*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 986454 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5068 στις: Απρίλιος 29, 2016, 04:24:36 μμ »
Το ότι ένα αποτυχημένο διήμερο σε ένα εξεταστικό κέντρο θα σου καθορίσει τη ζωή για τα επόμενα 3 χρόνια. Σβήνεται αυτόματα οτιδήποτε έχεις κάνει έως τώρα.

Για τους παλιούς δεν είναι ένα απλά αποτυχημένο διήμερο. Εγώ είχα και αποτυχημένα και επιτυχημένα, ανάλογα με την προετοιμασία που έκανα. Μετά από κάποια χρόνια η επίδοσή σου στον διαγωνισμό δείχνει μερικά πράγματα που έχω ξαναγράψει, πως: έχεις μια ευρεία γνώση στο γνωστικό αντικείμενο που καλείσαι να διδάξεις και πως έχεις βασικές γνώσεις στα παιδαγωγικά και στην σύγχρονη διδακτική.

Αν κάποιος είναι νέος, μπορεί σε  πρώτη φάση να μην τα πάει καλά, αφού δεν θα έχει προσαυξήσεις,  αλλά μετά από κάποια προσπάθεια και αν υπάρχουν κενές θέσεις, μπορεί και αυτός να μπει στο παιχνίδι.

Κανόνας: όσο το κράτος μας παραμένει πελατειακό, δυστυχώς ο διαγωνισμός είναι ο μόνος τρόπος για να αποφύγεις την επίσκεψη στο βουλευτικό γραφείο.

Γενικά ο πιο σωστός τρόπος κατ' εμέ, θα ήταν να υπάρχουν συγκεκριμένες σπουδές για εκπαιδευτικούς με περιορισμένες θέσεις και οι προσλήψεις να γίνονται αυστηρά μόνο από αυτούς...

ΑΣΕΠ με μοριοδότηση σημαίνει κυνήγι ( έως και αγορά...) επιπλέον πτυχιών και διδακτορικών και επισκέψεις πάλι σε βουλευτικά γραφεία για το κυνήγι της προυπηρεσίας με μετέπειτα "αγώνα" για την αναγνώριση του στους πίνακες. Ότι βλέπουμε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5069 στις: Απρίλιος 29, 2016, 04:42:51 μμ »
Μ'αυτή την πρόταση ενισχύεται ο ισχυρισμός σου;
Ο Green μου φαίνεται ότι το πιασε. Εσύ μάλλον όχι. Ήθελα να πω πως το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν προκηρύσσονται θέσεις αλλά το ότι και να προκηρυχθούν αυτές θα είναι ελάχιστες λόγω έλλειψης μαρουλίου. 

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5070 στις: Απρίλιος 29, 2016, 05:00:28 μμ »
Ο Green μου φαίνεται ότι το πιασε. Εσύ μάλλον όχι. Ήθελα να πω πως το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν προκηρύσσονται θέσεις αλλά το ότι και να προκηρυχθούν αυτές θα είναι ελάχιστες λόγω έλλειψης μαρουλίου. 
Εσύ μάλλον δεν έπιασες τι λέω. Ειδικά αν προκηρυχθούν μηδενικές έως ελάχιστες θέσεις, θεωρείς πως ο 3848 είναι αυτός που θα σε βοηθήσει να ξεχωρίσεις; Με αποτέλεσμα ποιο; Να σφάζεσαι με χιλιάδες άλλους για μια θέση αναπληρωτή; Αυτό όνειρεύεσαι ως εκπαιδευτικός;
Αυτοί που εύχονται να γίνει πράξη ο 3848 είναι μόνοι όσοι δεν τα πήγαν τόσο καλά στον ΑΣΕΠ, ώστε να βρουν θέση αναπληρωτή. Τώρα διεκδικούν απλά να δουλέψουν στη θέση κάποιου άλλου. Θα σας δω όμως τι θα λέτε μόλις μπείτε στον χορό!

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5071 στις: Απρίλιος 29, 2016, 05:04:46 μμ »
Γραπτος διαγωνισμος ασεπ καθε 2 χρονια...Ολοι... Για να ειμαστε σε φορμα!!!!
Και γιατι οχι καθε καλοκαιρι....
εεεεεεεεεε.
Βρε ουστττττττττ...

