*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 990088 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος caramia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5222 στις: Μάιος 03, 2016, 11:59:50 μμ »
oti δεν θα ηθελα με τιποτα να κανεις μαθημα στα παιδια μου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5223 στις: Μάιος 04, 2016, 12:04:56 πμ »
Η 527 δικαιώνει όλους που έχουν έννομο συμφέρον και έχουν προσφύγει στη δικαιοσύνη. Ακόμα και ο Κολλύρης που ήταν αντίδικος το ανέφερε. Η 527 δεν διαβάζεται όπως θα ήθελαν κάποιοι βάσει ιδιοτελών κριτηρίων. Ποιος δικηγόρος ισχυρίστηκε πως δεν αφορά και τους επιτυχόντες που έχουν έννομο συμφέρον;

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5224 στις: Μάιος 04, 2016, 12:10:08 πμ »
Μερικοί νομίζουν ότι επειδή έγραψαν ένα 60, 70 πρέπει να μας "καβαλησουν" κιόλας.Δηλαδή εμείς που δεν προλάβαμε ασεπ τι να πούμε, τι να απαιτησουμε; ΕΠΙΤΥΧΌΝΤΕΣ ΕΊΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ.
Ναι, οκ... αν αυτό σε κάνει να κοιμάσαι πιο καλά τα βράδια, τότε συνέχισε να το πιστεύεις.
Ένα παράδειγμα θα φέρω

Γίνεται νέος ΑΣΕΠ
Θέσεις που προκηρύσσονται ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΌ πε03:100
Πέρασαν το κριτήριο της βαθμολογικής βάσης: 1.000 άτομα
Διοριστέοι λοιπόν: οι πρώτοι 100
 "Αχαρακτήριστοι": 900 άτομα

Και ξαφνικά το κράτος ζητά άλλα 100 άτομα να διορίσει.... αυτοί τί θα είναι;;;
Θα τους δείχνεις με το δάχτυλο και θα λες.... Να αυτός ήταν διοριστέος και ο άλλος "αχαρακτήριστος" αλλά διορίστηκε;;;;;

Ώρες ώρες δεν έχω λόγια για τη νοημοσύνη ΜΑΣ σαν λαός.



Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5225 στις: Μάιος 04, 2016, 12:16:50 πμ »
Και ξαφνικά το κράτος ζητά άλλα 100 άτομα να διορίσει.... αυτοί τί θα είναι;;;
Θα τους δείχνεις με το δάχτυλο και θα λες.... Να αυτός ήταν διοριστέος και ο άλλος "αχαρακτήριστος" αλλά διορίστηκε;;;;;

Ώρες ώρες δεν έχω λόγια για τη νοημοσύνη ΜΑΣ σαν λαός.
Ξαφνικά άλλα 100 άτομα να διορίσει δεν γίνεται. Θα γίνει άλλος διαγωνισμός.
Εκτός αν εννοείς ότι προκύπτει έκτακτη ανάγκη για 100 εκπαιδευτικούς οπότε θα προσλάβει ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ.
Από που θα αντλήσει τους ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ είναι άλλο θέμα και δεν καθιστά όσους πέρασαν τη βάση σε ένα διαγωνισμό διορισμού επιτυχόντες.

It's not rocket science που λένε και στο χωρίο μου.

Ποιος δικηγόρος ισχυρίστηκε πως δεν αφορά και τους επιτυχόντες που έχουν έννομο συμφέρον;
Εν δυνάμει όλους τους αφορά και όλοι μπορεί να την χρησιμοποιήσουν ανα πάσα στιγμή. Απλά κάποιοι νόμιζαν ότι τους δικαιώνει... Τα αποτελέσματα γνωστά...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2016, 12:19:49 πμ από oti »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5226 στις: Μάιος 04, 2016, 12:29:42 πμ »
τα αποτελέσματα είναι ήδη γνωστά: επιτυχόντες διορίστηκαν λόγω την 527. Ως προς την αναπλήρωση, το δικαστήριο είπε πως είναι ανεκτό το σύστημα έως φέτος. Θα δούμε στη δίκη. Κανείς δεν ξερει τι θα αποφανθεί.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5227 στις: Μάιος 04, 2016, 12:33:43 πμ »
τα αποτελέσματα είναι ήδη γνωστά: επιτυχόντες διορίστηκαν λόγω την 527. Ως προς την αναπλήρωση, το δικαστήριο είπε πως είναι ανεκτό το σύστημα έως φέτος. Θα δούμε στη δίκη. Κανείς δεν ξερει τι θα αποφανθεί.

