*

Αποστολέας Θέμα: Συνάφεια Μεταπτυχιακού  (Αναγνώστηκε 46056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kpapatrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 06:34:17 μμ »
Όλοι έχουν πάρει συνάφεια για τέτοια μεταπτυχιακά στην εκπαίδευση ενηλίκων στο παρελθόν. Όμως τα δεδομένα τώρα αλλάζουν και φαίνεται πως τα πράγματα αγρίεψαν μια και τα 2 ΜΚ είναι κοντά 120 €. Νομίζω πως με την πρωτοβάθμια δεν έχει συνάφεια η εκπαίδευση ενηλίκων ....... πάντως είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον μεταπτυχιακό ιδιως για αυτούς που δουλεύουν στην εκπαίδευση ενηλίκων (ΚΕΚ, ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΑΕΙ). 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:40:30 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 07:23:35 μμ »
Το καταλαβαίνεις και η ίδια ότι η επιστημονική συνάφεια με την ειδικότητά σου (Πληροφορική - Εκπ/ση ενηλίκων) ΔΕΝ υπάρχει. Ζεις, όμως, στην Ελλάδα. Συνέχισέ το, έχουν αναγνωρίσει συνάφεια Μεταπτυχιακού "Εκπαίδευσης Ενηλίκων" του "ΕΑΠ" μέχρι και σε ....Νηπιαγωγό!... (Απίστευτο; Στη Ελλάδα ζείς... )

η νηπιαγωγός είτε από την θέση της ως εκπαιδευτικού είτε σε ανώτερη διοικητική θέση στην εκπαίδευση μπορεί να επιμορφώσει συναδέλφους της αφού κάτι τέτοιο προβλέπεται, οπότε φυσικά και υπάρχει συνάφεια

Αποσυνδεδεμένος frosw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 04:57:17 μμ »
Μεταπτυχιακό στη Μετάφραση, για εκπαιδευτικους ξενογλωσσης ειδικότητα θεωρείται συναφές (δεδομένου ότι θεωρείται ότι αποδεικνυει το υψιλο επιπεδο γνώσης της ξένης γλώσσας); Ασχετο αλλα ενας φίλος που δούλευε σε γραφείο μου είχε πει ότι όλα τα μεταπτυχιακά θεωρούνται συναφή.

Αποσυνδεδεμένος Vicky 99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 06:26:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!

Στα πλαίσια της διπλωματικής μου εργασίας για την απόκτηση του μεταπτυχιακού τίτλου Ειδικής (Ενιαίας) Εκπαίδευσης, πραγματοποιώ έρευνα με θέμα: "Ο σχολικός εκφοβισμός σε μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες". Το μήνυμα αυτό απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (γενικής αγωγής) που έχουν αντιμετωπίσει κάποιο περιστατικό εκφοβισμού απέναντι σε μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (δυσλεξία, αυτισμό, ΔΕΠ -Υ, αναπηρία). Το ερευνητικό εργαλείο που θα χρησιμοποιηθεί είναι η συνέντευξη, η οποία αναμένεται να διαρκέσει 30 λεπτά.

Η συμμετοχή σας στην έρευνα θα αποβεί εξαιρετικά βοηθητική για την ερευνήτρια.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ:

bkaminaridi@hotmail.com
698-7775005

Βασιλική

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:40:30 »

Αποσυνδεδεμένος ntinoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 01:18:56 πμ »
Γεια σας,.ειμαι νηπιαγωγος και θα ξεκινησω το μεταπτυχιακο Εκπαιδευτικη Ηγεσια. Θελω να ρωτησω εαν υπαρχει συναφεια με το γνωστικο μου αντικειμενο..εαν δηλαδη θα μου το σναγνωρισουν,οταν το καταθεσω προς αναγνωριση στο Πυσπε?

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 08, 2016, 06:55:12 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος, πως ενημερωνόμαστε,  μετά την αίτηση μας  προς το ΠΥΣΔΕ, αναγνώρισης συνάφειας μεταπτυχιακού τίτλου ελληνικού πανεπιστημίου με αντικείμενο συναφές με την  εκπαίδευση, ότι το μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται;
1. Μας ενημερώνουν προσωπικά ή στο σχολείο μας με κάποιο έγγραφο;
2. Ενημερώνουν οι ίδιοι τον υπηρεσιακό μας φάκελλο;
3. Με δυό λόγια πως μαθαίνουμε αν αναγνωρίστηκε ή όχι και τι αποδεικτικό πρέπει να έχουμε στα χέρια μας;
4. Εκτός από το να παίρνω τηλ. το ΠΥΣΔΕ ( καλούσα τον Ιουλιο, όχι για τώρα τον Αύγουστο που όλοι έχουν πιάσει τι παραλίες) και να μην απαντά κανείς, πρέπει να κάνω κατι άλλο;

Το μόνο που ήξεραν να μου πουν από τη ΔΙΔΕ είναι να κάνω μία αίτηση με τις απαραίτητες βεβαιώσεις (την έχω στείλει από τον Ιούλιο) και ότι προς το παρόν το μεταπτυχιακό δεν μετρά μισθολογικά.