Και τι προτιμάς επισκέψεις σε βουλευτικά γραφεία ;;;

Ενδεικτικά παραθέτω ανάρτηση:
   "ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:    Στα πλαίσια των ενεργειών που κάνουμε για την ανάκληση των διατάξεων που κατεβαίνουν για την ΕΑΕ στο πολυνομοσχέδιο, καλούμε τα μέλη μας που μπορούν άμεσα να επισκεφτούν βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ κατά τόπους, να μας ενημερώσουν ............................................Εκ του Δ.Σ.
Αναρτήθηκε από enelea ds στις 9:52 π.μ. " ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ, 22 ΑΠΡΙΛΊΟΥ 2016         http://enelea.blogspot.gr/"

Ακόμα και στην περίπτωση δικαίων αιτημάτων, δε θέλω έτσι να λειτουργεί το κράτος που ζω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5072 στις: Απρίλιος 29, 2016, 05:26:26 μμ »
Γραπτος διαγωνισμος ασεπ καθε 2 χρονια...Ολοι... Για να ειμαστε σε φορμα!!!!
Και γιατι οχι καθε καλοκαιρι....
εεεεεεεεεε.
Βρε ουστττττττττ...

Αυτη η νοοτροπία : πήρα το πτυχίο μου και τα έμαθα ολα, πρέπει επιτέλους να τελειώσει...μονο η γιαγιά μου εξακολουθεί να το πιστεύει και κάποιοι αλλοι εδω μεσα ...έξ άλλου όπως ειπε και ο φίλος wolowitz εισαι γκαβαντζωμενος για καμια 9 ετια, αν ο ΑΣΕΠ γίνεται κάθε 3 χρονια... Συν τοις αλλοις, οποίος ήδη δουλεύει σε σχολειο δεν εχει να φοβηθεί τίποτα, αφού υποτίθεται οτι κατέχει το γνωστικό αντικείμενο...ετσι δεν ειναι;;; 🤓🤓


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5073 στις: Απρίλιος 29, 2016, 05:29:24 μμ »
Παιδιά ήρεμα, πάλι αρχίσαμε τα ίδια; άγιες μέρες που είναι ας χαλαρώσουμε λίγο

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5074 στις: Απρίλιος 29, 2016, 05:55:45 μμ »
Ο νόμος 3848 είναι απάνθρωπος ειδικά σε περιόδους αδιοριστίας όπως η συγκεκριμένη. (Δεκτό. Ας διεκδικήσουμε να γίνει πιο ανθρώπινος λόγω των συνθηκών. πχ. Μεγαλύτερη διάρκεια ισχύος (4 διαγωνισμούς) ή εξασφάλιση βάσης μετά από δύο επιτυχίες και δε ξέρω εγώ τι άλλο. Οκ βαριέμαι να ξαναδίνω εξετάσεις αλλά είναι αναγκαίο κακό. Και η κατάσταση τώρα δεν παλεύεται τρέχεις παντού για προυπηρεσία μη χάσεις τη θέση σου στον πίνακα με μεγάλο πολλές φορές κόστος.)Είναι τραγικό να εργάζεσαι για 5-6-10 χρόνια και κάθε 2 (κάθε τρία)χρόνια να περνάς εξετάσεις και να υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην εργαστείς καν τα επόμενα 2 χρόνια. Ένα σοβαρό κράτος προϋποθέτει να παρέχει εργασιακή ασφάλεια στους εργαζόμενους. Όσοι υπερασπίζεστε τον 3848 δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτεστε. (ότι βάζει τέλος στην πολυνομία και στις παρατυπίες των τελευταίων ετών, ότι δίνει πραγματικές ευκαιρίες στους νέους πτυχιούχους, με δεδομένο την αδιοριστία έχει την αξία του και η θέση στην αναπλήρωση ας μην το υποτιμάμε είναι η δουλειά μας, δε γίνεται κάθε καλοκαίρι να καρδιοχτυπάμε με ποιο πλευρό θα ξυπνήσει ο εκάστοτε υπουργός και τέλος πάντων σου δίνει την αίσθηση ή έστω ψευδαίσθηση ότι μπορείς να στηριχθείς μόνο στις δικές σου πλάτες. Και αυτό με την προϋπηρεσία χωρίς πλαφόν το έχω πει πολλές φορές είναι μία μορφή ομηρίας αλλά κανείς δεν ακούει. )Τέτοιο μέλλον θέλετε στην εκπαίδευση;
Ακόμα και να είσαι υπέρμαχος του διαγωνισμού ΑΣΕΠ για προσωπικούς ή άλλους λόγους, δε μπορεί να υποστηρίζεις τον 3848.. Είναι ανθρωποφάγος! Έλεος! Προσωπικά δεν τον υποστηρίζω από προσωπικό συμφέρον, υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις και τις σέβομαι ή τουλάχιστον μπαίνω στη διαδικασία να τις κατανοήσω αλλά ειλικρινά κουράστηκα από την αστάθεια και τη διχόνοια στο συγκεκριμένο θέμα....... είναι μία λύση. Συζήτηση κάνουμε σε κάθε περίπτωση.................η συνέχεια στις οθόνες μας


