*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 990074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #294 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 11:05:36 μμ »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #295 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 05:02:40 πμ »
Πάντως το θέμα των διορισμών κατέληξε ένα σήριαλ ειλικρινά.Σαν σήριαλ βέβαια σασπένς και ανατροπές.Δεν πιστεύω να μην συμφωνείτε!!!!! :P

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #296 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 09:20:15 πμ »
Προσεχώς & σε LP

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #297 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 10:04:19 πμ »
H πριμοδότηση παλαιότερης επιτυχίας δεν υπάρχει τελικά στα περισσότερα άρθρα...

Κάτι θα ξέρουν στο σύνολο τους.

http://xenesglosses.eu/2016/02/to-ypourgeio-paideias-se-rolo-asep-ka/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #298 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 10:29:23 πμ »
H πριμοδότηση παλαιότερης επιτυχίας δεν υπάρχει τελικά στα περισσότερα άρθρα...

Κάτι θα ξέρουν στο σύνολο τους.

http://xenesglosses.eu/2016/02/to-ypourgeio-paideias-se-rolo-asep-ka/

Τα περισσότερα άρθρα αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια, μόνο και μόνο επειδή πουλάει το θέμα... Πριν 1-2 μήνες μια εφημερίδα έγραφε λάθος για γραπτό διαγωνισμό. Να δω την εντοπιότητα ως κριτήριο για διορισμό εκπαιδευτικών και να πεθάνω... Αν είναι να βάλουμε και το όριο ύψους και την όραση όπως στις στρατιωτικές σχολές... Ήμαρτον...

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #299 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 11:07:44 πμ »
Καλά όλα μπούρδες είναι, δεδομένου οτι το Alfa Vita λεει για διορισμούς και ολοι οι άλλοι μεχρι και η ΕΡΤ ?! λέει οτι ο Καμμενος απειλει με εκλογες και ο Τσιπρας επίσης αν δεν το δωσουν το χρεος ?!οτι να ναι!!!

Η εντοπιοτη ακύγεται κουλό όντως, παρόλαυτα, έχει ένα νόημα ώστε να έχουν επιτέλους και τα χωριά και τα νησιά δάσκαλο. Βόρεια Αμερική και στις περισσότερς δυτικοευρωπαικές χώρες δεν εχουν εντοπιοτητα, αλλά οι θέσεις προκυρησσονται από τους Δημους για συγκεκριμένα σχολεία από τα οποία δεν μπορείς να φύγεις. Δεν υπάρχει καν η έννοια της μετάθεσης ή απόσπασης. Αν θες να πας σε άλλο σχολείο, παραιτήσαι και χτυπάς τη θέση στο άλλο σχολείο στη μεγάλη πόλη.

Δεδομένου ότι στο Ελλάντα διορίζονται όλοι και και την επόμενη ημέρα αρχίζει ο χαβάς με τις αποσπάσεις και τι μεταθέσεις ανάλογα με την όρεξη του υπουργείου, το οποίο κάνει ρουσφέτια για να έχει δεξαμενη, η εντοπιότητα θα βοηθήσει  το σχολείο πχ. στην Χιο να έχει δάσκαλο από Σεπτέμβρη καθότι ο δάσκαλος έτσι κ αλλιώε από τη Χίο θα είναι και δεν θα θέλει με το που πάει απόσπαση στην Α' Θεσσαλονικης!!!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #300 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 11:12:08 πμ »
η εντοπιότητα είναι αναξιοκρατική....αν εγώ είμαι Αθηναίος και θέλω να δουλέψω στην επαρχία και στην παραμεθόριο και είμαι πιο ψηλά στον πίνακα των υποψηφίων λόγω μορίων κλπ  αλλά δεν έχω εντοπιότητα θα μου πάρει τη θέση ο ακρίτας που ειναι πιο κάτω από εμένα λόγω εντοπιότητας; :o

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #301 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 11:16:54 πμ »
Η κυβέρνηση βρίσκεται στα όρια κατάρρευσης...ίσως να είχαν καλές προθέσεις, αλλα δεν μπορούν και θα τους προλαβουν οι εξελίξεις...
Η νέα σχολική χρόνο δεν θα τους βρει στην εξουσία γιανα αποφασισουν...
Μόνο το νέο σύστημα διορισμών , ΑΝ προλάβουν, υπό την αιρεση και τη συναίνεση , ενδεχομένως, της αντιπολίτευσης...
Η " σιγουρια" τους , ειναι η ίδια που είχε κι ο Λοβέρδος, η ιδια που είχε και το δίδυμο κουρακη- μπαλτα...
Αποτέλεσμα;...ΜΗΔΕΝ....

