*

Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!  (Αναγνώστηκε 12602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« στις: Ιανουάριος 08, 2016, 09:56:32 μμ »
Kαλησπερα σας!
Εργαζομαι ως αναπληρωτρια ΕΒΠ σε νηπιαγωγειο ,για πρωτη φορα σε τμημα ενταξης και εχω το εξης προβλημα.
Το παιδι που ανελαβα αρχικα ηταν στο πρωτο σχολειο και μετα εγινε μεταφορα σε αλλο σχολειο οπου αναγκαστικα να μεταφερθω κι εγω.
Ειναι μια παραξενη και ισως σπανια κατασταση αυτο που βιώνω. Έτσι πιστευω.
Η μανα του παιδιού αλλαξε σχολειο το παιδί της λέγοντας πως δεν ειναι ευχαριστιμενη απο το πρωτο σχολειο που ανελαβα αναληψη και το μετεφερε στο καινουριο οπου σημερα πηγα και ειδα μια τραγικη κατασταση. Η ειδικη νηπιαγωγος φαιροταν στα παιδια χαλια, με πολυ αυστηρο και χιτλερικο τροπο. Έχοντας ολο το τμημα στην σουζα. (Εχει αναλαβει ολο το τμημα λογω του ότι η κυρια δασκαλα εχει προβλημα υγειας και απουσιαζει).
Εκτος αυτου το παιδι που εχω αναλαβει δεν με αφηνει καν να το πλησιασω λεγοντας μου πως δεν πρεπει να καταλαβει οτι εχει καποιον αλλον ενηλικα που ηρθε να το κοιταξει και πρεπει ολα μονο του να τα κανει. Γενικα δεν με αφηνει να κανω τιποτα με το παιδι.
Το φρικιαστικο ειναι ότι οποτε το παιδι σμπρωξει το βαζει μεσα σε ενα στεφανι και του λεει να μετραει ως το 20 και να ζητησει μετα συγγνωμη. Εκτος αυτου μου ειπε πως αν τραβηξει τα μαλλια ενος παιδιου τοτε το λεει να κανει και αυτο το ιδιο. Αν δεν ειναι αυτο αντιπαιδαγωγικο τοτε τι ειναι;;  (Να τονισω οτι η μανα την συγκεκριμενη ειδικη νηπιαγωγο την ειχε και σπιτι οποτε ξερει πως συμπεριφερεται στο παιδι της και το εγκρινει αυτο).
Τωρα εγω τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ωστε να μην βρω και το μπελα μου. Λυπαμαι πολυ τα παιδακια ειναι κριμα. Αλλο να σας το λεω αλλο να το ζειτε.
Η μανα δεν θελει ΕΒΠ γιατι λεει δεν χρειαζεται πλεον το παιδι της και αν θελουμε να παρουμε στην περιφερεια να δουμε τι θα μας πουνε σε περιπτωση ανακλησης. Ξερετε τι γινεται και σε αυτη την περιπτωση μηπως;;
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλα πρωτη φορα δουλευω και εχω φρικαρει.
Ευχαριστω  για τον χρονο σας!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2016, 09:59:23 μμ από Jov7 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:05 »

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 11:01:13 μμ »
Είναι όντως η πρώτη φορά που δουλεύεις..αλλιώς δεν θα σου φαινόταν τόσο παράξενα όλα αυτά. Κάθε χρόνο κάτι παρόμοια ζω. Κάθε χρονιά είναι μοναδική!! Ακόμη δε μπορώ να συνηθίσω το πως συμπεριφέρονται στα παιδιά..Κι εγώ κάθε χρόνο φρίττω αλλά κάνω υπομονή και πάω στο σπιτι και λεω τι συμβαίνει. Φυσικά αν τα πω παραέξω θα με περάσουν για τρελή!

Στη δική σου περίπτωση τώρα. Πρέπει να βάζεις γενικά κάθε χρόνο κάποια όρια στη συνάδελφο γιατι αλλιώς θα σε εκμεταλλεύονται ή θα σε περιγελούν. Κάθε άτομο είναι διαφορετικό. Εννοώ κάθε συνάδελφος θέλει άλλη αντιμετώπιση. Καμιά φωνούλα από μέρους σου δεν πειράζει ή έντονο ύφος. Δεν είσαι κατώτερη και είσαι εκεί για μια συγκεκριμένη δουλειά. Συνεννόηση δε θα βγάλεις! Το θέμα είναι να επιβιώσεις και να κάνεις κάτι αν σε αφήσει και όσο σε αφήσει... Σε νιώθω πολύ καλά.. Εγω είμαι και ήπιων τόνων..καταλαβαίνεις..Σου λέει ότι  όλα τα ξέρει.

