημενα. Πχ η ωρα της σιτισης. Αυτη η ωρα στον δασκαλο μετραει ως ωρα. Δεν συμβαινει το ιδιο με τις ειδικοτητες. Δεν ξερω ποιος και τι καινει κουμαντο εκει μεσα στο υπουργειο αλλα το υπουργειο εχει υποπεσει σε μεγαλο φαουλ!

Η ώρα σίτισης μετράει κανονικότατα κια για τις ειδικότητες. Το λέω γιατι πρόπερσι την πάτησα κια το έψαξα: Ο διευθυντής έλεγε ότι δεν μπορεί να χρεωθεί σε ειδικότητα-με έβαζε βέβαια να επιτηρώ  και καλά ως εφημερία-. Το ίδιο μου είπε και ο Σύμβουλος των δασκάλων βεβαίως βεβαίως , αλλά επικοινώνησα με το τμήμα ολοημέρων στου υπουργείο και μου απάντησαν ότι χρεώνεται κανονικότητα σε οποιαδήποτε ειδικότητα υπηρετεί στο σχολείο. Οπότε ΠΡΟΣΧΟΗ γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει  σ'αυτή τη χώρα και πρέπει να μπορούμε να υπερασπίσουμε τον εαυτό μας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159784
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.