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #302 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 11:23:31 πμ »
Καλές προθέσεις μπορεί να έχουν όλοι. Από τη στιγμή που έχουν παραδώσει εθνική κυριαρχία τις αποφάσεις τις παίρνουν άλλοι. Τα λόγια δεν κοστίζουν τίποτα. Διορισμούς μην περιμένετε λοιπόν αν δεν εγκρινουν οι δανειστές.

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #303 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 11:24:44 πμ »
Η εντοπιότητα πρέπει να μετρήσει και μάλιστα ως η πλέον βασική παράμετρος, όχι για τον διορισμό αλλά μετά για την τοποθέτηση στο σχολειό. 

Αποσυνδεδεμένος NikosChatzoglou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Η υπερανάλυση ξενερώνει
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #304 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 11:31:54 πμ »
Δλδ είναι δεδομένο ότι θα γίνουν προσλήψεις, οπότε τώρα μένει να δούμε ποια κριτήρια θα μετρήσουν.
Everyone has three lives; a public life, a private life and a secret life.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #305 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 11:34:56 πμ »
Η εντοπιότητα πρέπει να μετρήσει και μάλιστα ως η πλέον βασική παράμετρος, όχι για τον διορισμό αλλά μετά για την τοποθέτηση στο σχολειό.

Προφανώς δε μιλάμε για το μετά... Αλλά και για το μετά να μιλάμε, να κόψουν τις αποσπάσεις αν θέλουν. Αν εγώ θέλω να πάω παραμεθόριο για να μαζέψω μόρια να πάω κοντά στο σπίτι μου μια ώρα αρχίτερα (με μετάθεση σε ΟΡΓΑΝΙΚΟ κενό, άρα το κενό που θα αφήσω εγώ πάλι οργανικό θα είναι, οπότε θα καλυφθεί με νέο διορισμό), θα μου το αρνηθούν για να πάει ο ντόπιος; Και γω θα τιμωρηθώ επειδή δεν είμαι από εκεί να βολοδέρνω σε άλλα μέρη, μακριά από το σπίτι μου των 5 και 6 μορίων μέχρι να βγω στη σύνταξη; Αν γίνονται σταθερά διορισμοί και μεταθέσεις σε πραγματικά οργανικά κενά, δεν τίθεται θέμα εντοπιότητας. Και αυτό γιατί τα κενά είναι δεδομένα, οι διορισμοί υποτίθεται είναι όσοι και τα κενά και γίνονται δηλώσεις προτιμήσης από τους διοριστέους. Άρα η σειρά είναι σειρά. Ειδικά όταν έχουν ΗΔΗ προσμετρηθεί τα κοινωνικά κριτήρια στη σειρά κατάταξης. Αλλιώς μετράνε 2 φορές...

Δλδ είναι δεδομένο ότι θα γίνουν προσλήψεις, οπότε τώρα μένει να δούμε ποια κριτήρια θα μετρήσουν.

Το είπαμε 500 φορές ότι δύσκολα θα γίνουν. Συνέχεια αυτό να λέμε; Το εμπεδώσαμε...

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #306 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 11:44:01 πμ »
η εντοπιότητα είναι αναξιοκρατική....αν εγώ είμαι Αθηναίος και θέλω να δουλέψω στην επαρχία και στην παραμεθόριο και είμαι πιο ψηλά στον πίνακα των υποψηφίων λόγω μορίων κλπ  αλλά δεν έχω εντοπιότητα θα μου πάρει τη θέση ο ακρίτας που ειναι πιο κάτω από εμένα λόγω εντοπιότητας; :o
Δεν είπα εγώ οτι δεν ειναι αναξιοκρατικη?!! Είναι αναξιοκρατική, αλλά εσυ που είσαι Αθηναίος αν δούμε τα στατιστικά με το που πας Έβρο ο χαβάς σου α είναι πως θα φύγεις!