Ξέρει ο oti... Και στα εξηγεί απλά και ωραία, αλλά εσύ είσαι κολλημένος και δεν τα καταλαβαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5228 στις: Μάιος 04, 2016, 12:34:55 πμ »
Όχι φίλε μου δεν είναι αυτή η διαδικασία που περιγράφεις. Και το 2006 και το 2008 διορίστηκαν επιπλέον 80 άτομα με μία δικαστική απόφαση νομίζω του 2004 και αποτέλεσε δεδικασμένο για τους υπόλοιπους διαγωνισμούς. Ίσως κάποιος φίλος με περισσότερη εμπειρία μπορεί να μας πει λεπτομέρειες.
Θεωρώ πως καλό είναι να μη μένουμε σε χαρακτηισμούς.
Είναι μεγάλη αδικία για πολλούς συνδέλφους που δεν έχει γίνει ΑΣΕΠ τόσα χρόνια για να συναγωνιστούν τους παλαιότερους επί ίσοις όροις, ωστόσο η προσπάθεια και ο αγώνας όσων πέτυχαν την βαθμολογική βάση, έχω την πεποίθηση ότι δεν θα πρέπει να υποτιμάται, όπως και η "αποτυχία" που μπορεί να συντελέστηκε για 1000 λόγους, δεν αποτελεί γεγονός για καμία είδους τεμπέλα.
Άποψή μου είναι ότι μας εμπαίζουν, ούτε διορισμοί θα γίνουν,ούτες ικανοποιητικές προσλήψεις αναπληρωτών, πόσο μάλλον να βρεθούν τα χρήματα για νέο διαγωνισμό. Και τι θα κάνουμε; Δυστυχώς φίλε μου δεν γνωρίζω...
Έδωσα τον πρώτο ΑΣΕΠ το 2004, είμαι 40 και τώρα έχω υποχρεώσεις και παιδιά. Δεν έχω το κουράγιο για το ίδιο λούκι, ίσως εσεις οι πιο νέοι να είστε πιο τυχεροι. Σας το εύχομαι ολόψυχα.
Καλή δύναμη σε όλους μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2016, 12:36:37 πμ από Yioukos »

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5229 στις: Μάιος 04, 2016, 12:37:48 πμ »
Για να διοριστεί κανείς μόνιμος ή για να προσληφθεί ως αναπληρωτής ΠΡΕΠΕΙ  να έχει ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε ασεπ.Τέλος.Μην τσιμπάτε με τους τεμπέληδες που βαριούνται το διάβασμα και κλαίγονται.

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5230 στις: Μάιος 04, 2016, 12:54:23 πμ »
τα αποτελέσματα είναι ήδη γνωστά: επιτυχόντες διορίστηκαν λόγω την 527. Ως προς την αναπλήρωση, το δικαστήριο είπε πως είναι ανεκτό το σύστημα έως φέτος. Θα δούμε στη δίκη. Κανείς δεν ξερει τι θα αποφανθεί.
Τα έχουμε πει εκατό φορές ποιοι διορίστηκαν. Όσοι έχασαν προβλεπόμενες θέσεις από παράτυπους διορισμούς.
Εσύ έχασες θέση από κανέναν παράτυπο διορισμό; Οχι. Ε δεν θα διοριστείς ΠΟΤΕ.
Στην 20ετία επάνω θα το έχεις καταλάβει.

Όσο για την αναπλήρωση σου είπα. Στις 2 προσφυγές η τρίτη δώρο.

Για να διοριστεί κανείς μόνιμος ή για να προσληφθεί ως αναπληρωτής ΠΡΕΠΕΙ  να έχει ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε ασεπ.Τέλος.Μην τσιμπάτε με τους τεμπέληδες που βαριούνται το διάβασμα και κλαίγονται.
Όσοι δουλεύετε τόσα χρόνια αναπληρωτές χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ ζείτε στο matrix και κάποτε θα ξυπνήσετε.
Το ότι το ΣΤΕ αποφάσισε ότι καλώς και συνταγματικότατα δουλεύετε ως αναπληρωτές με το μεταβατικό στάδιο είναι ψέμα και συνομωσία των ILLUMINATI!
Tο ότι φάγαν τα μούτρα τους στο μπλοκάρισμα των πινάκων είναι κι αυτό ψέμα.
Το ότι του χρόνου πάλι θα δουλέψουν χιλιάδες αναπληρωτές με τους ίδιους πίνακες είναι πλεκτάνη της Νέας Τάξης Πραγμάτων.