Τέλος πάντων καλά να είμαστε και εδώ θα τα συζητάμε. Καλή Ανάσταση με υγεία σε  όλους.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5075 στις: Απρίλιος 29, 2016, 07:18:31 μμ »
, οποίος ήδη δουλεύει σε σχολειο δεν εχει να φοβηθεί τίποτα, αφού υποτίθεται οτι κατέχει το γνωστικό αντικείμενο...ετσι δεν ειναι;;; 🤓🤓
Υποθέτω ότι δεν το εννοείς αυτό. Ο καθένας καταλαβαίνει ότι δεν ισχύει. Το γνωστικό αντικείμενο μας στις περισσότερες περιπτώσεις υπερβαίνει απείρως την διδακτεα ύλη του σχολείου. Και επιπλέον διαφέρει κατά πολύ η σύνδεση γνωστικου - διδακτεας ύλης ανά βαθμίδα. Για παράδειγμα δεν γίνεται να είναι στην ίδια "φορμα"  ο εκπαιδευτικος που διδάσκει στο γυμνάσιο με αυτόν που διδάσκει πανελλαδικως εξεταζομενα μαθήματα. Κάποιοι προκειμένου να διατηρησουμε τις γνώσεις μας σε ένα καλό επίπεδο χρειάζεται να ασχολούμαστε πολύ περισσότερο εκτός σχολείου.  Προσωπικά, όπως και οι περισσότεροι ξενογλωσσοι φιλολογοι, δεν έχω μπορέσει να χρησιμοποιήσω παρά ελάχιστο ποσοστό των γνώσεων που θεωρείται ότι οφείλω να έχω. Σκέψου μάλιστα ότι πολλοί από εμάς δουλευουμε στην πρωτοβαθμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2016, 09:19:04 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος cicada

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5076 στις: Απρίλιος 29, 2016, 09:43:52 μμ »
Σας διαβάζω τόσες εβδομάδες... μήνες τώρα... Τι να πω.. εσείς όλοι είστε εκπαιδευτικοί ή θέλετε να γίνετε; .. πω ρε πούστη μου... μιλάτε για πτυχία, επιτυχίες ασεπ, προυπηρεσίες... αξιοκρατία, δικαιοσύνη, συναδερφικότητα και χίλιες δυο άλλες έννοιες που δεν ξέρετε καν τι σημαίνουν.. ούτε μυρωδιά δεν έχετε πάρει.. Ο καθένας τον κωλαράκο του !!! πριν πείτε για τα προσόντα σας  αναρωτηθήκατε ποτέ μήπως πρέπει να σας δει κανας ψυχίατρος ; Εσείς είστε όλοι για δέσιμο... τα παιδιά μου εσεις θα τα μάθετε γράμματα ;.. καλά να τα κάνετε καλούς και σωστούς ανθρώπους δεν παίζει.. αυτό είναι στανταράκι. Αλλά ακόμη και να τα μάθετε τέχνες και επιστήμες, εσείς ; Σας φαντάζομαι μέσα στην αίθουσα.. να ανυπομονείτε να τελειώσει η 30 λεπτη ώρα σας για να κάτσετε στη γραφειάρα σας και να μασουλήσετε την τυρόπιτα σας ...ποντίκια . Εκτός από την θεσούλα σας και τον μισθουλάκο σας σιγά μη νοιαστείτε για τα παιδιά του κοσμάκη... Έξω στην πιάτσα σιγά μην έχει δουλέψει κάποιος από εσάς, σιγά μη διάβασε για να πάρει πτυχίο και αν πήρε με κανα 5,5 θα το πήρε ..χατηρικά γιατί τον βαρέθηκαν στα πανεπιστήμια που πηγαίνατε.. και παράλληλα ροκανίζατε τα φραγκάκια των γέρων σας που τρέχαν πίσω από βουλευτάδες γιανα σας βολέψουν.. μαιμούνια ε μαιμούνια.. που γράψατε ντεμεκ ασεπ, με τα φροντιστήρια που πληρώσατε και απτην άλλη εσείς που ματώσατε τα ποδαράκια σας να γυρνάτε σαν αναπληρωτές για τόσα χρόνια στην ακριτική ελλαδα.. λες και τζάμπα πηγαίνατε ή ήταν με το ζόρι.. αλλά είστε τυχεροί.. φτάνει όμως μη προκαλείτε, είστε οι χειρότεροι !!! όσοι είστε μέσα και όσοι θέλετε να μπείτε και να διοριστείτε, θα πρεπε να ντρέπεστε που υπάρχει το νήμα αυτό και που λέτε τα όσα λέτε. Ντροπή σας κοπριές... άντε χρονιάρες μέρες..