Και τα παιδάκια στον Εβρο πάλι δεν θα έχουν δάσκαλο γιατί θα έχεις πάρει απόσπαση/μεταθεση/ανευ αποδοχών /ψεύτικη αναρρωτική και μέχρι να πάει ο αναπληρωτης 8α περάσουν κ 2-3 μήνες?!!!

Επίσης, οι συνεχείς εναλλαγές δασκάλων ειδικά στην πρωτοβάθμια, υποβαθμίζουν και τη μάθηση και το κλίμα συνοχής τάξης κ σχολείου (αυτά έξω τα έχουν μετρήσει δεν τα βγάζω από τη κεφάλα μου, το thesis μου ήταν σε αυτό).

Ας μην βάλλουν εντοπιότητα λοιπόν, αλλά η θέση θα είναι του σχολείου. Ας αντιγράψουν το συστημα στην Βορεια Αμερική + Ευρώπη. Ο Βρετανός δάσκαλος δεν μπορεί να φύγει από το χωριό 2 ώρες από το Birmingham να πάει Λονδίνο με απόσπαση/μεταθεση/ψεύτικη αναρρωτική (πρώτο το υπουργείο παιδειας  στο Ελλάντα στις ψευτικές αναρρωτικές, επαπειλούμενες -να τα λέμε αυτά) κλπ επειδη έχει δόντι στο υπουργείο ή επειδή έχει μαζέψει μόρια. Πρέπει να παραιτηθέι και να χτυπησει θέση σε σχολείο του Λονδίνου (ρισκο βεβαια), αλλά τα παιδάκια είναι πάνω από το συμφερον του δασκάλου.

Και κόβονται έτσι και τα ρουσφετια μεταθεσης απόσπασης και όλη αυτή η φάμπρικα μαζεύω μόρια, έχω 3 παιδιά, 30 μόρια από δυσπρόσιτο (και αυτά αν είναι αληθινα όλη τη δεκαετία του 2000 γινοταν πάρτυ με τα μόρια), κάνω μεταπτυχιακό/διδακτορικό  στο Αριστοτέλειο  και θέλω να είμαι κοντά,   κλπ.

Έτσι έχουν και οι καυμένοι "χωριάτες", οι οποιοι επίσης πλη΄ρωνουν φόρους,  σταθερούς δασκάλους, από την αρχή του χρόνου, οι οποοιο επενδύουν χρόνο στο σχολείο και την τοπική κοινότητα και δεν είναι visiting teachers  που βλέπουν την παραμονή στο χωριό σαν κάτεργο και το αγχος ους ειναι να κλείσουν 20 εισητηρια μαζεμένα στην αρχη του χρόνου για όλο το χρόνο και να φεύγουν. 

Αυτή είναι η πικρή αλήθεια συνάδελφοι και αυτά είναι μετρημένα -δεν ανακαλύπτω εγώ την Αμερική!?!!!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #307 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 11:57:47 πμ »
Δεν είπα εγώ οτι δεν ειναι αναξιοκρατικη?!! Είναι αναξιοκρατική, αλλά εσυ που είσαι Αθηναίος αν δούμε τα στατιστικά με το που πας Έβρο ο χαβάς σου α είναι πως θα φύγεις!

Και τα παιδάκια στον Εβρο πάλι δεν θα έχουν δάσκαλο γιατί θα έχεις πάρει απόσπαση/μεταθεση/ανευ αποδοχών /ψεύτικη αναρρωτική και μέχρι να πάει ο αναπληρωτης 8α περάσουν κ 2-3 μήνες?!!!