Η martha.fa ξέρει την αλήθεια και μας ανοίγει τα μάτια αλλά δεν την ακούμε και σε λίγο θα είναι αργά!
Μετανοείτε!

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5231 στις: Μάιος 04, 2016, 01:02:24 πμ »
Τα έχουμε πει εκατό φορές ποιοι διορίστηκαν. Όσοι έχασαν προβλεπόμενες θέσεις από παράτυπους διορισμούς.
Εσύ έχασες θέση από κανέναν παράτυπο διορισμό; Οχι. Ε δεν θα διοριστείς ΠΟΤΕ.
Στην 20ετία επάνω θα το έχεις καταλάβει.

Όσο για την αναπλήρωση σου είπα. Στις 2 προσφυγές η τρίτη δώρο.
Όσοι δουλεύετε τόσα χρόνια αναπληρωτές χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ ζείτε στο matrix και κάποτε θα ξυπνήσετε.
Το ότι το ΣΤΕ αποφάσισε ότι καλώς και συνταγματικότατα δουλεύετε ως αναπληρωτές με το μεταβατικό στάδιο είναι ψέμα και συνομωσία των ILLUMINATI!
Tο ότι φάγαν τα μούτρα τους στο μπλοκάρισμα των πινάκων είναι κι αυτό ψέμα.
Το ότι του χρόνου πάλι θα δουλέψουν χιλιάδες αναπληρωτές με τους ίδιους πίνακες είναι πλεκτάνη της Νέας Τάξης Πραγμάτων.

Η martha.fa ξέρει την αλήθεια και μας ανοίγει τα μάτια αλλά δεν την ακούμε και σε λίγο θα είναι αργά!
Μετανοείτε!
Αν σου έλεγα ότι τα πράγματα θα συνεχίσουν να γίνονται όπως γίνονταν θα με πίστευες;Αν σου πω ότι με την  προϋπηρεσία σου θα διοριστεις κάποια στιγμή θα με πιστέψεις;Γιατί ξέρω κι ένα με τον Τοτό....

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5232 στις: Μάιος 04, 2016, 01:15:00 πμ »
Για να μην πετάει ο καθένας ό,τι μακακία του έρθει στο κεφάλι, ανάτρεξε στο σύνταγμα να δεις τί λέει για τον κλάδο των εκπαιδευτικών και τον ΑΣΕΠ. Και ΠΡΟΣΟΧΗ!!! δεν αναφέρομαι στο συμφέρον του καθενός μας ξεχωριστά!! Το σύνταγμα λοιπόν αναφέρει ότι αναπληρωτές αρχίζουν να πηγαίνουν μετά τον τελευταίο διοριστέο. Οπότε κοπελιά, αντίθετα με άλλους τομείς του δημοσίου, οι μη διοριστέοι δεν σημαίνει και κατ ανάγκη αποτυχόντες.
Τώρα, όσον αφορά την περίπτωσή σου, τα παράπονά σου στην πολιτική ηγεσία που μέχρι τώρα δεν διηνήργησε ασεπ. Ο τρόπος που εξανίστασαι δηλώνει είτε: 1) Θα ήθελες να βολευτείς αντισυνταγματικά (κοινώς από το παράθυρο), είτε 2) στη σπάνε οι άνθρωποι που δεν είχαν άλλες επιλογές παρά να ακολουθήσουν τον ασεπ.

Έχω και nickname όπως βλέπεις... Εγώ επέλεξα την ιδιωτική εκπαίδευση αν και θα μπορούσα με μάστερ να δουλεύω φέτος στην ειδική, προτίμησα να μη κάνω αιτηση. Δηλαδή εγώ αν δούλευα φέτος θα ήταν αντισυνταγματικός ο τρόπος πρόσληψης ; Δεν έχω ανάγκη κανένα βόλεμα, το θέμα για μένα είναι να βγάζω όσα θα κάνουν τη ζωή μου ευκολότερη και δευτερευόντως να ασκήσω το επάγγελμα που σπούδασα, οπότε μπορώ να δουλέψω ποτε, δε δέχομαι να να μου λες ότι γράφω μ..... Να εκφράζεσαι καλύτερα... Ο ασεπ έγινε πριν 8 Χρόνια, ΤΟ Σύνταγμα προβλέπει κάθε δύο... Δέχομαι ότι λογω κρίσης δε γίνονται διορισμοί αλλά σε εσάς δίνεται ευκαιρία που σε νέους αποφοίτους δε δίνεται.Το θεωρώ άδικο γιατί η μεταβατική διαρκεί πόσα χρόνια, πολλοι ζητανε την καταργηση του ασεπ με αυτό το σκεπτικό να καταργηθούν και οι πανελλήνιες...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5233 στις: Μάιος 04, 2016, 01:18:52 πμ »
Ναι, οκ... αν αυτό σε κάνει να κοιμάσαι πιο καλά τα βράδια, τότε συνέχισε να το πιστεύεις.
Ένα παράδειγμα θα φέρω