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5077 στις: Απρίλιος 29, 2016, 10:05:26 μμ »
Σας διαβάζω τόσες εβδομάδες... μήνες τώρα... Τι να πω.. εσείς όλοι είστε εκπαιδευτικοί ή θέλετε να γίνετε; .. πω ρε πούστη μου... μιλάτε για πτυχία, επιτυχίες ασεπ, προυπηρεσίες... αξιοκρατία, δικαιοσύνη, συναδερφικότητα και χίλιες δυο άλλες έννοιες που δεν ξέρετε καν τι σημαίνουν.. ούτε μυρωδιά δεν έχετε πάρει.. Ο καθένας τον κωλαράκο του !!! πριν πείτε για τα προσόντα σας  αναρωτηθήκατε ποτέ μήπως πρέπει να σας δει κανας ψυχίατρος ; Εσείς είστε όλοι για δέσιμο... τα παιδιά μου εσεις θα τα μάθετε γράμματα ;.. καλά να τα κάνετε καλούς και σωστούς ανθρώπους δεν παίζει.. αυτό είναι στανταράκι. Αλλά ακόμη και να τα μάθετε τέχνες και επιστήμες, εσείς ; Σας φαντάζομαι μέσα στην αίθουσα.. να ανυπομονείτε να τελειώσει η 30 λεπτη ώρα σας για να κάτσετε στη γραφειάρα σας και να μασουλήσετε την τυρόπιτα σας ...ποντίκια . Εκτός από την θεσούλα σας και τον μισθουλάκο σας σιγά μη νοιαστείτε για τα παιδιά του κοσμάκη... Έξω στην πιάτσα σιγά μην έχει δουλέψει κάποιος από εσάς, σιγά μη διάβασε για να πάρει πτυχίο και αν πήρε με κανα 5,5 θα το πήρε ..χατηρικά γιατί τον βαρέθηκαν στα πανεπιστήμια που πηγαίνατε.. και παράλληλα ροκανίζατε τα φραγκάκια των γέρων σας που τρέχαν πίσω από βουλευτάδες γιανα σας βολέψουν.. μαιμούνια ε μαιμούνια.. που γράψατε ντεμεκ ασεπ, με τα φροντιστήρια που πληρώσατε και απτην άλλη εσείς που ματώσατε τα ποδαράκια σας να γυρνάτε σαν αναπληρωτές για τόσα χρόνια στην ακριτική ελλαδα.. λες και τζάμπα πηγαίνατε ή ήταν με το ζόρι.. αλλά είστε τυχεροί.. φτάνει όμως μη προκαλείτε, είστε οι χειρότεροι !!! όσοι είστε μέσα και όσοι θέλετε να μπείτε και να διοριστείτε, θα πρεπε να ντρέπεστε που υπάρχει το νήμα αυτό και που λέτε τα όσα λέτε. Ντροπή σας κοπριές... άντε χρονιάρες μέρες..
Μήπως πρέπει να καρφιτσωθεί?