Επίσης, οι συνεχείς εναλλαγές δασκάλων ειδικά στην πρωτοβάθμια, υποβαθμίζουν και τη μάθηση και το κλίμα συνοχής τάξης κ σχολείου (αυτά έξω τα έχουν μετρήσει δεν τα βγάζω από τη κεφάλα μου, το thesis μου ήταν σε αυτό).

Ας μην βάλλουν εντοπιότητα λοιπόν, αλλά η θέση θα είναι του σχολείου. Ας αντιγράψουν το συστημα στην Βορεια Αμερική + Ευρώπη. Ο Βρετανός δάσκαλος δεν μπορεί να φύγει από το χωριό 2 ώρες από το Birmingham να πάει Λονδίνο με απόσπαση/μεταθεση/ψεύτικη αναρρωτική (πρώτο το υπουργείο παιδειας  στο Ελλάντα στις ψευτικές αναρρωτικές, επαπειλούμενες -να τα λέμε αυτά) κλπ επειδη έχει δόντι στο υπουργείο ή επειδή έχει μαζέψει μόρια. Πρέπει να παραιτηθέι και να χτυπησει θέση σε σχολείο του Λονδίνου (ρισκο βεβαια), αλλά τα παιδάκια είναι πάνω από το συμφερον του δασκάλου.

Και κόβονται έτσι και τα ρουσφετια μεταθεσης απόσπασης και όλη αυτή η φάμπρικα μαζεύω μόρια, έχω 3 παιδιά, 30 μόρια από δυσπρόσιτο (και αυτά αν είναι αληθινα όλη τη δεκαετία του 2000 γινοταν πάρτυ με τα μόρια), κάνω μεταπτυχιακό/διδακτορικό  στο Αριστοτέλειο  και θέλω να είμαι κοντά,   κλπ.

Έτσι έχουν και οι καυμένοι "χωριάτες", οι οποιοι επίσης πλη΄ρωνουν φόρους,  σταθερούς δασκάλους, από την αρχή του χρόνου, οι οποοιο επενδύουν χρόνο στο σχολείο και την τοπική κοινότητα και δεν είναι visiting teachers  που βλέπουν την παραμονή στο χωριό σαν κάτεργο και το αγχος ους ειναι να κλείσουν 20 εισητηρια μαζεμένα στην αρχη του χρόνου για όλο το χρόνο και να φεύγουν. 

Αυτή είναι η πικρή αλήθεια συνάδελφοι και αυτά είναι μετρημένα -δεν ανακαλύπτω εγώ την Αμερική!?!!!

Το λάθος σου είναι ότι διαπιστώνεις ότι έχεις καρκίνο και προτείνεις τη χορήγηση παυσίπονου ως θεραπεία...

Να απαγορεύσεις τις άδειες (πλην αναρρωτικών που θα περνάς από επιτροπή του υπουργείου) εν μέσω της σχολικής χρονιάς. Να τις απαγορεύσεις πλήρως δε γίνεται και δε σε συμφέρει κιόλας, γιατί οι εκπαιδευτικές άδειες και άνευ αποδοχών είναι και ανεβάζουν το επίπεδο του διδακτικού σου προσωπικού.

Η θέση όχι, να μην ανήκει στο σχολείο, γιατί τα σχολεία καταργούνται από τη μια μέρα στην άλλη. Ελλάδα είσαι...

Φτιάξε το σύστημα σου να παίρνεις αναπληρωτές ΠΡΙΝ τον αγιασμό και να καλύπτονται αστραπιαία τα όποια κενά παρουσιάζονται (δεν είναι ανάγκη να μαζευτούν 5 κενά δασκάλων π.χ. για να κάνεις φάση. Πάρε αμέσως μόλις δηλωθεί το κενό. Στην τελική και οι αιτήσεις για άδειες στην ίδια διεύθυνση γίνονται. Φτιάξε ένα αυτόματο πληροφοριακό σύστημα).

Και περιόρισε ή κατάργησε φυσικά τις αποσπάσεις. Αν χρειάζονται οι αποσπάσεις σε φορείς, πάρε μόνιμο προσωπικό.

Δε βελτιώνεις την αναξιοκρατία με περισσότερη αναξιοκρατία...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.