Γίνεται νέος ΑΣΕΠ
Θέσεις που προκηρύσσονται ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΌ πε03:100
Πέρασαν το κριτήριο της βαθμολογικής βάσης: 1.000 άτομα
Διοριστέοι λοιπόν: οι πρώτοι 100
 "Αχαρακτήριστοι": 900 άτομα

Και ξαφνικά το κράτος ζητά άλλα 100 άτομα να διορίσει.... αυτοί τί θα είναι;;;
Θα τους δείχνεις με το δάχτυλο και θα λες.... Να αυτός ήταν διοριστέος και ο άλλος "αχαρακτήριστος" αλλά διορίστηκε;;;;;

Ώρες ώρες δεν έχω λόγια για τη νοημοσύνη ΜΑΣ σαν λαός.

Θα σου χορηγησω το raven να δουμε...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5234 στις: Μάιος 04, 2016, 08:39:39 πμ »
Ακριβώς, πες μας συνάδελφε σε ποιο άρθρο του συντάγματος(;) γίνεται αναφορά για τον τόπο πρόσληψης των αναπληρωτών εκπαιδευτικών; Γνωρίζεις ποιος νόμος ισχύει σήμερα; Αυτό μάλλον δείχνει ότι δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται. Προφανώς, παρότι ένθερμος υποστηρικτής του ασεπ, αγνοείς τι προέβλεπε ο νόμος Αρσένη για τους αναπληρωτές. Να σου πω λοιπόν ότι κάθε δύο χρόνια προέβλεπε εξετάσεις. Και ναι, οι διοριστέοι πετύχαιναν διορισμό οι επιτυχόντες(μη διοριστέοι) πήγαιναν αναπληρωτές για τα επόμενα δύο χρόνια και μετά ξανά στην ίδια αφετηρία με όλους τους υπόλοιπους(το μόνο ίσως κέρδος μια μικρή προσαύξηση 0,5 μονάδες ανά εξάμηνο στη γραπτή επίδοση του επόμενου-ων ασεπ) με την πιθανότητα τα δύο προηγούμενα χρόνια να μην έχουν συνέχεια. Η αποθέωση της ελαστικής εργασίας και του αναλώσιμου προσωπικού με το πρόσχημα της επιλογής των καλύτερων. Εδώ θα συμφωνήσω, με την παρατήρηση ότι οι μη διοριστέοι μπορεί να σημαίνει με ένα νόμο σαν του Αρσένη τη μια χρονιά ξενιτιά στα χαμένα για να εργαστείς και την άλλη  χρονιά άνεργος γιατί δεν σου έκατσε ο νέος ασεπ και έμεινες 0,01 μόριο πίσω από τον τελευταίο αναπληρωτή και πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι καλύτερος.
Κλείνοντας θέλω να σου πω, πως δικαιολογημένα πολλοί φωνάζουν για αυτά που έγιναν στο παρελθόν. Κάνουν όμως λάθος καίγοντας ξερα και χλωρά μαζί. Το χειρότερο όμως είναι πως πάνε χωρίς πυξίδα. Πάμε να "φαμε" του άλλους που μας αδίκησαν τόσα χρόνια, είναι το σύνθημα. Τι προτείνουν όμως σαν ένα μόνιμο και σταθερό σύστημα διορισμών; Είναι υποστηρικτές νόμων τύπου Αρσένη-Διαμαντοπούλου; Εκεί πρέπει να προβληματιστούμε όλοι.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #5235 στις: Μάιος 04, 2016, 08:42:37 πμ »
Θα πω το κλασικό που πιστεύω. Να γίνει Ασέπ και να τερματιστεί η γκρίνια. Η προυπηρεσία να αναγνωριστεί και τέλος. Να μην μπορεί κανείς να πει ότι δεν έχει ευκαιρία. Ούτε νέος, ούτε μεγαλύτερος.Ξέρω...επίπονο για όλους αλλά ούτως ή άλλως κανένας Ασέπ δεν κατοχυρώνει διορισμό αν δεν είσαι διοριστέος. Απλά κατοχυρώνει αναπλήρωση.Αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2016, 08:44:36 πμ από Ιωάννα2016 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.