Πάντως να ξέρεις νιώθει ανασφάλεια που είσαι εκεί! Αγχώνεται μη βγάλεις τίποτα παραέξω.

Θα της ξεκαθαρίσεις ότι θα κάνεις τη δουλειά σου..και θα κάνεις σαν να μην ακούς όταν χρειαστεί..Κοιτάει να δει και πόσο την παίρνει..

Το λάθος είναι ότι έχει πλευρίσει τη μαμά και έχουν και εκτός σχοελίου συνεργασία και έχεις βρει μεγάλο μπελά!Υπομονή! Καλό κουράγιο! Προσπάθησε όσο μπορέις! Είσαι σε δύσκολη θέση το ξέρω αλλά κάποια πράγματα απλά δεν είναι στο χέρι σου!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 01:25:53 πμ »
Συγγνώμη που επεμβαινω, αλλά τι περιμένετε για να κάνετε επώνυμη καταγγελία;! Προσωπικά, θα κοινοποιουσα το γεγονός στα τηλεοπτικά μέσα, στις διευθύνσεις πρωτοβάθμιας, στο διαδίκτυο, παντού!! Θα έδινα όνομα σχολείου, διεύθυνση, στοιχεία της υποτιθέμενης παιδαγωγού, τα πάντα!! Φέρεται με άκρως επικίνδυνο τρόπο και πρέπει να την παύσουν!!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 09:23:20 πμ »
Υπερβολές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:47:05 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 10:24:50 πμ »
Έχω μερικές απορίες:

1. Είπες ότι είσαι σε τμήμα ένταξης και όχι σε παράλληλη στήριξη, σωστά; Αυτό δε σημαίνει ότι έχεις τουλάχιστον 3 παιδιά χωριστά από το υπόλοιπο τμήμα; Μήπως είσαι παράλληλη στήριξη και όχι τμήμα ένταξης;
2. Αυτά που λες ότι κάνει η νηπιαγωγός δεν είναι κάτι ακραίο. Ειδικά αυτό με το στεφάνι, να μετρήσει το παιδί μέχρι το 20 και να ζητήσει συγγνώμη είναι η γνωστή τακτική περί "διαλείμματος". Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα τέτοιου είδους, απομακρύνεις το παιδί για ένα μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να ηρεμήσει και το επαναφέρεις μετά. Φρικιαστικό δεν το λες. Αυτό με τα μαλλιά, ναι, είναι προβληματικό. Και πάλι όμως μέχρι τώρα δεν φαίνεται κάποια τόσο ακραία και χιτλερική συμπεριφορά.
3. Η κύρια νηπιαγωγός πότε θα επιστρέψει; Είναι πολύ πιθανόν να τα πας με αυτήν πολύ καλύτερα.

Επίσης, καλό είναι να αποφεύγουμε τις επίσημες καταγγελίες. Πολύ σπάνια λύνουν προβλήματα, συνήθως απλώς εντείνουν μια ήδη τεταμένη κατάσταση. Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι το εξής: Δοκίμασε να της μιλήσεις και να εξηγήσεις γιατί σε έφεραν εκεί. Αν δεν πιάσει αυτό, απευθύνσου στην προϊσταμένη της μονάδας. Μπορείς να πας και στο σύμβουλο. Απλώς φρόντισε να τονίσεις ότι αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το καλό του παιδιού και σε καμία περίπτωση δεν είναι προσωπική επίθεση στη συγκεκριμένη συνάδελφο.

Α, και ψυχραιμία. Πάντα η πρώτη μας χρονιά είναι χρονιά πανικού. Σε μερικά χρόνια, θα το θυμάσαι αυτό και μάλλον θα γελάς. Καλό κουράγιο!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:51:21 μμ »
Έχω μερικές απορίες:

1. Μήπως είσαι παράλληλη στήριξη και όχι τμήμα ένταξης;
Είμαι συνοδός ΕΒΠ για ένα παιδάκι.
2. Αυτά που λες ότι κάνει η νηπιαγωγός δεν είναι κάτι ακραίο. Ειδικά αυτό με το στεφάνι, να μετρήσει το παιδί μέχρι το 20 και να ζητήσει συγγνώμη είναι η γνωστή τακτική περί "διαλείμματος". Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα τέτοιου είδους, απομακρύνεις το παιδί για ένα μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να ηρεμήσει και το επαναφέρεις μετά. Φρικιαστικό δεν το λες. Αυτό με τα μαλλιά, ναι, είναι προβληματικό. Και πάλι όμως μέχρι τώρα δεν φαίνεται κάποια τόσο ακραία και χιτλερική συμπεριφορά.
Όταν γίνεται επανειλημμένα δηλαδή για το παραμικρό ή επειδή το παιδί έπρεπε να πιάσει και με τα δύο χέρια το ξύλο δίπλα από την κούνια για να περιμένει την σειρά του και δεν το έκανε ή ότι πρέπει να περιμένει σαν στρατίωτης στην σειρά του, ναι είναι υπερβολικό.
3. Η κύρια νηπιαγωγός πότε θα επιστρέψει; Είναι πολύ πιθανόν να τα πας με αυτήν πολύ καλύτερα.
Συμφωνώ αλλά θα αργήσει γιατί έχει σοβαρό πρόβλημα. Θα λείπει πάνω από 2 μήνες το σίγουρο.

Επίσης, καλό είναι να αποφεύγουμε τις επίσημες καταγγελίες. Πολύ σπάνια λύνουν προβλήματα, συνήθως απλώς εντείνουν μια ήδη τεταμένη κατάσταση. Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι το εξής: Δοκίμασε να της μιλήσεις και να εξηγήσεις γιατί σε έφεραν εκεί. Αν δεν πιάσει αυτό, απευθύνσου στην προϊσταμένη της μονάδας. Μπορείς να πας και στο σύμβουλο. Απλώς φρόντισε να τονίσεις ότι αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το καλό του παιδιού και σε καμία περίπτωση δεν είναι προσωπική επίθεση στη συγκεκριμένη συνάδελφο.
Πολύ καλά μου τα λες αλλά τα έχει κάνει πλακάκια με τον γονέα όπου ο ίδιος μου είπε ότι την εμπιστεύεται πολύ και πως θα ήταν καλό να κάνω ότι μου λέει. Όποτε ότι και να κάνω θα καταλήξω να μαλώσω. Εξάλου δεν με αφήνει να συναναστρέφομαι με κανένα παιδί της τάξης λέγοντας ότι μπορούν και μόνα τους και αν θέλουν βοήθεια πρέπει να μάθουν να αλληλοβοηθούνται. Εγώ αυτά τα θεωρώ άκρως υπερβολικά. Παιδιά είναι όχι ρομπότ.

Α, και ψυχραιμία. Πάντα η πρώτη μας χρονιά είναι χρονιά πανικού. Σε μερικά χρόνια, θα το θυμάσαι αυτό και μάλλον θα γελάς. Καλό κουράγιο!  ;)
Να'σαι καλά! Μακαρί! :) Kαι σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2016, 02:57:45 μμ από Jov7 »

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:00:02 μμ »
Υπερβολές.
Η κατάσταση που ανέφερα δεν είναι υπερβολές, το να κάνω επώνυμη καταγγελία είναι γιατί μετά θα έχω πρόβλημα και εγώ. Είναι μεγάλο ρίσκο.

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:01:54 μμ »
Συγγνώμη που επεμβαινω, αλλά τι περιμένετε για να κάνετε επώνυμη καταγγελία;! Προσωπικά, θα κοινοποιουσα το γεγονός στα τηλεοπτικά μέσα, στις διευθύνσεις πρωτοβάθμιας, στο διαδίκτυο, παντού!! Θα έδινα όνομα σχολείου, διεύθυνση, στοιχεία της υποτιθέμενης παιδαγωγού, τα πάντα!! Φέρεται με άκρως επικίνδυνο τρόπο και πρέπει να την παύσουν!!
Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο. Είναι μεγάλο ρίσκο αυτό που λες. Στο τέλος μην βρούμε τον μπελά μας. Στην τελική αναπληρωτές είμαστε νομίζεις ότι έχουμε την ίδια αντιμετώπιση με τους μόνιμους;; Μόνο στα χαρτιά.

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:06:23 μμ »
Είναι όντως η πρώτη φορά που δουλεύεις..αλλιώς δεν θα σου φαινόταν τόσο παράξενα όλα αυτά. Κάθε χρόνο κάτι παρόμοια ζω. Κάθε χρονιά είναι μοναδική!! Ακόμη δε μπορώ να συνηθίσω το πως συμπεριφέρονται στα παιδιά..Κι εγώ κάθε χρόνο φρίττω αλλά κάνω υπομονή και πάω στο σπιτι και λεω τι συμβαίνει. Φυσικά αν τα πω παραέξω θα με περάσουν για τρελή!
Έχω πάει σε τόσα ιδρύματα, σε τόσα σχολεία μέσα στην διάρκεια της σχολής μου. Έχω κάνει πρακτική σε παιδικό σταθμό και τώρα στο πρώτο νηπιαγωγείο πριν έρθω σε αυτό και τέτοια κατάσταση δεν συνάντησα.