 

Συνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 08, 2016, 07:20:58 μμ »
Πρέπει να γίνει πράξη αναγνώρισης από το ΠΥΣΔΕ με αρ. πρωτ. κτλ. Κατόπιν έρχεται το έγγραφο στο σχολείο της οργανικής σου (ή στο σχολείο που υπηρετείς). Αν δεν έχει συνεδριάσει γι'αυτό τότε θα περιμένεις. Αν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα λογικά θα πρέπει να σε ειδοποιήσουν. Υπάρχουν και πράξεις που δεν βρίσκουν συνάφεια σε σχέση με τα μαθήματα που διδάσκεις αλλά και πάλι θα πρέπει να βγει απόφαση, να πρωτοκολληθεί.

Ο φάκελλός σου θα ενημερωθεί όταν έρθει στο σχολείο.
Δεν μετράει ΤΩΡΑ αλλά θα μετρήσει όταν γίνει το ξεπάγωμα από το 2018. Τι απάντηση είναι αυτή δεν μετράει προς το παρόν. Πράξεις αναγνώρισης μεταπτυχιακών τίτλων ανεβαίνουν συνέχεια στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 08, 2016, 09:08:39 μμ »
loulou,
σε ευχαριστώ πολύ που με ενημέρωσες για τη διαδικασία. Επομένως, αν δεν με ενημερώσουν αυτοί για κάποιο ενδεχόμενο πρόβλημα, θα περιμένω πράξη με πρωτόκολλο από τον Σεπτεμβρη που θα πάω στο σχολείο.
Αυτό ακριβώς εννοούσαν και αυτοί , ότι θα μετρήσει όταν γίνει το ξεπάγωμα από το 2018.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2016, 09:13:17 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 08, 2016, 09:36:04 μμ »
Παράθεση
Γεια σας,.ειμαι νηπιαγωγος και θα ξεκινησω το μεταπτυχιακο Εκπαιδευτικη Ηγεσια. Θελω να ρωτησω εαν υπαρχει συναφεια με το γνωστικο μου αντικειμενο..εαν δηλαδη θα μου το σναγνωρισουν,οταν το καταθεσω προς αναγνωριση στο Πυσπε?

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο ΠΥΣΠΕ στο οποίο ανήκεις και να τους ρωτήσεις. Εγώ αυτό έκανα για ένα μεταπτυχιακό που με ενδιέφερε

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 09, 2016, 01:28:59 πμ »
Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο ΠΥΣΠΕ στο οποίο ανήκεις και να τους ρωτήσεις. Εγώ αυτό έκανα για ένα μεταπτυχιακό που με ενδιέφερε

Ναι έχει... Συναφεια εχουν όταν ο τίτλος το ορίζει. Εδω η λέξη κλειδί ειναι "εκπαιδευτική" ηγεσία. Φυσικά η διατριβή θα ειναι κάτι σε ηγεσία στο σχολείο

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 25, 2016, 10:35:24 πμ »
Κάποιοι που τους έχει αναγνωρισθεί η συνάφεια (για ελληνικά πανεπιστήμια) μήπως μπορούν να μας πουν μετά από πόσο καιρό βγήκε η απόφαση από τότε που έστειλαν τα δικαιολογητικά τους στο ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 25, 2016, 11:22:27 πμ »
Πολύ σύντομα. Στην αμέσως επόμενη (από την κατάθεση της αίτησης και των δικαιολογητικών) συνεδρίαση του ΠΥΣΠΕ.
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 25, 2016, 11:31:03 πμ »
gspiropoylos,

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Μακάρι να ήταν άμεση και η απόφαση του ΠΥΣΔΕ.  Έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά απο τα μέσα Ιουλίου, έχουν γίνει ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΔΕ από τότε  και ακόμα τίποτα. Στα τηλέφωνα είναι άφαντοι.  Όχι ότι με καίει και πολύ, δεν αλλάζουν και πολλά με τη συνάφεια, αλλά τόσο δύσκολο τους είναι; Μήπως πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ;

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 25, 2016, 02:27:44 μμ »
Είτε δεν έχει ενταχθεί ως θέμα συζήτησης στην ημερήσια διάταξη, καθώς το καλοκαίρι τα υπηρεσιακά συμβούλια ασχολούνται κυρίως  με τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών (αποσπάσεις, τοποθετήσεις κτλ.), είτε ήδη έχει αναγνωριστεί η συνάφεια του μεταπτυχιακού σου και η απόφαση δεν έχει φτάσει στα χέρια σου (στον φάκελό σου κοινοποιείται υπηρεσιακά). Καλό θα είναι αρχές Σεπτεμβρίου να προσπαθήσεις ξανά να επικοινωνήσεις μαζί τους.
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.