Αποσυνδεδεμένος random

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5078 στις: Απρίλιος 29, 2016, 10:22:04 μμ »
Σας διαβάζω τόσες εβδομάδες... μήνες τώρα... Τι να πω.. εσείς όλοι είστε εκπαιδευτικοί ή θέλετε να γίνετε; .. πω ρε πούστη μου... μιλάτε για πτυχία, επιτυχίες ασεπ, προυπηρεσίες... αξιοκρατία, δικαιοσύνη, συναδερφικότητα και χίλιες δυο άλλες έννοιες που δεν ξέρετε καν τι σημαίνουν.. ούτε μυρωδιά δεν έχετε πάρει.. Ο καθένας τον κωλαράκο του !!! πριν πείτε για τα προσόντα σας  αναρωτηθήκατε ποτέ μήπως πρέπει να σας δει κανας ψυχίατρος ; Εσείς είστε όλοι για δέσιμο... τα παιδιά μου εσεις θα τα μάθετε γράμματα ;.. καλά να τα κάνετε καλούς και σωστούς ανθρώπους δεν παίζει.. αυτό είναι στανταράκι. Αλλά ακόμη και να τα μάθετε τέχνες και επιστήμες, εσείς ; Σας φαντάζομαι μέσα στην αίθουσα.. να ανυπομονείτε να τελειώσει η 30 λεπτη ώρα σας για να κάτσετε στη γραφειάρα σας και να μασουλήσετε την τυρόπιτα σας ...ποντίκια . Εκτός από την θεσούλα σας και τον μισθουλάκο σας σιγά μη νοιαστείτε για τα παιδιά του κοσμάκη... Έξω στην πιάτσα σιγά μην έχει δουλέψει κάποιος από εσάς, σιγά μη διάβασε για να πάρει πτυχίο και αν πήρε με κανα 5,5 θα το πήρε ..χατηρικά γιατί τον βαρέθηκαν στα πανεπιστήμια που πηγαίνατε.. και παράλληλα ροκανίζατε τα φραγκάκια των γέρων σας που τρέχαν πίσω από βουλευτάδες γιανα σας βολέψουν.. μαιμούνια ε μαιμούνια.. που γράψατε ντεμεκ ασεπ, με τα φροντιστήρια που πληρώσατε και απτην άλλη εσείς που ματώσατε τα ποδαράκια σας να γυρνάτε σαν αναπληρωτές για τόσα χρόνια στην ακριτική ελλαδα.. λες και τζάμπα πηγαίνατε ή ήταν με το ζόρι.. αλλά είστε τυχεροί.. φτάνει όμως μη προκαλείτε, είστε οι χειρότεροι !!! όσοι είστε μέσα και όσοι θέλετε να μπείτε και να διοριστείτε, θα πρεπε να ντρέπεστε που υπάρχει το νήμα αυτό και που λέτε τα όσα λέτε. Ντροπή σας κοπριές... άντε χρονιάρες μέρες..

Μήπως κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια;;; Γιατί σε άλλα νήματα αυτές τις "κοπριές" τια αποκαλείς συναδέλφους και αγωνιάς για τη θεσούλα σου...

Παράθεση

Ειδική Αγωγή / Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 06:29:42 μμ »

Συνάδελφοι οι οποίοι είναι και στους δυο πίνακες με πολύ καλή σειρά και στους δυο.. τι θα επέλεγαν .. την γενική ή την ειδική αγωγή τελικά? ρωτάω γιατί εμένα με καίει παιδιά.. στην ειδικότητα μου καμιά εικοσαριά συνάδελφοι προηγούνται και τα τελευταία χρόνια δούλευαν ειδική. Φεύγαν αυτοί και δουλεύαμε και μεις.. φέτος τι θα γίνει ?  και αν καλέσουν πρώτα την γενική? ...πείτε ρε παιδιά τι θα κάνουμε ??...πω πω .... μπλέξαμε.


Ειδική Αγωγή / Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 02:28:03 μμ »

..καλησπέρα, τεχνικές ειδικότητες ειδικής πότε θα πάρει? για τεχνικές ειδικότητες γενικής... δεν τολμώ να ρωτήσω 

Ειδική Αγωγή / Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:40:35 μμ »

Καλησπέρα σε όλες/ όλους. Μετά την ανάρτηση των οριστικών πινάκων της γενικής παρατήρησα ότι πολλοί συνάδελφοι που συμμετέχουν και στους πίνακες ειδικής δεν απέσυραν την αίτηση τους.  Κάποιοι από αυτούς σε περίπτωση κλήσης τους από τη γενική, μιας και είναι σε υψηλές θέσεις και στους δυο πίνακες, δεν θα δουλέψουν στην ειδική.. με αποτέλεσμα την επόμενη χρονιά συνάδελφοι που είναι σε χαμηλότερες θέσεις να τους προσπεράσουν στον πίνακα ειδικής. Το ερώτημα είναι... ισχύει ότι η προυπηρεσία μεταφέρεται μόνο από τον πίνακα ειδικής προς αυτόν της γενικής και όχι το αντίστροφο? Επιπλέον στο πολυνομοσχέδιο που θα κατατεθεί αναφέρει ότι η προυπηρεσια που λαμβάνεται στην ειδική θα μετράει πλέον μόνο στην ειδική? και αντίστοιχα αυτή της γενικής μόνο στον πίνακα γενικής?