Στη δική σου περίπτωση τώρα. Πρέπει να βάζεις γενικά κάθε χρόνο κάποια όρια στη συνάδελφο γιατι αλλιώς θα σε εκμεταλλεύονται ή θα σε περιγελούν. Κάθε άτομο είναι διαφορετικό. Εννοώ κάθε συνάδελφος θέλει άλλη αντιμετώπιση. Καμιά φωνούλα από μέρους σου δεν πειράζει ή έντονο ύφος. Δεν είσαι κατώτερη και είσαι εκεί για μια συγκεκριμένη δουλειά. Συνεννόηση δε θα βγάλεις! Το θέμα είναι να επιβιώσεις και να κάνεις κάτι αν σε αφήσει και όσο σε αφήσει... Σε νιώθω πολύ καλά.. Εγω είμαι και ήπιων τόνων..καταλαβαίνεις..Σου λέει ότι  όλα τα ξέρει.


Θα της ξεκαθαρίσεις ότι θα κάνεις τη δουλειά σου..και θα κάνεις σαν να μην ακούς όταν χρειαστεί..Κοιτάει να δει και πόσο την παίρνει..
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου θα τις τηρήσω!:)


Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:07:26 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση ανάκλησης;; Θα με πάνε σε άλλο κενό;; Υπάρχουν κενά;; Υπάρχει περίπτωση να με απολύσουν;;

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:40:45 μμ »
Σε ποιον κλάδο ανήκεις αν επιτρέπεται? Για ποιο πράγμα ακριβώς θα κάνεις καταγγελία? Για φρικιαστική συμπεριφορά κατά τη γνώμη σου? Για κακοποίηση? Δε σου κάνει καμία εντύπωση που ο ίδιος ο γονέας εμπιστεύεται την νηπιαγωγό και δεν έχει πρόβλημα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2016, 03:46:49 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:53:35 μμ »
Σε ποιον κλάδο ανήκεις αν επιτρέπεται? Το ειπα παραπανω.
ΕΒΠ ειμαι συνοδος του παιδιου και συνεργαζομαι με τον ειδικο παιδαγωγο.


Για ποιο πράγμα ακριβώς θα κάνεις καταγγελία? Για φρικιαστική συμπεριφορά κατά τη γνώμη σου? Για κακοποίηση? Δε σου κάνει καμία εντύπωση που ο ίδιος ο γονέας εμπιστεύεται την νηπιαγωγό και δεν έχει πρόβλημα?
Δεν είπα πως θα κάνω καταγγελία. Απλά υπάρχει πρόβλημα. Ο γονέας είναι ολοφάνερο ότι δεν έχει αποδεχτεί το πρόβλημα του παιδιού του. Δεν είναι ένα φυσιολογικό παιδί που θα μπει εύκολα σε μία τάξη ,το προβλημα επικοινωνιας που αντιμετωπιζει και προσαρμοστικοτητας ειναι χαρακτηριστικα ενος παιδιου με συνδρομο down. Δεν μπορούμε να τρομοκρατούμε παιδικές ψυχές για να βάλουμε σε τάξη.Υποτιθεται ειμαστε παιδαγωγοι και θα πρεπει να χρησιμοποιουμε παιδαγωγικους τροπους. Εμένα κανείς δεν μου έμαθε ότι πρέπει  να χειρίζομαι έτσι τα παιδιά. Ούτε να βάζω το ένα να τραβάει τα μαλλιά του άλλου για να δει πως είναι.Αυτά  ούτε ο μπακάλης της γειτονιάς μου τα κάνει. Και αν εκανα καταγγελια ή εστω ανωνυμη , θα την εκανα για λογους αντιπαιδαγωγικους και μόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2016, 03:57:16 μμ από Jov7 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 07:52:35 μμ »
Τι διάγνωση έχει καταθέσει η μητέρα στην αίτηση για ΕΒΠ;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με συναδελφο -πολυ σημαντικο!
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 10:16:28 μμ »
Συγγνώμη για την απορία: τι σημαίνει ΕΒΠ?  :)
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.