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5079 στις: Απρίλιος 29, 2016, 10:27:26 μμ »
Όποιος αδιάκριτα ρίχνει λάσπη παντού τριγύρω του, κρύβει μεγάλη υποκρισία. Εν προκειμένω  δεν θέλει να συζητούνται μερικα θέματα που τον ενοχλούν...

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5080 στις: Απρίλιος 29, 2016, 10:33:47 μμ »
    αυτα που λεει ο/η cicada παντως ειναι μια περιληψη της κοινης αποψης σχετικα με το τι ειναι/αξιζει ο εκπαιδευτικος! γι αυτο και ολη η κοινωνια εναντιωνεται στους εκπαιδευτικους! και καλα κανει....εδω τρωγομαστε μεταξυ μας!
    γενικα απο αυτο που εχω νιωσει 5 χρονια αναπληρωτης ειναι οτι πιο μιζερος υποδουλος και  ρουφιανοκλαδος δεν υπαρχει! καλη υποδουλωση λοιπον μιας και το κυριο αιτημα δεν ηταν οι μονιμοι διορισμοι αλλα πως θα βολευτει ο κωλος μας και του χρονου....μετα βλεπουμε.... και στις 30 ωρες να αυξηθει το ωραριο ο 'εκπαιδευτικος' κοσμος θα το δεχτει!

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5081 στις: Απρίλιος 29, 2016, 10:43:37 μμ »
    αυτα που λεει ο/η cicada παντως ειναι μια περιληψη της κοινης αποψης σχετικα με το τι ειναι/αξιζει ο εκπαιδευτικος! γι αυτο και ολη η κοινωνια εναντιωνεται στους εκπαιδευτικους! και καλα κανει....εδω τρωγομαστε μεταξυ μας!
    γενικα απο αυτο που εχω νιωσει 5 χρονια αναπληρωτης ειναι οτι πιο μιζερος υποδουλος και  ρουφιανοκλαδος δεν υπαρχει! καλη υποδουλωση λοιπον μιας και το κυριο αιτημα δεν ηταν οι μονιμοι διορισμοι αλλα πως θα βολευτει ο κωλος μας και του χρονου....μετα βλεπουμε.... και στις 30 ωρες να αυξηθει το ωραριο ο 'εκπαιδευτικος' κοσμος θα το δεχτει!
Και ο υπολοιπος κοσμος θα πανηγυριζει.

Θα σου κατι απο τα 24 χρονια εμπειριας μου, εχω δει κηφηνες και ανεπαρκεις, αλλα εχω δει και συναδελφους στα κενα τους και μετα το περας του ωραριου να παιρνουν τμηματα και να εργαζονται ΑΜΙΣΘΙ. Σαν ωραριο εργαζομαστε πολυ περισσοτερο απο καποιους που εχουν ταχα μου 8ωρο. Ο ΟΟΣΑ εχει αποφανθει οτι 1 ωρα διδακτικης απασχολησης ισουται με 4 υπαλληλικης.
Δεν ειναι σωστο να αφοριζουμε τους παντες και τα παντα.

 Απλα σε μας περα απο τον εσωτερικο διχασμο που σωστα αναφερθηκε, κυριο ρολο στην εικονα της απαξιωσης εχουν παιξει τα παπαγαλακια των ΜΜΕ που κανουν πολιτικο παιχνιδι για να περασουν πιο ευκολα στο μεσο Ελληνα το δικαιο των μειωσεων των μισθων, των διαθεσιμοτητων κ.α Τα εχουν βαλει με τοσο μενος ποτε με καποιον αλλον κλαδο πλην του δικου μας; οχι, ειναι τυχαιο; οχι, αρα ακολουθειται καποιο σχεδιο που εχει συμφωνηθει απο ολα τα εδρανα της Βουλης...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2016, 10:47:30 μμ από die »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.